Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5473
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Raspuns final: C - Coreea de Nord!
PS: repede ne mai suparam.

#5474
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu ne suparam, doar ne intrebam...
:)
scaiba te rogu-te, ne 'luminezi'?
Ca cam cum ar fi sa fie?
:)

Edited by subway_guru, 23 January 2015 - 18:26.


#5475
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu stiu ca e liber la link-uri...de ce n-ar fi? Si nu inteleg de ce ar fi cineva deranjat daca apare un link de pe un alt forum in care poate fi gasita niste informatie valoroasa! Nimeni nu e obligat sa citeasca ce nu vrea, asa cum fiecare e liber sa se informeze unde si cum poate mai bine ca sa obtina raspunsuri la problema

#5476
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Nu stiu! Eu nu stiu de - astea!

Edited by corinaSIM, 23 January 2015 - 21:34.


#5477
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011

View Postnicoretro, on 20 ianuarie 2015 - 23:40, said:

Daca vrei un solar "wild style...art nouveau" ar merita efortul sa indoi lemn.....altfel, pentru solarii profesionale exista profilele metalice.

Deasemenea, de ce si-ar dori cineva o struto-camila fier+lemn cum propunea chiper mai sus?? nu vad sensul unor asemenea complicatii....dar poate exista vreun motiv serios care mie imi scapa....de-aia intreb.




:)) pentru ca e ieftin , mult mai ieftin ca un arc de cerc, pentru ca se face singur cu inca maxim un om langa tine in 2 zile e gata. nu am bani pentru 2 solare de 25 /9  pana in martie. Chiar daca , castig binisor nu trebuie sa investim in niste prostii . sunt ok si eu as vrea dar un arc de cerc costa 100 de ron . cam pe acolo ori 15 plus ce mai sudezi contre, plus baza plus folia.....au am facut un solar de 25 pe 5  numai din lemn cu inca un om  in 2 zile cu folie de 170 de microni de la Marco si m a costat in jur de 3000 de lei . e ok . da sa dau 10000 de lei nu mi pot permite. de aia incerc sa ajustez oarecum utilul cu placutul .  poate in timp asa voi face...da cum rasadurile sunt deja la nepane si inca mai vrea sa pun inca cateva mii in februarie ...trebuie ceva de mijloc.  asa cred eu , poate cresesc.

daca aveti exemple de costuri ...e ok . la mine un arc de cerc unde am vb ma costa in jur de 100 de lei .

#5478
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
oricum se pot pune si 2 sau chiar 3 leaturi de 2.5cm grosime unul peste altul , intercalate si se poate ajunge la o solutie de compromis, doar ca trebuie sa le faci din scandura pentru ca pretul la legatura de leaturi e dublu fata de metru cub de cherestea

#5479
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postchiperr, on 25 ianuarie 2015 - 22:49, said:

Posted Image) pentru ca e ieftin , mult mai ieftin ca un arc de cerc, pentru ca se face singur cu inca maxim un om langa tine in 2 zile e gata. nu am bani pentru 2 solare de 25 /9  pana in martie. Chiar daca , castig binisor nu trebuie sa investim in niste prostii . sunt ok si eu as vrea dar un arc de cerc costa 100 de ron . cam pe acolo ori 15 plus ce mai sudezi contre, plus baza plus folia.....au am facut un solar de 25 pe 5  numai din lemn cu inca un om  in 2 zile cu folie de 170 de microni de la Marco si m a costat in jur de 3000 de lei . e ok . da sa dau 10000 de lei nu mi pot permite. de aia incerc sa ajustez oarecum utilul cu placutul .  poate in timp asa voi face...da cum rasadurile sunt deja la nepane si inca mai vrea sa pun inca cateva mii in februarie ...trebuie ceva de mijloc.  asa cred eu , poate cresesc.

daca aveti exemple de costuri ...e ok . la mine un arc de cerc unde am vb ma costa in jur de 100 de lei .

Hai sa calculam cat de "mult mai ieftin" ai iesit.... Eu zic ca ai iesit scump pentru un solar de lemn 3000 ron/125mp=>24 ron/mp. La 20Ron/mp cumperi solar din teava neagra, arcade metalice de 1 1/2" cu folie, picurare si mulcire....trebuie doar sa il montezi....si sa il vopsesti bineinteles.
In concluzie....intreb din nou...de ce ti-ai dori sa faci din lemn la 24 ron/mp? sau mai rau o combinatie de fier cu lemn...
Daca vrei 2 solarii de 25/9 ar insemna 9000 ron pe modelul din arcade de fier. Daca o sa le faci pe lemn...respectand pretul pe mp pe care l-ai obtinut la primul o sa cheltui 10800 ron.

Nu stiu daca am inteles bine ce ai scris(la "ori 15 plus ce mai sudezi contre" te-am pierdut)...dar daca o arcada de 9m deschidere e 100 ron atunci la un solar de 50/9 ai nevoie de 26 arcade = 2600 ron... daca vrei 2 de 25/9 atunci o sa ai nevoie de 27 de arcade=2700 ron...eu zic ca-i bine...

PS: eu sunt adeptul lucrului bine facut, mai ales cand vine vorba de investitii pe termen lung. Solutiile de mijloc, jumatatile de masura, pot duce la mai multa pierdere decat profit pe termen lung.... de unde si vorba "sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine".

View Poststrainul1964, on 26 ianuarie 2015 - 08:33, said:

oricum se pot pune si 2 sau chiar 3 leaturi de 2.5cm grosime unul peste altul , intercalate si se poate ajunge la o solutie de compromis, doar ca trebuie sa le faci din scandura pentru ca pretul la legatura de leaturi e dublu fata de metru cub de cherestea

Puteti face un calcul estimativ cam cat ar costa materialele(cherestea, adezivi etc), cat ar fi manopera si cat timp ar dura executia unui solar de x metri? Apoi...sa punem in discutie si durata de viata a unei astfel de constructii... Sunt curios daca ar iesi o varianta fezabila...

Edited by nicoretro, 26 January 2015 - 20:06.


#5480
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Sunt niste solutii pentru impregnarea lemnului impotriva umezelii, caldurii si altele, dar costa multisor, cam 30 euro litru si la cantitati mai mari de lemn ........ ustura.

#5481
Veronell

Veronell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2015
Salutare, aseara am citit cat de mult am putut in acest topic azi m-am hotarat sa-mi fac cont pe acest site pentru ca am nevoie de ajutorul dumneavoastra sper ca nu va voi stresa prea tare cand veti vedea ca am multe intrebari de pus  si recunosc ca nu  stiu mai nimic despre munca in solar insa suntem dispusi sa invatam ( eu si sotia ) , asa ca sa-i dam drumul.
Locuiesc la tara si am curtea destul de mare, as vrea sa construiesc un solar cu o lungime de aproximativ 40-45 m si o latime cat mai mare
Mentionez inca de acum ca dispun de 5000 - max 6000 de lei ( stiu ca e putin dar din pacate nu am mai mult)
As vrea sa stiu cum ies mai ieftin, eu spre exemplu am vazut un model de solar la matca cu spalieri de vie pusi pe laterale iar in rest constructia era din lemn, insa la mine lemnul este foarte scump
Daca as face din fier as vrea sa stiu ce tevi imi trebuie ce platbande, bride etc  si daca este posibil numarul lor spre ex pe lungimea de 10 m ca sa pot face un calcul corect  ,  sa ma pot duce cu lista la un depozit sa imi pot face un calcul in privinta costului, stiu ca cer prea mult sa stea sa calculeze altcineva in locul meu insa chiar nu ma pricep la diametrul tevilor. Stiu pare ca vreau totul pe tava insa chiar nu stiu ce sa cer la un depozit ca sa vad si eu cat ma ajunge solarul
In acesti bani nu intra si manopera, de manopera o sa ma ocup eu impreuna cu cativa prieteni dintre care unul este destul de priceput la sudura si toate cele
Astept raspunsul dumneavoastra

#5482
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Eu sunt dispus sa va ajut...dar trebuie sa mai detaliati un pic datele problemei....pentru ca sunt o infinitate de modele si materiale ce se pot folosi... Haideti sa restrangem un pic aria de calcul. Ar trebui sa va hotarati macar la un model(forma) si dimensiunile pe care sa le aiba (lungime, latime, inaltime) si ce metoda de aerisire sa fie folosita.
Alte intrebari care m-ar ajuta sa va ajut:
Dispuneti de posibilitatea de a indoi teava metalica? aveti sau puteti sa confectionati o masina de roluit?
In ce zona sunteti si ce anume doriti sa cultivati in solar?

Va sfatuiesc sa mai avansati si cu cititul topicului pentru ca o sa gasiti informatii foarte detaliate postate de colegi fosti sau actuali posesori de solarii, care le-au construit de la zero in regim propriu sau le-au achizitionat prefabricate.

Edited by nicoretro, 28 January 2015 - 21:29.


#5483
Veronell

Veronell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2015
Am citit azi aproape toata ziua pe acest forum , problema e ca multe argumente se bat cap in cap si de multe ori raman la fel de nedumerit, insa cate ceva pot sa spun ca deja am invatat
eu sunt de langa buzau, doresc sa cultiv legume
Din pacate nu am masina de indoit teava dar poate gasesc eu cumva si o indoi  ..... am vazut ceva pe tocmai.ro second hand dar nu stiu daca e buna acea masinarie...
Ca forma as opta pentru picioare din teava cu o inaltime ( de la suprafata solului )  cuprinsa intre 1,70- 2 metri in lateral, lungime 45 m .... iar ca latime nu stiu poate avea oricat, cu cat iese mai lat cu atat mai bn daca m-a incadrez in bani,
si ca sistem de aerisire din cate am vazut pe aici cred ca as opta ptr cel de la capete cu geamuri + unul pe ambele laterale poate cat toata lungimea solarului sau cat este necesar cu manivela. Multumesc de raspuns toata ziua l-am asteptat Posted Image

Edited by Veronell, 28 January 2015 - 21:49.


#5484
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Bun, le luam pe rand.

Cred ca ati pus carul inaintea boilor cu stabilirea lungimii la fix 45m. Incepand cu lungimea fixa, o sa facem calculele de la capat pentru fiecare latime in parte...materialele folosite difera de la o latime la alta. Afirmatia "cu cat iese mai lat cu atat mai bine" pica dupa parerea mea, pentru ca e posibil sa va iasa latimea de 2m...dupa 100 de calcule ...ceea ce e aberant.
In general stabilim latimea mai intai si materialele si in functie de buget adaugam lungime ...cat ne permitem. Stim exact cat ne costa inca 1m adaugat la lungimea solarului.

Daca nu aveti masina de roluit si nici nu puteti rolui in alta parte, atunci cade posibilitatea de a face un solar din teava mai groasa...deci implicit cad si latimile mari tip arcada simpla(dintr-o singura teava indoita).
Va trebui sa mergeti pe o solutie cu teava mai subtire pe care o puteti indoi manual(1" sau poate 1 1/4" mai subtire in carne...dar trebui incercat sa vedeti dc o puteti indoi). In cazul asta ma gandesc la urmatoarele posibilitati:
-ori mergeti pe o latime ceva mai mica pentru varianta de arcada simpla
-ori reduceti distanta intre arcade - ex modelul huns are distanta de 0.9m intre arcade daca nu ma insel - dar nu cred ca e eficient dpdv al costului
-ori va trebui sa faceti arcade ranforsate - si aici sunt N modele si unele chiar destul de greu de estimat ca si cost doar din pix

Despre informatiile contradictorii de pe forum, sunt absolut normale pentru ca nu exista un detinator al adevarului absolut, parerile sunt impartite. Intrebati din nou acolo unde aveti impresia ca parerile se bat cap in cap, doar asa puteti primi raspunsuri edificatoare.
Pas cu pas o sa va lamuriti...

LE: Ar trebui si o lista de preturi de la un depozit de materiale la care aveti acces. In principal pentru cele mai uzuale tevi negre(1", 1 1/4, 1 1/2) si profile patrate(20x20, 25x25, 20x40 etc). Spun asta pentru ca eu am avut surprize..uneori chiar placute cand am gasit teava de 42mm la jumatate din pretul celei de 48mm si atunci chiar merita sa modifici planurile initiale.

Edited by nicoretro, 28 January 2015 - 23:08.


#5485
Veronell

Veronell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2015
O sa ma intieesez maine de preturile la tevi in depozit, si zilele viitoare o sa vad daca cumva as putea gasi pe cineva care are o masina de roluit tevi, chiar daca eu banuiesc ca imi va fi mai usor sa fac ferme la sudura decat sa gasesc o astfel de "masinarie"
iar lungimea binenteles ca nu e fixa, sincer l-as prefera mai scurt si mai lat decat ingust si lung deoarece pe viitor cred ca imi e mai usor sa-l mai lungesc cate putin decat sa construiesc altul langa
Apropo acum ajunsesem cu cititul la partea unde ati spus ca vindeti solarul, imi pare rau ca a trebuit sa-l vindeti era ceva frumos, ca sa fiu mai exact asa ceva imi doresc si eu Posted Image

#5486
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
OK si eu sunt de parere ca e cu atat mai bine cu cat e mai lat. Despre latimi uriase pe structura metalica am mai discutat, dar inca nu avem solutii practice...asa ca ne limitam momentan la 9-10m. Daca vreti sa faceti un model ca al meu, atunci va trebuie neaparat roluire, sau mai aveti varianta sa cumparati arcadele gata indoite...de fapt in asta consta toata ingineria solarului pe care l-am avut eu.

#5487
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postnicoretro, on 28 ianuarie 2015 - 23:50, said:

Despre latimi uriase pe structura metalica am mai discutat, dar inca nu avem solutii practice...asa ca ne limitam momentan la 9-10m.

nicoretro, nu mi se pare corect sa afirmi asta daca nu te pricepi la structuri metalice.
Ce povestesti tu e valabil doar pentru cei care nu vor sa plateasca pentru deschideri mai mari.

#5488
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
D`aia a si mentionat "solutii practice". E clar ca cu bani pui si motor de racheta la solar si`l trimiti si'n spatiu.

#5489
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru solar pe 'ferme' folosesti profile nu tevi...
Luati-o ca atare, n-am timp sa explic de ce...dar asa e!

#5490
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@veronell, la banii care-i ai, pe o structura de lemn, ti-ar iesi o lungime de 30m pe o latime de 15-16m cu tot cu folie.
lemnul sa fie de salcam, cel bagat in pamant, iar de brad la acoperis, capriori neprelucrati, in stilul celor de la matca.
pretul lemnului e cam acelasi peste tot. furcile de salcam au un pret maxim de 10lei pe ml, iar bradul,la o cantitate mai mare, il poti scoate la un pret f bun.
alegerea iti apartine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate