Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum indrept tencuiala in jurul geamurilor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Dupa ce s-a montat geamul termopan ramane dezastru... cu ce materiale pot indrepta.... ceva sa amestec cu apa si sa mearga ..stiu ca parca era ceva la magazine dar nu ma pricep..... ca ciment nu ma pricep sa fac. :)) ...

#2
criseb

criseb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 18.04.2008

 zerillos, on 8th September 2010, 19:51, said:

Dupa ce s-a montat geamul termopan ramane dezastru... cu ce materiale pot indrepta.... ceva sa amestec cu apa si sa mearga ..stiu ca parca era ceva la magazine dar nu ma pricep..... ca ciment nu ma pricep sa fac. :)) ...

Buna,nici eu nu sunt prea priceput  :D  dar am rezolvat problema cu placa de polistiren expandat de 3 cm si pe unele parti a fost necesar de 2 cm grosime...depinde cat s-a distrus din perete...placile m-au ajutat foarte mult sa scot cat mai drept ,mai repede  si mai ieftin...acestea pot fi prinse cu orice adesiv ;eu am folosit ceva ieftin pentru polistiren(care se amesteca cu apa foarte simplu pana devine o pasta omogena mai vascoasa)...apoi am folosit coltare pentru a fi cat mai drept la colturi ,iar finisajul (acoperirea polistirenului) l-am facut tot cu adesiv de polistiren...lavabil si gata...e facut de doi ani si inca arata foarte bine fara nici cea mai mica crapatura sau denivelare :naughty: sper sa te ajute asta.Respect.

#3
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
mersi de raspuns dar nu vreau sa pun poliestiren .... vreau sa indrept doar.... sa incarc putin material ... dar asta intreb...ce material ca doar nu pun ciment.... trebuie sa fie ceva deja gata preparat... vroiam sa stiu ce ... un sfat...

#4
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Adeziv de gresie- ieftin si usor de folosit (asta daca nu ai cratere de acoperit, dar chiar si acolo merge cu cateva bucati de caramida). Dupa care finisezi cu glet, un smirghel fin si la urma lavabil si gata geamu'.
In felul asta esti mai sigur ca nu crapa, cum s-ar putea intampla la ciment daca nu nimeresti cantitatile..

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
:tooth: Te duci frumos si cumperi coltare cu plasa de la un depozit de materiale de constructii. Sau fara plasa daca situatia nu o impune. 3-4 kg de glet, spaclu, gletiera, apa, tai spuma, cureti .......si spor la treaba ;) Dupa uscare se slefuieste cu hartie abraziva.
LE. Daca situatia o impune, si-anume ai cratere mari, poti cumpara si glet pentru rigips, care este ceva mai tare. Anyway, daca incarci mult, coltare cu plasa neaparat. :thumbup: , nu adeziv de faianta, in cel mai rau caz, cazul in care ai de incarcat grosimi de 3-5 cm, te sfatuiesc sa folosesti adeziv de polistiren.
Pune vreo 2 poze ca sa-mi dau seama mai bine cam ce ai de facut.

Edited by Inginerul_bv, 29 September 2010 - 11:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate