Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Placa de peste fundatie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Buna tuturor

Scriu aici pentru a ma lamuri legat de hidroizolatie. Nu sunt constructor.

Iata despre ce este vorba. Anul trecut am turnat o fundatie pentru o casa. La cateva zile am decrofrat intetriorul, am lasat cofragul exterior pregatind placa. Am umplut cu pamant si piatra intre peretii fundatiei si am batatorit bine cu un compactor. Stratul de pamant si piatra nu s-a lasat nici pana azi, este la un nivel cu peretii fundatiei.

Va urma placa si hidroizolatia. Sfaturi am primit foarte multe.
Dupa ce m-am consultat cu mai multe persoane din domeniu am hotarat sa torn placa, sa izolez toata suprafata, zidurile si sapa nivelatoare peste hidroizolatie (nu are acum importanta ce material vom alege ca hidroizolatie).

Cineva ma sfatuia zilele acestea astfel:
1. Da plasa (fier-beton) jos.
2. Pune pe suprafata batatorita (pamant cu piatra) polistiren.
3. Pune plasa.
4. Toarna placa.

Cat de bun poate fi polistirenul in pamant sub placa?
Care varianta ar fi mai buna?

Multumesc.

#2
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
salut,

este recomandat sa pui polistiren extrudat ( minim 5 mm ) sub placa sau ulterior sub sapa cand finisez interiorul.
acest lucru confera structurii o termoizolatie mai buna a parterului.
dupa cate am vazut majoritatea constructiilor noi au termoizolatie de polistiren EXTRUDAT nu expandat.

#3
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
salut,
cand si unde se pune hidroizolatia? constructorul mi-a spus ca imi pune hidroizolatia gratis (asa mi-a promis dar vad ca nu se cam tine de promisiuni) si imi tot spune ca la sfarsit, la finisaje, desi i-am spus clar ca finisajele nu le voi face anul asta. e o teapa pe care mi-a tras-o doar sa inchei contractul cu el? de asta vreau sa stiu cand se pune, pentru ca sub placa peste fundatie nu mi-a pus decat umplutura, refuz de ciur, toate batatorite, apoi a turnat placa.
sper ca am fost coerent, scuze daca nu :)

multumesc!

#4
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 mihaic99, on 5th September 2010, 07:25, said:

salut,
cand si unde se pune hidroizolatia? constructorul mi-a spus ca imi pune hidroizolatia gratis (asa mi-a promis dar vad ca nu se cam tine de promisiuni) si imi tot spune ca la sfarsit, la finisaje, desi i-am spus clar ca finisajele nu le voi face anul asta. e o teapa pe care mi-a tras-o doar sa inchei contractul cu el? de asta vreau sa stiu cand se pune, pentru ca sub placa peste fundatie nu mi-a pus decat umplutura, refuz de ciur, toate batatorite, apoi a turnat placa.
sper ca am fost coerent, scuze daca nu :)

multumesc!
noi am pus peste placa bitumgel si in primul rand de mortar aquastop

#5
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
deci a procedat corect constructorul sau solutia aleasa de el e ok?
din cate vad, si din ce in ce mai des, ii place sa faca tot felul de compromisuri, in sensul ca face rabat la cantitati de materiale sau refuza sa faca nu stiu ce pentru ca dureaza mai mult, implicit il costa salariile mai mult, etc.

#6
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 mihaic99, on 5th September 2010, 07:54, said:

deci a procedat corect constructorul sau solutia aleasa de el e ok?
din cate vad, si din ce in ce mai des, ii place sa faca tot felul de compromisuri, in sensul ca face rabat la cantitati de materiale sau refuza sa faca nu stiu ce pentru ca dureaza mai mult, implicit il costa salariile mai mult, etc.
nu inteleg ce vrei sa spui
sub placa iti lipseste folia,din cele descrise de tine,iar peste placa va trebui sa folosesti acum hidroizolatie,nu la finisaje cand va fi prea tarziu,asta daca nu doresti igrasie

#7
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
ok, deci voi folosi acum, in interiorul camerelor, acea folie pentru hidroizolatie, inainte sa toarne sapa, corect?
scuze, nu prea stiu exact cum si cand trebuie montata asta.

#8
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

 klupoloistu, on 1st September 2010, 09:24, said:

salut,

este recomandat sa pui polistiren extrudat ( minim 5 mm ) sub placa sau ulterior sub sapa cand finisez interiorul.
acest lucru confera structurii o termoizolatie mai buna a parterului.
dupa cate am vazut majoritatea constructiilor noi au termoizolatie de polistiren EXTRUDAT nu expandat.

Nu vreau sa spun ca nu ai dreptate. In cazul meu este o situatie mai "aparte". Ca sa pun izolatie sub placa ar trebui sa dau primul rand de plasa jos (mai mult de 100mp, e legata de legaturile pentru stalpi si de etrirele din fundatie). Mi-am dat tot interesul pentru a batatorii bine cu compactorul pamantul si piatra dintre peretii fundatiei, acum daca pun polistiren sub placa.. vin cu ceva moale dedesupt. Intrebarea este urmatoarea: este mai bun polistirenul decat membrana cramponata ( http://www.1001case....age0-485294.jpg ) si de ce?

Multumesc pentru raspuns.

#9
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 mihaic99, on 5th September 2010, 10:59, said:

ok, deci voi folosi acum, in interiorul camerelor, acea folie pentru hidroizolatie, inainte sa toarne sapa, corect?
scuze, nu prea stiu exact cum si cand trebuie montata asta.
nu mai inteleg nimic
in ce stadiu e casa?
sapa tine de finisaje

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Cum sa bat un cui in scandura, cum sa izolez mai bine o placa/perete.sarpanta, etc...da un search si vezi ca s-a discutat si inca se mai discuta subiectul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate