Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#2017
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Fasolea este foarte sensibila atunci cand vine vorba  de umiditatea excesiva pe frunze care favorizea tot felul de boli ale aparatului foliar.
Ardeii sunt mijlociu sensibili ca sa zic asa dar irigarea pri aspresiune favorizeaza ruperea bratelor de rod in cazul unui vant mai puternic  si devin foarte sensibili in cazul apei stagnante.
Varza suporta f bine irigarea prin aspresiune chiar fiindu- i benefica.

#2018
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mersi Dumi....dupa parerea ta pe ce varianta sa merg ?

#2019
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Daca exista posibilitatea si nu se fura in zona : teva batuta in zons cea mai inalta si irigare prin benzi de picurare , motopompa montata dsi demontata de fiecare data.
Daca nu : teava batuta in zona cea mai inalta si irigare pe biloane daca panta este intre 1-3%  , cu furtune de pompieri ,  in general dimineata si seara , cu strangerea instalatiei de fiecare data pt a evita disparitia ei..

#2020
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Irigarea pe biloane nu ma prea incanta, cred ca trebuie multa apa si multe furtune.  As vrea sa folosesc apa cat mai rational, in limita posibilitatilor.

M-ar atrage furtunul acela tip spray, se pare ca se poate muta sau strange.  Doar ca fasolea fiind sensibila, iau in calcul si picurarea, macar la fasole. Desi as uda seara, pana dimineata cred ca s-ar zvanta bine frunzele.

As lua picurare la tot dar riscul sa investesc si sa raman fara ...exista. Nu o sa pot sta tot timpul pe acolo.

Azi ma duc sa vad daca albia de la acea vale ar permite o largire, ca o groapa mare in care sa se acumuleze apa.

Edited by Achimitom04, 21 May 2015 - 11:14.


#2021
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postcorsica, on 20 mai 2015 - 23:12, said:

Nu cred. A fost o discutie interesanta pe aici in legatura cu temperatura apei din fantani, puturi, foraje, care nu depasea 11 - 12 grade C.
Cu apa din bazinul meu, la cca. 20 grade, pot iriga si seara, dar prefer totusi sa o fac dimineata, inainte de rasaritul soarelui.
Si eu cred ca merge (direct din fantana)... Bineinteles, doar prin picurare, fara sa stropesti frunzele.
Chiar daca apa ar avea temperaturile alea 'critice' (12 grade C, desi cred ca la campie temperatura nu scade sub 16) cred ca prima picatura primeste caldura din sol, urmatoarea gaseste solul racit oarecat, si tot asa pana se ajunge la radacina plantei. Chiar daca, dupa o vreme, solul capata o temperatura apropiata de cea a apei din fantana radacina plantei ar fi trebuit sa se fi obisnuit cu aceasta. E ca atunci cand, intr-o zi calduroasa, incerci sa intri intr-un lac/rau cu apa mai rece. Daca te stropesti usor cu palmele, astfel incat pielea sa se obisnuiasca, simti mai putin diferenta de temperatura, dupa care intra in functiune mecanismele de reglare (vasoconstrictie periferica, etc.).
Anul trecut, cand incercam sa incropesc o instalatie de udare cu picatura, m-am tot documentat si am citit niste articole interesante, din acest punct de vedere. La cei din afara. Desfiintau si mitul conform caruia apa rece picurand pe pamantul incalzit (chiar la temperaturi ale solului mai ridicate) s-ar evapora instantaneu producand 'aburul' ce atinge frunzele favorizand boli ale acestora.
Daca si conu' Iorgu, vajnic aparator a udarii din bazin atunci cand ridicasem eu problema cu acelasi punct de vedere, a renuntat la acesta cred ca suntem pe drumul cel bun. Dar admit ca pot sa gresesc... Daca cineva A PATIT CEVA RAU UDAND DIRECT DIN FANTANA,  e invitat sa ne lumineze proband cu experienta proprie. Altfel, teoriile enuntate in favoarea bazinului nu cred ca se sustin. Sigur, ai nevoie de bazin daca putul e nisipat (sedimentare primara), daca n-are suficient debit si umpli bazinul in rate, etc. Dar daca beneficiezi de pompa cu hidrofor (exista deja) si ai debit suficient la put, nu cred ca merita sa cocoti vreun bazin la inaltime. Eu am un bazin (din inox) achizitionat cu multi ani inainte (in scopul cocotarii), dar am renuntat la aceasta solutie dupa ce m-am documenta oarecat...

#2022
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Eu de 10 ani irig cartofii prin inundare pe randuri, direct din fantana, a doua zi cartofii parca invie.

#2023
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Acuma dilema numarul 2.

Credeti ca aceasta " Motopompa ZB-50, 6.5 CP " ar face fata sa duca apa pe o distanta de 100 m ?  La descriere spune ca  refuleaza  pe orizontala - 300 m, adancime de aspiratie 8 m, tip motor - 1 cilindru, 4 timpi racire pe aer .

Asta e 650 ron, nu stiu prea multe despre ea dar pare buna. Nu am bani multi de dat pe ea, daca stiti ceva model bun si ieftin, astept si alte sugestii.

Ar fi si una mai ieftina, la 476 ron pe c****a - Motopompa Economy, MP 5.5 CP, 600/min, 2" , motor monocilindru 4 timpi, cam aceleasi caracteristici, presiunea maxima de pompare - 3.1 bar dar nu scrie distanta de refulare pe orizontala.

Edited by Achimitom04, 21 May 2015 - 13:59.


#2024
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu am incercat acum doi ani un sistem simplu prin picurare.Un butoi din tabla, 200 litri, dimineata dat drumul la robinet si dupa inchideam robinetul si umpleam butoiul. Niciodata nu am gasit alge, sau ate prostii in butoiul dat jos toamna tarziu.
Anul trecut am avut necazuri cu ploile si nu a fost montat.
A nul acesta am schimbat locatia gradinii de legume, voi monta din nou butoiul, am cumparat sa montez si un filtru de apa.
Distanta de la butoi la ultimul furtun este de 12 m. Teava de 3/4 ", cu conectori montati in aceasta teava, fara robineti.Butoiul la 1,7 m inaltime.
Acest sistem va fi folosit numai la tomate, doua randuri de ardei (20 buc) si doua de vinete (20 buc).

#2025
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Si rugina de la butoi nu-ti infunda picurarea?

#2026
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012

View Posthortifun2, on 20 mai 2015 - 11:57, said:

O avea Sf. Varvara probleme...
Vezi daca ai enervat-o?...s-a bosumflat!!!
:) ...si a 'irigat' un pic asfaltul dis-de-dimineata asa cum i-a recomandat Conu' 1orgu!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 21 May 2015 - 15:46.


#2027
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Parca-i Sf Filo...
Am vz si eu dis-de- dimineata, ceva forfota la urcarea pe deal, chiar la baza dealului (eu fiind pe sensul opus).
http://www.digi24.ro...ademia Militara

(ca tot este topicul cu picurarea...:) )

#2028
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
E Varvara, Filo e doar in blockstart la AM...

#2029
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Robinetul este amplasat la 10 cm deasupra fundului butoiului ( special pentru decantare nisip si altele). In fiecare an curat butoiul, vopsesc partea interioara si la imbinari.
Eu am dorit sa accentuez faptul ca nu am avut alge. Butoiul are capacul tras aproape integral si deasupra doua caramizi.

#2030
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009

View Posthortifun2, on 20 mai 2015 - 11:57, said:

O avea Sf. Varvara probleme...
Se pare că omul știe ce vorbește...

#2031
hortifun2

hortifun2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.03.2015
Sau are gura spurcată... Posted Image

#2032
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Pana acum vreo saptamana, dupa cum stiti irigam din I.B.C. Am scapat de el si fac aprovizionarea cu apa a benzilor de picurare cu hidroforul.
Cunoasteti imprejurarile care au condus la acest lucru. E minunat!
Si acum vreau sa trec la o etapa superioara de asigurare a microelementelor necesare plantelor mele. Nu mai este cazul sa mentionez nivelul meu hobby.
Va rog, va solicit, va cer sprijinul si ajutorul informativ, referitor la ce sistem de fertilizator prin irigare sa apelez.?
Am citit cateva impresii si pareri pe acest topic. De vreo 3 ore sunt pe net in cautarea celui mai adaptiv model pentru mine. Sunt in ceata totala.
- am in jur de 650m. banda picuratoare 10/10cm.
- presiune hidroforului in acest moment este de 1,6 bari. La nevoie o pot ridica.
Doresc informatii pertinente si adptabile situatiei mele. Nu vreau ceva ieftin, dar nici banii nu ma dau afara din casa.
Avem colegi profesionisti in domeniu si colegi profesionisti in folosirea fertilizatorilor sau fertirigatorilor. Va cer ajutorul total, mentionand ca voi cere multe informatii referitoare la montare, performante, folosire, intretinere, alimentare cu cele necesare! Suportati-ma si eu la randul meu, dupa cum stiti voi ajuta pe altii.
In speranta ca primesc un sprijin colegial din partea voastra astept sugestii, sfaturi, pareri. Cu cat mai multe cu atat mai bine pentru noi astia care nu putem sa ne plafonam in acest domeniu.
Va multumesc anticipat, din tot ,,sufletelul meu''!

Dupa ce implementez sistemul de fertigare si este functional, donez I.B.C.-ul de 1000 l. Pe bune. Gratuit. Celui care vine sa-l ridice . Colegii si prieteni care ma cunosc personal pot sa garanteze ca eu nu fac glume in afirmatiile si postarile mele!

Edited by 1orgu, 22 May 2015 - 20:20.


#2033
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Coane cu cateva piese  ( coturi , teuri, robineti ) , cred ca poti adapta un sistem venture  si astf poti asjgura fdrtirigarea. In leg cu I B C as incerca sate scap eu de el.
Sistemul venture il poti gasi si gata montat , dar mi se pare cam scump.   Este intre 350 - 500 de ron la care trebuie sa mai adaugi vreo 3 m de teava pe.

Edited by dumi_dumi77, 22 May 2015 - 20:47.


#2034
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Iorgu, aveam impresia ca citesti toate postarile de pe legumicultura! Varianta mea cu fertilizarea se pare ca ai ocolit-o, costuri sub 30 lei!
PS: nu vreau bazinul, am doua bucati, unul pentru irigare si unul pentru prune.
Numai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate