Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6157
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008
Salut,

Ma puteti ajuta cu un traseu rapid si relativ usor de la Iasi pana in Gumusluk, Bodrum? Pana la Ruse e relativ simplu, de acolo insa se complica lucrurile. Viamichelin arata un traseu, ipad altul si gps-ul inca unul.
Eventual daca imi puteti recomanda o cazare aproape de ferry.

Multumesc

#6158
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Discutia e mai lunga, de principiu ce iti da Google Maps este ok, cu ceva mentiuni:

- GM nu stie sa ruteze pe la ferry (Gelibolu / Canakkale), deci va trebui sa tii cont de asta (evident, este aberant sa ocolesti pe la Istanbul - Izmit - Yalova pentru asta!)

https://www.google.c...2d37.035339!3e0

- optiunile corecte de traseu:

https://www.google.c....156944!1m0!3e0

- traseul cel mai scurt este cel pe la Calarasi, insa aici depinzi de bac, prin Ruse e ceva mai bun drumul si prin tara, si prin BG

- mai ai varianta prin Negru Voda / Vama Veche - Burgas - MalkoTarnovo - mi-e greu sa-ti spun daca merita de la Iasi. Drumul este foarte bun, vama de la Malko Tarnovo este cea mai accesibila ca timp de pana acum, drumul pe la turci este iarasi foarte bun:

https://www.google.c....338056!1m0!3e0

- ramane portiunea Lapseki - Bodrum: as alege fara discutie varianta "albastra".
https://www.google.c...2d37.035339!3e0

Cazare aproape de ferry nu am idee (am dormit pe ferry de vreo 2 ori :) ), insa stiu ca prin Gelibolu sunt cateva optiuni bune. Vezi ca s-a mai discutat.

Atentie: dupa ce traversezi, optiunile de cazare sunt destul de limitate, eu mi-am furat-o o data cu asta.

Sper sa ajute!

#6159
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008
Asta parca e varianta aleasa de gps, nu sunt sigur la partea de ferry. Merci mult, citesc mai in spate despre cazare.

#6160
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 12.09.2005

View Postligla, on 15 iulie 2014 - 20:07, said:

Asta parca e varianta aleasa de gps, nu sunt sigur la partea de ferry. Merci mult, citesc mai in spate despre cazare.

eu in fiecare an incepind cu 2009 merg merg spre Kusadasi pe urmatorul traseu :

Iasi-Giurgiu-Ruse-Razgrad-Targoviste-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Edirne-Kesan-Gelibolu(ferry)-Lapseki-Canakkale-Kucukkuiu(cazare)-Kusadasi.

Plec din Iasi la 4 dimineata si in jurul orei 19 sunt la Kucukkuiu.Aici gasesti cazare la motel Gultur sau Ida Motel .
Cazarea a fost intotdeauna in jur de 50 euro pentru 2 adulti si 2 copii.Cu cina si mic dejun.
daca mai ai nelamuriri iti stau la dispozitie.

#6161
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
o varianta noua de traseu,mai lunga cu vreo 30 km,dar mult mai lina:ruse-karnobat-lesovo,evitata centura elhovo prin oras,sau ruse-gabrovo-s.zagora-k.andreevo,traseu sinuos,in gabrovo centrul orasului arata ca mostarul din bosnia din timpul razbouiului.fata de traseul de mai sus,daca vrei cazare in canakkale recomand trecerea pe la killitbahir-24 ytl/turism.in rest mare atentie la limitarile de 50 km/h si 70 km/h la sensuri giratorii pe express.daca te opreste doamne fereste politia turca pt viteza zi-le saru' mana daca nu trec amenda in pasaport,rare sunt cazurile acestea,in rest le spui gule gule.

#6162
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010

View Postligla, on 15 iulie 2014 - 19:39, said:

Salut,

Ma puteti ajuta cu un traseu rapid si relativ usor de la Iasi pana in Gumusluk, Bodrum?
Iasi - Braila-Slobozia-Calarasi/trecere bac Silistra -Shumen-Karnobat-autostrada spre Sofia pana la centura Yambol-Elhovo (prin oras)-Hamzabeyli -Edirne .....

#6163
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008

View Postpufy2010, on 16 iulie 2014 - 18:04, said:


Iasi - Braila-Slobozia-Calarasi/trecere bac Silistra -Shumen-Karnobat-autostrada spre Sofia pana la centura Yambol-Elhovo (prin oras)-Hamzabeyli -Edirne .....

Nu stiu cum e dupa Braila dar stiu ca de la Tecuci pana acolo nu e prea bun drumul. Plus ca nu salvez multi kilometri. Merci oricum!
Probabil il vom  urma pe cel indicat de Tyby cu o pauza pe la Canakkale.

#6164
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Pass Republika redeschis de azi .

#6165
cristicost

cristicost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2011
o veste buna

#6166
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Peste 10 zile voi pleca spre Kusadasi pe ruta Vidin-Vratsa-Sofia-Svilengrad-Ormenio-Ipsala-Kusadasi,cu oprire o noapte la Eceabat.As vrea sa-i întreb pe cei care au fost de curând,daca e traseul cel mai bun,tinand cont de problemele pe care le-au avut bulgarii cu vremea capricioasa.Deasemenea as vrea sa întreb daca a trecut cineva pe la Edirne in ultimul timp,si cât a stat la vama.Eu am ales trecerea pe la Ipsala,deoarece s-a scris aici ca e foarte aglomerat la Edirne.Vad ca topicul cu mașina spre Grecia e foarte activ,pe când acesta e cam adormit.Multumesc

#6167
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
La Edirne este aglomerat dar se poate trece in cateva minute sau mai multe minute :), depinde si de noroc.
In ceea ce priveste problemele cu starea drumului pe care le poti avea prin Bulgaria, in linkul de mai jos, faci simularea si vezi daca ai ceva pe traseul tau. Problemele dar si remedierile apar pe acest site destul de repede.

http://www.bgmaps.com/map/route

#6168
beitriu

beitriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.05.2009

View Postradurobertin, on 19 iulie 2014 - 19:05, said:

Salut.Peste 10 zile voi pleca spre Kusadasi pe ruta Vidin-Vratsa-Sofia-Svilengrad-Ormenio-Ipsala-Kusadasi,cu oprire o noapte la Eceabat.As vrea sa-i întreb pe cei care au fost de curând,daca e traseul cel mai bun,tinand cont de problemele pe care le-au avut bulgarii cu vremea capricioasa.Deasemenea as vrea sa întreb daca a trecut cineva pe la Edirne in ultimul timp,si cât a stat la vama.Eu am ales trecerea pe la Ipsala,deoarece s-a scris aici ca e foarte aglomerat la Edirne.Vad ca topicul cu mașina spre Grecia e foarte activ,pe când acesta e cam adormit.Multumesc


O alta varianta, pentru a evita aglomerrea de la Edirne e sa eviti vama directa si, intrand in Greca, sa traversezi imediat dupa aceea in Turcia pe la Pazarkule. Vama e doar pentru masini mici, nu stai mai mult de 10-15 min maxim. Dupa aceea treci pe langa Edirne si iei directia Canakkale.

#6169
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Peste 2 saptamani , incepe vacanta mult asteptata.
Plec din Craiova ,cu directia Alanya ,dar o sa ies pe la Giurgiu .
Dupa GPS este mai lung cu putin sub 100 km , dar::
-Craiova - Giurgiu se parcurge relativ usor ,
- Ruse - Razgrad - Ormutag - Yambol - Lesovo - Hamzabeyli se face in 4-5 ore , si drumul este destul de bun.
De aici autostrada si drum expres .
Vidin - Sofia este destul de stricat drumul .
Asta este alegerea mea ...din experienta

#6170
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
A venit careva de curand din Turcia?

#6171
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Eu am venit si am urmat traseul indicat de tine prin Bulgaria :
Ruse - Razgrad -Targoviste - Ormutag - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli
Este destul de bun drumul exceptand centura Elhovo (am intrat prin oras ...).
In plus de la Razgrad nu am mers direct spre Targoviste, am facut un "mic" ocol spre Shumen (nu am ajuns chiar la Shumen )

#6172
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Ma bucur ca am putut ajuta ..
Stii cumva cat este motorina?

Edited by altenfilter, 21 July 2014 - 16:33.


#6173
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
http://www.fuel-prices-europe.info/

#6174
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View PostBosley, on 21 iulie 2014 - 16:19, said:

Eu am venit si am urmat traseul indicat de tine prin Bulgaria :
Ruse - Razgrad -Targoviste - Ormutag - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli
Este destul de bun drumul exceptand centura Elhovo (am intrat prin oras ...).
In plus de la Razgrad nu am mers direct spre Targoviste, am facut un "mic" ocol spre Shumen (nu am ajuns chiar la Shumen )
probabil ai fost pe directia karnobat de care mentionam si eu cateva posturi in urma

Edited by leonktp, 21 July 2014 - 20:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate