Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2341
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View PostVODAFONUL, on 15 octombrie 2014 - 08:49, said:


Deduc din textul de mai sus ca cimentarea sa facut prin turnare de la suprafata. Total incorect si ineficient. Trebuia stabilit de la inceput unde sa va face cimentarea, trebuia masurat continuu nivelul margaritarului, si eventual completat dupa folosirea compresorului , si mai ales trebuia montat un furtun pe langa tuburile PVC prin care sa se injecteze laptele de ciment la adancimea dorita continuu (si nu in etape) .  Dezamagitor....de acord.

Mda, mirosul persista si dupa 3 zile de scos apa in continuu. Nisipul fin pare ca lipseste.

#2342
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
A mai avut cineva probleme similare cu mirosul apei din panza a 3a ?
Multumesc

#2343
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Locuiesc linga Bucuresti si doresc sa-mi fac un put la 40m (a doua panza freatica), prima panza se gaseste la 8 m.
Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea sa  se scurga apa din prima panza freatica in panza a doua si eu sa beau apa din prima panza freatica.
Daca se scurge apa din prima panza freatica la un put de 40m voi avea apa de la 8 m  (probabil).
Va multumesc

#2344
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postcreatorul, on 19 octombrie 2014 - 08:34, said:

A mai avut cineva probleme similare cu mirosul apei din panza a 3a ?
Multumesc

Desigur. Eu. Puț la 61m, am miros la apă degajat de mangan și bacterii (probabil, că nimeni nu m-a lămurit concret de la ce este mirosul). Dacă dorești îți trimit și analizele să faci comparație cu ce ai tu.

#2345
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postsatelit, on 26 octombrie 2014 - 08:29, said:

Locuiesc linga Bucuresti si doresc sa-mi fac un put la 40m (a doua panza freatica), prima panza se gaseste la 8 m.
Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea sa  se scurga apa din prima panza freatica in panza a doua si eu sa beau apa din prima panza freatica.
Daca se scurge apa din prima panza freatica la un put de 40m voi avea apa de la 8 m  (probabil).
Va multumesc
Daca se izoleaza corect panzele de apa nu o sa ajunga apa de la panza 2 in 3.

#2346
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View PostExpertu, on 28 octombrie 2014 - 18:34, said:


Desigur. Eu. Puț la 61m, am miros la apă degajat de mangan și bacterii (probabil, că nimeni nu m-a lămurit concret de la ce este mirosul). Dacă dorești îți trimit și analizele să faci comparație cu ce ai tu.

Mda .. a scos la inceput si un nisip fin albastru-vanat ?  La denisipare si pana s-a limpezit apa ce am scos-o cu o submersibila a scos ceva nisip de aceasta culoare.
Poate ne lamureste Vodafonul daca se mai poate face ceva in cazul de fata .. Multumim anticipat

#2347
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Bucurestiul si imprejurimile/ Ilfov nu sunt omogene dpdv al calitatii apei in acvifere. De ex in Nord exista apa potabila din toate pdv la 60 ..80 m , dar si la 180 m unde se intalneste orizontul A din acviferul de Fratesti , acviferele de suprafata sunt bine delimitate / izolate de straturi compacte de argila  . In SUD este o cu totul alta configuratie a acviferelor, exista comunicare naturala intre cele de suprafata pana la 45..50 m , apoi imediat vine Fratestiul - care poate fi contaminat , dar ramane oricum cel mai ok din zona, iar mai jos apare Amoniu care impreuna cu sulful fac apa imposibil de folosit la orice .....
Concluzia - NU comparati 2 foraje , unul in Corbeanca si unul in Berceni ....ca nu veti ajunge la nici o concluzie/solutie ....
Cateva precizari suplimentare :
- un foraj NU trebuie sa dea nisip sau alte impuritati SOLIDE care se decanteaza - daca e complet si corect executat .
- Daca apa are miros, culoare, depasiri la anumiti parametri (microbilogici sau fizico-chimici) ., acest lucru poate sa aibe sau poate sa NU aibe legatura cu executia forajului - cele mai frecvente greseli fiind incorecta izolare a acviferelor in exteriorul tubulaturii, pozitionare gresita filtre, deschiderea a mai multor acvifere (de frica lipsei apei/debit) , etc
- Solutii sunt fff putine si cu sanse f mici de reusita ... in foraj nu se mai poate face mare lucru ....Recomand sa exploatati forajul cu DEBITE diferite perioade lungi si sa duceti probe de apa prelevate la debite diferite la analize ... Puteti avea surpriza (placuta) sa observati o diferenta sensibila de calitate intre probe ....si atunci vedeti incotro trebuie sa va indreptati - spre micsorare debit si un vas tampon mai mare , sau spre alta pompa pt marire debit - toate acestea au legatura cu hidraulica acviferelor.

Bafta  Si alegeti executanti care au un ingner cu experienta prezent la foraj pt a lua cele mai bune decizii in timpul executiei. Nici un foraj nu seamana cu altul ! chiar si in aceiasi curte !

#2348
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostVODAFONUL, on 04 noiembrie 2014 - 09:06, said:

Bafta  Si alegeti executanti care au un ingner cu experienta prezent la foraj pt a lua cele mai bune decizii in timpul executiei. Nici un foraj nu seamana cu altul ! chiar si in aceiasi curte !
Posted Image Posted Image

#2349
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

View Postandreilesan, on 05 noiembrie 2014 - 17:36, said:

Posted Image Posted Image
Si care dupa finalizarea lucrari va pun la dispozitie o fisa de foraj.

Attached Files


Edited by romulus69ro, 06 November 2014 - 11:26.


#2350
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View PostVODAFONUL, on 04 noiembrie 2014 - 09:06, said:


Bafta  Si alegeti executanti care au un ingner cu experienta prezent la foraj pt a lua cele mai bune decizii in timpul executiei. Nici un foraj nu seamana cu altul ! chiar si in aceiasi curte !

Multumim pt precizari. Din pacate nu ai cum sa verifici daca un fantanar este inginer cu experienta in domeniu. Cei ce mi-au lucrat mie s-au prezentat ingineri geologi, au aruncat ceva cuvinte din domeniu si gata, impresie buna. Concluzia nefericita e ca forajul prezinta un risc destul de mare pt beneficiar oricat de mult te-ai documenta inainte.

#2351
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcreatorul, on 08 noiembrie 2014 - 01:46, said:

.. Din pacate nu ai cum sa verifici daca un fantanar este inginer cu experienta in domeniu. Cei ce mi-au lucrat mie s-au prezentat ingineri geologi, au aruncat ceva cuvinte din domeniu si gata, impresie buna. Concluzia nefericita e ca forajul prezinta un risc destul de mare pt beneficiar oricat de mult te-ai documenta inainte..
Nu stiu, dar eu cred ca inainte de a face un foraj trebuie sa te informezi despre ofertant.. Eu o singura data m-am fript ca am recomandat pe cineva care a dat impresii bune la inceput, dar apoi s-a constatat ca a fost cea mai proasta alegere.. De atunci am renuntat sa colaborez cu firme din alte zone. Lucrez in continuare doar cu echipe locale, carora le stiu sediu, chiar si unde locuiesc acei ingineri. Pentru mine asta conteaza enorm.. ca si pentru ei dealtfel. Posted Image

Edited by andreilesan, 08 November 2014 - 14:51.


#2352
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

View Postcreatorul, on 08 noiembrie 2014 - 01:46, said:


Multumim pt precizari. Din pacate nu ai cum sa verifici daca un fantanar este inginer cu experienta in domeniu. Cei ce mi-au lucrat mie s-au prezentat ingineri geologi, au aruncat ceva cuvinte din domeniu si gata, impresie buna. Concluzia nefericita e ca forajul prezinta un risc destul de mare pt beneficiar oricat de mult te-ai documenta inainte.
Cum nu poyi verifica, pe bani tai, iti este rusine sa ceri documente care sa ateste ca sunt ingineri, eu cred ca firma serioasa in foraj, nu angajeaza doar necalificati, deci problema tine tot de noi, nu iau firma ca este mai scump , asa ca facem puturile cu persoane recomandate de altii si au fost foarte multumiti de executie, dar cum spun colegi mai sus, totul diferea de la o zona la alta, deci daca forezi cu o societate si ai un contract cu ei, factura si alte documente, te poti adresa celor de la OPC, dar cum nu mai ai de unde sa-l iei pe cel care a sapat, ramai cu paguba.

#2353
Mizou

Mizou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.06.2005
Salutare tuturor,

am citit foarte mult din acest topic sperand sa gasesc un raspuns la problema mea dar nu am am reusit... Parintii mei au forat un put in sat Garoafa, jud Vrancea. Din cate stiu e la 37 de metri, la a 3-a panza.

Putul e sapat de peste 1 an insa apa este tulbure mai tot timpul. Acum vor sa isi faca o instalatie completa cu baie, boiler, masina, spalat, etc. si au dat drumul si apa curge prin 3 filtre tot tulbure.

Din ce am vorbit stiu ca la sapat au avut 6 metri de huma inainte de a da de pietris, unde au oprit forajul. Are vreo 7 metri de apa in total.

Nu au folosit filtru cu margaritar.


Ce solutii sunt in aceasta situatie, se poate fora mai mult in continuare sau ce se poate face?


Mutlumesc mult de tot anticipat!

#2354
Mizou

Mizou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.06.2005
Nimeni? Posted Image

#2355
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai mult nu ai de ce sa forezi decat daca mai ai strat acvifer, cu pietris, si vrei sa tubezi pe interiirul putului actual si sa.pui intre tuburi filtru calumea...altfel faci mai mult rau in opinia mea.
Tuburile ce.filtru au, fante pe.masina sau gauri sau ce? Presupun ca e plastic...jos tuburile.au fost inchise ori e teava infipta.in.nisip ?

Teoretic n-ai decat sa scoti apa intr-una.pana.se.limpezeste, daca s-o limpezi, posibil sa se mai tulbure ulterior...
A cata panza e cea din care tragi?

#2356
Mizou

Mizou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.06.2005
Apa e din a treia panza. Stiu ca tuburile au jos doar gauri date cu flexul. Pe toata instalatia au pus acum 3 filtre, nu stiu exact de care. O sa ma interesez exact de astea si de cum sunt tuburile jos.

#2357
TerraTehno

TerraTehno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMizou, on 01 decembrie 2014 - 11:09, said:

Apa e din a treia panza. Stiu ca tuburile au jos doar gauri date cu flexul. Pe toata instalatia au pus acum 3 filtre, nu stiu exact de care. O sa ma interesez exact de astea si de cum sunt tuburile jos.

Pentru a avea apa limpede trebuie folosite tuburi PVC de culoare albastra, care sunt utilizate la forari, acestea au filtrele deja facute. Fantele nu se fac cu flexul, aceasta poate fi o cauza pentru apa tulbure.
Este foarte importanta si o analiza a apei. La fel dimensiunea gaurei de foraj cat si tubulatura folosita.

Edited by TerraTehno, 03 December 2014 - 12:57.


#2358
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006

View PostMizou, on 26 noiembrie 2014 - 23:33, said:

Salutare tuturor,

am citit foarte mult din acest topic sperand sa gasesc un raspuns la problema mea dar nu am am reusit... Parintii mei au forat un put in sat Garoafa, jud Vrancea. Din cate stiu e la 37 de metri, la a 3-a panza.

@ Mizou
O intrebare am: Stii cumva unde este prima panza la Garoafa-Bizighesti? Intentionez sa cumpar un teren arabil acolo si vroiam sa bat o teava ca sa-l irig, dar nu stiu daca prima panza este la pana 10 m adancime... poti sa ma lamuresti, te rog?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate