Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

facultatea de limbi si literaturi straine bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
ewwwwww imi aduce aminte de cursurile de fonetica :lol:

#20
Ice4r0

Ice4r0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2007
salut . eu sunt la unibuc limbi straine , filologie , greaca-engleza . exista 3 module mari si late la fiecare limba : practica limbii, structura limbii si literatura(civilizatie/cultura) . structura limbii faci limba propiu zisa,  teorie si gramatica . la practica limbii faci acele infame cursuri practice(aici sunt si traducerile) si la literatura faci literatura . mai exista si materii specializate de filologie , gen literatura comparata sau concepte literare care faci cate un semestru fiecare ( poti vedea programa pe net ) .


portugheza/suedeza/neogreaca/catalana

portugheza aici e ok din ce am auzit .
suedeza e grea si profesorii te iau tare, daca nu esti extrem de determinat sa studiezi din greu , nu razbati cu limba asta . am un coleg la suedeza .
neogreaca . acum nu exista neogreaca b , ci doar A . profesorii sunt ok , tineri , trebuie doar determinare si multa sarguinta.
catalana/spaniola . nu iti recomand . toti care sunt la spaniola in cadrul unibuc isi blesteama zilele . profesori nebuni, materie multa, literatura multa.

mie sincer cea mai grea dintre materii la engleza mi se pare LEC-ul ( limba engleza contemporana), care include foarte multe notiuni abstracte

http://en.wikipedia....mmatical_aspect
http://en.wikipedia....onetic_Alphabet

nu regret alegerea facuta , singura chestie ce as fi dorit sa fi ales engleza a  - greaca b , insa nu exista greaca b , abia de anul acesta va fi implementata .

ps : nu iti recomand LMA , nu e mare branza la unibuc. de exemplu poti alege traducatori si interpreti, e un profil mai eficient , din primul an faci 3 limbi straine iar in anul 2 vei face si limba 4 . gandeste-te numai daca poti face fata cu 4 limbi . la filologie, din anul 2 poti alege limba 3 , insa nu stiu daca sa-mi aleg sau nu, e destul de dificil si cu doua limbi, darmite sa mai adaugi inca una .

Edited by Ice4r0, 10 March 2010 - 23:50.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIce4r0, on 10th March 2010, 23:47, said:

suedeza e grea

Eu (si nu numai) zic ca e destul de usoara.
In fine, depinde cu ce o compari....

#22
crishu1

crishu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010
Ice, multumesc, chiar a fost foarte folositor. Doar ca n-am inteles cateva lucruri.
Cand te refereai la sectia de interpreti-traducatori, n-am intels prea bine mecanismul cu 3 sau 4 limbi. De ce sunt 3 limbi din primul an? Daca m-as duce la interpreti-traducatori, atunci cand o sa fac optiunile, trebuie sa aleg 3 limbi, nu doar 2 ca la restul sectiilor? Si in cazul asta, ar fi vreo posibilitate sa strecor portugheza pe acolo? Ori ca limba 3 ori ca limba 4?

#23
elizabeth291

elizabeth291

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcrishu1, on 6th March 2010, 18:39, said:

Pai la traducatori-interpreti ma gandeam ca prima optiune... Ca vreau examen. Am eu medie mare, dar nici chiar 9.90   :deadtongue:<_<  Anul trecut ultimul care a intrat la LMA cu taxa a avut 9.85. Si asta e cam prea de tot...
Mi-am luat si brosura lor, dar nu zic nimic despre cursurile optionale. Si nu stiu unde as putea sa intreb (si eventual sa ma si bage in seama cineva  <_< ) Daca afla ceva prietena ta, sa-mi spui si mie, te rog. Sau daca stie altcineva ceva despre asta...  :worthy:
uitate pe siteul facultatii de litere ca e reinnoit si imbunatatit...oricum....ai grija cu optionalele...pt ca odata alese trebe parcurse cel putin un an sitzi dau de furca daca raman restnte...si raman:))aa si btw...e ceva de munca la lma si ceva nervi consumatzi...sa fii pregatita sa muncesti:D :OK: multa bafta

View Postelizabeth291, on 25th January 2011, 11:01, said:

uitate pe siteul facultatii de litere ca e reinnoit si imbunatatit...oricum....ai grija cu optionalele...pt ca odata alese trebe parcurse cel putin un an sitzi dau de furca daca raman restnte...si raman:))aa si btw...e ceva de munca la lma si ceva nervi consumatzi...sa fii pregatita sa muncesti:D :OK: multa bafta
aaa si 9,85 era media pt bugetari ulrima medie de intrare...la txa am intret si eu cu 9,41 :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate