Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

silicon cada

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 13.02.2006
Se da urmatoarea problema:Cu ce etansam rostul intre cada si faianta?Solutia este cam una singura:silicon sanitar.
Problema este ca dupa un anumit timb, in silicon apare mucegaiul, este inevitabil. Am incercat "n" tipuri de silicon:Bison, Ceresit, etc.Chiar si cu silicon luat  din Germania se intampla acelasi fenomen.
Pt a scapa de  belea si de curatat cu Domestos in fiecare luna(vara si mai des, mucegaiul este si inestetic si daunator) am facut urmatoarea chestie:
1.Indepartat silicon vechi, pana cand suprafata faiantei si a cazii ramane perfect curata.
2.Lasat sa se usuce.
3.Etansat rostul ramas cu...silicon :coolspeak: Tras cu degetul, nu se aplica in exces.
4.Se lipeste pe marginea cazii, pe toate cele trei laturi un profil L  8 x 8 mm sau 10 x 10 mm, din plastic, la cca 5 mm de faianta.Aripa L-uli spre interiorul cazii.
5.Se lipeste profilul cu un adeziv(functie de cada, fonta sau acryl). Eu am folosit  Bison PVC Adhesive.
6.Se mai trage un cordon din acelasi adeziv, pe interior, in coltul format de verticala L-ului si margine cazii,pt o etansare perfecta. Tubul de adeziv Bison are varful subtire si intra in spatiul de 5mm.
7.In spatiul ramas se toarna cu o seringa vopsea bicomponenta(email) pt reconditionare cazi fonta.Am ales solutaia asta din doua motive: face priza repede si nici nu face probleme la turnare in strat gros. E si un pic elastica.Se toarna pana la muchia supeioara a L-ului, cu multa rabdare, sa nu curga atunci cand se umple intregul volum.
8.Recomandat sa se faca umplerea in doua etape, prima pe o grosime de 2-3 mm, in cazul in care sunt neetanseitati(nu s-a facut bine operatia de la pct 3 sau 6) sa nu curga prea multa vopsea.
Solutia nu e foarte estetica(apare un fel de bordura pe marginea cazii), dar e testata antimucegai.Eu am aplicat-o acum 4 luni si pana acum nu au aparut probleme.
Daca mai aveti intrebari, detalii pe pm.
Bafta!

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Cred ca daca ai fi postat poze din toate etapele , ar fi inteles de 2 X mai multi softpedisti...........si ai fi prelungit viata caracterelor tiparite pe tastele tastaturii !

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
nu mai folosi silicon sanitar, foloseste silicon neutru antimucegai, este mai elastic, nu-si pierde culoarea in timp si se lucreaza mai usor cu el
siliconul nu se "trage cu degetul", tre sa ai un pic de experienta, simt si un pistol bun (adica nu de ala vechi cu parghia directa care oboseste mana), se taie varful oblic, cu gaura conform co grosimea cordonului dorit

#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 13.02.2006
Nu ma gandeam ca voi posta pe vreun forum solutia asta, de aia nu am facut poze.O sa pun totusi niste imagini actuale, dac e cineva interesat de solutie.
Am incercat si cu silicon antimicegai, tot degeaba. Am recomandat "se trage cu degetul" ca sa intre in toate golurile, pentru etansare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate