Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#1711
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Acopera putul, trage o teava si te incalzesti gratis pina la adanci batraneti. Nu te juca cu focul pe langa el.

La cati bani scutesti pe incalzire poti folosi numai apa plata imbuteliata.

Edited by keta, 02 October 2012 - 18:50.


#1712
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Cautand o oferta mai buna pt a sapa o fantana cu tuburi de ciment, am vazut ca unii recomanda tuburi cu imbinare mama - tata altii nu. As dorii sa stiu, daca sunt mai bune cele cu imbinare si daca se merita o suma cu 30-40 % mai mare pt ele. Multumesc.

#1713
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View PostCoCo615, on 02 octombrie 2012 - 17:15, said:

[Urgent] Problema acumulare gaze foraj - explozie

.... Azi dimineata, am mers inapoi la locatia initiala de forat, si am continuat pana la adancimea de aprox 14m.
Una dintre persoane a simtit miros de gaz, a aruncat o hartie aprinsa in put, si s-a produs o explozie.
.....

Gaz la 14 m ? Sa fim seriosi. Poate sunt ceva conducte prin zona fisurate, sau o acumulare veche (tot de la o conducta) sau un foraj de f mare adancime incorect izolat/cimentat.

#1714
paunanton

paunanton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.12.2011
va salut
vreau si eu un raspuns din partea voastra in ceea ce priveste un foraj pe car i-l am intr-o zona de deal din jud. buzau.....
    am o groapa forata la 16 m si anul trecut am sistat lucrarea deoarece nu erau semne de apa. in primavara acestui an cind m-am uitat in ea am vazut ca era apa ....o perioada am scos din ea cu o galetusa cam 5...si citeodata 10 litri de apa [ asta cam din doua in doua zile], acum citeva zile au venit baietii care mi-au forat anul trecut si au scos o argila gri-albastra moale cu miros de canal.....dupa circa un metru a inceput sa scoata argila galbena in amestec cu cea gri ff tare si uscata.....am oprit iar lucrarea deoarece se fora manual si greu si bineinteles m-am saturat sa bag bani in ea....ce ziceti, sunt sanse sa fie apa mai jos....as vrea sa fac un test , parca ,carotaj  se numeste si daca stiti pe cineva care face sau ce alt test as putea sa fac????
multumesc

#1715
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Put cu "teava batuta"

Intrebare de 100 pct.,chestie pur teoretica,inca nu este facut practic nimic:
daca am PRIMUL strat freatic de la,sa zicem 5m,il strapung cu teava si bat mai departe sa il caut pe al doilea,sa zicem ca el exista la 15m,fara sa stiu eu,cum stiu ca am dat de el,cita vreme eu AM deja apa in teava de la primul strat,deci automat firul de canepa se uda din aceasta cauza?
Cum scot apa din teava,cum usuc teava pe dinauntru ca sa se umezeasca de la al DOILEA strat de apa?
Care este,din auzite sau experienta altora,grosimea minima intre cele 2 panze freatice?
Unde gasesc o harta ale apelor romane de adancime pentru o anume zona,fara a se comanda un studiu hidrogeologic?
Exemplu concret.Am 2 fantani pe la mijlocul dealului,unde exista o terasa cam de 4 ha,exista 2 gospodarii,in spatele caselor panta lina pe o lungime cam de 500m,zona agricola(cartofi,etc.)dupa care coama abrupta impadurita pana "jos".Eu as face un put "batut"acolo la cartofi (vreau sa schimb cultura si am nevoie de apa);distanta intre put si cele 2 fantani (una de suprafata ~3m si una de adancime ~11m),dinstanta intre ele aprox.30-40m) ar fi cam 200m,diferenta de nivel de sol cam 5m.Oare al doilea strat il gasesc tot la 11m?Sau la 20m?

Edited by alexbjorg, 09 October 2012 - 18:42.


#1716
george_gheorghiu

george_gheorghiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.09.2010
salutare. a incercat cineva solutia asta: http://www.drillyourownwell.com/ ? sapat un put de apa folosind teava de pvc si apa?
multumesc

#1717
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Imi poate recomanda si mie cineva o firma care sa foreze un put la 50m pe langa Ploiesti la un pret bun ? Am gasit pe cineva care foreaza manual,insa,mi-a spus ca daca ajunge la piatra nu mai poate face nimic,insa banii mi-i ia.

#1718
zipper

zipper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.02.2006
Buna, vreau si eu un pret orientativ la ml. pe PM. M-ar interesa un put la 50-70 m. Sunt din Barlad, jud. Vaslui

#1719
ciprians

ciprians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2007
Salut

O intrebare va rog: unde se mai gasesc de vanzare sape manuale ( de lucrezi si invarti de unu singur pentru cativa metri adancime ).  Ar trebui sa fie ceva simplu, scopul putului nefiind apa potabila, ci pentru a uda cativa copaci dintr-o livada. Apa stiu ca nu este la o adancime foarte mare.
Am cautat pe internet insa gasesc foarte mult utilaje profesionale, ceea ce nu este cazul pentru mine.

#1720
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011

View Postciprians, on 26 octombrie 2012 - 12:39, said:

Salut

O intrebare va rog: unde se mai gasesc de vanzare sape manuale ( de lucrezi si invarti de unu singur pentru cativa metri adancime ).  Ar trebui sa fie ceva simplu, scopul putului nefiind apa potabila, ci pentru a uda cativa copaci dintr-o livada. Apa stiu ca nu este la o adancime foarte mare.
Am cautat pe internet insa gasesc foarte mult utilaje profesionale, ceea ce nu este cazul pentru mine.
Salut. In Obor, la sina. Dar vezi ca tarabele s-au mutat vis-a-vis,langa piata. Spor.

#1721
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Forez puturi de dimensiuni de la 50 mm pana la 110 MM preturi ( teava de 50-60mm ) 30 Lei m/l teava de 110 -40 lei m/l
Conditii: !
Forez puturi acolo unde panzele de apa freatica se afla la o adancime de maxim 20M !
Banii se dau dupa ce se efectueaza proba putului se trage cu pompa electrica in functie de dimensiunile putului si anume:

Dimensiuni de 50-60mm ( se utilizeaza pentru hidrofoare )
60-110 mm se utilizeaza pentru pompe electrice de suprafata gen ( kama, drujba,hidrofoare, sau motopompe de 1" )

Lucrez acolo unde apa se afla oarecum la suprafata si poate fii trasa de pompe electrice !
Timp de lucru la un put la 20M maxim 1 Ora !
Instalatie de forat proprie.( Petul nu include si tevile !)
Lucrez in zona de sud in Olt dar pentru comenzi mai mari ma deplasez si mai departe !
Se pot face si oferte personalizate la care se mai pot negocia preturile !
Daca este cineva interesat astept PM sau sa discutam la adresa de email (mess) [email protected]

Edited by iulian90, 01 November 2012 - 17:09.


#1722
bertescumiha

bertescumiha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.09.2012
vreau sa fac un put pe teren, am gasit pe cineva care sa foreze , in schimb sita care se baga este foarte scumpa, imi poate recomanda cineva un furnizor , apa este undeva la 14 ml, un vecin are si la aceasta cota a gasit apa, sunt din Braila, astept raspuns

#1723
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postbertescumiha, on 13 noiembrie 2012 - 12:49, said:

vreau sa fac un put pe teren, am gasit pe cineva care sa foreze , in schimb sita care se baga este foarte scumpa, imi poate recomanda cineva un furnizor , apa este undeva la 14 ml, un vecin are si la aceasta cota a gasit apa, sunt din Braila, astept raspuns
Fii mai clar,despre ce sita e vorba? Ce fel de put,si ce diametru?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cpS8W0Gcq9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nykysor, 07 December 2012 - 20:42.


#1724
pharaonul1

pharaonul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.06.2012

View Postciprians, on 26 octombrie 2012 - 12:39, said:

Salut

O intrebare va rog: unde se mai gasesc de vanzare sape manuale ( de lucrezi si invarti de unu singur pentru cativa metri adancime ).  Ar trebui sa fie ceva simplu, scopul putului nefiind apa potabila, ci pentru a uda cativa copaci dintr-o livada. Apa stiu ca nu este la o adancime foarte mare.
Am cautat pe internet insa gasesc foarte mult utilaje profesionale, ceea ce nu este cazul pentru mine.
Un astfel de utilaj in principiu se vinde complet si costa cam 1000 E. Daca te intereseaza ma poti contacta aici: http://www.forariputuriapa.ro/

Execut foraje puturi de mica si mare adancime, cu utilaje manuale sau total automatizate la preturi competitive pe tubulatura ecologica de pvc sau beton, cine este interesat este rugat sa consulte site-ul nostru http://www.forariputuriapa.ro/ . Pentru informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati la numerele de tel. prezente in site.

#1725
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
salutare,

Citind despre puturi de apa am dat peste firma Ondrill. Au un site plin de continut, nu o sa dau link sa nu se considere reclama si oricum cine isi poate da cu parerea stie deja de ei.

Din ce am citit, sunt destul de scumpi, avanseaza preturi de 100 E / metru liniar pentru forare put. Mie si 50 euro / metru liniar mi se pare mult.

Nevoile mele sunt apa curenta pentru casa si gatit. Am inteles ca apa nu trebuie sa fie dura, dar nu cred ca asta poate fi afectata in vreun fel de calitatea forajului.

Astept cu interes, mi se pare enorm sa dau de la 2 - 3 mii de euro in sus pentru un put de apa.

Sa presupunem ca imi fac put de 4000 E, dar vecinul isi face un put ieftin, in aceeasi panza freatica. Daca el cumva polueaza apa, degeaba am eu put de 4000 E, nu ? Tot apa poluata o sa am.

#1726
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Contează adâncimea, nu cât dai pe el. Dacă găsești pe altul care să ți-l facă mai ieftin, la aceeași adâncime, atunci știi răspunsul.  Nu poate să-și facă vecinul puț ieftin de mare adâncime.

#1727
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am un teren si o casa de vacanta/pensie pe langa Brasov. In acea zona nu se fac fantani si nici puturi. Unde iese apa de la D-zeu se face o amenajare pt a se strange apa mai multa si de acolo se cara/pompeaza apa!
Altitudinea e de 8-900 m. Din cate am studiat/intrebat in zonele de deal/munte nu e ca la ses sa gasesti panza freatica. Cica sunt vinisoare mai subtiri sau mai groase care, curgand se unesc si, in final, cand dau de piatra/argila ies la suprafata. Ce sansa am sa gasesc si cu ce sa fac niste gauri (ma gandesc la 3-5m) cam pe unde pot deduce ca e posibil sa fie ceva in subteran? Daca, sa zicem, ca as gasi vreo vana, ea ce face in momentul in care o intep? Iese afara sau continua sa curga prin pamant? Alte solutii aveti, sunt? Multumesc anticipat!

#1728
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postpu101, on 07 ianuarie 2013 - 18:07, said:

salutare,

Citind despre puturi de apa am dat peste firma Ondrill. Au un site plin de continut, nu o sa dau link sa nu se considere reclama si oricum cine isi poate da cu parerea stie deja de ei.

Din ce am citit, sunt destul de scumpi, avanseaza preturi de 100 E / metru liniar pentru forare put. Mie si 50 euro / metru liniar mi se pare mult.

Nevoile mele sunt apa curenta pentru casa si gatit. Am inteles ca apa nu trebuie sa fie dura, dar nu cred ca asta poate fi afectata in vreun fel de calitatea forajului.

Astept cu interes, mi se pare enorm sa dau de la 2 - 3 mii de euro in sus pentru un put de apa.

Sa presupunem ca imi fac put de 4000 E, dar vecinul isi face un put ieftin, in aceeasi panza freatica. Daca el cumva polueaza apa, degeaba am eu put de 4000 E, nu ? Tot apa poluata o sa am.

Nu era mai corect sa ne soliciti o oferta de pret pentru cazul / locatia ta ?
Da facem foraje cu 100 eur / m, dar facem si cu 20 ...si chiar si cu 200.Daca te documentai un pic (de pe acest forum, sau chiar de pe site-ul bogat in continut) ai fi descoperit cateva variabile de care depinde pretul unui foraj ( ex: adancimea max, diametrul, locatia/duritatea solului, etc etc...).

Pentru tine poate e mult 2..3000 eur pt 1 foraj de alimentare cu apa, dar, crede-ma, pentru un sat/comuna care a stat toata vara fara o picatura de apa ( si au fost f multe in anul 2012 in aceasta situatie) chiar si 20...30.000 eur pentru un foraj nu inseamna aproape nimic.

Iti recomand sa verifici firma cu care vei executa forajul  pentru ca vei gasi pe net zeci de site-uri / anunturi care dau o adresa de email si/sau un nr de tel mobil. Peste 1 an cand (posibil) forajul tau va fi nisipat, vei descoperi ca nu mai exista nici firma, nici adresa de email si nici nr de tel mobil.  Si ca nu ai nici fisa forajului ca sa te ajute altcineva. (Exemple destule chiar pe acest forum)

Hidraulica acviferelor nu este o problema simpla. Ce se intampla daca se pun in comunicatie 2 acvifere la 2 adancimi diferite, cu presiune diferita in ele nu e ceva f simplu. Daca tu ai un foraj (sa zicem in a 3-lea acvifer, pe la 80 m adancime) si in jurul tau se fac multe foraje la 80 m sau mai adanci care pun acviferele in comunicatie , da, e posibil ca in timp, si acviferul de la 80 sa se contamineze de la cele de mai su, sau de mai jos. E posibil !! Dar in timp ce tu folosesti DOAR apa de la 80 , ei folosesc apa de la 80 amestecata cu apa de la 12 m de ex.

Si nu uita ca esti 70% apa !

Bafta !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate