Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#4447
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postradurus, on 26 mai 2016 - 13:07, said:

Din experienta...

Transferul de caldura printr-o serpentina e mai lent.
Observ la mine cand incarc boilerul.
Dupa ce ajunge la temeratura de rulare (60 pe retur) tinde sa se incinga cazanul repede deoarece el incalzeste agentul mai repede decat poate ceda serpentina.
Posted Image  Dar daca ai fi avut o serpentina cu suprafata de transfer termic care sa satisfaca raportul de minim 0,1mp/kW - oare ai mai fi observat cele sustinute acum?Posted Image

View Postggelu, on 26 mai 2016 - 17:01, said:

- Ai spus ca ai semineu de 37 kW . Serpentina ce putere are ?
Posted Image Serpentina in primul rand are suprafata. '"Putere'" ea incepe sa aiba abea cand:
-se defineste un debit prin aceasta;
- apare o diferenta de temperatura intre intrarea in aceasta si iesire din aceasta;
- apare o anume diferenta de temperatura intre mediile pe care le desparte.

Am avut o situatie cand cerusem o serpentina de peste 6 mp pentru o sursa care oferea cel mult 17 kW si furnizorul nu voia sa o vanda sustinand sus si tare ca aceasta serpentina e de 100 kW..ca nu se va potrivi si ca nu vrea apoi sa raspunda... Posted Image si era absolvent de Instalatii..Posted Image

#4448
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Andrei, eu n-am gasit despre pufferul ala decat ca e din PP si serpentina e din tub gofrat de  inox.  Intreb si eu despre date mai concrete sa stiu ce comparam .  Ca or fi puteri ( in conditii de debit si delta T de referinta   ) , ca o fi suprafata ...e oricum mai mult decat avem acum.

Edited by ggelu, 26 May 2016 - 18:21.


#4449
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Va multumesc tuturor pentru pareri. Citesc si analizez toate cele spuse de voi. E foarte bine cand sunt atatea pareri scrise de voi, care sunteti avizati in domeniu. Astept parerile voastre in continuare.
    Termosemineul inca nu l-am cumparat, dar am gasit unul care mi se pare interesant. Stiu ca nu e pagina dedicata pentru seminee si nu vreau sa se considere reclama daca dau detalii, dar as dorii sa aud parerea voastra despre acest termosemineu. http://marboinstal.ro/termoseminee/
    Ma gandeam la acesta imperecheat cu un puffer 1000-1500 litri.

#4450
valahian10

valahian10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.12.2015

View Postautocargo, on 26 mai 2016 - 19:07, said:

Va multumesc tuturor pentru pareri. Citesc si analizez toate cele spuse de voi. E foarte bine cand sunt atatea pareri scrise de voi, care sunteti avizati in domeniu. Astept parerile voastre in continuare.
Termosemineul inca nu l-am cumparat, dar am gasit unul care mi se pare interesant. Stiu ca nu e pagina dedicata pentru seminee si nu vreau sa se considere reclama daca dau detalii, dar as dorii sa aud parerea voastra despre acest termosemineu. http://marboinstal.ro/termoseminee/
Ma gandeam la acesta imperecheat cu un puffer 1000-1500 litri.

Salut. Am eu acest termosemineu. iata-l aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMipy5rS6PM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu un puffer de 1000l, incalzire in pardoseala la parter si calorifere la mansarda.

Edited by valahian10, 26 May 2016 - 21:05.


#4451
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Poate ne dai mai multe detalii. Esti multumit de functionare, caldura, consum lemne? Ai si puffer in sistem? Multumesc.

#4452
valahian10

valahian10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.12.2015

View Postautocargo, on 26 mai 2016 - 21:15, said:

Poate ne dai mai multe detalii. Esti multumit de functionare, caldura, consum lemne? Ai si puffer in sistem? Multumesc.

Am puffer de 1000l. Despre consumul de lemne nu pot sa spun mare lucru intrucat l-am pus in functiune de vreo 2-3luni si inca nu locuiesc acolo: Ce pot sa spun e ca incalzec pufferul la 80 grade in aprox.3 ore de forja fara alti consumatori. Oricum fara puffer e greu de controlat termosemineul. Sunt multumit de functionare deocamdata. O sa pot spune mai multe dupa o iarna cu el:

#4453
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Multumesc mult. Astept parerile dv la iarna. Cred ca voi cumpara si eu unul cand ajung cu constructia la acel stadiu.

#4454
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalahian10, on 26 mai 2016 - 22:38, said:

Am puffer de 1000l. Despre consumul de lemne nu pot sa spun mare lucru intrucat l-am pus in functiune de vreo 2-3luni si inca nu locuiesc acolo: Ce pot sa spun e ca incalzec pufferul la 80 grade in aprox.3 ore de forja fara alti consumatori.
Cate kg de lemne s-au consumat pentru acest test?

View Postvalahian10, on 26 mai 2016 - 22:38, said:

Oricum fara puffer e greu de controlat termosemineul. ..
In majoritatea cazurilor - e imposibil. Asa ca nu e de glumit si asigurativa cu o sursa de furnizare neintrerupta cu energie electrica ..Posted Image

#4455
valahian10

valahian10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.12.2015

View Postandreilesan, on 27 mai 2016 - 05:58, said:

Cate kg de lemne s-au consumat pentru acest test?

In majoritatea cazurilor - e imposibil. Asa ca nu e de glumit si asigurati-va cu o sursa de furnizare neintrerupta cu energie electrica ..Posted Image

Sincer sa fiu nu stiu exact cate lemne am consumat, cred ca vreo 3-4 brate de lemne de fag taiate si sparte, la  aprox. 50 cm. Cu prima ocazie o sa le cantaresc.
In privinta sigurantei, am ups cu baterie auto, 2 supape pe turul termosemineului, una pe puffer, si inca o pompa in paralel cu cea de incarcare a puffer-ului care pleaca la 85 grd.

#4456
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalahian10, on 27 mai 2016 - 15:03, said:

Sincer sa fiu nu stiu exact cate lemne am consumat, cred ca vreo 3-4 brate de lemne de fag taiate si sparte, la  aprox. 50 cm. Cu prima ocazie o sa le cantaresc.
Mai mult m-ar ajuta exprimarea cantitativa in kg..Posted Image

#4457
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
Buna ziua,
Urmaresc de mult timp acest forum ca si multe altele, ca hobby, insa recent m-am lovit de o problema.
Am ocazia sa achizitionez o casa si nu stiu daca voi putea sa ii asigur necesarul de caldura din punct de vedere financiar.

Casa este de 225 metri patrati construiti din care am estimat aproximativ 160 metri patrati utili
Casa nu este izolata exterior cu polistiren dar are ziduri de 80 cm la parter si 50 cm la etaj din caramida iar in interiorul zidului este “izolata” cu un spatiu umplut cu pamant(pamant galben posibil amestecat cu paie).
Tavanul la etaj este izolat cu 30 cm de vata de sticla. Iar sub acest strat izolant este un strat de caramida si pamant
Geamuri termopan de calitate buna.
Inaltimea camerelor 2,7 m (aproximat)

Incalirea se face cu o Centrala pe lemne cu afisaj electronic de 51 kw legata la un puffer de 1000/1500l. Randamentul centralei este de 78% (nu vreau sa numesc producatorul ca sa nu fie considerat reclama)
Apa calda menajera este furnizata pe timpul verii de 3 panouri solare legate la un boiler de aproximativ 300l  iar pe timpul iernii presupun ca centrala ajuta la incalzirea acestui boiler.
Casa este incalzita prin radiatoare(calorifere)
Exista si thermostat de ambient montat in casa

Eu am presupus urmatoarele:
1 mc de lemn = aprox. 700kg
1 mc de lemn = aprox 0,65 metri steri
1 metru ster = aprox 455 kg

Centrala are un volum de incarcare de 96 litri sau 96 dm cubi = 0,096 metri cubi
Am transformat apoi acei metri cubi in metri steri pentru a sti cati metri steri intra odata in centrala 0.096 x 0,65 = 0,0624 metri steri x 455kg/metru ster = aproximativ 28 kg de lemn intra odata in centrala
28 kg lemn x 3,5kw/kg = 98 kw, furnizeaza centrala la o incarcare (minus randamentul centralei = aprox. 80kw merg in puffer sau in casa, in functie de necesitati)

Pana aici sper ca am socotit bine, problema mea incepe la necesarul casei.
160m2 utili x 2,7m inaltimea camerelor = 432 mc de aer
432 mc aer ori 50 = 21600 (am citit ca se ia un coefficient intre 50 si 70 pentru a determina necesarul de incalzire al casei/camerelor, eu considerand ca izolatia casei este buna), asta ar insemna ca necesarul este de aprox 22 kw (atat trebuia sa fie capacitatea minima a centralei)

Nelamurirea este:
Este nevoie de 22kw pe ora ca sa se mentina incalzirea in casa? Asta ar presupune ca, casa pierde in fiecare ora 22 kw. Undeva calculele mele dau gres.
Pentru ca asta ar insemna ca 22kw/h x 24 ore = 528 kw necesari pe zi, asta ar insemna ca trebuie incarcata centrala de 6 sau 7 ori pe zi ca sa fie cald in casa. Deci vreo 200kg de lemn, aproape jumatate de metru ster.  Aici e clar ca nu am luat ceva in calcul pentru ca rezulta un consum imens de lemne.
Proprietarul estima 1 metru ster la 3 zile, dar nici dansul nu stie exact pentru ca lucreaza cu lemn, deci consumul nu a fost niciodata o problema. Plus ca presupun ca incalzea casa la peste 23 grade celsius. Pe mine m-ar interesa o temperatura de 21/22 grade celsius.

M-as bucura daca m-ati ajuta cu o estimare a consumului de lemn.
Multumesc.

#4458
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Trebuie sa faci necesarul energetic al casei.
Dar acest calcul nu se face pe volum ci si in functie de alti factori (pereti, izolatie, tip geamuri, izolatie la podea).

De obicei calculul energetic se face pentru -20 grade la exterior, pentru situatia cea mai dezavantajoasa.

#4459
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Salut, sunt la faza de a cumpara un stocator si incerc sa ma hotarasc, variantele fiind multe, prea multe; cerintele sunt sa aiba 1000l si sa fie tank in tank cu serpentina pentru panouri solare.
Puteti sa recomandati care dintre urmatoarele stocatoare este mai calitativ si fiabil?
1. Lam Bollitori - SigmaR2 - in jur de 6000lei
2. Ferolli FB-T2 - in jur de 6000lei
3. Centrometal CAS-BS - in jur de 8000lei

Ca o diferenta intre preturi, stiu ca cel de la Centrometal are tank-ul din inox, tabla si sudurile mai calitative (bineinteles, ultimele doua dupa spusele d-lui care le vinde). A avut cineva contact cu ele pentru o comparatie?

Edited by cosmosin, 02 June 2016 - 13:27.


#4460
karbax

karbax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2009
Salut, as dori sa achizitionez un puffer Ferroli FB 1000. As ruga persoanele care il au montat sau au montat acest tip de puffer sa-mi spuna daca este ok (izolatie, pierderi, fiabilitate....)

#4461
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Izolaria e din burete alb.
Fiabilitatea.... nu ai ce verifica deoarece nu are parti mobile.
Nu curge pe nicaieri.
Despre pierderi termice nu are nimeni informatii. (Ferroli Italia nu mi-a raspuns la mesaje, Ferroli Romania nu are mai multe info decat fisa tehnica de pe website)

Ar fi o treaba buna daca putea masura cata apa intra in el cand il umpli. Dupa calculele mele are mai putin de 900L.

#4462
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

View Postcosmosin, on 02 iunie 2016 - 13:26, said:

Puteti sa recomandati care dintre urmatoarele stocatoare este mai calitativ si fiabil?
1. Lam Bollitori - SigmaR2 - in jur de 6000lei
2. Ferolli FB-T2 - in jur de 6000lei
3. Centrometal CAS-BS - in jur de 8000lei
Nu a instalat/foloseste nimeni pufferele de mai sus?

@radurus, ca si fiabilitate, pe mine m-ar interesa daca dupa sa zicem 10ani a inceput sa curga, adica a ruginit ceva pe la interior, daca exista senzatia ca ceva s-a modificat de la PIF, nu stiu, poate nu mai incalzeste la fel apa calda, ceva de genu'; era un post pe undeva ca a venit un puffer de la Lam Bollitori gata ruginit pe exterior ...

Edited by cosmosin, 07 June 2016 - 14:15.


#4463
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Era pe aici un coleg care a reclamat un pufer ca avea o fisura mica si pierdea agent cand i-a facut prima umplere.
La cele simple ai: peretele, sudurile, izolatia.
Peretele e din aceeasi tabla neagra la toti. Daca il tii plin si sub presiune rugineste mai greu (lipsa oxigen).
Izolatia este burete alb ca cel din saltele.

La cele mai complexe... ai serpentine unde conteaza materialul, suprafata de schimb de caldura...

#4464
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Pai alea ale mele de mai sus sunt mai complexe Posted Image. Îmi este greu sa mă hotărăsc ca nu găsesc niciunde un feedback real, din partea unui utilizator, pe un termen mai lung ... ca astea mai complexe sunt ceva mult mai scumpe ...

Edited by cosmosin, 07 June 2016 - 14:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate