Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1081
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu as merge pe unul gen blender....la asta iti ramane si pulpa fructului.....Eu am asa ceva de care sunt foarte multumit.....Exista si un model mult mai bun dar ceva mai scump...care face si "prafuri". La genul asta de blendere conteaza foarte mult forma vasului...adica partea cu cutitele care daca e cu diametru mic blocheaza bucatile de fruct si nu mai toaca.....Deci atentie la ce cumparati ca e posibil sa luati plasa daca forma nu e corespunzatoare....
De storcatoare clasice de fructe sunt satul...toate stau in cutii .....

Edited by Clovis, 29 November 2015 - 11:00.


#1082
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Problema cu blenderul e ca trebuie sa torni apa in el ca sa iasa suc, si cel putin mie nu imi mai place gustul ala diluat, de apa cu fructe spulberate.

#1083
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Da , trebuie sa torni apa dar ramane pulpa toata....pe cand la storcatoarele clasice pulpa e data la o parte.....
Dar poti pune lapte sau iaurt in loc de apa....si iese ..Smoothie.....parca asa se numeste....Se mai poate pune compot...
Eu faceam capsune cu smantana....iesea o nebunie...dar era bataie pe Wc...asa ca am renuntat....

Edited by Clovis, 29 November 2015 - 11:05.


#1084
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011

View PostMizu, on 29 noiembrie 2015 - 11:00, said:

Problema cu blenderul e ca trebuie sa torni apa in el ca sa iasa suc, si cel putin mie nu imi mai place gustul ala diluat, de apa cu fructe spulberate.

Mizu, poti sa diluezi si cu suc de portocale (stoarse de tine, adica :-)). Vara poti sa pui cuburi de gheata. In felul asta nu se dilueaza foarte rau rezultatul.
Iar cu privire la inghetata/sorbet, ambele ies foarte bine la blender. Poti sa adaugi tot ce iti trece prin cap, iar rezultatul e super. Daca cineva doreste ca inghetata sa iasa mai inghetata :-), pe langa fructe congelate poate adauga si cuburi de gheata.

View PostClovis, on 29 noiembrie 2015 - 10:56, said:

Eu as merge pe unul gen blender....la asta iti ramane si pulpa fructului.....Eu am asa ceva de care sunt foarte multumit.....Exista si un model mult mai bun dar ceva mai scump...care face si "prafuri". La genul asta de blendere conteaza foarte mult forma vasului...adica partea cu cutitele care daca e cu diametru mic blocheaza bucatile de fruct si nu mai toaca.....Deci atentie la ce cumparati ca e posibil sa luati plasa daca forma nu e corespunzatoare....
De storcatoare clasice de fructe sunt satul...toate stau in cutii .....

Ai dreptate, Clovis, conteaza mult forma vasului. Foarte important este si ca puterea motorului sa fie corelata cu capacitatea vasului. Degeaba ai capacitate mare, daca nu duce motorul. Vei avea un rezultat foarte neuniform. Se incing preparatele la baza, iar cele de sus nici macar nu au fost inca atinse de lama. De asemenea, degeaba gasesti motor puternic, daca conexiunea dintre vas si baza motorului este din plastic. Cedeaza la primul hummus sau la prima inghetata.
Dar un blender bun este de baza la casa omului :-). Si as zice ca nu inlocuieste un storcator ci mai mult il completeaza. Cu un blender de calitate faci in primul rand smoothie-uri din orice cu orice (inclusiv seminte), faci supe (chiar si fierbinti), maruntesti seminte si condimente (chiar si pudra), faci inghetate si sorbeturi. La storcator faci in primul rand suc. Desi sunt storcatoare la care poti sa faci chiar si salate (razuiesti/feliezi legume si fructe).

Edited by Vanellou, 29 November 2015 - 11:25.


#1085
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Insa faptul ca ramane toata materia in suc nu e un avantaj, spre exemplu daca pui citrice se va amesteca in suc si pielita care la un storcator ar fi fost eliminata, iar acea pielita e amara si influenteaza gustul produsului final. Sa nu-mi ziceti ca stati sa curatati fiecare bucata de pielita, ca deja ajungem la tragicomedie.

Am si eu blender si e departe de un storcator, de fapt nici nu afirma vreun blender ca ar fi storcator de fructe. Inghetata poti in schimb sa faci si cu storcatorul cu ax melcat, pe langa unt de arahide, paste fainoase, etc.

Eu asta il am pe asta din video, l-am luat special pentru iarba de grau dar stoarce acceptabil si fructe/legume (fara pretentii de randament ca Hurom/Omega). Fac cu el si bulion.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lcyb6F2Nnms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1086
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007

View PostVanellou, on 26 noiembrie 2015 - 22:25, said:

Am reusit sa gasesc un studiu obiectiv si foarte elaborat care compara sucul obtinut de storcatoarele centrifugale si de cele prin presare. http://www.juicingscience.co.uk/ (click pe tab-ul de sus "Fast juicers vs. Slow juicers"). Cu detalii despre temperaturi, nutrienti, vitamine, anti-oxidanti, randament etc. Toate masurate si documentate cu diferite tipuri de fructe si legume. Pentru cei care aveti timp si sunteti interesati de sucul pe care doriti sa il preparati: cititi-l in intregime.
O concluzie care s-ar putea sa socheze este: "The nutritional difference between the best fast juicer and the best slow juicer is virtually nothing at all. Slow juice being healthier than fast juice is well and truly an incorrect urban myth."
Dar cititi, studiati rezultatele inainte sa faceti acea cheltuiala planificata de cateva sute de euro. Sa cumparam in cunostinta de cauza.
Later edit: de precizat ca testele de laborator sunt facute de "Australian Government National Measurement Institute".
Ma intereseaza studiile astea si l-am frunzarit un pic... mi se pare tare incomplet si multa vorbaraie inutila, parca e discursul parlamentarilor nostri (aia de vorbesc mult dar nu spun nimic)

L-am salvat sa il studiez mai in amanunt, sa vad si pdf-urile de acolo poate cuprind analize pt mai multe sucuri.
Dincat am citit, nu mi se pare un studiu serios, adica nu poti compara 2 sucuri despre care li se pare lor ca fac spuma in ambele storcatoare si sa spui ca nu e nici o diferenta (parca au specificat asta pe undeva ca sa nu fie acuzati subiectivism)

In cazul sucului de mere, da, face un pic sau mai multa spuma care planeaza deasupra, dar sucul e suc conistent fara bule in el si are cu totul alta culoare. La "razuitoarele cu separarea lichidului de fibra prin centrigugare" toate sucurile arata la fel: sunt pline de bule de aer in suc, plus spuma deasupra. Pt mine arata precum o sticla de suc cabonatat agita si trantita de toti peretii (cola, mirinda, ce vreti voi) - sincer, ati bea un astfel de suc daca vi l-ar servi cineva!? Eu nu.

Sigur, de nevoie si pt ca e mai ieftin merge si asa, clar, e mai bun decat nimic desi exista cateva exceptii importante printre care sucul de varza.
Daca vrei sa faci un tratament cu suc de varza centrifugat dupa razuire, risti sa te imbolnavesti/intoxici mai tare, sucul de varza devine impropriu pt tratament dupa aprox 15-20 minute de la stoarecerea prin presare - nu am vazut sa scrie despre asta in stiudiul respectiv, dar poate scrie in pdf-uri.

In rest, eu ma bucur ca apar cat mai multi oameni interesati sa isi cumpere storcator, fie el si razuitare cu centrifuga - nu conteaza ca multi n-au habar ce sa astepte de la un storcator si doar cumpara si ei pt ca e la moda si e "cool"

In plus, din cat am mai remarcat, studiul ala alege din start o pista falsa si cea mai usor de demontat, luata de la o reclama la fel de proasta ca multe altele (aia ca se incinge rasnitza si de asta n-ar fi bune razuitoarele) - eu am reusit sa incing si Lexen-ul cu manivela, cand m-am plictisit de cate sacose de busuioc, telina,  patrunjel si alte balarii mi-am luat sa storc...si am inceput sa rotesc mai repede pana am topit un pic ceva plastice la bucsele dinspre manivela. Si "sfoara" din fibrele uscate iesea destul de calda dar sucul era suc... ah, chiar!  si unele verdeturi mi-au scos spuma pe storcatorul manual - asta este natura unora - dar in acelasi timp aveam suc curat, si si ulei deasupra (la busuioc mai ales)

Si pt ca tot m-am starnit acum... cei care va tot plangeti ca x,y storcator scoate "prea multa pulpa..." , fratilor ce vreti sa iasa din storcator ?! fanta? sprite? cola?? astea au doar 3-5% concentrat si o tona de zahar restul e apa cu colorant si arome! Ar fi o pierdere enorma sa faca asa ceva storcatorul...nici nu as vrea sa mai aud de stoarcatoare!

Voi din storcator vreti sa aveti  spre 100% din fruct. Asta insemana ca ori amestecati pulpa la loc dupa stoarcere, ori o uscati si o faceti ceai (ghimbir, etc) sau  puneti la ceai ca indulcitor daca e din fructe dulci, sau puneti la cozonaci,  prajituri, chec (morcov, mere, pere, ananas, etc)  sau pur si simplu o mancati simpla sau in amestecat cu cereale si evident cu sucul de la fructele pe care tocmai le-ati stors.(sau cu iaurt )

Doar sa fii bolnav rau ca sa ai nevoie de suc limpede -si atunci ori cumparati saculeti speciali pt filtrare ori luati un metru de tifon , il opariti si va filtrati sucul pana credeti ca e ok. (sunt persoane care au diverse afectiuni digestive sau au intestinele pline cu reziduuri adunate de-a lungul vietii si lor le fermenteaza mai repede combinatiile - din cat stiu eu, doar pt ei se recomanda consumul separat dar si ei au nevoie de fibre)
FIBRA/pulpa  pe care multi o arunca dupa stoarcere este foarte importanta pt curatzarea organimului de toxinele aruncate in intestine....
Daca nu manaci suficiente fibre te poti simti foarte rau dupa ce bei anumite sucuri... (acesta fiind un alt motiv pt care curele de slabire si dezintoxicare  facute "dupa ureche" ii ingrozesc pe altii)

Sanatate!


()

Edited by kata-lin, 29 November 2015 - 22:43.


#1087
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
Salut. Exista un storcător eficient și f bun raport calitate / preț?
Adică am văzut sf-uri pe la 12-18 mi-l... Poate este un preț corect pentru anumite persoane, nu si pentru mine.
Multumesc


#1088
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

View Postlucimunteanu2000, on 30 noiembrie 2015 - 10:06, said:

Salut. Exista un storcător eficient și f bun raport calitate / preț?
Adică am văzut sf-uri pe la 12-18 mi-l... Poate este un preț corect pentru anumite persoane, nu si pentru mine.
Multumesc

Vezi   "Panasonic Storcator cu melc MJ-L500SXE, 290W, 45 rotatii/min",  acum oferte in jur de 750 lei

Edited by ArualL, 30 November 2015 - 10:28.


#1089
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Ca fapt divers, nu stiu cine (si de la ce magazin online) a fost desteptul care-a scris despre Panasonic MJ-L500 ca are 290W, dar cert e ca toti, de la toate magazinele, s-au luat dupa el ca oile; precizez informativ, ca NU are 290W, ci 150 (la fel ca majoritatea slow-juicerelor, de fapt). Insa o zic doar de dragul corectitudinii; in practica, n-am observat deloc sa duca lipsa de putere, stoarce fara nicio problema morcovi, sfecla etc.

Kata-lin, interesant punctul de vedere despre pulpa din suc. La Panasonic, chestia asta depinde mult si de cat sunt de deshidratate (=vechi) fructele. Am bagat, de exemplu, niste mere puternic deshidratate (coaja zbarcita, "ridata") si a iesit aproape un fel de piure, dar delicios la gust. Aici difera fata de centrifugalul Bosch pe care-l foloseam inainte, care din mere vechi scotea suc la fel de lichid, dar extrem de putin: dintr-un mar ieseau cateva picaturi de suc, iar pulpa evacuata ramanea uda.

Fara a fi vreun expert in nutritie, eu totusi nu sunt asa de "inversunat" impotriva centrifugalelor; unul de calitate isi face treaba bine, cata vreme stii la ce sa te astepti. Am folosit DIN PLIN, vreme de vreo 4 ani, Bosch-ul MES20A0 si a fost OK (de fapt, e functional si acum; e "de rezerva"). Intr-adevar sucul stors lent e mai bun la gust si consistenta, dar asta nu inseamna ca sucul stors prin centrifugare e odios Posted Image  Centrifugalele, insa, te limiteaza dpdv al diversitatii fructelor ce le poti stoarce, caci la chestii moi (struguri, citrice, rosii) randamentul lor e slab. Si, intr-adevar, produc mai multa spuma decat cele lente.

In alta ordine de idei (si partial off-topic), Clovis - ai Delimano-ul din poza? E ceva de capul lui, merita reclama pe care si-o fac? Cana e de sticla sau plastic? Stii cumva ce putere are? De mult timp, ne tot uitam asa, cand si cand, dupa un blender mai serios, dar am tot amanat "upgrade"-ul. Multumesc anticipat.

#1090
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Are cineva storcatorul BIOVITA-SJ5000? Este ok? Pretul e undeva pe la 1000lei, semnificativ mai mic decat Huromul.

"Sita şi melcul sunt dintr-un material numit Ultem, care are o rezistenţă extrem de bună de-a lungul timpului".

Este sanatos cu materialul asta? Pentru alte storcatoare din ce sunt  fabricate melcul si sita?

Edited by edri, 04 December 2015 - 21:53.


#1091
myhadavid

myhadavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2012
Buna seara,

De ceva vreme sunt si eu in cautarea unui storcator bun de fructe...de Biochef Atlas aveti vreo informatie? N-am gasit mare lucru despre el. In UK e in momentul de fata la oferta ...cica la 150 lire fata de 300. ma bate gandul sa-l iau, dar cum ramane cu garantia??

O seara frumoasa

#1092
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004

View Postmyhadavid, on 06 decembrie 2015 - 21:01, said:

Buna seara,

De ceva vreme sunt si eu in cautarea unui storcator bun de fructe...de Biochef Atlas aveti vreo informatie? N-am gasit mare lucru despre el. In UK e in momentul de fata la oferta ...cica la 150 lire fata de 300. ma bate gandul sa-l iau, dar cum ramane cu garantia??

O seara frumoasa
Am gasit o imitatie (nu garantez ca nu e țeapă): http://www.gadgetuni...paign=shopmania

Am o propunere: la Flanco se poate cumpăra orice produs și primești 21% înapoi sub formă de voucher care trebuie cheltuit între 26 și 30 decembrie 2015. Aș vrea să îmi cumpăr un storcător de 1000 lei, iar dacă cineva dorește să-și cumpere același storcător și să se asocieze cu mine poate cumpăra voucherul. Eu o să iau storcătorul meu cu 800, iar el cu același preț, deci e echitate. VREA CINEVA? Acesta e storcătorul, aveți link de la flanco și video demonstrativ:

https://www.flanco.r...-220-w-alb.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_MjP6W7hjZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă e interesat cineva să mă contacteze vă rog pe:

meilu de acasa.

Edited by ggelu, 09 December 2015 - 10:01.


#1093
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ce penibili is astia de la Flanco, au facut sa nu poti copia text de pe siteul lor. Acum trebuie sa scriu in google tot carnatul ala cu numele strocatorului. Te pomenesti ca le fura cineva descrierile alea prea originale.

Cineva care nici macar nu stie sa curete o portocala n-ar trebui sa faca astfel de clipuri demonstrative.

Din portocale si struguri orice penal de aparat poate face suc, faptul ca n-au aratat niste fructe/legume mai dificile ridica intrebari.

#1094
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004

View PostMizu, on 08 decembrie 2015 - 15:09, said:

[media]

Cineva care nici macar nu stie sa curete o portocala n-ar trebui sa faca astfel de clipuri demonstrative.

Din portocale si struguri orice penal de aparat poate face suc, faptul ca n-au aratat niste fructe/legume mai dificile ridica intrebari.
Dacă te-ai fi uitat până la sfârșitul videoclipului ai fi observat că prostovanul ăla care nu știe să curățe portocale (așa sunt toți occidentalii, proști, de zici că au coborât ieri din copac, din păcate) nu are nicio legătură cu calitatea produsului prezentat, produs care este mult mai breaz decât prezentatorul respectiv, din moment ce stoarce fructe congelate. Deci nu îți mai fi așa teamă nevricoasă că n-ar fi bun de nimic pe motiv că în prezentare sunt folosite exclusiv fructe moi gen portocale și struguri, pentru că la sfârșit dă și proba de foc, deși e proba de gheață, mai bine zis. Vreau să văd cu care storcător centrifugal poți face pastă din fructe tari ca piatra!

Edited by Cristi2004, 08 December 2015 - 20:00.


#1095
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
M-am uitat pana la sfarsit, dar de ce crezi ca e asa dificil sa storci niste fructe de padure congelate? Alea sunt in cel mai bun caz echivalentul unor morcovi taiati cubulete marunte, o mura congelata nu are duritatea unui cub de gheata.
Iti zic eu ca pana si cel mai ieftin storcator stie face din astea. Daca voia sa impresioneze (si nu asta e scopul cand faci reclama?) baga in el asa ceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fbaQBHljWcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1096
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004

View PostMizu, on 08 decembrie 2015 - 20:16, said:

M-am uitat pana la sfarsit, dar de ce crezi ca e asa dificil sa storci niste fructe de padure congelate? Alea sunt in cel mai bun caz echivalentul unor morcovi taiati cubulete marunte, o mura congelata nu are duritatea unui cub de gheata.
Iti zic eu ca pana si cel mai ieftin storcator stie face din astea.

Nu e vorba să ne cumpărăm cel mai performant aparat din lume, ci e vorba să ne cumpărăm cel mai ieftin aparat din lume. Iar ca fiabilitate, Flanco oferă extra-garantie de până la 4 ani. Deci 2+4=6 ani garanție, aproape ca la Hurom (10)! Prețul de 800 lei reprezintă o economie de 100 de euro!!! Vezi prețul de piață în Europa:
http://www.amazon.es...ag=ofertas60-21

#1097
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Coincidental inainte sa ajung aici am citit asta http://forum.softped...0#entry18355957
Garantia aia e doar pentru linistitea ta, ca stii ca o ai, dar utilitatea ei e cu cantec cand magazinul lucreaza cu Depanero.

Eu nu recomand in mod special Hurom, am dat clipul ala doar ca exemplu gasit rapid.

Trebuie sa ne scadem asteptarile cand luam un storcator de 200 in locul unuia de 1000 de euro, dar multi nu sunt constienti de aspectul asta. Eu vreau doar sa scot in evidenta ca storcatorul ala SJW400 va dezamagi pe majoritatea. Desigur, daca vrei sa faceti șerbet din fructe inghetate, si suc din fructe moi zemoase, atunci probabil va va satisface necesitatile. Doar ca numele lui e "storcator de fructe si legume", de aia eu as vrea sa vad in filmul de prezentare niste radacinoase, si niste varza sau spanac, sa vad nu doar ca poate dar si ce randament are.
Altfel cel mai probabil dai banii pe un storcator de portocale.

#1098
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004
Este clar că nu storcătorul e defect, ci modul tău de gândire. Ce legătură are calitatea proastă a serviciilor oferite de emag cu prestația lamentabilă a fimei Bosch,care construise storcătorul respectiv, care fusese trimis în service?!!! E ca și cum eu aș zice despre tine că ai avut un profesor rău la școală pentru că te-ai procopsit cu 4 degete din naștere. Profesorul ar avea cea mai mică legătură cu deficitul genetic doar dacă ar fi tatăl tău! Deci eu spun că ai asigurare 6 ani, iar tu îmi spui că asigurarea e șubredă. Păi, dacă ăia de la Depanero se dau rotunzi pentru un storcător de 200 de euro, crezi că o să se dea pătrați pentru unul care costă 1000 de euro?! Dacă te duci cu Huromul în service nu doar că nu ți-l repară, dar te și împușcă, la cât prejudiciu le creezi! Sau tu consideri că ai probleme la Depanero doar pentru că ai cheltuit prea puțin sau pentru că pe cutie scrie Bosch și nu Hurom?! Hai că ești BOSCH, nu Hurom!

Edited by ggelu, 09 December 2015 - 09:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate