Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P+M 50mp la sol

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Cred ca pot fi case frumoase si cu mult gust atit cele cu mansarda cit si cele cu etaj, la fel cum frumoase pot fi si cele cu un singur nivel,cum pot fi frumoase si cele cu acoperis terasa sau cu pod.Nu asta e problema, asa cum trebuie sa acceptam si ideea ca ce-mi place mie poate altora nu le place. Pentru a ne putea pronunta insa ar trebui sa ne" aratati" ce ziceti ca va place mai degraba decit sa spuneti.
Cred insa ca la noi inca se permit prea multe si fiecare face cum il taie capul sfidind cu gusturile lui orice bun simt. Unii vor spune ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea el cu banii lui. Poate ca au dreptate, insa ... Eu cred ca se impun unele limitari, pt.ca si eu am dreptul sa merg pe strada si sa nu fiu "agresat" de culori si stiluri absolut iresponsabile sau de mii de turnulete la palate grotesti, ori de blocuri cu acoperisuri diferite la scari diferite, acoperite cu tigle sau cu placi de azbociment, sau fatade cu toate geamurile albe printre care vezi cite un apartament cu geamuri mahon. Si culmeaavem legi care reglementeaza aceste aspecte, problema este insa ca nimeni, absolut nimeni nu controleaza. Si cind o fac abuzeaza. Aproape toti abuzeaza. Suntem adeptii extremelor si nu ai cailor de mijloc.
Ca la noi...la nimenea!

Edited by luvio, 27 January 2011 - 13:54.


#20
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

 buleala, on 27th January 2011, 12:16, said:

@ aureliu; alta treaba mai buna n-ai de facut?
Poate da, poate nu.

Quote

ce te freaca pe tine grija de casa mea?...am autorizatie + proiect,ambele corect platite, care-i problema voastra?!
In particular, casa ta nu ma intereseaza, in general da pentru ca vedem prin tara tot felul de constructii de un gen sau altul.

Quote

s-au umflat muschii de esteti pe voi?
tu vb de mine ca poluez?!!....du-te ma flacau si pune mana pe-o lopata de da zapada ca-i cacalau pe afara si lasa aiurelile.
Bine bre, daca zici matale...


Quote

ajung postaci (ca mine) pe aici care-ti spun tie cum ii treaba cu "gusturile", "manelele" si tigania>
te referi la cel care a scris asta:

Quote

d'le inginer sau arhitect, ce te face sa crezi ca ai gusturi mai bune ca ale mele?!
iti spun sigur ca n-ai!

Quote

tineti-va ptr. voi parerile astea si daca aveti ceva de comentat,faceti-o concret si la obiect!
exact asta fac.



Quote

cat despre gusturi:nu te poti face in gustul omului!
Corect, din pacate.


Quote

este asa de complicat sa zici: nu se potriveste arhitecturii sau nu este pe gustul meu
dar de smecheri care se cred unii, pun deja etichete in genul amintit mai sus.
Pai daca nu era asa de complicat de ce nu ai spui asa si ai inceput acel post cu : "Mi se rupe..." si ai continuat cam la fel?



Quote

ca sa fiu in topic; da merge o mansarda la campie-nu neaparat stilistic cat practic!...te poti folosi de ea!
De acord, si nu pentru ca ar trebui sa fiu si eu de acord. Depinde unde integrezi constructia respectiva.



 motanul13, on 27th January 2011, 12:19, said:

Lasa-l , e arhitect . Si dupa parerea arhitectilor ( mai comunisti decat Ceausescu ) toate casele de pe o strada trebuie sa aiba acelasi stil , aceiasi nuante de culori , etc .
Am un arhitect extrem de apropiat si am avut multe "meciuri" pe tema asta .
Daca ti-am facut impresia ca sunt arhitect, am sa iau asta ca pe un compliment. Toti ne uitam cu admiratie la ce fac altii in alte tari si cum arata orasele si casele lor. Insa cand este vorba de a face ceva noi insine, mai greu. Si asta este de inteles, in oarecare masura, pentru ca suntem constransi de situatia materiala in care ne aflam ca tara si de "situatia" culturala, totodata. Dar de aici pana la a spune, prin alte cuvinte, ca nu avem nevoie de arhitecti sau ca parerile lor nu conteaza ori ca nu au gusturi bune e cale foarte lunga.

#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 aureliu, on 27th January 2011, 13:56, said:

Daca ti-am facut impresia ca sunt arhitect, am sa iau asta ca pe un compliment. Toti ne uitam cu admiratie la ce fac altii in alte tari si cum arata orasele si casele lor. Insa cand este vorba de a face ceva noi insine, mai greu. Si asta este de inteles, in oarecare masura, pentru ca suntem constransi de situatia materiala in care ne aflam ca tara si de "situatia" culturala, totodata. Dar de aici pana la a spune, prin alte cuvinte, ca nu avem nevoie de arhitecti sau ca parerile lor nu conteaza ori ca nu au gusturi bune e cale foarte lunga.

Daca te-ai fi uitat si pe alte postari ale mele , ai fi observat ca primul sfat pe care il dau este "Cauta un arhitect" .
Aici insa era vorba despre faptul ca toti arhitectii din lumea asta au tendinta de "uniformizare" in functie de moda / curent / etc .

Si nu , nu situatia materiala duce la aparitia unor "minunatii" ci cea culturala .
Poti face o casa decenta , cu finisaje ieftine poate , dar de bun gust .

#22
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
pe langa palatele grotesti mai sunt si cladiri frumoase, poate asa va fi si la noi turism rural, daca nu avem nici o lege care sa ne impuna un stil de ce sa nu profitam, arata ciudat dar poate din 10 macar 3 mai rasarite.

#23
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 aureliu, on 27th January 2011, 13:56, said:

asta este de inteles, in oarecare masura, pentru ca suntem constransi de situatia materiala in care ne aflam ca tara si de "situatia" culturala, totodata. Dar de aici pana la a spune, prin alte cuvinte, ca nu avem nevoie de arhitecti sau ca parerile lor nu conteaza ori ca nu au gusturi bune e cale foarte lunga.

avem nevoie de edili care sa ne spuna regimul de inlatime exact al zonei,si sa-l respecte- gradul de ocupare al terenurilor, distanta de construit in limtele hotarelor, distanta constructiei fata de axa drumului,eventual materialul si culorile acceptate ptr. acoperis, fatada etc...inclinatia acoperisului (in grade)  ca tot nu-ti plac mansardele...si asa mai departe
am niste contracte si autorizatii de construire din 1925 intre primaria capitalei si beneficiar...te doare capul cand vezi ce conditii pune primaria; da, dar erau si oameni potriviti la locul potrivit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate