Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

tractoarele IRUM

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
am citit in revista utilaje agricole despre noile tractoare IRUM fabricate la regim sub licenta belarus.sunt totusi curios de rezistenta  fiabilitatea si mai ale confortul lor , lucru ce lipseste la tractoarele romanesti.m-ar incanta sa-mi cumpar un tractor romanesc si cred ca multa lume ar dori asta .m-am uitat pe net dar nu am gasit preturi.as vrea sa sa stiu daca sunt rezistente si daca sunt mai ieftine decat cele fabricate in strainatate .daca gasiti preturi sau ati vazut tractoarele IRUM va rog sa-mi spuneti si mie.

#2
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
le-am vazut la romagrotec(editia de anul acesta) si din cate tin eu minte pretul la modelul tag 1025.4 era de 30.000 euro cu tot cu tva
acel model pare interesant si am intrebat reprezentantul...credca modelul  de 92 cp este pe undeva la 25.000 euro,dar nu stiu sigur

#3
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 octav13, on 1st December 2010, 22:06, said:

le-am vazut la romagrotec(editia de anul acesta) si din cate tin eu minte pretul la modelul tag 1025.4 era de 30.000 euro cu tot cu tva
acel model pare interesant si am intrebat reprezentantul...credca modelul  de 92 cp este pe undeva la 25.000 euro,dar nu stiu sigur
pretul este mai mare decat ma asteptam.la un asemenea pret iti iei un tractor strain aproape de aceeasi putere si care e facut de o firma mai de renume ca IRUM.si totusi mai fac si romani tractoare.din cate stiu un belarus de aceasi putere este mai ieftin cu cateva mii de euro.

#4
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
apropo ce credeti despre tractoarele romanesti U1010 DT .puterea este destul de mare ,are si tractiune 4 ori 4.piese romanesti , ii gasesti piese pe toate drumurile daca ti se strica.totusi am auzit ca se strica des la cutia de viteze.in rest totul mi se pare ok la ele .si sunt si ieftine.o schimbare de la 65 la 1010 cp se simte considerabil iar la pret sunt asemanatoare .

#5
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
eu am vorbit cu un mecanic de la un liceu agricol si a zis ca sunt tractoare destul de bune si ca transmisia cedeaza la socuri foarte mari....cum sunt de exemplu la padure cand cobori rapele alea mari cu 2-3 fagi lungi de vreo 20 m si vin scut...aici,in suceava,am vazut vreo cateva la padure,dar cele mai multe in harghita....si am inteles ca isi fac treaba foarte bine
daca as avea bani,primul tractor pe care mi l-as lua ar fii 1010....la motor sunt piese de aro majoritatea iar transmisia o poti reface la niste ateliere specializate in confectii metalice din cate am auzit eu...cu arborii cotiti si blocurile motoare ii mai greu,dar se gasesc inca piese pt el....eu,sincer,as avea incredere in el

#6
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
AStia cu IRUM cum fac serviceul, verificarile?

Vorbim de un tractor nou si, daca cumpar, as avea pretentia sa gasesc piesele si mecanicii pe aproape. S-a inventat curieratul rapid, dar daca e in garantie se deplaseaza nea ala din Mures pana la Constanta, Suceava, Craiova, Timisoara cu camionul plin de piese sau trebuie sa mut eu tractorul pana in Mures? Cam de aici ar trebui sa vedem ce au de gand baietii astia. Ca orice utilaj care trage greu se poate si defecta.

#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Cam scumpe, la aproximativ acelasi pret cumperi un Landini

Edited by florinppv, 05 December 2010 - 18:36.


#8
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010

 florinppv, on 5th December 2010, 19:31, said:

Cam scumpe, la aproximativ acelasi pret cumperi un Landini
din cate stiu eu,tractoarele belarus asamblate la Irum sunt seria 4,mai performante,motoare euro 3 parca
dar seria 2 au preturi mai ieftine....de exemplu belarus 820 ajunge la un pret aproximativ de 18000 euro cu tot cu tva iar cel de 105 cp (belarus 1025) ajunge undeva la 25000 euro cu tot cu tva....


mai multe detalii puteti afla de pe site-ul reprezentantei belarus in Romania, si anume www.tehagro.ro

#9
cornel1111111

cornel1111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.11.2010

 cristidan79, on 3rd December 2010, 21:08, said:

apropo ce credeti despre tractoarele romanesti U1010 DT .puterea este destul de mare ,are si tractiune 4 ori 4.piese romanesti , ii gasesti piese pe toate drumurile daca ti se strica.totusi am auzit ca se strica des la cutia de viteze.in rest totul mi se pare ok la ele .si sunt si ieftine.o schimbare de la 65 la 1010 cp se simte considerabil iar la pret sunt asemanatoare .
Daca ai bani de motorina iti poti lua un 1010. Daca nu vrei sa dai faliment cu motorina iti iei un tractor din vest

#10
cristi_nc2upg

cristi_nc2upg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2011

 cornel1111111, on 6th January 2011, 09:00, said:

Daca ai bani de motorina iti poti lua un 1010. Daca nu vrei sa dai faliment cu motorina iti iei un tractor din vest
Eu am un 1033 din 2002 si nu consuma mai mult de 23-27 l/ha la arat in zona de deal si in plus sunt mandru de utilajele romanesti,de exemplu am un utb 445 din 1990 si i-am refacut motorul dupa 17000 de ore de functionare  adica 2009 si in cutia de viteze nu i-am schimbat decat sincroanele si butucii sincroanelor. Mai am 2 utb 650 astea sunt mai putin fiabile dar sunt foarte usor de intretinut si reparat .  In timp ce pentu modelele licenta fiat factorul uman are un cuvant de spus decisv chiar!Singurul dezavantaj al tractoarelor romanesti confortul!

#11
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

 cristi_nc2upg, on 18th January 2011, 01:29, said:

Eu am un 1033 din 2002 si nu consuma mai mult de 23-27 l/ha la arat in zona de deal si in plus sunt mandru de utilajele romanesti,de exemplu am un utb 445 din 1990 si i-am refacut motorul dupa 17000 de ore de functionare  adica 2009 si in cutia de viteze nu i-am schimbat decat sincroanele si butucii sincroanelor. Mai am 2 utb 650 astea sunt mai putin fiabile dar sunt foarte usor de intretinut si reparat .  In timp ce pentu modelele licenta fiat factorul uman are un cuvant de spus decisv chiar!Singurul dezavantaj al tractoarelor romanesti confortul!

Are dreptate domnul aici,felicitari.
Nu trebuie sa dam la o parte tractoarele de genu asta,noi in tara avem incarcatura de 60 ha pe utilaj,aia in vest au 15 ha pe utilaj...daca ar fi fost Romania plina de u65,445 si 1010 altef ar fi aratat agricultura noastra.
In 2009 s-au cumparat aprox. 800 de tractoare noi(Polonia si restul tarilor in curs de dezvoltare din UE cumpara peste 10000 tractoare noi pe an),fonduri europene mai sunt pana in 2013 dupaia si mai putine or sa se cumpere...

#12
cornel1111111

cornel1111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.11.2010
Buna, stiu ca nu sunt la subiect, dar oricum tot de agricultura tine. Stie careva daca camioanele roman diesel (RABA DE 8 TONE CEREALE) se pot inregistra cu numar de primarie? Adica la fel ca si un tractor. Fiind ieftine vreau sa le folosesc la transportul cerealelor din camp la silozuri. Sunt totusi mai rapide ca si tractoarele. Stie careva? Va rog mult. Dau o bere :)

#13
markuci

markuci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2013
salutare
Eu am achizitionat un asemenea  tractor  tag 1025.3 in 2011 fabricat (montat in Reghin)
Sincer  am facut o alegere proasta.
in timpul garantiei  am  probleme  foarte  multe. vi  le  insir  sa  stiti la ce sa va asteptati  cei care  cumparati un asemenea asa  numit tractor.
inlocuit  rulment planetara  , semering  (huruia)
blocul  motor  prezenta  o  fisura  din fabricatie  la  care  sa pus  un surub  sa  nu mai curga  lichidul de racire (lucru  romanesc)
releu cuplare diferential spate defect
scurgere ulei la punte fata
defect  senzor cuplare fata,defect diferential cuplare spate
schimbat pompa directie
schimbat furtun servo directie
schimbat plutitor  motorina
schimbat semering butuc fata
schimbat  coroana z-69  (era un zgomot in partea stanga)
mai rau s-a defectat  si  motorul  a sarit pana de pe arborele motor  care a distrus tot motorul
toate astea s-au reparat in garantie  dar  dupa  ce  sa reparat motorul   consuma  c-am 1l  1,2 l ulei  la  1 rezervor de motorina
am  anuntat  fabrica  dar  acum  incep sa traga  de  timp  ca  tractorul sa  iese  din garantie
mai  sint  multe  alte  defecte....
toate  astea  vi l-am insirat  de  pe  procesele  verbale  de  constatare si remediere
sper  ca  v-ati facut  o  parere  despre  tractoarele  fabricate  la  IRUM  REGHIN
Fratilor daca  vreti  probleme  cumparatile  (mai bine  le  ocoliti)
Enorm de multe probleme  cu un tractor  nou.

#14
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
adica ti.au dat o adevarata tigaie pe roti! Daca pateam asa ceva, le dadeam canceru inapoi si le ceream altul nou. Daca si cel nou patea la fel.....returnati.mi banii si ma duc la alta firma! Pai iti ia 5 min sa citesti toata lista cu defectiunile pe care le.ai avut. Nu esti singurul care se plange de Irum, Belarus, Mtz........e acelasi tractor, doar ca,(virgula) cu evolutia anilor au evoluat si numele, pacat ca tehnologia la ele bate pasul pe loc! Feriti.va ca de raie de ele.

Edited by Daniel_Florici, 27 January 2013 - 08:43.


#15
axxxa08

axxxa08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.01.2011

 Daniel_Florici, on 27 ianuarie 2013 - 08:42, said:

adica ti.au dat o adevarata tigaie pe roti! Daca pateam asa ceva, le dadeam canceru inapoi si le ceream altul nou. Daca si cel nou patea la fel.....returnati.mi banii si ma duc la alta firma! Pai iti ia 5 min sa citesti toata lista cu defectiunile pe care le.ai avut. Nu esti singurul care se plange de Irum, Belarus, Mtz........e acelasi tractor, doar ca,(virgula) cu evolutia anilor au evoluat si numele, pacat ca tehnologia la ele bate pasul pe loc! Feriti.va ca de raie de ele.
Prietene,nu confunda TAG.ul cu Belarus.ul (iar MTZ este acelasi lucru cu Belarus)
Tu crezi ca piesele trimise de uzina din Belarus ptr asamblare la IRUM chiar sunt de prima mana?!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate