Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#289
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Cred ca lastarirea excesiva a fost de la corectiile masive facute , in primul an dupa o corectare agresiva sau dupa o tundere drastica e un raspuns vegetativ intens pentru a echilira "coroana" radiculara cu cea aeriana.
Eu asa ii tund , nimic ce creste drept in sus nu ramane iar la spur ma focusez pe ei , altfel e riscul de alternanta la rod

#290
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
titidudu,las-o mai moale cu taierile ca sa reinceapa fructificarea.Nu stiu unde te afli,dar daca esti in sud la seceta si uscatura ,prunul Vanat de Italia merge prost,rodeste putin si neregulat.

#291
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Sunt in zona Clujului.
Anul acesta nu tin minte sa fi fost rau tare cu seceta (i-am mai udat si eu din cand in cand).

Dintre toti pomii, prunii sunt cei mai productivi: de pe 12 pruni am strans anul acesta ~ 200 L (materie prima pentru tuica), pe langa toate dulceturile compoturile si consumul curent.
Cu toate astea si prunii au dat cresteri masive in lastarii de sus.

Adevarat e ca incepand de acum 6 ani cand am intrat in posesia lor, au cam fost taiati bine de tot (doar in ultimii 2 ani am incercat sa "o lasam mai moale").
Un par cu rodire timpurie (pere mici si dulci) nu a facut in acesti 6 ani decat vreo 2-3 pere cu totul :)
Ma gandeam anul asta chiar sa il scot - pana la urma am incercat o altoire in o creanga si nu s-a prins. Ii mai dau o sansa anul viitor, dar nu ma mai ating de el cu taieri.

La fel si un mar de august (care facea mere uriase de-a dreptul) dupa ce am inceput cu taierile a tot scazut in rodire iar anul asta a avut fix 2 mere.
Mi-e si ciuda sa il vad ditai pomul frumos si frunzos si fara fructe pe el cand stiu ca acu 5 ani era incarcat ca un pom de craciun (am prins 2 ani succesivi cu productie buna).

#292
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

 titidudu, on 17 decembrie 2014 - 13:41, said:

Sunt in zona Clujului.
Anul acesta nu tin minte sa fi fost rau tare cu seceta (i-am mai udat si eu din cand in cand).

Dintre toti pomii, prunii sunt cei mai productivi: de pe 12 pruni am strans anul acesta ~ 200 L (materie prima pentru tuica), pe langa toate dulceturile compoturile si consumul curent.
Cu toate astea si prunii au dat cresteri masive in lastarii de sus.

Adevarat e ca incepand de acum 6 ani cand am intrat in posesia lor, au cam fost taiati bine de tot (doar in ultimii 2 ani am incercat sa "o lasam mai moale").
Un par cu rodire timpurie (pere mici si dulci) nu a facut in acesti 6 ani decat vreo 2-3 pere cu totul Posted Image
Ma gandeam anul asta chiar sa il scot - pana la urma am incercat o altoire in o creanga si nu s-a prins. Ii mai dau o sansa anul viitor, dar nu ma mai ating de el cu taieri.

La fel si un mar de august (care facea mere uriase de-a dreptul) dupa ce am inceput cu taierile a tot scazut in rodire iar anul asta a avut fix 2 mere.
Mi-e si ciuda sa il vad ditai pomul frumos si frunzos si fara fructe pe el cand stiu ca acu 5 ani era incarcat ca un pom de craciun (am prins 2 ani succesivi cu productie buna).
titi anul acesta nu am udat nici un pom.si eu sunt din cluj.poate ne vedem sa facem un schimb de pareri.

#293
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Un vecin s-a apucat deja de tuns merii prin livada sa intensiva. Mi-a spus ca merii sunt total opriti din vegetatie in luna ianuarie si se poate face operatiunea de rarire. Stau pe ganduri sa ma apuc si eu sau nu. As fi ceva in avans daca as incepe acum, am mult de lucru la tuns si efectuare a operatiunile de intinerire a coroanei. Totul e sa nu vina iar niste geruri foarte dure. Din cate stiu se recomanda taierile in perioada de sfarsit a iernii, cand nu se mai asteapta temperaturi negative.

#294
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Eu din ce stiu e sa nu cada sub =10 , dar iarna rana la zona cambiala nu se inchide , doar daca aplici mastic

#295
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
la mar se poate incepe la tuns la cca 2-3 saptamani de la caderea frunzelor se poate taia si ianuarie fara a dauna pomilor, dar cu asumarea conditiilor vitrege de mediu, nu este o placere deosebita sa stai 5-6 ore in frig, pe zapada, intr-o pozitie mai mult statica care favorizeaza pierderea de energie, la suprafete mari si mai multe specii se incepe cu marul din mai multe considerente: rezistenta mai mare la frig, folosirea muncitorilor calificati o perioada cat mai lunga de timp si la toate speciile din ferma.

#296
tudoranion17

tudoranion17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2013
Bună seara! Poate această carte este de folos la careva! Eu am imprimat-o și așa am început pioneratul în ale tăierii la pomii fructiferi. Autorul era o eminență cenușie ale acelor vremuri. Pentru început e bine de studiat această carte. Apoi se poate trece la ceva mai complex.

Attached Files


Edited by tudoranion17, 10 January 2015 - 21:03.


#297
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
va salut!

recomandati-mi un foarfec bun, rezistent pentru taiatul la pomi fructiferi - un foarfec de forta.

As vrea ceva cu care sa tai usor, sa nu fiu nevoit sa strang de el de-mi ies ochii din orbite ca sa taie o creanguta.

Mentionez ca vreau un foarfec mic, de o mana, nu de cel care il manevrezi cu doua maini.

Multumesc

#298
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
[ http://3.grgs.ro/images/products/15/1/281371/full/foarfeca-de-gradina-cu-clichet-comfort-smartcut-d5a61b1bb7c9cd081ccf3dcf32753344.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Genul asta de foarfec , eu am unul de la Manesmann si sunt zone unde cel cu doua maini nu se poate deschide bine si sunt nevoit sa tai cu unul din asta , e foarte usor pentru ca mergi din grad in grad

http://www.garagemal...mfort-smartcut/

#299
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 bogdanhbc, on 25 ianuarie 2015 - 08:17, said:

va salut!

recomandati-mi un foarfec bun, rezistent pentru taiatul la pomi fructiferi - un foarfec de forta.

As vrea ceva cu care sa tai usor, sa nu fiu nevoit sa strang de el de-mi ies ochii din orbite ca sa taie o creanguta.

Mentionez ca vreau un foarfec mic, de o mana, nu de cel care il manevrezi cu doua maini.

Multumesc
Fierastarau mic de mana. Nu lasa rani grave.

#300
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Si eu folosesc acelasi tip de foarfece. Alt brand dar acelasi principiu...

Imi place ca e super ascutit si intra usor chiar si in lemn de 2 ani (grosime pana la ~1 cm).
Ce nu imi place e ca are un anumit joc si cand incerc sa tai cat mai scurt de pe creanga parinte se "incaleca" cu marginea santului.
Iar uneori cricketul nu se chiar potriveste cu pozitia de taiere si deschiderea curenta asa incat trebuie sa tot re-pozitionez sau sa deschid mai mult foarfeca, etc.
Deci cateodata as vrea sa nu fi avut clicket. Dar de cele mai multe ori e folositor pentru efectul de parghie care ajuta la taiere.

Acum sunt in cautare de ceva foarfeci mai subtiri, fara cricket, pentru taieri mai fine / mai precise.

Intrebare despre taierile in timpul iernii: e nevoie sa stropesc fiecare pom de indata ce l-am taiat? \
In weekenduri cand mai gasesc timp si e vremea prietenoasa mai curat cate un pom doi, si daca n-ar fi problema i-as stropi pe toti odata la primavara.
Se intampla ceva cu pomul taiat si lasat nestropit vreo luna doua? :)

#301
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
da ,asa e , f rar ce-i drept dar la unele tipuri de ramuri ramane dar in general 1-2 ani le duci cu usurinta.

#302
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 titidudu, on 26 ianuarie 2015 - 10:54, said:

Si eu folosesc acelasi tip de foarfece. Alt brand dar acelasi principiu...

Imi place ca e super ascutit si intra usor chiar si in lemn de 2 ani (grosime pana la ~1 cm).
Ce nu imi place e ca are un anumit joc si cand incerc sa tai cat mai scurt de pe creanga parinte se "incaleca" cu marginea santului.
Iar uneori cricketul nu se chiar potriveste cu pozitia de taiere si deschiderea curenta asa incat trebuie sa tot re-pozitionez sau sa deschid mai mult foarfeca, etc.
Deci cateodata as vrea sa nu fi avut clicket. Dar de cele mai multe ori e folositor pentru efectul de parghie care ajuta la taiere.

Acum sunt in cautare de ceva foarfeci mai subtiri, fara cricket, pentru taieri mai fine / mai precise.

Intrebare despre taierile in timpul iernii: e nevoie sa stropesc fiecare pom de indata ce l-am taiat? \
In weekenduri cand mai gasesc timp si e vremea prietenoasa mai curat cate un pom doi, si daca n-ar fi problema i-as stropi pe toti odata la primavara.
Se intampla ceva cu pomul taiat si lasat nestropit vreo luna doua? Posted Image
nu este nici problema daca nu-i uzi. treaba este ca atunci cand tai in diametru mai mare, trebuie acoprita rana cu pasta de CU 50/30%, smantanoasa.

#303
iusau

iusau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2012
Salutare,

Foarfeca de mai sus, de o calitate foarte buna de altfel, este o foarfeca cu taiere tip nicovala.
Adica preseaza intr-o oarecare masura in jurul taieturii, distrugand parte din cambiu iar zona se va reface mult mai greu.
Pentru pomi fructiferi recomand o foarfeca tip "bypass".

In general foarfecele de gradina sunt dimensionate pentru cate un tip de lucrare.
Nu cauta sa folosesti o foarfeca de mana pentru crengile mai groase de 10-15 mm sau lemn mai vechi de 2-3 ani.
Pentru acele ramuri se foloseste foarfeca pentru doua maini sau fierastraul de gradina, care dupa ce te inveti cu ele devin scule foarte folositoare.

Recomandari pentru fiecare unealta:
Foarfeca de mana este probabil cea mai importanta si trebuie sa fie cat mai confortabila, cu ea vei taia cel mai mult.
Un model simplu si bun, la un pret acceptabil este Fiskars P68.
Ceva deosebit este de la Fiskars P90 sau Felco nr 8 ( pentru dreptaci ).

Foarfeca de doua maini este in general mai puternica decat ni se pare la prima vedere.
Se foloseste cu succes la ramuri intre 15-30 mm.
Eu folosesc de cativa ani si sunt foarte multumit de un model hobby de la baumaxx ~ 40 Ron.
Cu aceasta experienta la indemana, nu as mai plati mai mult pentru un model profesional.
Desigur ca una profi gasesti la producatori de renume precum Fiskars sau alti producatori.

Fierastraul de gradina este foarte important sa il alegeti in mod special pentru pomi fructiferi.
Trebuie sa fie cat mai subtire in lama si sa lase o taietura foarte curata, neteda.
Cele cu dinti dubli intercalati cu slefuire tripla sunt cele mai recomandate.
Un model hobby bun se gaseste la Lidl la un pret de aproximativ 15 Ron.
Cu sigurata, unul dintre cele mai bune este Silky Gomtaro ( Apple ), avand si un pret de aproximativ 350 Ron.

Eu recomand in fiecare caz modele cat mai simple.
Adica foarfeci de mana simple, fara parghii sau alte minuni; fierastraie "dintr-o bucata" eventual pliabile dar nu extensibile; si foarfeci de doua maini simple nu extensibile - nu vor face mare diferenta acele extensii.

Orice model ati alege, tineti minte ca sunt destinate taierilor in lemn verde.
Lemnul uscat le va toci rapid.

Pentru comoditate, folositi o teaca sau ceva sistem de a le ancora de curea sau salopeta.
De cele mai multe ori le veti vrea pe toate 3 la indemana.

Spor la treaba !

 titidudu, on 26 ianuarie 2015 - 10:54, said:

Intrebare despre taierile in timpul iernii: e nevoie sa stropesc fiecare pom de indata ce l-am taiat? \
In weekenduri cand mai gasesc timp si e vremea prietenoasa mai curat cate un pom doi, si daca n-ar fi problema i-as stropi pe toti odata la primavara.
Se intampla ceva cu pomul taiat si lasat nestropit vreo luna doua? Posted Image

In general lucrarile in livezi se fac in momente de calm atmosferic.
Pentru taieri trebuie ales un moment fara multa umezeala in aer sau in sol.
Ideea este ca se produc rani in pom si umezeala ar usura patrunderea si instalarea bolilor.
Orice taietura e bine sa o acoperim cu ceva solutie dedicata cicatrizarii dar de cele mai multe ori acest lucru e aproape imposibil.
Incercati ca taieturile in ramuri mai mari de 15-20 mm sa le acoperiti cu acel tip de solutii.
Daca reusiti sa incadrati taierile cu o stropire cu fungicide e foarte bine dar nu obligatoriu.

Edited by iusau, 26 January 2015 - 22:43.


#304
iusau

iusau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2012

 titidudu, on 17 decembrie 2014 - 09:50, said:

Aici sunt cateva poze cu pomii.
Inteleg bine ca trebuie sa tai varfurile crescute anul asta de tot?
Prunii mi s-a spus ca sunt 'vanata de italia' iar merii par a fi ionagold dupa fruct.

Salut titidudu,

Pomii tai nu arata rau dupa parerea mea.
Intradevar, la varsta aia si la dimensiunile lor ar trebui sa fie in plin rod.
Motivele nerodirii pot fi multe, printre ele si taierile anuale dar si frigul de primavara sau polenizarea.

O taiere puternica determina o crestere puternica.
Cresterea puternica de obicei este verticala si putin dispusa la dezvoltarea de formatiuni de rod.
Totusi, cresterile pomilor tai nu cred ca sunt peste masura; pana la urma sunt pomi tineri si probabil ceva mai vigurosi decat un M9 :).

Ce ai de facut este sa combini taierile de rodire cu cele de formare a coroanei care vad ca este in forma de vas cu trunchi mai inalt .
Astfel prima data elimini tot ce este bolnav, uscat sau afectat in vreun fel incepand de jos in sus.
Pe urma eliberezi interiorul coroanei - mijlocul; tot ce creste spre interior, dinspre interior sau e pozitionat acolo de multa vreme.
Urmatorul pas e sa elimini cresterile verticale, desigur daca se aplica.
Exteriorul coroanei ar trebui sa fie si el mai deschis din cate imi dau seama - ramurile nu trebuie sa se atinga sau sa se umbreasca pe cat posibil.
Ti-au ramas cresterile din varful coroanei pe care fie le reduci la 30-40 cm fie le elimini de la inel astfel incat sa nu dea alt lastar, direct proportional cu taierea :).
La final trebuie sa iasa o coroana echilibrata, atat orizontal cat si vertical - varfurile ramurilor sa fie cam la aceeasi inaltime iar sarpantele sa fie distribuite uniform.

Atentie sa nu elimini formatiunile de rod din partea de jos a coroanei care sunt pozitionate pe ramuri bine dispuse.
Asta daca nu vrei sa iti cumperi scara tot mai mare de la un an la altul ;).
Aaa, sa nu uit - sa nu le dai azot ca provoaca cresteri vegetative puternice.


PS: Si eu sunt din Cluj si putem schimba o vorba daca doresti.

#305
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
buna am si eu o antrebare am niste meri batrani ce nu au fost curatati de vro 10 ani daca as taia toare ramurile si as lasa doar tulpina, pentru a forma o coroana mai bogata si frumoasa se poate si cam an cati ani  o sa faca iar mere multumesc mult

#306
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

 silviu_salbatecu, on 29 ianuarie 2015 - 12:36, said:

buna am si eu o antrebare am niste meri batrani ce nu au fost curatati de vro 10 ani daca as taia toare ramurile si as lasa doar tulpina, pentru a forma o coroana mai bogata si frumoasa se poate si cam an cati ani  o sa faca iar mere multumesc mult

Pune o fotografie si vei primi idei despre cum sa il tai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate