Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#1495
mamyi006

mamyi006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2010
s-au tiparit. stiu sigur..
ca mosulica spunea ca o avut-o dar a pierdut-o...de aia spun ca nu o avut ( nu o avut ca sa imi dea) si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva si pe mine..
sau macar de la 445 dt..
ma intereseaza nivelurile de ulei si tipul de ulei pentru grupuri.(diferentialul puntei motoare fata, reductoare punte fata si rezervorul directiei hidrostatice). oare se potriveste de la combina uleiul hidraulic (case 1440).
mai trebuie ca sa fie pe undeva ulei de verificat?
transmisia centrala imi spunea cineva, dar nu stia nici de unde se verifica si nici te tip de ulei trebuie...
mama lui de tractor... mi-am luat dracusor pe cap...
Posted Image
mutumesc

#1496
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmamyi006, on 01 august 2014 - 12:43, said:

s-au tiparit. stiu sigur..
ca mosulica spunea ca o avut-o dar a pierdut-o...de aia spun ca nu o avut ( nu o avut ca sa imi dea) si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva si pe mine..
sau macar de la 445 dt..
ma intereseaza nivelurile de ulei si tipul de ulei pentru grupuri.(diferentialul puntei motoare fata, reductoare punte fata si rezervorul directiei hidrostatice). oare se potriveste de la combina uleiul hidraulic (case 1440).
mai trebuie ca sa fie pe undeva ulei de verificat?
transmisia centrala imi spunea cineva, dar nu stia nici de unde se verifica si nici te tip de ulei trebuie...
mama lui de tractor... mi-am luat dracusor pe cap...
Posted Image
mutumesc
Sigur ca s-au tiparit. Am zis si eu asa, chestia e ca detinatorii o tin ca pe sfanta scriptura si nu vor sa o inpartaseasca. Topicul era destinat sfaturilor tehnice si DOCUMENTATIILOR. Frunzareste toate paginile si ai sa vezi cati sunt dispusi sa isi arate cartile gratuit. Doar bla, bla, bla.

#1497
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

View PostDariusFlorin, on 31 iulie 2014 - 08:58, said:

Buna ziua! As avea nevoie de un manual pentru un tractor model Fiat Store 402, daca ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat! O zi buna.
Daca intelegi limba si crezi ca te ajuta, il poti lua de AICI

Edited by skystars, 03 August 2014 - 20:18.


#1498
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
As dori cit mai multe pareri la postul acesta ,nestiind unde sa il pun,unde s-ar potrivi mai bine.
Multumesc anticipat!

#1499
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Am nevoie de un sfat si de ajutor de la cunoscatori.
Problema mea este ca ma lasa opincile la tractor (UTB640). Dimensiunile actuale sunt de 13.6*28. Gasii ceva pe net si zicea omu ca are echivalent, care ar avea dimensiunile 380 70 R28. Este asa ceva? Se pot folosi?

In alta ordine de idei, ma intereseaza ce recomandati referitor la cauciucuri: nr. de pliuri, marca(producator)?
Am inteles ca in prezent cauciucurile de tractor nu mai au pliuri ci sunt altfel construite. In cazul acestora la ce trebuie sa fii atent?

Multumesc

#1500
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
380 ar fi de 14,9 deci mai late

#1501
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

View Postragabader, on 06 august 2014 - 19:38, said:

380 ar fi de 14,9 deci mai late

Dar oare se potrivesc/intra pe geanta? Intreb, deoarece chiar daca m-am lamurit cu diferentele astea intre 13,6 si 380/340 (ar fi mai late cam cu ~3,5cm daca nu gresesc), tot am dubii referitor la modul cum intra pe geanta. Sau asta nu conteaza? Daca nu conteaza atunci care sunt marjele de alegere a unui cauciuc?

In continuare raman rugamintile referitoare la sfaturile privind alegerea cauciucurilor, pliuri, marca, radiale sau nu.

#1502
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Am un singur sfat,cu câte sunt mai multe pliuri cu atât mai bine.Si daca se poate de marcă.Tata a avut la combina unul marca Rekord,cu 8 pliuri,făcut prin Iugoslavia,a făcut umfalturi,l-a vulcanizat la cald,pana la urma a făcut explozie.Acum a luat Seha cu 14 pliuri,sa vedem cat o sa trăiască.Pe tractor am Danubiana,al doilea set,primul a ținut 20 de ani rural asfalt si lucrari agicole,cred ca cu 8 pliuri.

#1503
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
ce rol are lungimea plazului  ca am un plug lemken si plazurile sunt cam lungi.?

#1504
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View Postraul_16nic, on 17 august 2014 - 22:50, said:

ce rol are lungimea plazului  ca am un plug lemken si plazurile sunt cam lungi.?
Asigura stabilitatea trupitei in plan orizontal si vertical prin sprijinirea si frecarea lui in timpul lucrului pe peretele si fundul brazdei

#1505
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
la kverneland le-am facut mai scurte ca lungime si nu am avut probleme cu el.la lemken sunt cele de fabrica si daca ar pe unde a fost sant cu ultima brazda  nu mai imi intra plugul in pamant ca ajunge plazul pe pamant inaintea daltii.

#1506
SzaszEmanuel

SzaszEmanuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2014

View Posts3ekon, on 21 ianuarie 2014 - 00:01, said:

pompa hidraulica are 2 corpuri, corpul pt hidraulica inca functioneaza, dar cel pt servo (directie,frani, ambreiaj....) e mort, pe scurt pompa noua, ulei, filtru........
http://www.malpasonl...h.TbuK0hkk.dpbs
http://www.farmingpa...80M1/m-695.aspx
http://www.simcom.ro...-3382280m1.html
spun asta pt ca asa a patit un consatean, si pina nu a urmat exact acesti pasi ............


Salut ,

am si eu un massey ferguson model 3080 din 1991,  am ceva probleme cu directia la el, merge destul de greu pe loc, in timpul mersului nu am observat sa mearga greu, frana si ambreajul functioneaza perfect.  Nu stiu unde ii localizata pompa servo la modelul asta, sau ce as putea face, sau cum ii pompa servo la modelul asta de tractor.

Mutumesc anticipat

Salut ,
am si eu un massey ferguson model 3080 din 1991,  am ceva probleme cu directia la el, merge destul de greu pe loc, in timpul mersului nu am observat sa mearga greu, frana si ambreajul functioneaza perfect.  Nu stiu unde ii localizata pompa servo la modelul asta, sau ce as putea face, sau cum ii pompa servo la modelul asta de tractor.
Mutumesc anticipat

#1507
mihaibandits

mihaibandits

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.02.2014
Buna ziua
Am un same minitauro si a aparut o problema la priza de putere si anume se decupleaza in sarcina , am incercat sa tin maneta cuplata legand-o dar tot sare de pe pozitie .Ce ar putea fi ? Ma puteti ajuta?
Va multumesc

Buna ziua
Am un same minitauro si a aparut o problema la priza de putere si anume se decupleaza in sarcina , am incercat sa tin maneta cuplata legand-o dar tot sare de pe pozitie .Ce ar putea fi ? Ma puteti ajuta?
Va multumesc

#1508
unufdc

unufdc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2008
salutare... cine ma ajuta cu o schmea a manetelor pt un tractor Deutz DX 86? sau ceva asemanator

Multumesc anticipat!

#1509
jowa

jowa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.09.2014
Salut! De curand am achizitionat un tractoras cararro tigre, mai vechi ca an de fabricatie si i-am stricat ambreiajul. Mecanicul care a venit sa vada despre ce e vorba a concluzionat ca trebuie sa-mi cumpar tot setul de ambreiaj(placa, disc ...) Am gasit undeva o placa de presiune si un disc la vreo 415€. Mi se pare cam mult, dar nu stiu cam ce preturi sunt la piesele astea! M-ar interesa sa stiu daca asta e un pret cat de cat acceptabil sau e o mare teapa. Daca ma poate ajuta cineva cu un site ceva sau un nr de tel unde as mai putea suna sa intreb de piesele mele as fi recunoscator. Multumesc anticipat!

#1510
unufdc

unufdc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2008
salutare...
cine ma ajuta cu un manual al utilaztorului pt un deutz DX 86? am cautat pe net chiar si in germana, italiana, franceza, insa nimic free... :(

multumesc anticipat, dau o bere :)

#1511
beckk50

beckk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.02.2008
Si eu caut un manual de oprerare pentru o combina Case IH axial flow 1640 din 1990, daca ma poate ajuta vreun coleg, il cinstesc! Posted Image

#1512
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
ce diferente sunt intre cutiile HI LO si manuale ? ma intereseaza mai mult la capitolul reparatii dar si care sunt mai bune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate