Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4107 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
In primul rand, sa ma scuze domnul moderator ca nu am postat pe aria asta .
Cred ca este mai nimerit aici, unde se discuta si sunt colegi forumisti cu mai multa experienta, si in al doilea rand, sa nu se creada ca fac reclama la firmele pe care o sa le pomenesc mai jos.
Am o mica gradina, de cca 80 mp in care intentionez sa plantez aproximativ 130-150 de rasaduri diferite (rosii, ardei Kapia, iuti, grasi, vinete, gogosari), pentru consumul propriu.
Intentionez sa achizitionez o instalatie de irigare prin picurare de pe siteul asta . Stiti ceva despre ei? Comparativ cu preturile de la Gardena, pe care le-am vazut in Hornbach, ei stau foarte bine.
Folositi produsele lor? Ii cunoasteti? Lucrati cu ei?

Edited by liviu_np, 29 April 2010 - 23:33.


#2
rchiritoiu

rchiritoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.04.2008
Salut. Ai vorbit cu ei? Ai pret la cea pana in 150mp?

#3
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Eu am si furtume tip tub si tip banda, iar primele sunt mult mai rezistente, desi sunt mai scumpe, dar dupa parerea mea merita diferenta de pret, mai cu seama cand suprafata nu este atat de mare. Dar indiferent de tipul pe care il vei alege pana la urma sa aiba neaparat diuza si, de preferat, un pas mai mare.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Am auzic ca cele tip banda nu sunt prea bune. Despre pas, il prefer pe cel de 40 pentru ca se preteaza cel mai bine la tomatele mele.

#5
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Eu folosesc banda cu distanta intre picuratori de 10cm...sa vedem anul asta cum se prezinta,momentat sunt in beci
Distanta de 40cm nu vad de ce te-ar avantaja,tinand cont ca tomatele n-o sa dezvolte radacini din 40 in 40...tipul asta al meu face o banda de aprox.25cm la udare pe toata lungimea

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Nu dezvolta radacini  la 40 cm dar nici prea inghesuite nu trebuie sa stea...

#7
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 liviu_np, on 5th May 2010, 12:56, said:

Nu dezvolta radacini  la 40 cm dar nici prea inghesuite nu trebuie sa stea...
Poate m-am exprimat gresit...rasadurile le plantezi la ce distanta vrei,banda are picuratori din 10 in 10cm...asa plantele o sa fie udate uniform si nici nu trebuie sa stau cu rigla sa masor la mm distanta dintre plante

#8
catalin74-2

catalin74-2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2006
salut. De curand am montat un astfel de sistem de irigat intr-o sera de 6 x 12m, pe 9 randuri, la 60cm distanta intre randuri; costurile au fost destul de mici (90 Ron)

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Pai, da-ne niste informatii. Ce sistem ai folosit, de unde l-ai achizitionat...
Eu o sa ma duc maine in Obor sa caut.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Am gasit in Obor cu 1.5 lei metrul. Nu vindea omul decat fractii de 50 de metri.
Ieri mi-am petrecut timpul instaland sistemul intre doua pahare de vin (sau invers).
Ma declar foarte multumit de ceea ce am facut. Am plantat rasadurile si acum... Dumnezeu cu mila...sa vedem ce iese!

#11
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 liviu_np, on 9th May 2010, 12:42, said:

Am gasit in Obor cu 1.5 lei metrul. Nu vindea omul decat fractii de 50 de metri.
Ieri mi-am petrecut timpul instaland sistemul intre doua pahare de vin (sau invers).
Ma declar foarte multumit de ceea ce am facut. Am plantat rasadurile si acum... Dumnezeu cu mila...sa vedem ce iese!
Ti-am trimis mesaj pe pm cu un vanzator!Acolo pretul era intre 0,23 si 0,25 lei/ml la colac mai mare depinde de grosimea peretelui benzii de irigare.La colac de 100 ml cel mult te costa 0,27-0,3 lei/ml + curieratul max 10 lei.Faci ce vrei cu banii tai!
Pentru cei interesati pentru sisteme de irigare cautati  agropataki,eurodrip,inttech,etc.

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Aveti idee, daca terenul e in panta cum se face irigarea cu picatura?

#13
catalin74-2

catalin74-2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2006
Am folosit furtun tip banda(Aqua traxx) cu distanta intre picuratori de 10 cm, grosimea de 0,20 mm si diametru de 16 mm.
Rola de 200 m. am luat-o din dedeman cu 56 lei.
Robineti pentru banda cu garnitura 2,5 lei. Robinetii se monteaza in teava de polipropilena  cu diametru de minim 32 mm.
Dop pentru banda 1 leu.
Neavand apa curenta in zona ci doar fantana alimentarea cu apa o fac dintr-un bidon de 200 l. suspendat la 1,5 metri.
Apa din bidon se goleste in 30 de minute.

Attached Files



#14
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Foarte frumos si simplu...si eu tot asa am,dar in gradina...acelasi tip de banda...ar mai trebui un filtru intre bidon si teava colectoare...iar banda cu picuratorii in sus,ca in poze nu se vede

#15
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 catalindinu23, on 9th May 2010, 19:05, said:

Foarte frumos si simplu...si eu tot asa am,dar in gradina...acelasi tip de banda...ar mai trebui un filtru intre bidon si teava colectoare...iar banda cu picuratorii in sus,ca in poze nu se vede

Sistemul folosit de voi ar putea fi utilizat si fara supraveghere ? ... cat timp trebuie sa functioneze/zi ? ... este reglabila presiunea ... se mau face crusta ?

#16
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Sistemul folosit de noi este unul empiric dar cu satisfactii maxime...desigur ca poate fi folosit nesupravegheat atata timp cat alimentarea se face dintr-un bazin cu o cantitate de apa limitata...eu am unul de 700l si ud din el 3-4 randuri a cate 25m,depinde de faza de dezvoltare a plantelor...durata 2,5 pana la 3ore...crusta evident ca nu face pamantul,dar bucuria mea cea mai mare este ca am scapat de bilonare,rebilonare, pot intra cu motosapa printre randuri de cate ori vreau,apa nu mai este rece ca cea din put
De ce am spus ca sistemul e unul empiric...pt. ca se pot concepe instalatii mult mai complexe cu regulator de presiune si debit,dozator de nutrienti sau fel de fel de stimulenti...pe mine nu ma intereseaza astea...instalatia functioneaza in parametrii producatorului la 0,7-1atm(debit pe picurator de 1,15l/h),dar merge bine mersi si la presiune mai mica

 dorel232004, on 9th May 2010, 16:49, said:

Aveti idee, daca terenul e in panta cum se face irigarea cu picatura?
Probabil ca nu se va uda uniform datorita diferentelor de presiune

#17
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 catalindinu23, on 10th May 2010, 19:25, said:

Sistemul folosit de noi este unul empiric dar cu satisfactii maxime...desigur ca poate fi folosit nesupravegheat atata timp cat alimentarea se face dintr-un bazin cu o cantitate de apa limitata...eu am unul de 700l si ud din el 3-4 randuri a cate 25m,depinde de faza de dezvoltare a plantelor...durata 2,5 pana la 3ore...crusta evident ca nu face pamantul,dar bucuria mea cea mai mare este ca am scapat de bilonare,rebilonare, pot intra cu motosapa printre randuri de cate ori vreau,apa nu mai este rece ca cea din put
De ce am spus ca sistemul e unul empiric...pt. ca se pot concepe instalatii mult mai complexe cu regulator de presiune si debit,dozator de nutrienti sau fel de fel de stimulenti...pe mine nu ma intereseaza astea...instalatia functioneaza in parametrii producatorului la 0,7-1atm(debit pe picurator de 1,15l/h),dar merge bine mersi si la presiune mai mica

As vrea sa fac si eu ceva similar pentru gradina mea dar ma gandesc la o solutie pentru o saptamana de functionare nesupravegheata ... cred ca clenciul e la marimea debitului de picurare si/sau la presiunea apei ... ati incercat o presiune mai mica/mare decat cea indicata de producator ?
Intrebarea corecta este de fapt ... la o udare cu cateva sute de litri de apa pe o suprafata data ... rezista plantele pana saptamana urmatoare ?

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 catalindinu23, on 10th May 2010, 20:52, said:

Probabil ca nu se va uda uniform datorita diferentelor de presiune
Si eu cred asta! Probabil, daca diferenta de nivel e suficienta, jos tasneste apa si sus nici nu picura! Problema e cum se face irigarea cu picatura pe terenuri in panta, daca se face? Stie cineva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate