Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#5005
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014

View Postmr_ady_bmw, on 19 aprilie 2015 - 20:01, said:

Salut,
Caut si eu sa îmi iau o motocositoare pentru a întreține o livada de aproximativ 1hectar. 2-3 cosiri pe an si ma gândeam sa îmi iau o cositoare clasica, cu coarne, nu neaparat noua.
Ce ați putea sa îmi recomandați, pana in 1500lei. Ar fi mai ok una pe umăr in pofida celor clasice?
Am găsit asta pe olx, care mi se pare ok ca si preț, însă nu prea știu cât de bine ar face fata la ce am eu nevoie. In sensul ca am unele zonele unde sunt si spini, nu foarte groși însă.
Motocositor Kawasaki KT-43
http://olx.ro/oferta...43-ID3McmY.html
Mersi!
Pentru ce vrei tu cel mai bine ar fi sa cumperi minim un fs 90 de la stihl,sau ar mai fi varianta de la o mac
http://www.o-mac.ro/...or-cb-51ds.html

daca ai răbdare(din cauza transmisiei care nu este la fel de rezistenta la șocuri ca u ax de metal) la pomișori de 2 3 cm mergi pe fs 55 sai fs 70

#5006
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
K multumesc de sfaturi.Normal ca nu ma avant am de taiat spini mici si ceva vlastari.

#5007
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012

View Postmr_ady_bmw, on 19 aprilie 2015 - 20:01, said:

Salut,
Caut si eu sa îmi iau o motocositoare pentru a întreține o livada de aproximativ 1hectar. 2-3 cosiri pe an si ma gândeam sa îmi iau o cositoare clasica, cu coarne, nu neaparat noua.
Ce ați putea sa îmi recomandați, pana in 1500lei. Ar fi mai ok una pe umăr in pofida celor clasice?
Am găsit asta pe olx, care mi se pare ok ca si preț, însă nu prea știu cât de bine ar face fata la ce am eu nevoie. In sensul ca am unele zonele unde sunt si spini, nu foarte groși însă.
Motocositor Kawasaki KT-43
http://olx.ro/oferta...43-ID3McmY.html
Mersi!

Ai putea incerca si asa ceva, parerea mea este ca face fata cu brio. Si e si concurenta la STIHL.

Parerea mea...

View Postmr_ady_bmw, on 19 aprilie 2015 - 20:01, said:

Salut,
Caut si eu sa îmi iau o motocositoare pentru a întreține o livada de aproximativ 1hectar. 2-3 cosiri pe an si ma gândeam sa îmi iau o cositoare clasica, cu coarne, nu neaparat noua.
Ce ați putea sa îmi recomandați, pana in 1500lei. Ar fi mai ok una pe umăr in pofida celor clasice?
Am găsit asta pe olx, care mi se pare ok ca si preț, însă nu prea știu cât de bine ar face fata la ce am eu nevoie. In sensul ca am unele zonele unde sunt si spini, nu foarte groși însă.
Motocositor Kawasaki KT-43
http://olx.ro/oferta...43-ID3McmY.html
Mersi!

Ai putea incerca si asa ceva, parerea mea este ca face fata cu brio. Si e si concurenta la STIHL FS 90.

Parerea mea...

#5008
sebyvs

sebyvs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.09.2014
De motocositoarea aceasta ce parare aveti? Isi merita banii?

#5009
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
Nu!

#5010
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Salutare tuturor.
Azi am facut comanda pentru EFCO 8530. Abia astept sa imi vina acasa si sa ma iau la tranta cu buruienile. Posted Image Posted Image

#5011
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Postclaudeihtis, on 20 aprilie 2015 - 21:51, said:

Salutare tuturor.
Azi am facut comanda pentru EFCO 8530. Abia astept sa imi vina acasa si sa ma iau la tranta cu buruienile. Posted Image Posted Image
Claudetis ,acu ai nimerito bine cu alegeea . Asta da motocoasa profesionala . Te asigur ca asa ceva nu ai mai vazut si tinut in mana . O sa ramai placut surprins . Am si eu un efco 8460 si daca ai nevoie de niscai ajutor ,intreaba .

#5012
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Multumesc Nelu. Vorbim cand o primesc, ca mi-ar prinde bine cateva sfaturi.

#5013
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
in caz ca ajuta pe cineva, am pus aci niste poze si un pseudo-review la o cositoare autotractata Makita PLM5113

#5014
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.11.2005
De motocoasele Gardetech a auzit cineva? Sunt vandute de Leroy Merlin.

http://catalog.leroy...prilie/page/8-9

http://gardetech.com...kosy-spalinowe/

Imi trebuie pentru o curte de 1500m2

Edited by alyaly, 21 April 2015 - 13:07.


#5015
zA1

zA1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.03.2015
Am un motocultor Bronto cu motor MTD de 5.5 CP.

As putea adapta o coasa cu tambur la el si cum?

Ms.

#5016
Roman5

Roman5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.03.2015

View Postpredrag80, on 09 aprilie 2015 - 12:07, said:

Sper ca nu-mi spui mie @zippo. Colegul nostru @zippo este un tip profesionist care traieste din motocoasa, vand muuuuuult mai multa experienta. Eu sunt doar @predrag80, un entuziast care era dispus la un mment dat  sa experimenteze. Si atat.
Un cutit nu se ascute asa. El nu trebuie sa fie ascutit ca si un briceag. Cel mai bine se ascute doar cu pila. Si atat. Nu trebuie subtiat taisul.

În primul rând vreau să spun "Hristoa a înviat"!
După aceea, îmi cer scuze dacă exprimarea mea nu a fost clară. Eu nu am considerat că subtierea cuțitului ar fi soluția. Mai degrabă că unghiul de tăiere trebuie păstrat, dar că suprafata care taie trebuie să fie foarte bine finisată. Adică să aibe o rugozitate cât mai mică. De aceea finisarea cu pastă abraziva cred că este benefică, eu am experimentat finisarea cu piatră abrazivă și pot să-ți confirm că rezultatele au fost spectaculoase. Consum mai mic, suprafata cosită mai mare, timpul între ascuțiri mai mare. Te provoc să încerci!!!
Cu deosebit respect.

#5017
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Salut
Vreau sa cumpar o motocoasa Stern model GGT-1600B .
Problema este ca pe net nu gasesc sub 600 lei si totusi in piata la ,,Rusi" o gasesc cu 500. Stie cineva de unde le iau rusii? Ca doar nu sunt furate.
Am demontat una cu pistonul spart si cilindrul zgariat si pare facuta cam din topor, dar si posesorul este criminal de scule........

#5018
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Aici e 514. http://stern-austria...a-ggt1600b.html
Asta e site-ul oficial de la Stern.
Nu lua din Bazar ca nu ai garantie. Daca patesti ceva la ea aia o sa fie in stare sa zica ca nu ai luat de la ei...

Edited by xk1daL, 27 April 2015 - 20:28.


#5019
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Vad ca motocoasa de la stern e mai ok ca si caracteristici decât Stihl fs 55, dar prețul e mai mic. Unde se clasează cei de la Stern pe scara de calitate fata de cei de la Stihl? Excluzând faptul ca Stihl e un nume.

#5020
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Acum 5 ani cand am cumparat motocoasa "Made in Austria" cei 52cmc erau creditati cu 3,5 CP Posted Image intre timp vad ca au devenit mai mici.

Edited by vasile59, 28 April 2015 - 07:05.


#5021
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Asa e,is mai mici dar mai "breji" ;)

De atata timp o folosesti sau atunci ai luat o da'raposat a demult..

#5022
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
A "raposat" de mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate