Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

dimensiune grinzi mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Va rog sa imi spuneti care este dimensiunea potrivită pentru grinzile care vor veni puse la mansarda.Lungimea maximă va fi de 3,7 metri dar ținând cont ca mansarda va fi locuita nu știu daca sunt de ajuns grinzi de 20x20 pentru a nu face burtă.

Attached Files


Edited by hot, 11 November 2010 - 17:29.


#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
pentru acoperiș, 10x10 dacă folosești tablă tip lin_dab, cu 10x12 în coamă.
pt podeaua mansardei, cred că potrivit ar putea fi 15X15 cu ecart de 60, după care, pus osb.
pentru tavanul de deasupra P, potrivit ar fi să folosești alte traverse de lemn, aparte. eu am folosit 8X8. dedesubt structură aferentă rigips, + rigips.

#3
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 hot, on 11th November 2010, 17:28, said:

Va rog sa imi spuneti care este dimensiunea potrivită pentru grinzile care vor veni puse la mansarda.Lungimea maximă va fi de 3,7 metri dar ținând cont ca mansarda va fi locuita nu știu daca sunt de ajuns grinzi de 20x20 pentru a nu face burtă.
15x20 cu 20 pe inaltime. 20x20 ,daca vorbim de grinzile pt podeaua mansardei....

#4
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Mulțumesc ....peste grinzi vine podeaua de la mansarda care va fi locuita deci cred ca cel mai bine merg cele de 20x20 cu distanta de 60 intre ele.
Mai este necesar montarea cosoroabei peste locul indicat cu sageti?Mansarda va fi construita toata din lemn va avea inaltimea de 1.25 metri pe margine.

L.E.cam asa as dori in mare sa fie.Ce parere aveti?  :rolleyes:

Attached Files

  • Attached File  1.png   1.06MB   317 downloads
  • Attached File  proiect.png   659.26K   277 downloads

Edited by hot, 11 November 2010 - 20:36.


#5
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
am o deschidere de 4,5m si am folosit 12/20 la 50 distanta
voi podi cu posta

Attached Files



#6
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007

 audizet, on 11th November 2010, 21:52, said:

am o deschidere de 4,5m si am folosit 12/20 la 50 distanta
voi podi cu posta

Voi podi cu posta???
Va fi folosit podul mansarda?Nu va face burta la deschiderea de 4.5 metri?Mai ai si alte poze asemanatoare...

#7
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
da mansarda locuita
peste voi pune scandura de 5 cm
structuristul zice ca nu face burta
din iulie pina acum nu a facut

exterior

Attached Files



#8
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
intrebare pentru cei care au lucrat cu lemn.Se poate monta cosoroaba in locul caramizilor cum este indicat in poza.Este obligatorie montarea acesteia peste grinzi sau se poate pune si intre aceste grinzi(cum am mai  scris mansarda va fi facuta din lemn,osb)ca nu as vrea sa pun practic pe 2 margini grinda peste grinda(unde vin acestea pe lungime)

Attached Files



#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 hot, on 11th November 2010, 20:30, said:

Mulțumesc ....peste grinzi vine podeaua de la mansarda care va fi locuita deci cred ca cel mai bine merg cele de 20x20 cu distanta de 60 intre ele.
Mai este necesar montarea cosoroabei peste locul indicat cu sageti?Mansarda va fi construita toata din lemn va avea inaltimea de 1.25 metri pe margine.

L.E.cam asa as dori in mare sa fie.Ce parere aveti?  :rolleyes:
In locul indicat cu sageti nu este necesara montarea de cosoroabe dar pe laturile perpendiculare(spre streasina) este obligatoriu,va fi talpa pentru elevatia de lemn.Am gresit la raspunsul anterior 20x20 inutil....trebuie 15x20 cu 20 pe inaltime,cosoroaba va fi de 20x20.

#10
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 hot, on 12th November 2010, 07:53, said:

intrebare ...Se poate monta cosoroaba in locul caramizilor cum este indicat in poza.Este obligatorie montarea acesteia peste grinzi ?
de doua ori aceasta intrebare/ pasarica-porumbel ...peste grinzile alea vin peretii de mansarda (macar un 0.8 m -1.2 m) ...iar peste pereti se va monta cosoroaba ...asa ca ce treaba are cosoroaba la modul cum intrebi tu ?!
mergi cu 120x200 ...la 3700 e bine ...insa nu depashi 550-600 spatiul dintre ele ...datorita dulapului ce vine peste (invers)
legat de arhitectura ...arata ca....dar mai bine ma abtin  :peacefingers:
de ce te zgarcesti la o suma de bani pentru o modelare din partea unei persoane calificate ?!

Edited by pivnitarul, 12 November 2010 - 10:07.


#11
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 hot, on 12th November 2010, 06:53, said:

intrebare pentru cei care au lucrat cu lemn.Se poate monta cosoroaba in locul caramizilor cum este indicat in poza.Este obligatorie montarea acesteia peste grinzi sau se poate pune si intre aceste grinzi(cum am mai  scris mansarda va fi facuta din lemn,osb)ca nu as vrea sa pun practic pe 2 margini grinda peste grinda(unde vin acestea pe lungime)
In varianta din poza vibratiile se transmit mai putin decat daca ar fi lemn in locul caramizilor.dar daca calcanul va fi tot din lemn,tot ai nevoie de o talpa din lemn pe care se va construi peretele.

#12
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007

 pivnitarul, on 12th November 2010, 11:01, said:

de doua ori aceasta intrebare/ pasarica-porumbel ...peste grinzile alea vin peretii de mansarda (macar un 0.8 m -1.2 m) ...iar peste pereti se va monta cosoroaba ...asa ca ce treaba are cosoroaba la modul cum intrebi tu ?!
mergi cu 120x200 ...la 3700 e bine ...insa nu depashi 550-600 spatiul dintre ele ...datorita dulapului ce vine peste (invers)
legat de arhitectura ...arata ca....dar mai bine ma abtin  :peacefingers:
de ce te zgarcesti la o suma de bani pentru o modelare din partea unei persoane calificate ?!

Colegul meu de banca din liceu este arhitect și am avut cateva discuții cu el(proiectul va fi facut in comun dar 90% cum vreau eu intrucat nu ma dau banii afara din casa si chiar daca ar fi asa as prefera sa investesc decat sa fac casa de 100.000 euro,vreau ceva simplu practic si ieftin ca pana la urmă intr-un pat dorm intr-o bucatarie mananc si la un wc ma.... )
Sunt la inceput ma documentez citesc ca sa stiu ce sa cer cand voi construi,de aici si greșeala cu cosoroaba  :newblush:  
Ontopic cum e mai bine sa fie pusa grinda pe deasupra celorlalte sau bucati de 60 cm(cat e distanta dintre 2 grinzi)intre având în vedere ca mansarda va avea 125 cm inaltime si va fi din lemn.

Attached Files



#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
In nici un caz bucati........cel mult o imbinare la mijloc daca nu gasesti cosoroaba de lungimea de care ai nevoie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate