Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#8425
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si prostului daca ii zici ca e prost pare a fi doar o constatare, dar dupa ce iti da o maciuca in cap, iti schimbi parerea :). O exprimare mai "diplomatica" nu strica, deci. Sunt moderator de destul timp ca sa imi dau seama cat de rapid pot degenera discutiile, de asta prefer sa inabus in fasa orice tentativa de acest gen. Sunteti oameni maturi, nu copii, este atat de dificil sa lasati orgoliile deoparte si sa va comportati civilizat?

#8426
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Lucifer, faptul ca unii sa fi recurs mai putin la apelare de moderatori nu inseamna, asa cum iti poti inchipui, ca din partea cealalta sa nu fi intervenit astfel de apucaturi pe care eu personal le-as defini "grosolane".
Sa citesc in fiecare zi pe unul care ma face iubitor de traitul in paduchi din simplu fapt c-am obarsie in tocul cizmei, nu ma face mai putin optimist in ce priveste buna cuviinta a marii majoritati dintre persoane care scrie aici.  Tot asa, faptul ca unii dintre acestia sunt mai vizibili, deoarce recurg cu mai mult viclenie in a le atrage atenita moderatorilor despre orice part pe care-l scot de buna seama altii care sunt exhasperati de batjocoririle ieftine la care sunt expusi zilnic, nu-i face mai putin vinovati.

Exemplele le stii si tu.

#8427
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De fapt, nu mi-a atras nimeni atentia, mi-a sarit in ochi cearta voastra, atat tot :). Dar ce treaba au paduchii cu cizma, eu nu ma prind. Paduchii nici nu stau in cizme. Apropo, pe un forum romanesc e normal ca orice mistocareala la adresa dacilor sa nasca zazanie. Nu e mai simplu sa te restrictionezi si tu? Poate si ceilalti vor fi mai calmi.

#8428
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postlucifer76, on 07 decembrie 2014 - 19:11, said:

De fapt, nu mi-a atras nimeni atentia, mi-a sarit in ochi cearta voastra, atat tot Posted Image. Dar ce treaba au paduchii cu cizma, eu nu ma prind. Paduchii nici nu stau in cizme. Apropo, pe un forum romanesc e normal ca orice mistocareala la adresa dacilor sa nasca zazanie. Nu e mai simplu sa te restrictionezi si tu? Poate si ceilalti vor fi mai calmi.

Ei as! Stim foarte bine ca exista dintre astia care raporteaza zilnic.
Eu nu stau toata ziua sa raportez moderatorilor mistocarile lor.

#8429
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlucifer76, on 07 decembrie 2014 - 19:11, said:

De fapt, nu mi-a atras nimeni atentia, mi-a sarit in ochi cearta voastra, atat tot Posted Image.
Oamenii astia ii dau lectii de italiana italianului.
Cu multa aroganta. Si foarte staruitor.
Tu ce-ai face sa vina unu', exterior competentelor tale, sa te invete meseria ta cu un aer superior si zeflemitor?
Prima data probabil te-ai amuza, apoi, vazandu-l ca e serios si ca nu se opreste, te-ar agasa, apoi enerva, apoi...

Edited by searcher-star, 08 December 2014 - 10:40.


#8430
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
Deci un amic de-al meu a ajuns cu ceva vreme in urma cu treburi tocmai in Africa de Sud. La mult timp dupa ce terminasera oficial cu apartheid-ul. La un moment dat, umbla prin oras (nu stiu exact care dar oricum nu conteaza) si vrea sa intre intr-un magazin. In usa magazinului, un negru nu stiu ce facea, intors cu spatele. Amicul il bate usor pe spate, nu te supara, lasa-ma sa trec. Negrul care nu prea fusese pe faza se intoarce, il vede si sare ca butelia drepti la perete: yes master, please master.
Poate parea offtopic, dar nu e.

Edited by leogoto, 08 December 2014 - 13:54.


#8431
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postsearcher-star, on 08 decembrie 2014 - 10:38, said:

Oamenii astia ii dau lectii de italiana italianului.

Pai asta stie italiana, exact cum stii tu engleza. Si nu. Nu sunt deloc zeflemitor.Posted Image

#8432
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Bulamache, cand vrei si cum vrei pot sa-ti dau lectii de italiana, ca din cat am vazut o scrii la un nivel infim, imi pare rau sa-ti zic.

Edited by marcuzzzo, 09 December 2014 - 09:09.


#8433
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmarcuzzzo, on 09 decembrie 2014 - 09:09, said:

Bulamache, cand vrei si cum vrei pot sa-ti dau lectii de italiana
Sa intelegem ca intre timp ai aflat ca in italiana exista genitiv si dativ, sau tot pe dinafara ai ramas.
[ https://i.imgur.com/lHOgDpj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8434
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Doamne ajuta, daca ai ajuns sa scotocesti prin posturile mele de acusi doi ani rau ai ajuns.
Ei bine nene asculta-ma pe mine: cazul gentiv/dativ latin prin flexionarea sufixelor nu mai exista in limba italiana pentru ca asa cum erau in latina nu mai sunt, au disparut pur si simplu.
Din contra am afirmat, in partea ailalta pe care te-ai grabit s-o trunchiezi, ca echivalentul genitivului se construieste prin folosirea prepozitiilor:


"In italiano, come in genere nelle lingue romanze, non sono rimaste tracce di genitivo, a differenza ad esempio delle lingue di ceppo slavo."

In italiano, una declinazione del nome è assente, per cui un vero caso dativo si ha solo con alcuni pronomi, in particolare quelli personali (nei quali, peraltro, solo le terze persone hanno una forma di dativo distinta da quella dell'accusativo).


http://it.wikipedia.org/wiki/Genitivo
http://it.wikipedia.org/wiki/Dativo


Acum spune-ti singur ce esti.

Edited by marcuzzzo, 09 December 2014 - 10:43.


#8435
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmarcuzzzo, on 09 decembrie 2014 - 10:41, said:

Doamne ajuta, daca ai ajuns sa scotocesti prin posturile mele de acusi doi ani rau ai ajuns.
Ei bine nene asculta-ma pe mine: cazul gentiv/dativ latin prin flexionarea sufixelor nu mai exista in limba italiana pentru ca asa cum erau in latina nu mai sunt, au disparut pur si simplu.
Din contra am afirmat, in partea ailalta pe care te-ai grabit s-o trunchiezi, ca echivalentul genitivului se construieste prin folosirea prepozitiilor:
"In italiano, come in genere nelle lingue romanze, non sono rimaste tracce di genitivo, a differenza ad esempio delle lingue di ceppo slavo."
Acum spune-ti singur ce esti.
Unu la care nu-i plac vorbele pe dunga.
Deci in italiana. Exista sau nu exista cazurile genitiv si dativ? Ce-i ala ”echivalentul genitivului”?

#8436
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Pur si simplu nu mai exista cazurile "genitiv, dativ" s.a.m.d.
Fa tu o cercetare care doar n-o sa te coste nimic, pune pe Google "casi dell'italiano" sa vezi ce-ti iese.

Uite aici de exemplu pe enciclopedia "Treccani":


In proposito, il più vistoso dei mutamenti coinvolti (peraltro la più vistosa differenza tra la morfosintassi latina e quella romanza) è la perdita della flessione di ➔ caso, strategia privilegiata in latino per indicare le relazioni grammaticali e in questa funzione parzialmente sostituita, in italiano, dall’estendersi di perifrasi preposizionali e dal fissarsi dell’ordine lineare degli elementi nella frase

"In legatura cu aceasta schimbare, cea mai pregnanta (cea mai vizibila adica diferenta intre morfosintaxa latina si cea romanta) este pierderea flexionarii dupa caz, strategia privilegiata in latina pentru a indica relatiile gramaticale, functia fiind inlocuita, in italiana, prin extensiunea uzului parafrazei prepozitionale si prin fixarea ordinii lineare a elementelor in fraza".

http://www.treccani....'Italiano)/

Edited by marcuzzzo, 09 December 2014 - 11:10.


#8437
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmarcuzzzo, on 09 decembrie 2014 - 11:05, said:

Pur si simplu nu mai exista cazurile "genitiv, dativ" s.a.m.d.
...pierderea flexionarii
da. deci in continuare dupa ani si ani nu distingi intre caz si flexiune.
searcher, ai inteles cum sta situatia?

#8438
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
of Doamne nici măcar când ți se pune citat nu pricepi.
E grav mă copchile...


"In italiano, come in genere nelle lingue romanze, non sono rimaste tracce di genitivo, a differenza ad esempio delle lingue di ceppo slavo."

Să-ți fac un desemn?

Edited by marcuzzzo, 09 December 2014 - 12:55.


#8439
Trogldyte

Trogldyte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 30.04.2011
http://rstb.royalsoc...0/1660/20130616

#8440
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
http://www.glasul-hd...

[ https://i.imgur.com/2c7FNwL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Specialiştii care au studiat matriţa de bronz descoperită întâmplător anul trecut la Sarmizegetusa Regia şi-au prezentat, la finele sătpămânii trecute, primele concluzii: o asemenea piesă nu a mai fost descoperită pe teritoriul fostului spaţiu dacic şi, în plus, este mult mai frumoasă şi mai bogată în elemente decât celelalte obiecte de gen descoperite până acum în lume.
Matriţa hexagonală din capitala Daciei libere este din bronz, are peste 8 kilograme şi conţine aproximativ 70 de imagini sculptate, majoritatea în negativ, în care se puneau foiţe de metale pentru a se turna obiecte de podoabă.

O cameră dedicată
În imagini apar atât animale mitice cât şi reale, multe dintre ele surprinse în scene de luptă. Matriţa a ieşit de sub pământ în iunie, anul trecut, când o furtună violentă a doborât câţiva copaci din cetatea dacică. Piesa se afla la rădăcina unuia dintre arborii doborâţi de vijelie. Paznicii au anunţat autorităţile, apoi, vreme de un an, obiectul a fost trimis pentru cercetări amănunţite la Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj – Napoca. Matriţa a fost înapoiată vineri Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane din Deva (MCDR). „După finalizarea cercetărilor şi procedurilor de restaurare şi conservare îi vom dedica o întreagă încăpere din expoziţia noastră permanentă. Matriţa va fi expusă în condiţii de maximă securitate cum, de altfel, sunt expuse toate piesele din colecţia MCDR”, spune Liliana Ţolaş, directorul muzeului devean.

„O piesă demnă de Luvru"
Coordonatorul cercetărilor arheologice de la Sarmizegetusa Regia, prof. dr. Gelu Florea, spune că matriţa de la Sarmizegetusa Regia este un exponat cu care orice muzeu mare din lume s-ar putea mândri, pentru că foarte puţine asemenea obiecte au fost descoperite până acum şi, mai mult, calitatea sa artistică este superioară pieselor de gen găsite până în prezent. „O asemenea piesă nu a mai fost găsită pe teritoriul dacic. E o piesă demnă de Luvru sau de British Museum. Matriţa nu are absolut nicio legătură cu brăţările dacice. Este, totuşi, o descoperire de maximă importanţă pentru lumea arehologică. Piesa este de provenienţă elenistică, vine din mediul elenistic târziu, dar nu ştim ce limbă vorbea proprietarul ei. Fiecare asemenea matriţă este unică şi reprezintă, să spunem, brandul meşterului care o deţinea. Piesa de la Regia are caracteristici artistice superioare celorlalte obiecte de acest fel găsite până în prezent. Ea ne indică încă o dată faptul că, în antichitate, la Sarmizegetusa Regia era un mediu social cosmopolit care îşi permitea tot ce era mai bun în acea perioadă", spune prof.dr. Gelu Florea. Şeful colectivului de cercetare arheologică de la Regia precizează că, în opinia sa, matriţa ar fi avut toate şansele să intre în circuitul traficului cu bunuri de patrimoniu, la fel ca brăţările dacice, dacă în zonă nu s-ar fi instituit pază 24 de ore din 24, lucru făcut abia în 2013, după ce Consiliul Judeţean a preluat zona în administrare.

O vom vedea la anul
Cercetarea va fi terminată în toamna acestui an, în iarnă MCRD va publica o carte dedicată matriţei, alături de un album, iar după procedurile de restaurare şi conservare, cel mai probabil în martie anul viitor, valoroasa piesă va fi expusă la Palatul Magna Curia. Din punct de vedere contabil, matriţa nu a fost încă evaluată, însă MCDR anunţă că un expert în domeniu va fi contractat pentru acest lucru imediat după finalizarea procedurilor de restaurare şi conservare.

#8441
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
tot in articolul de mai sus, mi-a scapat la prima vedere. legenda pozei:

Quote

Imagine din timpul măsurătorilor speciale :lol: la care a fost supusă matriţa de la Regia (în conferinţa de presă de la MCRD, cercetărorii au interzis fotografierea piesei Posted Image  pe motiv că apariţia unor imagini detaliate pe Internet va duce la sporirea "elucubraţiilPosted Image


#8442
Haunted

Haunted

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 21.05.2009
În curând vom putea citi și o carte despre războaiele lui Vlad Țepeș, scrisă în secolul XV de un contemporan care a făcut investigații la fața locului - Nicollo de Modrussa,
Cartea se numește "Războaiele goților". Se pare că amintește de Zalmoxis chiar în primele pagini:
http://danielroxin.b...-o-reusita.html

Edited by Haunted, 22 December 2014 - 23:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate