Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

TRACTOARE MASSEY FERGUSON

- - - - -
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#199
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006

acolo sunt 2 electovalve cu comanda la 12 sau 24 v ( nu stiu pe cat e instalatia la tractorul tau)

trebuie vazut daca vine tensiune pe fire, sa nu fie problema de cablaj / relee.

pe urma poti sa dsi curent direct in mufa sa vezi daca se aud / vad lucrand electrovalvele

mai departr... se pot desface si repara

Edited by andrei_221, 24 March 2015 - 23:52.


#200
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
In capul lor au ca un fel de buton, de fapt e tija care lucrreaza inauntrul lor.apas pe ea si se deblocheaza. Merge comanda de urcare si coborare, doar k atunci knd ajunge in punctul maxim de urcare si coborare se blocheaza cele 2 electrovalve. Ma gandesc k daca era cablajul nu i mai dadea comanda de urcare si coborare.nu stiu ce sa zic.multumesc

Le am dat jos si una din ele nu mai avea arculetul din capul ei. Avea niște saibe puse.nu am stiut ce sa le fac.ma gandea k problema e de la ele.
Stie cineva unde se afla releul?
Si daca se pot repara ma poate ajuta cineva?
Multumesc

Edited by razwanell, 25 March 2015 - 06:55.


#201
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012

 andrei_221, on 24 martie 2015 - 23:51, said:


acolo sunt 2 electovalve cu comanda la 12 sau 24 v ( nu stiu pe cat e instalatia la tractorul tau)

trebuie vazut daca vine tensiune pe fire, sa nu fie problema de cablaj / relee.

pe urma poti sa dsi curent direct in mufa sa vezi daca se aud / vad lucrand electrovalvele

mai departr... se pot desface si repara

 andrei_221, on 24 martie 2015 - 23:51, said:


acolo sunt 2 electovalve cu comanda la 12 sau 24 v ( nu stiu pe cat e instalatia la tractorul tau)


trebuie vazut daca vine tensiune pe fire, sa nu fie problema de cablaj / relee.



pe urma poti sa dsi curent direct in mufa sa vezi daca se aud / vad lucrand electrovalvele



mai departr... se pot desface si repara


Buna ziua.am pus curent direct pe electrovalve si functioneaza,doar aia de la ridicare are ceva probleme. Apoi le am pus iar la butonul din cabina si problema e ca dupa ce intrerup comanda,duc butonul la neutru ele raman in presiune, ca si cum ii da curent mereu. Ma ganfesc ca ar putea fi releul asa cum ai spus.stii unde se afla releul pozitionat? Ma poti ajuta sa l identific? Multumesc

#202
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
pune un bec in paralel pe mufa de la electrovalva si vezi daca ramane aprins si dupa ce opresti actionarea.
Nu e obligatoriu releu blocat, ci o problema la instalatia care comanda releul, respectiv senzor ceva, care nu vede pozitia manetei la Neutru

Cand alimentezi electrovalva pe direct si opresti curentul, ea revine in pozitia de repaos? sau trebuie sa apesi pe ea?

Edited by andrei_221, 26 March 2015 - 17:09.


#203
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
Electrovalva revine la pozitia de repaus cand ii iau curentul. Unde Gasesc releul si sonzorul ca sa le verific? Cum lucreaza butonu de ridicare? Cand actionez ridicarea si ajunge la maxim dau buton la neutru?sau ramane actionat pt ridicat? Va deranjeaza daca imi dati nr dumneavoastra de telefon sau sa vi l dau pe al meu in mesaj pe privat?poate reusesc sa va explic mai bine si ii gasesc buba, k se apropie campania.Multumesc

Edited by razwanell, 26 March 2015 - 18:15.


#204
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
teroetic cand ajung tirantii la maxim, trebuie sa decupleze automat .

nu te pot ajuta mai departe ca nu am schema de Masey ferguson. Trebuie luate cu pasi marunti si vazut unde e problema.

Daca ai cunostiinte bune de mecanica si electrica, trebuie sa iei pe rand la verificat tot ce ai pe acolo.

#205
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
Multumesc pt sfaturi

#206
ciubi75

ciubi75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2014

 augustin_bt, on 01 mai 2012 - 14:11, said:

salut! am si eu massey ferguson 130 cu mono bloc si am o mica problema cu el.. nu salta deloc..
la relanti daca salt se aude un bazait deasupra fitrului de ulei si salta foarte greu.. in reprize: adica salta un pic dupa care se opreste si iar salta..
si inca ceva.. cand am descfacut filtrul de ulei a iesit parca presiune din el.. e normal asa? multumesc!
  
pompa este defecta la mine am gasit pistoanele rupte, dupa ce lam sudat s-au dus segmentii de pe ele gasesti tot ce-ti trebuie la http://www.piesetractor.ro/magazin/ din BT langa MOIRA

#207
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
Buna ziua din nou.stie cineva unde se afla senzorul de ridicare la hidraulic la massey ferguson 3095? Dupa verificari Inclin sa cred ca de acolo ar fi problema prezentata anterior.poate ma ajuta cineva cu o explicatie sau o schema.multumesc

#208
razwanell

razwanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.11.2012
Buna seara
Stie cineva dacă se poate repara autotronicul? Sau cat ajunge unul?multumesc


#209
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Urasc depanarile prin telefon si nu cred in ele Posted Image
Vezi ca ai numarul meu de telefon in PM, poti sa ma suni sa povestim.
Nu e cazul de autotronic. M-am exprimat gresit, daca dupa discutia cu mine ai ajuns sa-l cauti.
Ai un alt "calculator", sub panoul de comanda care face comparatia intre comenzile date si semnalele primite de la senzorii de pozitie/draft. In functie de astea lucreaza.

Edited by rand, 30 March 2015 - 17:12.


#210
PopMircea3085

PopMircea3085

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2015
Mf 3085 pareri?? Mersi

#211
PopMircea3085

PopMircea3085

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2015
Salut    am un mf 3085 si am o problema care nu stiu de unde ar putea proveni sau ce poate insemna.... cand sunt in lucru cu tractorul se aude parca o usoara bataie sub podea in cabina ....de exemplu cand tractorul sa inclinat un pic pe partea dreapta atunci se aude si nu stiu ce ar putea fi dar cand tractorul sta inclinat pe partea stanga nu se aude asa des cateodata chiar deloc in schimb pe partea dreapta se aude  . E o ca si o bataie usoara asa repetata de 3 ori "tac tac tac ".....  Daca m ati putea ajuta mi ati fi foarte de folos ....Va multumesc mult

Edited by PopMircea3085, 03 April 2015 - 10:44.


#212
kcasi24

kcasi24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2015
Salut,
Am un Massey Fergusson 145 si am o problema cu el,nu ridica tirantii.Ma poate ajuta cineva?
Multumesc

#213
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 PopMircea3085, on 03 aprilie 2015 - 10:39, said:

Salut    am un mf 3085 si am o problema care nu stiu de unde ar putea proveni sau ce poate insemna.... cand sunt in lucru cu tractorul se aude parca o usoara bataie sub podea in cabina ....de exemplu cand tractorul sa inclinat un pic pe partea dreapta atunci se aude si nu stiu ce ar putea fi dar cand tractorul sta inclinat pe partea stanga nu se aude asa des cateodata chiar deloc in schimb pe partea dreapta se aude  . E o ca si o bataie usoara asa repetata de 3 ori "tac tac tac ".....  Daca m ati putea ajuta mi ati fi foarte de folos ....Va multumesc mult

Cat ulei ai in transmisie ?

#214
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
kcasi24 pana acum ti-a ridicat tirantii sau asa l-ai cumparat? da mai multe detali.

#215
sm12

sm12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2015
Buna ziua,
am un MF 3080 si am o problema cu el. Cand e oprit,in viteza si e in panta,nu sta pe loc fara frana de mana trasa. Ma poate ajuta cineva?

#216
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Ce parere aveti despre tractoarele massey ferguson pentru piata din india? Sunt bune de ceva? Unde sunt fabricate?  http://olx.ro/oferta...ou-ID22OKN.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate