Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

cum fac o lucarna?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
buna ziua! acoperisul meu este unul normal in 2 ape doar ca in fata are o lucarna.problema etse ca nu stiu cum sa o fac.am cautat poze dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca.stiti cum este cand ai nevoie nu gasesti niciodata.puteti sa imi aratati niste poze? sau un link  ceva ca sa am idee cum sa o construiesc? multumesc anticipat!

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am lucarne la casa, vreo 7  :D . Le gasesti la mine pe jurnal.

Cand spui lucarna cred ca te referi la una "mai larga" si nu lucarna clasica? Totusi nu inteleg cum arata acoperisul in 2 ape care are in fata o lucarna? Eventual pe lateral.
Eu am lucarne clasice, iti atasez si cateva din documentatiile adunate de mine. :peacefingers:

Attached File  0428_R.gif   73.07K   404 downloadsAttached File  2.jpg   66.2K   390 downloads
Attached File  FineHomebuilding_DoghouseDormer1.jpg   131.99K   382 downloads
Attached File  FineHomebuilding_DoghouseDormer3.jpg   137.42K   321 downloadsAttached File  FineHomebuilding_DoghouseDormer4.jpg   142.46K   273 downloads4.jpg]
Attached File  FineHomebuilding_DoghouseDormer7.jpg   141.93K   248 downloadsAttached File  FineHomebuilding_DoghouseDormer8.jpg   153.62K   239 downloads8.jpg]
Attached File  Valley_Board_Method.JPG   86.33K   265 downloadsAttached File  021041060_sprd.jpg   41.84K   241 downloads]
Attached File  STRUCTURA4.jpg   102.16K   301 downloads

Attached Files


Edited by lifestyle2000, 26 July 2010 - 09:03.


#3
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
domnul lifestyle lucarna mea este ca in pozele dumneavoatra dar mai larga mai mare.ma intereseaza cum fac imbinarea lucarnei pe acoperisul propriuzis

#4
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Imbinarea lucarnei cu acoperisul reprezinta de fapt o dolie.
Lucarna va fi pozitionata intre 2 capriori. Spatiul dintre acei capriori devenind spatiul din interiorul lucarnei.
Capriorii, in zona lucarnei, vor avea distanta interax corespunzatoare "latimii" lucarnei.

Lucarna e formata din:
- fronton (partea din fata)
- peretii laterali
- "acoperisul" lucarnei

1.Frontonul (parte din fata, cea cu geamul) sprijina direct pe cosoraoba.
2.Peretii laterali sprijina pe capriori (in mijlocul peretelui lateral, structura va fi dublata pt a preveni flambajul osb-ului)
3. "Acoperisul" lucarnei este format din:
- capriorii lucarnei (capriori care sprijina pe peretele lateral & coama lucarnei)
- coama lucarnei (coama care sprijina pe popul "frontal" si este prinsa de cosoroaba mediana a intergului acoperis)
- popul "frontal" - "calca" pe fronton si sprijina coama lucarnei

Ai mai sus cateva schite destul de explicite.

Cateva poze cu lucarnele mele
Attached File  IMG_4587.jpg   113.21K   334 downloadsAttached File  IMG_4827.jpg   120.73K   311 downloads (structura din poze nu e inca finalizata)
Attached File  DSC00287.jpg   111.04K   284 downloads

Edited by lifestyle2000, 26 July 2010 - 23:39.


#5
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006

 lifestyle2000, on 27th July 2010, 00:39, said:

1.Frontonul (parte din fata, cea cu geamul) sprijina direct pe cosoraoba.

Am si eu o intrebare. Frontonul se poate face retras fata de cosoroaba? Adica sa nu sprijine pe cosoroaba, ci sa fie retras spre interiorul casei. Si daca da, cum se face? Ma gandesc ca se poate turna o grinda paralel cu cosoroaba si pe acea grinda sa se sprijine frontonul...

Multumesc

Edited by Lyonea, 28 July 2010 - 07:38.


#6
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Se poate. Montati o "grinda" intermediara de lemn (denumita "header" in schitele de mai sus), pe care vor sprijini capriorii din fata lucarnei (capriorii vor fi prinsi de cosoroaba si grinda intermediara) precum si frontonul. "Puricati" schitele de mai sus.

Totusi, logic e ca peretele mansardei sa se continue cu frontonul lucarnei insa nu e o regula. Exista un motiv pt care vreti sa retrageti lucarna de la fata peretelui?

Edited by lifestyle2000, 29 July 2010 - 12:18.


#7
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006

 lifestyle2000, on 29th July 2010, 13:16, said:

Totusi, logic e ca peretele mansardei sa se continue cu frontonul lucarnei insa nu e o regula. Exista un motiv pt care vreti sa retrageti lucarna de la fata peretelui?

Multumesc pt raspuns. Doar din motive estetice, mi-a parut mie ca ar da mai bine sa fie retrasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate