Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Originea românilor - partea III, Istoria României, românilor: anii 500-1200

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11413 replies to this topic

#7633
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 28.12.2012
va admir pentru cunostintele dvs.
cam toata lumea are dreptate.
nu mai inteleg nimic.

#7634
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Inca n-am observat un singur obicei dacic pe aici.

#7635
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
În acest caz puterea ta de judecată ieste una slabă.Nu pot avea toți dreptate dacă spun lucruri diferite despre același subiect.

#7636
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 florincroitoru, on 04 ianuarie 2014 - 14:15, said:

În acest caz puterea ta de judecată ieste una slabă.Nu pot avea toți dreptate dacă spun lucruri diferite despre același subiect.

Pune-mi un obicei dac.

#7637
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 28.12.2012
"puterea ta de judecată ieste una slabă"
uite asa involueaza limba romana!
citat din croitoru

#7638
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 vis_constructiv, on 05 ianuarie 2014 - 21:18, said:

"puterea ta de judecată ieste una slabă"
uite asa involueaza limba romana!
ok, esti un latinist revoltat ca vin unii cu pretentia ca romana nu e din latina, esti suparat si aia ie... dar nu te-ngrijora, ca in vine inca ne mai curje sânje de roman, dân fibra imperiala

Edited by criztu, 05 January 2014 - 21:52.


#7639
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 28.12.2012
Habar-nam ce "sanje" imi curge prin vene (nici ce DNA am)
stiu ca nu vreu sa-mi parasesc tara, si nu as vrea ca nici baiatul meu s-o paraseasca.
in rest, treaba e complicata. multi au dreptate. e o combinatie de stari, ca in mecanica cuantica, as zice.
Sanatate maxima!

#7640
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 vis_constructiv, on 05 ianuarie 2014 - 22:06, said:

Sanatate maxima!
Ave Caesar si tie!

#7641
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 vis_constructiv, on 05 ianuarie 2014 - 21:18, said:

"puterea ta de judecată ieste una slabă"
uite asa involueaza limba romana!
citat din croitoru
Ce ie aia involuează? Evoluează nu are ca invers pe involuează. Poate vrei să spui că s estrică limba. Tu pronunți cumva ESTE în loc de IESTE?

 vis_constructiv, on 05 ianuarie 2014 - 22:06, said:

Habar-nam ce "sanje" imi curge prin vene (nici ce DNA am)
stiu ca nu vreu sa-mi parasesc tara, si nu as vrea ca nici baiatul meu s-o paraseasca.
in rest, treaba e complicata. multi au dreptate. e o combinatie de stari, ca in mecanica cuantica, as zice.
Sanatate maxima!
Nu interesează pe acest topic. Scrie pe subiect.
Lasă mecanica cuantică, că pe aici nimeni nu are habar de iea. Io nici nu am auzit pînă acu de mecanică cuantică.
Dacă tot vrei să arăți că iești priceput și deștept scrie cu diacritice că nu o fi mai complicat decît mecanica aia cuantică de care faci vorbire.
„Sanatate maxima!” Înțeleg că vrei să te mai romanizezi. Asta ie în loc de „ multă sănătate !”Să zicem și pe la țară, poate se mai romanizează și țăranii: „ țață Profiră, sănătate maximă, bre!”.
„Nea Nicule, sănătate maximă!”Posted Image

 criztu, on 05 ianuarie 2014 - 23:13, said:

Ave Caesar si tie!
Tu fumași ceva? Băi, mai romanizează-te și tu în sfîrșit. AVE CAESAR nu se spunea așa tam-nesam unui om obișnuit. Mnealui ie CAESAR?
Nu mai încerca glume din astea, că nu îți ies.

 criztu, on 05 ianuarie 2014 - 21:49, said:

ok, esti un latinist revoltat ca vin unii cu pretentia ca romana nu e din latina, esti suparat si aia ie... dar nu te-ngrijora, ca in vine inca ne mai curje sânje de roman, dân fibra imperiala
Cică iel nu...Și nu știe urmașul cui ie dpdv genetic. Sînt studii făcute și aduse dovezi dar nu îl interesează pt că iel știe că treaba ie  ca în mecanica cuantică. Hai, că niște mecanici d-ăștia o să lămurească problema.

#7642
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 28.12.2012
Poiana lui Auchan
Voi rezolva problema diacriticelor (va rugam sa ne scuzati)
In rest, sanatate maximala, sa fiti tare-n ADN!

#7643
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 vis_constructiv, on 06 ianuarie 2014 - 16:42, said:

Poiana lui Auchan
Voi rezolva problema diacriticelor (va rugam sa ne scuzati)
In rest, sanatate maximala, sa fiti tare-n ADN!
Aici nu se vorbește în dodii. Ce e aia " Poiana lui Auchan"? Nu dezlegăm aici șarade d-ale forumiștilor.
"Problema diacriticelor" e demult rezolvată în Winows, Linux, Macos.Tre să știi unde să dai cîteva clicuri. Întreabă și tu pe cineva un pic mai priceput. După glumele pe care le faci dai curînd bacalaureatul.

 tflorin40, on 06 ianuarie 2014 - 17:34, said:


Cred ca cel putin doua :
Șpaga primul iar al doilea, pozitia capră ca principala strategie defensiva.
Posted Image
Te rog , stai în Poiana lui Iocan. Deranjezi cu glume de doi bani.

#7644
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
In final cred ca va trebui sa acceptam totusi originea latina a rom^nilor si a limbii rom^ne, dacii avand o legatura mai mare cu sinteza slava.

Chiar daca Dacia Romana nu poate justifica romanitatea noastra decat intr-o mica masura, acest fapt il poate face intreaga perioada bizantina, coloniile italiene de pe Dunare, statul Rama si sa nu uitam de Moesia si ad-Moesiam pana pe Nistru, sau de romanii din Panonia Pecs-Balaton-Kesztelly.

Probabil fundatia s-a facut pe baza celtilor dintre Bucovina si Panonia si Oltenia.

Probabil latina literara nu a jucat un rol deosebit, pe cand un dialect vulgat-oriental al acesteia dezvoltat si apoi discriminat mai puternic in perioada eleno-bizantina ar fi putut face tranzitia spre limba rom^nilor.

#7645
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 andromedaX, on 11 ianuarie 2014 - 20:10, said:

In final cred ......

Endinioane, am incredere in forta ta de regenerare. Tu poti s-o iei mereu si mereu de la capat. Esti un neobosit luptator al teoriei daciste si latiniste deopotriva. Ciorba de legume e mizilic.

#7646
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 andromedaX, on 11 ianuarie 2014 - 20:10, said:

In final cred ca va trebui sa acceptam totusi originea latina a rom^nilor si a limbii rom^ne, dacii avand o legatura mai mare cu sinteza slava.

Chiar daca Dacia Romana nu poate justifica romanitatea noastra decat intr-o mica masura, acest fapt il poate face intreaga perioada bizantina, coloniile italiene de pe Dunare, statul Rama si sa nu uitam de Moesia si ad-Moesiam pana pe Nistru, sau de romanii din Panonia Pecs-Balaton-Kesztelly.

Probabil fundatia s-a facut pe baza celtilor dintre Bucovina si Panonia si Oltenia.

Probabil latina literara nu a jucat un rol deosebit, pe cand un dialect vulgat-oriental al acesteia dezvoltat si apoi discriminat mai puternic in perioada eleno-bizantina ar fi putut face tranzitia spre limba rom^nilor.
A sosit și criza anunțată de mine săptămîna trecută.
În numele cui vorbești? " să acceptăm originea latină a românilor"...
"Chiar daca Dacia Romana nu poate justifica romanitatea noastra decat intr-o mica masura, acest fapt il poate face intreaga perioada bizantina"
Ne-am romanizat de la bizantinii care vorbeau grecește pe la Constantinopol? E clar; ești în criză acută. Cred că bine nu te faci.Doar vei ieși din criză după care  vei avea recăderi . Cred că tratament nu există.
Pt mine ai haz la fel de mare cum au marcuzzo sau DaDanuca.

 Balamache, on 11 ianuarie 2014 - 22:49, said:

Endinioane, am incredere in forta ta de regenerare.
Eu nu mai am încredere de mult. Am spus de anul trecut că va intra din nou în criză. Săptămîna trecută am văzut semnele şi am anunţat că îi vine criza. A venit. Prin februarie începe să îi treacă, dar e clar că asta e boală lungă.

#7647
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
In urma cu o ora am urmarit pe Nasu TV emisiunea "Dacii adevaruri tulburatoare", se discuta despre "Rom^nia ar trebui sa se numeasca Dacia", despre originea numelui Valahia, rum^n ce nu ar fi egal cu roman, ... Totusi lucrurile mi s-au parut cam deplasate desi multa vreme chiar eu sustineam aceste lucruri.

Asadar am o intrebare pentru formisti: -De ce Valahia de la Havila cand sursele turcesti au "iflak=tara...orice tara... Moldova iflak, Kiev iflak, ... = Tara Moldovei, Tara Kievului, ...?!

Breton[edit]
Etymology[edit]
From Middle Breton gloat (“kingdom, fortune”). Akin to Cornish gulat, Welsh Gwlad (“country”), and Old Irish flaith Flath (“head”), from *wla-to- or *wla-ti-, which are cognates to Latin Valerius (“power”), Gothic [script?] (wal-d-), German walten (“rule”), English to wield, and Lithuanian vald-yti (“rule”).


Eu nu cred ca VOLCII au vreun amestec, dar cred ca de la araba, la limbile turcice, germanice, celtice, slave, s.a.m.d, toate au legatura fie cu un termen NOSTRATIC, fie ar putea fi vorba chiar de o preluare directa din latinescul VOLUNTAS-/GLADIUS?! prin I. Roman, apoi cel Bizantin, I. Francilor, Statele Latine-levantine, Republicile italiene, ...I. Otoman ...?

http://en.wiktionary.org/wiki/country

#7648
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Pun o intrebare cunoscatorilor: -De ce este atat de greu sa gasim anumite harti  pana in exacte pe Net?

Am gasit si harti unde Banatul si partea de sud a Rom^niei pana in Buceag apartineau I. Roman Oriental de la Constantin si Iustinian pana la cca anul 717, iar pt. zona Banatului montan pe la Cazane pana la anul 900 in I. Bizantin.

Asadar a existat o legatura persistenta cu I. Roman timp de milenii intregi.

#7649
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
vezi hartile de mai jos:

http://2.bp.blogspot...ssanian+Emp.jpg
http://p7g2islam.wik...0/Islam_map.jpg
[ http://2.bp.blogspot.com/-WxfrORSWCqk/UqY9phhosEI/AAAAAAAACYk/klkNRhfabCw/s1600/Byzantine%2B%26%2BSassanian%2BEmp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://p7g2islam.wikispaces.com/file/view/Islam_map.jpg/276171900/Islam_map.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7650
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Dupa cum se vede si rom^nii si albanezii i-au separat pe slavi pe Valea Moravei si FYORM pana in Albania si Grecia.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Ernst-Ravenstein-Balkans-Ethnic-Map-1880.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.macedoniantruth.org/wp-content/uploads/2009/09/History_of_the_Balkan_Peninsula-map-1922.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.balkaninside.com/wp-content/uploads/2013/12/Ethnic-map-of-Macedonia.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.historyplace.com/worldhistory/genocide/ethnic-yugo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate