Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

constructia unei case

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nelu24

nelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Am  inceput constructia unei case P+M am turnat fundatia si elevatia la 0,9m.Nu am turnat placa peste elevatie,am umplut in interior cu balastru si tasat cu talpa vibratoare.Care sant pasi urmatori,este necesar montarea unei folii de plastic ,sort,plasa sudata si turnat beton ?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Exact ! Folia are rolul de a nu lasa cimentul proaspat turnat sa "fuga" in nisip. Spor la treaba ! Pune niste planuri cu casa sa o vedem si noi.

#3
nelu24

nelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011

View Postionut76, on 28th January 2011, 08:27, said:

Exact ! Folia are rolul de a nu lasa cimentul proaspat turnat sa "fuga" in nisip. Spor la treaba ! Pune niste planuri cu casa sa o vedem si noi.
Se poate zidi si ulterior sa se toarne placa?

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Poti turna si ulterior dar sa lasi mustati de ancorare la fundatie ca sa faci legatura de rezistenta , altfel se numeste sapa .
Folie este necesar ca sa nu se scurga laptele de ciment si a diminua rezistenta betonului .
Placa se toarna continuu , in ziua in care te apuci o termini , nu sunt permise intreruperi in turnare . Ar fi foarte bine deca ai folosi un vibrator de beton pentru a elimina segregarea betonului prin turnare gravitationala . Nu turna beton la temperaturi mai scazute de +5 grade .

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostNeohori, on 27th January 2011, 22:16, said:

Nu turna beton la temperaturi mai scazute de +5 grade .

Daca betonul e aditivat , poate sa il toarne si la temperaturi mai joase , chiar negative .

#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Pentru temperaturi negative se folosesc aditivi Disan antigel care costa sute de euro si se pot procura doar prin statiile de betoane , acasa degeaba il ai pentru ca trebuie dozat foarte exact iar daca depasesti doza risti sa nu se mai inareasca sau sa rupi liantul si sa segrege betonul - rezultatul va fi un beton sfarimicios dupa intarire , ceva de genul "s-a taiat maioneza". Formula clasica de turnare la temperaturi negative este acoperirea betonului cu rogojini . Sfatul meu este sa se evite totusi turnarea la temperaturi negative .

#7
nelu24

nelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Stalpi au fost facuti din 4 fire de fier striat 12 cu etrieri 20/20 la 15cm si au ramas la 1m de elevatie.Cum se prelungesc si pe ce lungime ?.Parterul este proiectat cu h=2,60m si placa 25cm.Cat se prelungesc stalpii deasupra placii peste parter?

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
neohori, aditivi se gasesc si la dedeman si compania, si nu costs sute de euro si nu se vand doar statiilor. Iar statiile pe care le stiu eu folosesc sika si isomat, si vb de lafarge, carpatbeton holcim etc, deci nu se pune problema ca ar face economie in detrimentul calitatii.
problema este ca trebuie intr-adevar dozat in statie daca vei cumpara beton din statie, pana la 0 gr vine aditivat standard din statie pentru ca iarna baga aditivul de inghet si vara pe cel de timp calduros asa ca pretul pe care il stii la mc e acelasi. pentru -5gr  costa cam 10lei/mc, pentru mai jos costa mai mult, costul nemaifiind liniar adica nu costa 20/mc pentru -10 ci cam 30-35.
nelu raspunsul general este ca poti zidii si turna ulterior dar ca defapt daca nu ai temperaturi bune de turnare cu atat mai mult nu sunt bune nici de zidire, asa ca mai bine astepti miercuera viitoare cand se anunta 6 gr si torni , pana atunci ocupa-te pe balast fara nisip, doar piatra, folie, polistiren, armare etc. o casa o faci pentru 50 ani nu pentru 3 zile pe care incerci sa le castigi acum in cea mai friguroasa perioada din iarna asta.
fierul de 12 e subdimensiunat, normal este minim 14, el trebuie sa iasa peste placa cu 60 diametre adica la fierul de 14 cu 85cm peste cota superioara a pardoselii de beton.

Edited by septimiu80, 28 January 2011 - 23:51.


#9
nelu24

nelu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Am 12 stalpii la o casa de 10/9,5.Pot monta de la nivelul elevatie in sus fier de 14 ma ajuta?

#10
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postseptimiu80, on 28th January 2011, 23:50, said:

neohori, aditivi se gasesc si la dedeman si compania, si nu costs sute de euro si nu se vand doar statiilor.
E greu la mine calculul la kg , intradevar am vazut la 11 lei in magazin de profil , sunt reminiscente de calcul de cind faceam comenzi la statie  :)
Am turnat beton rutier , doua benzi de circulatie , o banda turnata in anotimpuri calde o banda iarna , era practic o cercetare facuta de INCERC - tot ce s-a turnat iarna in 3 ani s-a facut praf . Retetele pentru B400 rutier aditivat au fost respectate cu strictete si cu toate astea s-a stricat tot , de aici si nerecomandarea mea de a se turna beton iarna . Ce sa mai spun ca la blocul de linga mine pe care l-au imbracat in polistiren trageau tencuiala la -5 grade  :) , tencuiala normala la sac .


  

nelu 24 - fierul in beton este o necesitate la elemente de rezistenta , betonul preia compresiunea iar fierul incovoierea , clar e nevoie de el , dar depinde foarte mult ce reiese din calcule , nimic nu se pune ochiometric .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate