Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

ce trebuie sa fac sa devin developer de jocuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dani_z_2005

dani_z_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2005
Am multa experienta in jocuri si as vrea sa devin developer
Unde trebuie sa ma duc ca sa devin unul?
As vrea o firma sau ceva ... dar sa fie oameni seriosi.
Conteaza mult unde am facut liceul sau cu cat am terminat?
Multumesc Anticipat,
Daniel.

#2
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Bun venit pe forum Daniel.
Mai intai : #define experienta ;) ... apoi vdm noi
cya

#3
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Hmm. Trebuie sa stii sa programezi. Trebuie sa stii diversi algoritmi grafici. Trebuie sa stii sa programezi folosind biblioteci grafice (name it: OpenGL, SDL, DirectX). Iti trebuie imaginatie. Mai adaug.

#4
dani_z_2005

dani_z_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2005
Pai programare am invatat ceva la liceu... insa era simplu si nu prea ma prins asa sa ma apuc serios.Cred oricum ca nu va fi o problema, eu dupa cum am spus am o experienta foarte mare in materie de jocuri, am si niste idei interesante, oricum nu cred ca gasiti om cu mai multe jocuri terminate la activ.
Am fost si in PGL, deci ... cred ca sunt sanse, imi trebuie insa o adresa sa stiu unde ma duc plssssssssssss ;)

#5
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Ubisoft.

#6
dani_z_2005

dani_z_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2005
Mersi mult, o sa ma duc la ei ... vad eu ce fac ca vreau sa o cariera in domeniula asta.
Totusi asta cu liceul nu e o problema?
Eu am renuntat la liceu intra X si dupa aia nu prea am mai urmat cursuri ceva de calificare.... la ce ma pricep sunt bun, dar sa nu fie problema cand ma angajez cu liceul.
:confuzzled:

#7
dani_z_2005

dani_z_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2005
:D, deci vreau sa stiu daca v-or fi probleme cu liceul... si poate nar strica sa ma apuc un pic de programare... nu?  :huh:

#8
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

dani_z_2005, on Aug 23 2005, 11:35, said:

:D, deci vreau sa stiu daca v-or fi probleme cu liceul... si poate nar strica sa ma apuc un pic de programare... nu?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>



N-ai nici o sansa. Tu vrei sa vorbesti c/c++ cand nici in romaneste nu scrii ca lumea ...  :death:

Edited by BugHunter, 23 August 2005 - 12:53.


#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
eu zica ca daca vrei sa devi programator, ar cam trebui sa faci o facultate de profil.
daca vrei sa devi programator de jocuri, pe linga facultate mai trebuie sa inveti niste chestiuni serioase pe linga.

deci ce crezi: conteaza liceul ala?

P.S. - asta exceptand cazul in care esti un mic geniu si inveti foarte usor tot ce tine de programare.

stii cam ce vrei tu?

fiind shumi, cu nspe mii de curse castigate ("terminate") la activ, sa te faci mecanic (constructor) de masini de formula 1.

get a life.

#10
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
1. Liceu terminat ca sa poti intra la o facultate.
2. Nota MARE ca sa intrii la facultatea dorita, mai ales ca astea sunt prin strainatate.
3. Sa inveti TOT!
4. Sa stii fizica la perfectie.
5. Si multe altele

Ce inseamna pt. tine "experienta in jocuri"? Din cate am inteles pt. tine "experienta in jocuri" inseamna multe jocuri terminate, nu? Daca ar fi sa luam asa, inseamna ca eu sunt developer de jocuri de la 8 ani. :coolspeak: Si asta inseamna 4 ani de experienta, cu peste 1500 de jocuri terminate, chiar daca am terminat de mai multe ori un joc, se pune in calcul.
Good Luck! :coolspeak:

#11
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005
Am un ebook intitulat "Beginning Math and Physics for Game Programmers". Subiectele tratate erau de liceu (la prima vedere); cu siguranta sunt chestii si mai complexe de mate si fizica care iti trebuie dar trebuie retinuta ideea: trebuie sa stii mate si fizica printre multe altele.


Si ca sa nu te mire chestia cu mate si fizica uite cateva probleme de rezolvat din cartea aia:

1. Suppose you're coding a 3D pool game, and you're focused on the cue ball hitting another ball at rest. The cue ball has a mass of 0.5kg and an initial velocity of [–40 50 –20]. It completely stops when it hits the other ball with a mass of 0.45kg. What is the second ball's final velocity as a result of the collision?

2. Find a general matrix equation that will rotate any 2D object -90° with respect to its own center point, which is (xc,yc), all in one step.

3. Convert your matrix equation from question 2 to a format that can be used by DirectX.


Deci daca nici macar nu ai terminat liceul...



ad_axel said:

Daca ar fi sa luam asa, inseamna ca eu sunt developer de jocuri de la 8 ani. coolspeak.gif Si asta inseamna 4 ani de experienta,

:lol: Ai 12 ani?  :coolspeak:

Edited by ada80ro, 23 August 2005 - 14:52.


#12
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

dani_z_2005, on Aug 21 2005, 04:53, said:

Am multa experienta in jocuri si as vrea sa devin developer
Unde trebuie sa ma duc ca sa devin unul?
As vrea o firma sau ceva ... dar sa fie oameni seriosi.
Conteaza mult unde am facut liceul sau cu cat am terminat?
Multumesc Anticipat,
Daniel.

<{POST_SNAPBACK}>



da conteaza si asta, ca sa poti primi accesptul sau permisul de munca in strainatate...

#13
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Pai este o mare confuzie aici....
Tie ti s-a parut ca liceul e prea usor ca apoi sa te lasi de el...dc era prea usor l-ai fi terminat cu nota peste 9,5, ai fi fost olimpic la info sau mate si ai fi fost racolat de o universitate de afara...A fost prea simplu?Stapanesti la perfectie arbori,liste inlantuite?Ai inteles cu adevarat cum e cu pointerii?

Zici ca ai experienta foarte mare in jocuri...ai experienta in jucat jocuri, nu programat jocuri..Desi ai jucat milioane de ore counter, stii macar cu ce se mananca engine-ul de counter?Sau ce e aia pixel shader?

Cred ca esti un gamer care s-a lasat de scoala pt jocuri si acum vrea sa programeze el insusi.
Programatorii de jocuri stiu la perfectie mate+fizica si mai au cunostinte FOARTE avansate de c/c++ (sau java, dupa caz)..

Dupa parerea mea trebuie minim 3 ani de c++ pt a accede in game programming.

offtopic..ada trimite-mi si mie te rog cartea aceea daca poti pe tau_xxx yahoo com.10x

Edited by tau_xxx, 23 August 2005 - 15:09.


#14
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

BugHunter, on Aug 23 2005, 12:51, said:

N-ai nici o sansa. Tu vrei sa vorbesti c/c++ cand nici in romaneste nu scrii ca lumea ...  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


:D

#15
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Pun  pariu ca acuma initiatorul threadului asta lucreaza la un RPG! Peste 233213421245(9) zile va veni si ne va arata ca in Romania totul este posibil si ne va onora cu o versiune beta. :smoke:

#16
Qntrix

Qntrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 21.07.2005
Intrebare...daca limba romana ne-ai demonstrat ca stii, cu engleza cum stai?

Edited by Qntrix, 23 August 2005 - 16:37.


#17
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004

Quote

Ai 12 ani?
Pardon, am 14, am scris 4 in loc de 6.Sorry.:rolleyes:

#18
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
misto, tu nici nu ai terminat liceul si vrei sa fii developer de jocuri...
get a life first!  :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate