Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Umezeala in casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Salutare.
De curand am pus termopane iar cand plua afara ma trezesc cu peretele ud de seb termopan.
Culmea este ca se umezeste doar portiune din dreptul geamului mobil. La sifragerie si dormitor unde patesc este 1 geam mobil si unul fix (care nu se deschide)
Condens pe gem destul de mic. Daca dorm in dormitor cu usa deschisa la dormitor nu apare. daca inchid usa la dormitor apare de 1 deget dar niciodata nu s-a umezit peretele decat atunci can plua afara.
Pe interior am facut reparatiile, pe exterior nu.
Termopanukl este innova 7a cu 5 camere geam low e + 4s4.
Inainte de termopane am avut geam normal de lemn insa cu 3 straturi sa zic asa. Pe exterior cornier si apoi pe interior dublu de lemn.
Glafuri nu am pus si nici pervaz pe exterior
Care poate fi cauza?
Am mai postat si aici http://forum.softped...p;#entry9130935
Rog moderatorii sa mute postul sau sa il inchida. Cred ca gresisem sectiunea pe forum

Attached Files


Edited by badboy1985ro, 08 December 2010 - 16:07.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Parerea mea e ca iti intra apa de la ploaie...ca o fi si de la condens..da, se poate. Oricum, prima masura este sa pui pervaz la exterior, izolat bine cu silicon intre el si perete. Apoi vezi daca mai apare, moment in care poti lua un dezumidificator pentru a trage cit mai mult apa din aerul din camera. Eu folosesc asa ceva intr-o camera si trage intr-o luna mai bine de juma de litru de apa, ceea ce mi se pare destul de mult.

#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Intra apa de afara.

#4
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Poza este de la sufragerie.
La fel patesc si in dormitor.
Acum legat de umezeala
In sufragerie se face condes doar daca se doarme acolo. Asta nu se intampla niciodata
Absorbant de umiditate am in dormitor de la cereit. Iar nu e problema umiditatea daca dorm cu usa deschisa la camera
Constan 50% -60% umiditate.
Si eu zic ca intra de afara. Ce pot face acum rapid ca vine iarna si de unde pot lua pervaz exterior?
Se poate monta ceva dupa montarea termopanelor?
Si daca intra apa de afara, nu inseamna ca montajul este de rahat? Sa chem firma care le-a montat?

Edited by badboy1985ro, 08 December 2010 - 17:26.


#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Ei ti le-au montat cu spuma, cred ca nici macar nu au gletuit/finisat ceva pe exterior. Pervaz metalic/pvc gasesti in orice magazin gen Dedeman, Praktiker etc, dar trebuie sa iti iei dimensiunile. Lungimea e mai putin importanta (oricum, pervazele astea le iei la 2 sau 3 m), vezi cit e de lat peretele de la geam la margine (probabil 10-12 cm) si ia un pervaz mai lat cu 3-4 cm. asa va iesi putin in afara. Iti trebuie un flex sa tai pervazul si o masina de gaurit sa bagi diblurile prin el.

#6
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 ionut76, on 8th December 2010, 17:30, said:

Ei ti le-au montat cu spuma, cred ca nici macar nu au gletuit/finisat ceva pe exterior. Pervaz metalic/pvc gasesti in orice magazin gen Dedeman, Praktiker etc, dar trebuie sa iti iei dimensiunile. Lungimea e mai putin importanta (oricum, pervazele astea le iei la 2 sau 3 m), vezi cit e de lat peretele de la geam la margine (probabil 10-12 cm) si ia un pervaz mai lat cu 3-4 cm. asa va iesi putin in afara. Iti trebuie un flex sa tai pervazul si o masina de gaurit sa bagi diblurile prin el.

Mai nu au reparat nimica.
Pe exterior este numai spuma.
Reparatiile le-am platit eu sperata si am facut cu alt mester.
Am gretuit doar si am dat cu un strat de vopsea lavabila
As fi reparat si exteriorul, mai exact as pune gresie direct fara pervaz cum am vazut la vecini din bloc care au termopane.
Problema este cu bani acum si cu frigul de afara ca nu se usuca.
As vrea sa mai completez cu putin spuma pe exterior in speranta sa trec de urmatoarele 3 luni sa nu ma trezec cu igrasie mucegai sau altele.
IN 24 de ore s-a uscat problema. Astept urmatoarea ploaie acum
Le-au montat cu spuma si sanatate.

Edited by badboy1985ro, 08 December 2010 - 17:37.


#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Deci pervaz, nu gresie. Arata mult mai bine si are o anumita inclinatie pe care tu nu o vei da la gresie. Nu trebuie sa astepti iar ploaia, pur si simplu pune un pahar cu apa pe peretele exterior, linga geam si vezi daca intra in interior. Poti incerca momentan sa gletuiesti tu la exterior cu ceva ciment, gasesti in saculete mici de 1-2 kg. Ca experienta personala...mie nu prea imi plac improvizatiile, orice improvizatie devine permanenta pina la urmatoarea improvizatie. Daca faci ceva, fa sa fie pentru mai multi ani, nu pentru 3 luni. Pervazele nu sunt scumpe.

#8
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Pot obtine inclinatia chiar mai mare decat la pervaz.
Momentan Pervazul exterior care nul am (adica parte din bloc ne reparata unde trebuie reparat), nu este drept este destul de inclinat
Plus ca nu ma pricep la asa ceva.
La naiba.
Se usuca acum daca pun pervazu?
Cum se monteaza?

#9
sosodriver

sosodriver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2010
firma care monteaza termopane nu are nici o obligatie la eventualele reparatii,interior/exterior.daca mesterul ti-a reparat cu glet a facut o mare prostie..s-au ala nu este mester.apa intra prin stratul de vopsea lavabila si cu timpul gletul se crapa.in loc glet trebuia reparat cu adeziv pentru gresie si faianta  CM 9 sau CM 11 nu mai stiu care este.cand se usuca are culoarea cimentului.daca vrei sati pui un pervaz exterior nu pune din plastic, pentru c nu este de durata. cumpara din aluminiu(este vopsit in culoarea alba)...iar pretul nu este mult peste cel din plastic.

#10
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 badboy1985ro, on 8th December 2010, 16:02, said:

Care poate fi cauza?
1. - lipsa pervazului si infilitrarea pe dedesupt a apei de la ploaia ce bate/acumuleaza in zona aia
2. - neuniformitatea spumei ..adica lipsa ei pe anumite portiuni ..ceea ce duce la neetanseitate corecta/perfecta
3. - realizarea glafurilor interioare din material pe baza de ipsos , datorita continutului mare de apa care se evapora + o cantitate de surplus din respiratia locatarilor + o cantitatea-surplus de  umiditate acumulata de peretele exterior (in cazul peretilor de beton sau bca  etc
4. - folosirea unei vopsele lavabile de interior prea impermeabila

deci , una sau a mai multora din cauzele enumerate , duc la problema semnalata de tine
trebuie vazut/verificat mai bine care e cauza exacta si de remediat . dar in primul rand ia si aeriseste cat mai des , pana dispare apa aia

Edited by pivnitarul, 08 December 2010 - 17:57.


#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
 

 badboy1985ro, on 8th December 2010, 17:50, said:

Cum se monteaza?

Se gaureste daca nu are deja din fabricatie prevazute gauri si se fixeaza cu suruburi autoforante de tocul ferestrei. Daca stii de unde sa cumperi glaful il poti cumpara cu tot cu o garnitura care acopera si suruburile, daca nu se poate improviza ceva. Eu am pus un soi de garnitura de cauciuc prevazuta cu banda adeziva pe care am cumparat-o la metru dintr-un magazin de bricolaj.  :peacefingers:

#12
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 sosodriver, on 8th December 2010, 17:51, said:

firma care monteaza termopane nu are nici o obligatie la eventualele reparatii,interior/exterior.daca mesterul ti-a reparat cu glet a facut o mare prostie..s-au ala nu este mester.apa intra prin stratul de vopsea lavabila si cu timpul gletul se crapa.in loc glet trebuia reparat cu adeziv pentru gresie si faianta  CM 9 sau CM 11 nu mai stiu care este.cand se usuca are culoarea cimentului.daca vrei sati pui un pervaz exterior nu pune din plastic, pentru c nu este de durata. cumpara din aluminiu(este vopsit in culoarea alba)...iar pretul nu este mult peste cel din plastic.

Asa CM11 sau CM 9. Cred 11 ca am avut de ambele. Nu mai stiu exact.
Si la fel stiam si eu ca  firma nu are obligatia sa faca reparatiile.
Mesteru e de incredere si e mester. Nu l-am luat de pe strada cums e zice
Multam


 Inginerul_bv, on 8th December 2010, 17:54, said:

 

Se gaureste daca nu are deja din fabricatie prevazute gauri si se fixeaza cu suruburi autoforante de tocul ferestrei. Daca stii de unde sa cumperi glaful il poti cumpara cu tot cu o garnitura care acopera si suruburile, daca nu se poate improviza ceva. Eu am pus un soi de garnitura de cauciuc prevazuta cu banda adeziva pe care am cumparat-o la metru dintr-un magazin de bricolaj.  :peacefingers:

"suruburi autoforante de tocul ferestrei?"
Adica sugerezi ca se gaureste termopanu?

 pivnitarul, on 8th December 2010, 17:54, said:

1. - lipsa pervazului si infilitrarea pe dedesupt a apei de la ploaia ce bate/acumuleaza in zona aia
2. - neuniformitatea spumei ..adica lipsa ei pe anumite portiuni ..ceea ce duce la neetanseitate corecta/perfecta
3. - realizarea glafurilor interioare din material pe baza de ipsos , datorita continutului mare de apa care se evapora + o cantitate de surplus din respiratia locatarilor + o cantitatea-surplus de  umiditate acumulata de peretele exterior (in cazul peretilor de beton sau bca  etc
4. - folosirea unei vopsele lavabile de interior prea impermeabila

deci , una sau a mai multora din cauzele enumerate , duc la problema semnalata de tine
trebuie vazut/verificat mai bine care e cauza exacta si de remediat . dar in primul rand ia si aeriseste cat mai des , pana dispare apa aia


Atunci dece la balcon am pervaz exterior si tot se infiltreaza apa?

#13
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 badboy1985ro, on 8th December 2010, 17:50, said:

Pot obtine inclinatia chiar mai mare decat la pervaz.
Momentan Pervazul exterior care nul am
NUL ai NUL nu-ti mai trebuie....

#14
sosodriver

sosodriver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2010
dupa ce vei monta glaful exterior din aluminiu vei vedea ca acesta nu se lipeste perfect de glaful blocului.poti acel spatiu ramas cu spuma poliuretanica...cea care se foloseste si la montarea termopanelor.nu este obligatoriu sa umpli spatiul acela ramas intre glafuri dar iarna viscolul iti poate aduce zapada acolo..si nu este bine cand se topeste.ai grija sa nu pui prea multa spuma..pentru ca se expandeaza destul de mult.iar la montarea pervazului pe tocul geamuluil poti folosi o bormasina autofiletanta si niste holzosuruburi.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
 

 badboy1985ro, on 8th December 2010, 18:02, said:

"suruburi autoforante de tocul ferestrei?"
Adica sugerezi ca se gaureste termopanu?

Exact. Acum 2 ani am inchis balconul si mi-am pus ferestre din profil PVC cu geam termopan la bucatarie si dormitor. Peste tot am montat eu personal glafuri exterioare prin metoda mentionata mai sus si nu am avut absolut nici o problema. Trebuie sa ai grija sa montezi glaful sub aerisitoarele montate pe toc. Daca nu esti convins, iti fac si poze.  :peacefingers:  

Edited by Inginerul_bv, 08 December 2010 - 18:18.


#16
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 Inginerul_bv, on 8th December 2010, 18:12, said:

 

Exact. Acum 2 ani am inchis balconul si mi-am pus ferestre din profil PVC cu geam termopan la bucatarie si dormitor. Peste tot am montat eu personal glafuri exterioare prin metoda mentionata mai sus si nu am avut absolut nici o problema. Trebuie sa ai grija sa montezi glaful sub aerisitoarele montate pe toc. Daca nu esti convins, iti fac si poze.  :peacefingers:  

Multumesc.
Ai putea sa imi faci niste poze te rog sa integ mai bine, Vb de aerisitorele care elimana apa din toc? gaurile exterioare ale tocului ce fac legatura cu gaurile din interiorul tocului?

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da. Despre alea vorbesc. Poze:

LE. Este murdar glaful din cauza ca vecinul de deasupra mea s-a apucat si el de termoizolat balconul, dar il iau de guler si-l pun sa-mi curete glafurile  :naughty:

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 08 December 2010 - 20:14.


#18
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 Inginerul_bv, on 8th December 2010, 20:12, said:

Da. Despre alea vorbesc. Poze:

LE. Este murdar glaful din cauza ca vecinul de deasupra mea s-a apucat si el de termoizolat balconul, dar il iau de guler si-l pun sa-mi curete glafurile  :naughty:

Asa ceva este exclus. Sa gauresc tocul de la geamul termopan. Nu renust la garantia de 8 respectiv 10 ani (in functie de garnitura toc sticla), pentru 4 gauri in fiecare toc. Trebuie sa existe o alta metoda de reparare a problemei.
Tecuit exterior cu cm9 sau cm11 cum s-a facut pe interior si sa zis si mai sus sau nus, pus polistiren pe margine, orige.
Prible este, unde gasesc pe cineva care sa fac o lucrare la etaju 6, in conditile in care geamurile fixe (care nu se deschis), sunt de respectiv 90 cm si 70 cm.
Reparatie adica tot: sus jos,stanga dreapta

Auzi, dar ce termopane ai ca vad ca sunt smechere gaurile tale din exterior, au si un fel de protectie, eu pur si simplu am o gaura data de un burghis sau ceva in termopan.
1.jpg -interior
2.jpg -exterior
Este posibil sa intre apa din interior spre exterior in cazul meu?

Imi cer scuze pentru calitatea proasta a pozelor dar voiam doar sa arat gaurile cum sunt facute.
NUmarul lor sunt de 2 la geamul mobil pe interior, la cel fix nu por verifica pe interior dar pe exerior totalul este de 4, la fel ca in poza 2 toate.
Acum ce termopane ai tu de ai si acea protectie pe gaurile din exterior? Decuriozitate, trebuia sa le am si eu?
kipurile conform certificatului de garantie care lam primit oficial am innova70 ad (trocal, nu fac reclama)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   70.44K   158 downloads
  • Attached File  2.jpg   37.88K   145 downloads

Edited by badboy1985ro, 08 December 2010 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate