Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#217
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014
Eu am schimbat 2 cutite rupte, cureua tripla, 2 rulmenti la tocator si unul la ventilator si inca doua cureli.
Am facut pina acum 52 de ha in trei saptamini.

#218
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

 bot1111, on 10 octombrie 2014 - 12:07, said:

Eu dețin un zmaj 216 care își face treaba excelent. Singurul "dezavantaj" pentru agricultorul mici este prețul de achiziție, in jurul sumei de 5000€ sau peste, pentru un culegător in stare buna de funcționare.
Un alt "dezavantaj" ar fi ca durează intre 2,5 si 3ore pentru o jumătate de hectar de porum.
Eu o folosesc doar pentru ferma proprie nu prestez servicii la vecini, deci îmi este mai mult decât suficient.
Un mare plus d.p.m.d.v este masa foarte echilibrata, desi catareste 1750kg poate fi manevrate cu mana.Sâmbătă mai am 1ha de cules si o sa fac si un mic video demonstrativ, bineînțeles dacă vremea îmi permite.
Ar mai fi varianta berko pe un rand dar prețul nu reflecta performanțele.
Si bine înțeles sip tornado 40 nou care are un preț de 16120€.


sip tornado sunt romanesti?

Pentru Zmaj se mai gasesc piese? Care este diferenta intre un Zmaj 214 si unul 214 s ,216?

#219
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 paullosso, on 11 octombrie 2014 - 23:24, said:



sip tornado sunt romanesti?

Pentru Zmaj se mai gasesc piese? Care este diferenta intre un Zmaj 214 si unul 214 s ,216?

Diferenta dintre 214 si 214S ii doar la buncar,214 il are ridicat la 1 metru si ceva deasupra sasiului,214S il are mai aproape de sasiu si are doua sine telescopice care il ghideaza cand ridici la basculare,214 rastoarna direct buncarul pe cand 214S primadata il ridica in sus mai apoi il rastoarna.In schimb,216 ii din ultima serie de culegatori pe un rand fabricata de sarbi.diferenta dintre 216 si 214,214S ii ca are ventilator(ceea ce te ajuta foarte mult),si are 6 depanusatori,fata de 4 la seria 214(deci iara un mare avantaj).Piese gasesti destul de usor pt ele atat in tara(ex.wirax) cat si la vecini sarbi la preturi destul de bune.acum depinde in ce zona a tari activezi.Ultima data mi-am luat piese direct din serbia,si preturile erau apropiate de cei de la wirax,doar ca imi erau mai aproape sarbi decat oradea(era si varianta curierului,doar ca era urgenta treaba).

#220
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

 Ionut_t87, on 11 octombrie 2014 - 23:42, said:

Diferenta dintre 214 si 214S ii doar la buncar,214 il are ridicat la 1 metru si ceva deasupra sasiului,214S il are mai aproape de sasiu si are doua sine telescopice care il ghideaza cand ridici la basculare,214 rastoarna direct buncarul pe cand 214S primadata il ridica in sus mai apoi il rastoarna.In schimb,216 ii din ultima serie de culegatori pe un rand fabricata de sarbi.diferenta dintre 216 si 214,214S ii ca are ventilator(ceea ce te ajuta foarte mult),si are 6 depanusatori,fata de 4 la seria 214(deci iara un mare avantaj).Piese gasesti destul de usor pt ele atat in tara(ex.wirax) cat si la vecini sarbi la preturi destul de bune.acum depinde in ce zona a tari activezi.Ultima data mi-am luat piese direct din serbia,si preturile erau apropiate de cei de la wirax,doar ca imi erau mai aproape sarbi decat oradea(era si varianta curierului,doar ca era urgenta treaba).

ce prere ai, ii mai bun 216 ca si sip tornado 40,, ai avut ceva probleme cu 216

#221
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Care este rolul ventilatorului si de asemenea nu se poate adapta un ventilator si la modelele 214,214s?

#222
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Ventilatorul are rolul de a arunca panusile care vor sa urce pe banda transportoare. Din care am vazut eu se poate adapta si pe 214 ventilator, eu personal sunt foarte multumit de cum alege culegatoarea mea. I-am pus anul trecut depanusatori noi si dintii noi la depanusatori de fier. Am cules cu ea cateva ha bune si fara prea mari probleme.

#223
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 JFLagro, on 12 octombrie 2014 - 11:56, said:

ce prere ai, ii mai bun 216 ca si sip tornado 40,, ai avut ceva probleme cu 216

Eu am 214 S si ma batea gandul sa il schimb cu un 216,dar m-a descurajat un coleg cu o postare mai sus.Daca pana anu asta faceam cate 3 -3,5 chiar 4 hectare la o zi plina de lucru,anu asta nu depasesc 2 hectare.Ultimi trei ani de cand am eu masina au fost cam dificili pentru cultura de porumb in zona la mine,in cele mai bune parcele scoteam 2 remorci rm2(10 buncare de 214S),deci mergea cu a-I-a la mare sau cu a-4-a cu fiat 445,pe cand anul acesta,pe cele mai slabe parcele am recoltat 3-3,5 remorci pana la 5 remorci rm2/hectar(adica 25 de buncare),in conditiile astea nu faci mai mult de 1,5-maxim 2 hectare /zi cu peste 35 l motorina/hectar.doar cu treapta a-2-a si rar cu a-3-a.Vecini mei au sip tornado,si se misca putin mai bine cu ele,dar cu mici dezavantaje,la volum mare de porumb nu il mai deghijeaza asa bine,si nici ventilatorul nu apuca sa scoata ghija afara.inca stau pe ganduri cu ce masina sa o schimb.

 SaS_100, on 12 octombrie 2014 - 14:55, said:

Ventilatorul are rolul de a arunca panusile care vor sa urce pe banda transportoare. Din care am vazut eu se poate adapta si pe 214 ventilator, eu personal sunt foarte multumit de cum alege culegatoarea mea. I-am pus anul trecut depanusatori noi si dintii noi la depanusatori de fier. Am cules cu ea cateva ha bune si fara prea mari probleme.

Pai nu chiar asta ii rolul lui,de fapt face si asta ,dar te ajuta mai mult sa nu ti se infunde gura de intrare la depanusatori.Cand ii uscata ghija,se sparge si depanusatori nu o mai prind sa o traga in jos,iar ventilatorul ti-o sufla in lateral.si eu am schimbat anul acesta stelutele de guma(aricii),rolele de guma si dinti aceia de fier,dar cand ii uscata ghija,tot o baga in buncar(in mica parte)stiuletii ii curata bine de ghija.La mine se tot infunda gura de intrare la depanusatori si cand ii prea umeda frunza si cand ii prea uscata.Am vazut si eu adaptare cu ventilatorul la 214,dar nu ma incanta ideea,atat timp cat stiuletii sunt deghijati,dc te-ar deranja cateva frunze in porumb?plus de alta am vazut ca mai pierde si stiuleti pe acea gaura ,sarind de pe banda transportoare.cam cat recoltezi cu a ta pe zi?calculat in buncare sau remorci ?

#224
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
eu recoltez in zona  moldovei cu un 445 si un sip tornado 1-1,5 ha la zi maxim, cu treapta a doua,a treia si a patra la mic
imi puteti spune cum se schimba dintii de fier la depanusatorii metalici?sunt batuti?in dopuri de lemn?si de unde ii pot cumpara?

#225
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Eu nu prea am patit treaba asta cu ea, doar cand sta inclinata in partea dreapta ceea ce de putine ori se intampla. Iar faza cu depanusatul chiar nu am probleme cu ea. Eu recoltez cand am de lucru intens de pe la 5 dimineata pana noaptea pe la 12,  a fost zi cand am facut cu ea si 3,5 ha. Dar vorba ta: anu asta greu am facut pana acum 2,80 ha pe zi chiar si mai putin. Daca stau bine sa ma gandesc  tot la 0,10/0,12 ha golesc un buncar plin. Unde urmeaza maine sa recoltez cred ca golesc si mai rapid buncarul la cat de frumos e porumbul. Eu umplu o remorca rm2 din 3 buncare jumate, pana cade porumbul peste obloane.

#226
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
Salutare!
dupa cum am promis cateva posturi mai sus am revenit cu un video, din pacate calitatea este foarte slaba (filmat cu ceva gen 3310 Posted Image)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MrBvb697GxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
in functie de porumb:
- am nevoie de 2 pana la 3 ore pentru o jumatate de hectar
- culeg cu tr2, 3 si 4 pe greu, cu tr1 pe normal nu are timp sa ridice porumbul pe masa pentru depanusat
am inteles ca problema s-ar rezolva cu alte pinioane pentru lanturile ce urca porumbul
Nu am avut probleme, doar lantul de la tocatorul de sus l-am "rupt" o data (defapt i-a sarit siguranta, din cauza unui cocean banuiesc)

#227
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 bot1111, on 13 octombrie 2014 - 13:41, said:

Salutare!
dupa cum am promis cateva posturi mai sus am revenit cu un video, din pacate calitatea este foarte slaba (filmat cu ceva gen 3310 Posted Image)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MrBvb697GxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
in functie de porumb:
- am nevoie de 2 pana la 3 ore pentru o jumatate de hectar
- culeg cu tr2, 3 si 4 pe greu, cu tr1 pe normal nu are timp sa ridice porumbul pe masa pentru depanusat
am inteles ca problema s-ar rezolva cu alte pinioane pentru lanturile ce urca porumbul
Nu am avut probleme, doar lantul de la tocatorul de sus l-am "rupt" o data (defapt i-a sarit siguranta, din cauza unui cocean banuiesc)

Noi la 214 avem un grup unde marim/micsoram turati la masina,prin inversarea pinioanelor sau prin mutarea cardanului.poate il ai si tu,mai studiaza pe la masina.mi se pare foarte putin cat faci cu masina pe care o ai si al porumbul pe care il recoltezi.

#228
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
In seara asta m-a lasat un lant... cel care invarte paletele alea din cauciuc care da cu porumbul la elevator. L-am facut, il pun sus pe cand sa ambalez sa intru pe rand aud ca pusca iar... l-am tot analizat sa vad care poate fi cauza dar nu gasesc nimic in neregula. Nu fuleaza pinioanele dintate, de calcat calca bine unul dupa altu... nu stiu care poate fi cauza.

#229
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Dupa cum vad in clip Zmaj 216 scoate foarte curata recolta. Cele 214 se apropie de asemenea performanta?

Sip nu are nimeni?

#230
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 paullosso, on 13 octombrie 2014 - 21:45, said:

Dupa cum vad in clip Zmaj 216 scoate foarte curata recolta. Cele 214 se apropie de asemenea performanta?

Sip nu are nimeni?

Poate si peste el.....,depinde foarte mult hibridul de porumb pe care il recoltezi,conteaza cat de uscata ii planta,cat de uscat ii porumbul.sunt multi factori care influenteaza curatarea stiuletilor.pe roua il curata cel mai bine.

#231
OvidiuR96

OvidiuR96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.09.2014
Stie cineva ce ulei este recomandat pentru hidraulic la Bougoin MD8 hydrostatique?

#232
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Zmaj 214s ar trebui sa fie mai usoara decat 214, daca ziceti ca este mai scunda, nu? Zmaj 213 are tocator?

#233
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Fratilor eu am un sip 40 dar mai mult de 1 ha juma la zi nu exista nici o sansa ,,, merg doar cu a 3-4 la mic si chiar ma bucur cand gasesc parcele unde pot merge cu a 4-a continuu.Are la intrare pe banda transportoare locul unde se termina sulurile de tras cocenii in jos , acolo daca am prins o frunza ii gata nu mai salta porumbul in sus si se infunda(ori se umple inauntru cu frunze si trebuie sa fac o pauza de 30 sec -1 min pe loc ca sa scoata din ea)... de aia am un copilot cu mine care sta acolo sus si tot mai desfunda(saracul e el) dupa o zi arata precum Cabral :)) . Revenind , depinde foarte mult soiul si umiditatea , precum si distanta la care au fost plantati. La asociatie la mine ii belea la MAXIM 15 cm distanta unu de altu , si toti oamenii fac lucrarile cu asociatia , deci nu am nici o sansa sa fac treaba cu o alta viteza.

#234
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
va salut! stie cineva ce tip de ulei se recomanda la un bourgoin gm3, uleiul din instalatia de transmisie nu la motor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate