Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#7723
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Dupa doua saptamani de la ridicarea arcadelor astazi am reusit sa insir aerisirea pe coama. Totusi, mai e mult pana departe, vremea nu a mai tinut cu mine si nici nu prea mai am mari asteptari. Cateva poze cu santierul, unde eu comand, eu execut:

Attached Files



#7724
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cremalierele credeam ca trebuie sa fie curbe. Poti pune un scurt filmulet cu o deschidere-inchidere?

#7725
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu pot pune filmulet acum, sunt prea ocupat si nu am nici motorasul conectat, imi pare rau. Inca lucrez, zi lumina, atat cat ma lasa ploaia in pace... Poate saptamana viitoare.

#7726
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Stai linistit ca nu e nevoie in seara asta. Normal ca atunci cand ai timp.  :)

#7727
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
E 'mareatza' lucrarea...
;)

#7728
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Corsica, ce pot sa spun, frumoasa lucrarea si sa dea Domnul sa te ajute cu vremea nitel.

#7729
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
S-a mutat Matca la Brazi. Cred ca exemplul tau va fii urmat si de alti Prahoveni.
Vremea se pare ca vreo 10 zile este ferita de precipitatii.
Tot inainte Mariane. Suntem alaturi de tine, macar cu gandul.

#7730
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nopți cu minima de 10C si ziua maxime de 19C. Pt minim 1 sapt de acum. Ploi ușoare și scurte.

#7731
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 20 octombrie 2016 - 21:55, a scris:

E 'mareatza' lucrarea...
Multumesc, nu e ca Pasajul Basarab, dar este a doua constructie ca marime din Brazi, dupa Sala Sporturilor.

Vizualizare mesaj1orgu, pe 21 octombrie 2016 - 07:43, a scris:

S-a mutat Matca la Brazi.
Cu 2 ani inainte de a ma naste eu, un cetatean din Matca a cultivat primele rasaduri de legume dupa sfatul si indrumarile unui vecin de al meu. Acum, dupa 50 si ceva de ani, noi, prahovenii, invatam sa facem solarii dupa modelul Matca. Multumim.

#7732
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Foarte, foarte interesant, realist si mobilizator articolul din ,,sfatul si indrumarile''. Cei care vreti sa reusiti in ale culturilor protejate, lecturati-l obligatoriu!
Ei au plecat de la voi si acum se intorc inapoi in Prahova.  Prin voi. Nu sunt melancolic. Sunt doar realist.
Daca parintii mei nu se grabeau si aveam cu vreo 10 ani mai putin, imi faceam sigur un solar modern. Nu mai trageam de cauciucuri si nu ma mai bagam pe sub masini. Dorinte, visuri, ...E valabil pentru orice regiune din Romania.
Mariane urmeaza-ti destinul.

#7733
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am citit articolul pus,si...,acum fac legatura cu ce vazusem in urma cu 40-45ani.Incercam sa imi amintesc unde am vazut plantate legume ''cat vedeai cu ochii'' si nu gaseam locatia/confirmarea( com Daia/Giurgiu.Spusele din articol m-au intors inapoi in timp [pe balta] pe unde erau sapate mici canale pt apa,de 2-3m latime,peste care erau puse scanduri pt traversare,din loc in loc.Imi amintesc doar culturile de gogosar si varza...
Ce timpuri...

#7734
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
O intrebare va rog : de ce se pune acea sfoara pe laterala solariului ?

[ https://i.imgur.com/Uwdcril.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 1024, 23 October 2016 - 22:20.


#7735
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016

Vizualizare mesajgcom61, pe 22 octombrie 2016 - 06:02, a scris:

Am citit articolul pus,si...,.
Interesant articolul.
Numai ca, este satul Pietrosani, cu o comunitate mare de adventisti, care erau si cei mai "meseriasi" in cultura castravetelui.
Primele solarii au aparut prin 1955 si au fost construite de un sarb, pripasit prin sat, "nea Stan" .
De fapt, il chema Stanislav. Cand ieseau de la gradinita, cei mici erau asteptati in poarta de "nea Stan" (Stanislav, era greu de pronuntat de catre cei mici) si erau serviti cu cate un castravete, rosie sau ridiche. Multi, erau smotociti bine acasa, pentru ca patau uniformele cu rosii.
Povestea, o cunosc de la un prieten care se trage d-acolo.

#7736
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

Vizualizare mesaj1024, pe 23 octombrie 2016 - 22:12, a scris:

O intrebare va rog : de ce se pune acea sfoara pe laterala solariului ?

[ https://i.imgur.com/Uwdcril.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pt ca vantul sa nu isi faca de cap cu folia infasurata pe teava,mai ales atunci cand solarul este deschis partial.

#7737
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesaj1024, pe 23 octombrie 2016 - 22:12, a scris:

O intrebare va rog : de ce se pune acea sfoara pe laterala solariului ?

[ https://i.imgur.com/Uwdcril.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acel solar se afla in comuna Bolintin. Este al s.c.Biosolaris. Activitatea lor principala este floricultura. La nivel foarte inalt. Au asigurata desfacerea productiei la ambasade, ceremonii guvernamentale, aeroporturi, comemorari...Acolo computerul dirijeaza absolut orice etapa de crestere, fertigare, temperatura, umiditate. Au multe solarii si ofera deasemenea spre vanzare solarii la cheie. Sunt parteneri cu un investitor Italian. Acum vreo 4 ani cand doream sa am un solarel am facut multe vizite in acea locatie. Totul este pus la mm. iar adminul este un om de aur. M-a ajutat cu multe consultatii solicitate de mine in acest domeniu. Cainele acela era tot pe alee si atunci. Pretul era cam piperat pentru mine. Am preferat sa-mi fac unul in regie proprie. Cred ca a fost mai bine.
Am facut acest comentariu intrucat sunt foarte mirat de acea sfoara, bretea, panglica sau cum vreti sa o numim. Atunci nu exista asa ceva. Nici eu nu am avut nevoie la solarelul meu de asa ceva. Si credeti-ma a trecut prin multe ,,vujelii''.
Daca folia este bine fixata si de calitate nu sunt necesare ,,artificii''.

#7738
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nene Iorgu, ai avut fix aceasi sfoara pusa fix in acelasi loc pentru fix acelasi motiv.  Nu e pentru folia de pe solar, e acolo sa nu fluture vantul aerisirea.  Ai zeci de  poze , pe etape, cum ai realizat aerisirea laterala si cum ai fixat respectiva sfoara. este greu pentru mine sa uit toate astea pentru ca m-am inspirat din respectivele poze.

#7739
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
CORECT!!!
Am lecturat postarea colegului in fuga si creierul meu obosit a inteles ca este pusa peste solar.
Pentru o mai corecta informare a colegilor, am copiat aceasta modalitate de protectie a intregului ansamblu de aerisire ,,macara manuala'', folosita de mine si invocata de e_miron. tot de la acea locatie.
Hai fratiorilor mai tolerati-ma si pe mine

#7740
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

Vizualizare mesajcorsica, pe 21 octombrie 2016 - 20:15, a scris:


Multumesc, nu e ca Pasajul Basarab, dar este a doua constructie ca marime din Brazi, dupa Sala Sporturilor.

Cu 2 ani inainte de a ma naste eu, un cetatean din Matca a cultivat primele rasaduri de legume dupa sfatul si indrumarile unui vecin de al meu. Acum, dupa 50 si ceva de ani, noi, prahovenii, invatam sa facem solarii dupa modelul Matca. Multumim.

Basarab e istorie...
M5 si M6 e on fire, acum!
Si ce poze superbe aduce din subteran!

Marian, cum mai arata sera?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate