Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6877
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 fr0ggybv, on 08 februarie 2016 - 20:12, said:


practic pot sa il fac de la 2.80 in sus. as vrea un 3m barem. e prea mult 3.4 m inaltimea la coama ?

3,4m e perfect pt baza de 4m, cam asa e al meu.

#6878
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Al meu, cu latimea de 4 m are 2,80 m la coama si 1,5 m pe laterale si nu este prea OK.
De multe ori vara, la temperaturi foarte ridicate, aerisirile pe laterale, pe capete si plasa de umbrire nu fac fata. Este pozitionat in centrul localitatii, aproape de alte constructii si ventilarea naturala lasa de dorit.

#6879
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
nu stiu cum se spune in frumoasa limba romana ! ... Posted Image
in spaniola ii spune nebulizador ! ...
scade temp cu cca 10ºC ! ...

Attached Files



#6880
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
fogger/mist

exemple : http://www.morami.ro...sorii-c920.html

nu stiu cat de indicat e sa bagi abur rece peste plantute cand in solar sunt 35+ grade.

Edited by fr0ggybv, 09 February 2016 - 23:31.


#6881
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Daca te-ai fi documentat putin inainte sa postezi, ai fi aflat ca ”picaturile” de apa se evapora inainte de a intra in contact cu plantele, racind aerul si crescind umiditatea.
Dar, cel mai usor e sa tastam si noi ceva.

#6882
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

 abubue, on 09 februarie 2016 - 23:06, said:

nu stiu cum se spune in frumoasa limba romana ! ... Posted Image
in spaniola ii spune nebulizador ! ...
scade temp cu cca 10ºC ! ...

Apar in sezon, la Hornbach, Dedeman, etc., la pret de trufandale. Sau pe ebay, dx, banggood, alliexpress...e plin !

Edited by vicris, 09 February 2016 - 23:59.


#6883
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 hortifuntrei, on 09 februarie 2016 - 23:42, said:

Daca te-ai fi documentat putin inainte sa postezi, ai fi aflat ca ”picaturile” de apa se evapora inainte de a intra in contact cu plantele, racind aerul si crescind umiditatea.
Dar, cel mai usor e sa tastam si noi ceva.

am 4 chestii de genul pe terasa la tara cu care ne racorim in miezul zilei (modelul cu 4 brate) si nu se evapora nimic, imi uda pielea. de unde sa stiu ca in solar e altceva ? nu ma poti corecta fara sa apelezi la ironii ?

Edited by fr0ggybv, 10 February 2016 - 00:31.


#6884
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
chestiile astea racesc aleile oraselor din sudul Spaniei,
unde temperatura poate ajunge la 65ºC la soare ! ... sau 42ºC la umbra ! ...
energia consumata la evaporarea apei coboara temperatura in jurul "fogge-mist-ului" ! ...
PS: chiar asa colegule horticultor "for fun" 3, de ce trebuie sa o spui "asa taraneste" ! ...
multi dintre noi, tastam aici "pe nerumegate" ! ... Posted Image

Edited by abubue, 10 February 2016 - 01:01.


#6885
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ei, hai sa nu exageram cu fizica. Am probat si eu pulverizatorul asta, este exact ce spune, un dispozitiv cu o duza speciala care pulverizeaza picaturi foarte mici de apa, iar apa asta se evapora cu prosopul.

Ca sa se evapore instant in aer ar trebui sa fie in zona niste temperaturi cu mult mai mari decat se ating chiar si in Spania. Efectul de racire se manifesta la contactul pielii sau strazilor in cazul de fata cu apa, apa care la presiune are o temperatura mai scazuta. Ca si cum ai face dus

Si nu e fogger, ala creeaza ceata, ceata din aia de nu vezi nimic prin ea si e scump in draci, la chinezi pleaca de la 5-600 euro modelele cele mai ieftine, curent depasesc 1000 euro.
Mai sunt niste sisteme fogger neportabile, fixe, anume pt sere, am vazut prin UK la cateva sute de lire. Pui dispozitivul in centru, umpli cu apa si ce vrei si apesi pe buton apoi iesi rapid de acolo. Face ala o ceata de nici la doua palme nu se vede nimic.Ajunge  fungicidul in toate colturile posibile si imposibile. Foarte bun, doar ca e scump pt noi.

#6886
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
cam toata lumea are dreptate. sunt doua tipuri de "fogere": unul cu pompa booster spre 100 de bari care face ceata si nu "uda pielea" si unul simplu, de doi bani, care face stropi si se gaseste prin magazinele noastre de bricolaj. cele cu pompa sunt cu adevarat bune si racesc mediul ambiant

#6887
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015

 fr0ggybv, on 10 februarie 2016 - 00:28, said:

am 4 chestii de genul pe terasa la tara cu care ne racorim in miezul zilei (modelul cu 4 brate) si nu se evapora nimic, imi uda pielea. de unde sa stiu ca in solar e altceva ? nu ma poti corecta fara sa apelezi la ironii ?

Nu. Citesc multi pe aici si ar putea lua de bune toate aceste pareri personale.
Nu are nici o legatura terasa ta cu o sera.

http://www.vifraital...ure-fog-system/

Edited by hortifuntrei, 10 February 2016 - 09:40.


#6888
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
desi este extraordinar de simplu, unii dintre noi o complicam ! ....
evaporarea apei raportata la unitatea de timp = consum de energie ! ... in cazul de fata
energie termica, sub forma de caldura ! ...
timp de evaporare ? ... cu cat particulele apei sunt mai mici cu atat viteza de evaporare este mai mare ! ...
implicit consumul de caldura ! ... :)

#6889
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Apa nu se evapora in aer sa-i poata scadea temperatura. Se evapora la contactul cu suprafetele incalzite, sol sau plante. Si aici intervine efectul de racire al atmosferei, pentru ca daca suprafata radianta, solul, nu mai da aceeasi caldura, clar ca si aerul din preajma are temperatura mai scazuta.

Confuzia aparuta se datoreaza faptului ca nu toata lumea stie ca aerul nu se incalzeste niciodata de la soare. Solul se incalzeste de la soare si pe urma radiaza caldura in mediul inconjurator. Stropii aia de apa, mici sau mari, racesc solul, sau pielea, sau frunzele plantei. Nu aerul.

Dai cu asta direct in solar cand sunt 40 grade, dupa cateva zile te apuci de arat. Pentru racire, dai de afara, pe folie..

#6890
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
da uite cine stie,
eu am patit-o!
in doua zile am pierdut 500 fire tomate ,in solar,
incercati acasa ,dupa care o sa cumparati in loc sa vindeti!

#6891
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 pation, on 10 februarie 2016 - 20:10, said:

in doua zile am pierdut 500 fire tomate ,in solar,
incercati acasa ,dupa care o sa cumparati in loc sa vindeti!
Cred ca ai vrut sa spui: ''nu incercati asta acasa''!

#6892
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si eu acu 15 ani īncīntat ca mi a dat tatasocru pompa electrica am irigat rosiile cu aspresorul la 12 in iulie....pīna seara lea luat dracu.

#6893
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Omul din greseli invata!

#6894
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 e_miron, on 10 februarie 2016 - 20:02, said:

Apa nu se evapora in aer sa-i poata scadea temperatura. [...] Stropii aia de apa, mici sau mari, racesc solul, sau pielea, sau frunzele plantei. Nu aerul.

Dai cu asta direct in solar cand sunt 40 grade, dupa cateva zile te apuci de arat. Pentru racire, dai de afara, pe folie..

Ba da, se raceste aerul, principiul fizic pe care se bazeaza fiind racirea adiabatica -->  apa pentru a se evapora absoarbe energie din mediu sub forma de caldura.

Daca apa ajunge pe frunzele de tomate sau castraveti, bolile se instaleaza rapid.
Asta scrie si pe site-ul indicat de hortifun mai sus, iar un video avem aici.

In prezent, tehnica racirii evaporative s-a dezvoltat pe doua directii:

- Racirea aerului prin trecerea acestuia prin panouri umede tip fagure ( racire cu panouri umede - swamp coolers )

- Racirea aerului prin pulverizarea apei prin intermediul sistemelor de pulverizare ( cu joasa, medie si inalta presiune )

Desi scumpa, foarte eficienta (temperatura poate scadea in jur cu 8 grade Celsius) este pulverizarea de inalta presiune, pentru ca micropicaturile se evapora mai repede.
Cu cea de joasa presiune exista riscul ca picaturile sa nu se evapore complet, si sa ajunga pe frunze, cu riscurile pomenite anterior.

Edited by jumborom, 10 February 2016 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate