Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

facultatea de limbi si literaturi straine bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
ewwwwww imi aduce aminte de cursurile de fonetica :lol:

#20
Ice4r0

Ice4r0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2007
salut . eu sunt la unibuc limbi straine , filologie , greaca-engleza . exista 3 module mari si late la fiecare limba : practica limbii, structura limbii si literatura(civilizatie/cultura) . structura limbii faci limba propiu zisa,  teorie si gramatica . la practica limbii faci acele infame cursuri practice(aici sunt si traducerile) si la literatura faci literatura . mai exista si materii specializate de filologie , gen literatura comparata sau concepte literare care faci cate un semestru fiecare ( poti vedea programa pe net ) .


portugheza/suedeza/neogreaca/catalana

portugheza aici e ok din ce am auzit .
suedeza e grea si profesorii te iau tare, daca nu esti extrem de determinat sa studiezi din greu , nu razbati cu limba asta . am un coleg la suedeza .
neogreaca . acum nu exista neogreaca b , ci doar A . profesorii sunt ok , tineri , trebuie doar determinare si multa sarguinta.
catalana/spaniola . nu iti recomand . toti care sunt la spaniola in cadrul unibuc isi blesteama zilele . profesori nebuni, materie multa, literatura multa.

mie sincer cea mai grea dintre materii la engleza mi se pare LEC-ul ( limba engleza contemporana), care include foarte multe notiuni abstracte

http://en.wikipedia....mmatical_aspect
http://en.wikipedia....onetic_Alphabet

nu regret alegerea facuta , singura chestie ce as fi dorit sa fi ales engleza a  - greaca b , insa nu exista greaca b , abia de anul acesta va fi implementata .

ps : nu iti recomand LMA , nu e mare branza la unibuc. de exemplu poti alege traducatori si interpreti, e un profil mai eficient , din primul an faci 3 limbi straine iar in anul 2 vei face si limba 4 . gandeste-te numai daca poti face fata cu 4 limbi . la filologie, din anul 2 poti alege limba 3 , insa nu stiu daca sa-mi aleg sau nu, e destul de dificil si cu doua limbi, darmite sa mai adaugi inca una .

Edited by Ice4r0, 10 March 2010 - 23:50.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIce4r0, on 10th March 2010, 23:47, said:

suedeza e grea

Eu (si nu numai) zic ca e destul de usoara.
In fine, depinde cu ce o compari....

#22
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010
Ice, multumesc, chiar a fost foarte folositor. Doar ca n-am inteles cateva lucruri.
Cand te refereai la sectia de interpreti-traducatori, n-am intels prea bine mecanismul cu 3 sau 4 limbi. De ce sunt 3 limbi din primul an? Daca m-as duce la interpreti-traducatori, atunci cand o sa fac optiunile, trebuie sa aleg 3 limbi, nu doar 2 ca la restul sectiilor? Si in cazul asta, ar fi vreo posibilitate sa strecor portugheza pe acolo? Ori ca limba 3 ori ca limba 4?

#23
elizabeth291

elizabeth291

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcrishu1, on 6th March 2010, 18:39, said:

Pai la traducatori-interpreti ma gandeam ca prima optiune... Ca vreau examen. Am eu medie mare, dar nici chiar 9.90   :deadtongue:<_<  Anul trecut ultimul care a intrat la LMA cu taxa a avut 9.85. Si asta e cam prea de tot...
Mi-am luat si brosura lor, dar nu zic nimic despre cursurile optionale. Si nu stiu unde as putea sa intreb (si eventual sa ma si bage in seama cineva  <_< ) Daca afla ceva prietena ta, sa-mi spui si mie, te rog. Sau daca stie altcineva ceva despre asta...  :worthy:
uitate pe siteul facultatii de litere ca e reinnoit si imbunatatit...oricum....ai grija cu optionalele...pt ca odata alese trebe parcurse cel putin un an sitzi dau de furca daca raman restnte...si raman:))aa si btw...e ceva de munca la lma si ceva nervi consumatzi...sa fii pregatita sa muncesti:D :OK: multa bafta

View Postelizabeth291, on 25th January 2011, 11:01, said:

uitate pe siteul facultatii de litere ca e reinnoit si imbunatatit...oricum....ai grija cu optionalele...pt ca odata alese trebe parcurse cel putin un an sitzi dau de furca daca raman restnte...si raman:))aa si btw...e ceva de munca la lma si ceva nervi consumatzi...sa fii pregatita sa muncesti:D :OK: multa bafta
aaa si 9,85 era media pt bugetari ulrima medie de intrare...la txa am intret si eu cu 9,41 :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate