Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Project Manager si Inginer Constructor

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
In cadrul Facultatilor de Constructii exista mai multe specializari:
- instalatii ---> inginer instalator;
- inginerie civila:
* CCIA (constructii civile, industriale si agricole) ---> "inginer civilist";
* CFDP (cai ferate, drumuri si poduri) ---> "inginer drumar";

Pentru fiecare specializare poti lucra atat in faza de birou (proiectare, partea economica, etc.) sau executie (santier).
Inainte de a trece la sistemul Bolognia, cursurile pentru ingineri durau 5 ani si puteai lucra atat in proiectare cat si in executie. De cand cu sistemul Bolognia, cursurile pentru ingineri dureaza 4 ani si poti lucra doar in executie ("inginer de santier"). Pentru a proiectare ai nevoie neaparat de Master; si aceste cursuri sunt structurate pe diverse specializari.

Cu alte cuvine, fiecare isi va face doar treaba lui.  ;)

Edited by buha, 21 June 2010 - 16:28.


#20
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
Si atunci cine calculeaza structura la casa? Orice inginer cu,,,,conditia sa aiba masterul ?

In toate specialitatile alea de mai sus, care dintre ele apartine Inginerului Constructor  ? Civilistu' ?

De cand e implantat planul Bolognia in Romania pentru inginerii si altele? din 2008 cumva? sau e de anul asta 2010 ?

Edited by hippyotu, 22 June 2010 - 03:11.


#21
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Orice inginer care a terminat o specializare cu convergenta in domeniul unde se cere proiectarea, are dreptul sa puna o semnatura pe proiect.

De exemplu un inginer CFDP poate sa semneze un proiect de rezistenta pentru o casa. Si invers, un inginer CCIA poate sa semneze un proiect de rezistenta pentru un pod, desi rar s-au vazut cazuri, fiecare disciplina are bucataria proprie de proiectare. Pentru ca disciplina beton este generala, se lucreaza dupa principii de fizica statica si dinamica.

Masterul este o vrajeala, o apa de poaie. Ca sa poti sa semnezi proiecte iti trebuie o diploma de inginer, punct.

Si acum te intreb de curiozitate: tu ce studii ai si cu ce domeniu de activitate ai tangente? Cu constructiile clar nu ai.

Edited by Dragon Warrior, 22 June 2010 - 07:22.


#22
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View PostDragon Warrior, on 22nd June 2010, 08:12, said:

Masterul este o vrajeala, o apa de poaie. Ca sa poti sa semnezi proiecte iti trebuie o diploma de inginer, punct.

Daca ai nevoie doar de carton (diploma) atunci este apa de ploaie. Daca vrei sa inveti, vii zilnic la cursuri si iti de treaba ta, Masterul este cat se poate de util.
Nu stiu cine ar angaja un proaspat absolvent al celor 4 ani de studii si ar avea incredere in el pentru a ii inmana proiectarea unei structuri. In primii 2 ani de studentie se face mai mult matematici, fizica, chimie, engleza si sport; iar in urmatorii 2 ani se pune accent pe partea inginereasca. In plus, s-au redus semnificativ orele destinate cursurilor si lucrarilor.

#23
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

Nu stiu cine ar angaja un proaspat absolvent al celor 4 ani de studii si ar avea incredere in el pentru a ii inmana proiectarea unei structuri.

Dar daca are un master e ok sa te increzi in el cu toata fiinta, nu? Hai sa fim seriosi. Nimeni nu poate lua proiectarea in carca imediat ce a iesit din facultate. Macar 3-4 ani de ucenicie intr-un birou de proiectare tot trebuie sa faca.

#24
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDragon Warrior, on 22nd June 2010, 08:12, said:

Orice inginer care a terminat o specializare cu convergenta in domeniul unde se cere proiectarea, are dreptul sa puna o semnatura pe proiect.

De exemplu un inginer CFDP poate sa semneze un proiect de rezistenta pentru o casa. Si invers, un inginer CCIA poate sa semneze un proiect de rezistenta pentru un pod, desi rar s-au vazut cazuri, fiecare disciplina are bucataria proprie de proiectare. Pentru ca disciplina beton este generala, se lucreaza dupa principii de fizica statica si dinamica.

Unde scrie treaba asta? Un ing CCIA ar putea semna un proiect de CF ?

Incarcarile in cazul celor 2 exemple sunt total diferite. Un inginer CCIA nu cred ca a invatat despre convoiul de calcul A30, V80 ........ de la poduri iar la CFDP se invata proiectare doar pentru cladiri P+1 (sau P+2 nu mai stiu exact)

Edited by gabian22, 22 June 2010 - 16:10.


#25
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Cred ca ai dreptate. Un inginer CCIA nu poate sa proiecteze poduri.

#26
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Un inginer  de civile poate sa proiecteze pentru cfdp, proiectul trebuie insa verificat si avizat de un verificator cfdp.
in cartus nu scrie inginer ccia ci doar inginer ( constructor se subintelege in ambele cazuri).
ca nu are chef, ca intr-adevar chestia cu convoiul  de forte este un subiect dintrun curs, cu cel mult un seminar alocat e alta treaba, dar nici la civile nu stie pe de rost calculul pentru un p+17 asa ca in ambele cazuri pune mana pe un stas de proiecare, il baga sau nu intr-un program de calcul aferent si proiecteaza ....

#27
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postseptimiu80, on 22nd June 2010, 19:24, said:

Un inginer  de civile poate sa proiecteze pentru cfdp, proiectul trebuie insa verificat si avizat de un verificator cfdp.
in cartus nu scrie inginer ccia ci doar inginer ( constructor se subintelege in ambele cazuri).
ca nu are chef, ca intr-adevar chestia cu convoiul  de forte este un subiect dintrun curs, cu cel mult un seminar alocat e alta treaba, dar nici la civile nu stie pe de rost calculul pentru un p+17 asa ca in ambele cazuri pune mana pe un stas de proiecare, il baga sau nu intr-un program de calcul aferent si proiecteaza ....

Ingineri sunt si cei care termina politehnica si se suintalege ca nu pot face/executa proiecte de constructii.
Chestia cu convoiul de calcul la poduri se studiaza vreo 3 semestre atat la poduri din beton cat si la poduri metalice, deci 6 examene + 6 seminarii. Pe langa asta ar mai fi ecartamentul si suprainaltarile la CF, raze minime, tipuri de sina, boghiurile, bitumul polimerizat, BA16, BAD25, AB8... si multe altele care unui inginer CCIA ii sunt necunoscute.
Banuiesc ca la fel de multe lucruri din civile sunt un subiect tabu pentru cei de la CFDP. Nu mai spun de proiectele facute de cei la Utilaj roti zimtate, scriperi....etc
Acum cativa ani mi-a spus cineva implicat in fenomen ca exista o reglementare legislativa conform careia nu poti semna decat proiecte aferente specializarii/facultatii tale dar nu mai tin minte legea/ordinul.. si nici nu am gasit nimic pe net.
In firmele de proiectare foarte rar ai sa gasesti un inginer CFDP care sa proiecteze atat CF cat si poduri, asta pentru ca sunt foarte complexe si fiecare se specializeaza pe cate un domeni.

#28
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009

View PostDragon Warrior, on 22nd June 2010, 07:12, said:

Masterul este o vrajeala, o apa de poaie. Ca sa poti sa semnezi proiecte iti trebuie o diploma de inginer, punct.

Si acum te intreb de curiozitate: tu ce studii ai si cu ce domeniu de activitate ai tangente? Cu constructiile clar nu ai.

De ce nu "le-as avea" cu constructiile? Aveti careva impresia ca e asa de clara treaba cu responsabilitatile si competentele legale diferitilor inginerii si de aia sunt destule pareri impartite pe acest topic in ceea de privesc obligatiile si drepturile fiecarui inginer sau ce o fi el, arhitect, etc.?
Eu unu am deschis topicul pentru ca am asistat la o conferinta unde un Project Manager a fost luat in suturi de catre ceilalti agenti cum ii numesc eu si eram curios sa vad ce parere aveti despre PM.
Alt motiv pentru care am deschis topicul este ca am degand sa termin o facultate care din cate am inteles imi da un titlu de inginer constructor adaptat la planul Bolonia. Singura problema este ca termin facultatea in strainatate si as vrea sa-mi recunoasca titlul in Romania dar competentele sunt diferite. De exemplu in Romania inginerul constructor are dreptul la semnatura pe structura (in ce conditii inca nu am inteles, dar dupa cate zici tu, Dragon Warrior, doar cu diploma ajunge, ceea ce mi-e greu sa cred dar la fel cred ca este si posibil) si nu stiu daca imi da si mie dreptul ala cand fac adaptarea care ar fi un plus fata de competentele mele actuale. Am mai auzit ca exista niste "cursuri private" care iti mai dau dreptul si pe arhitectura cu anumite limite de suprafata sau ceva de genu. Ma insel sau nu "a-ti auzit" ?

In rest vad ca pana acum, in afara de gabian22, nu prea stie nimeni de vreo lege sau reglementare in constructii, e mister (in afara de CR-X. etc.) ceea ce ma face sa inteleg ca ori nu exista, ori e veche si nu o respecta nimeni, ori e secret.

Eu fiind un greu de cap la care trebuie sa-i explici ca la gradinita, am ajuns la concluzia ca exista facultatea de constructii care emite titluri de inginer instalator, ing. CCIA, ing. CFDP si Inginerul constructor e ing. CCIA.....Arhitectu e alta treaba alta mancare.

Si cam atat, sper sa nu fi suparat pe cineva. A, mai era si treaba cu Masterul care il faci dupa ce termini Inginer Constructor si cu ala iti da dreptul de semnatura pe structura(adica stampila aia) sau alte drepturi.

Finalmente, imi urez la multi ani  :lol:

#29
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
@ hippyotu
La multi ani! si din partea noastra

Quote

Eu fiind un greu de cap la care trebuie sa-i explici ca la gradinita, am ajuns la concluzia ca exista facultatea de constructii care emite titluri de inginer instalator, ing. CCIA, ing. CFDP si Inginerul constructor e ing. CCIA.....Arhitectu e alta treaba alta mancare.

Exista Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti in cadrul careia sunt 7 facultati.
http://www.utcb.ro/utcb/facultati.html

In cadrul fiecarei facultati exista specializari.
Ex(modelul vechi de 5 ani): la CFDP in anul 4 iti alegeai specializarea drumuri, poduri sau CF si in anul 5 aprofundai doar acel domeniu iar proiectul de diploma era deasemeni conform specializarii alese.
Pe diploma insa scrie inginer diplomat CFDP.

In cazul tau inceraca sa le scrii celor din conducerea UTCB si sa obtii mai multe informatii, sa vezi in ce masura iti este recunoscut titlul de inginer.
Stiu sigur ca au diverse acorduri semnate cu alte institutii de invatamant din UE.

#30
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postseptimiu80, on 22nd June 2010, 19:24, said:

Un inginer  de civile poate sa proiecteze pentru cfdp, proiectul trebuie insa verificat si avizat de un verificator cfdp.
in cartus nu scrie inginer ccia ci doar inginer ( constructor se subintelege in ambele cazuri).

NU  :nonobad:
Conform legii 50 actualizata:
Art. 9. - (1) Proiectele pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii, precum si proiectele tehnice, pe baza carora se intocmesc acestea, se elaboreaza de colective tehnice de specialitate, se insusesc si se semneaza de cadre tehnice cu pregatire superioara numai din domeniul arhitecturii, constructiilor si instalatiilor pentru constructii, astfel:
   a) de arhitect cu diploma recunoscuta de statul roman, pentru proiectarea partii de arhitectura pentru obiective de investitii cuprinse la toate categoriile de importanta a constructiilor supraterane si a celor subterane;
   b ) de ingineri constructori si de instalatii, cu diploma recunoscuta de statul roman, pentru partile de inginerie in domeniile specifice, pentru obiective de investitii cuprinse la toate categoriile de importanta a constructiilor supraterane si subterane, precum si la instalatiile aferente acestora;
   c) de conductor arhitect, urbanist si/sau de subinginer de constructii, cu diploma recunoscuta de statul roman, pentru cladiri de importanta redusa si aflate in afara zonelor protejate, stabilite conform legii.
   (2) Prevederile alin. (1) se aplica si pentru documentatia de executie.
   (3) Semnarea documentatiilor de catre persoanele prevazute la alin. (1) angajeaza raspunderea acestora in conditiile legii.

Art. 24. - (1) Constituie infractiuni urmatoarele fapte:
   a) executarea, fara autorizatie de construire sau de desfiintare, ori cu nerespectarea prevederilor acesteia, a lucrarilor prevazute la art. 3 lit. b );
   b ) continuarea executarii lucrarilor dupa dispunerea opririi acestora de catre organele de control competente, potrivit legii;
   c) intocmirea ori semnarea proiectelor tehnice, precum si a proiectelor pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii pentru alte specialitati decat cele certificate prin diploma universitara, in conditiile prevazute la art. 9.
   (2) Infractiunile prevazute la alin. (1) se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda de la 1.000.000 lei la 50.000.000 lei.  :w00t:  Asa ca... grija mare ce semnati.


Iar pe diploma specialitatea este: Cai Ferate, Drumuri si Poduri; Utilaj Tehnologic pentru Constructii ..... etc

http://www.avocatnet...._01141712.html

Edited by gabian22, 24 June 2010 - 09:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate