Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cateva intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Legat de www.wix.com
1.Ce este si cum se foloseste o page pe wix? O pagina normala ca in toate siteurile,la ei se numeste master page.Mai exista un tip de pagina:page pe care nu o inteleg.Deci can editez site-ul si apas add page,in loc sa ma dea pe o pagina goala s-o editez imi apare un dreptunghi(defapt doar conturul unuia) pe site pe care pot sa-l misc cu drag and drop,si in care pot pune imagini,paragrafe etc. care raman "lipite de el"si se misca odata cu el.Esta ca o pagina peste o alta??!.Adica,dc sa mai facut chestia aia.nu pot sa prelungesc lungimea site-ului cu ea.Pur si simplu e un contur in care pot sa pun chestii.Mi se pare inutil.Eu deocamdata folosesc doar master pages dar in exemplele de site-uri date de ei,se folosesc si page normale...in loc sa puna continutul direct pe site acolo,in mijloc,ei l-au pus,dar intr-un contur de dreptunghi(page).Acum nu stiu nici eu daca este utilizat pt ca poti sa misti toate alea deodata sau ce pui tu acolo este ca un logo sau meniu al site-ului care ramane pe oricare pagina pe care o deschizi din site (cum e cu softpedia,in orice pagina ai intra(profil,arii,subiecte etc.) totul este diferit cu exceptia barii albastre de sus in care este meniul si SOFTPEDIA.Daca nu intelegeti,intrati putin pe www.wix.com si incercati sa dati add la page sa vedeti.
2.Daca ati incercat sa va faceti un site pe wix, probabil ati observat ca pagina(master page) este destul de mica,adica cat tot ecranul si nu merge scroll down.Pot sa-mi prelungesc pagina cumva?adica sa pot sa dau scroll down ?
Legat de HTML
1.Stiti ca f multe site-uri nu au pagina pe intreg ecranul ci au niste spatii libere la marginile ecranului,stanga si dreapta(desi sp nu are).Cum pot sa fac si eu asta in html?cu ce tag?.Sau macar cum pun un <hr /> vertical.cumva <vr />?:D
2.Tot multe site-uri au meniul(home about etc.) nu doar un text cu link ci niste butoane legate si personalizate cu efecte.Cum e meniul de la sofpedia(mai sus).Se poate face si in html si daca da cum?Mi se pare ca iti trebuie si flash la unele chestii mai complicate(daca vrei efecte dinalea mai "frumoase) dar se poate face fara flash?

Legat de site-uri

1.Stiti vreun site creator usor de manevrat ,cu meniu drag&drop.(Nu prea imi plac cele de genul wordpress pt ca ai o pagina separata pt editare in care nu vad nimic din site. Un site normal are 2 forme.Una in care poate intra toata lumea si una identica cu cealalta doar ca are meniul inclus in ea si vezi ce scri pe site.Wordpress are tot doua doar ca in a doua forma nu vezi site-ul.)

#2
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
esti misto tare ! :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate