Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5131
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012
Nu-mi mai amintesc exact dar cred că sub un metru nu prea mai găsești sol fertil ,foarte probabil mult mai puțin .De aceea se pune, când se plantează pomi ,pământul de deasupra la fundul gropii.

#5132
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Dragi colegi.
Nu am postat pe aria asta, eu fiind total rupt de fonemenul agricol.
Fara a gugali inutil, bazandu-ma pe experienta unora dintre voi, o sa va rog, daca se poate, sa-mi spuneti cam care ar fi costul pt construirea unui solar.

Normal ca intrebarea este stupida fara urmatoarele completari.
Din experienta voastra, cei care aveti solarii si le cunoasteti suprafata si efortul construirii lor, cu aproximatie, care este un pret pt. 1 mp ?
Ochiometric, nu musai farmacie.

Normal ca sunt solarii diverse.
Structura metalica, lemn, combinatii, nu conteaza....
Apreciez mult un raspuns.

Nu sunt interesat sa investesc in agricultura pt ca nu am cunostinte dar sunt interesat de partea de construire.
Multumesc.

#5133
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Draga colegule,

Dupa atatea intalniri prin Poiana (si nu numai) pot spune ca esti macar langa sanul naturii.

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu acum 4 ani cand m-am gandit prima oara la un solar. Doar ca partea de constructie nu mi s-a parut la fel de atractiva ca cea legata de cultivare, asa ca am comandat unul la o firma cunoscuta pe la targul de specialitate (INDAGRA, care se tine toamna).

La ei un solar de 6 X 50 m = 300 mp costa 4,200 Euro (fara TVA, fara transport materiale la locul faptei, dar cu folie si montaj incluse), adica 14 Euro / mp (fara TVA).
Este un solar destul de bun, nici scump, nici ieftin, nici prea prea, nici foarte foarte.
Pretul include structura, folie, cleme, etc, inclusiv irigarea prin aspersie (o teava de 40mm din HDPE pe mijlocul de sus al solarului, cu aspersoare din 3 in 3m care uda - ploaie). De fundatie nu este nevoie, arcele fiind prinse in cruce cu niste cleme de un cadru facut tot din teava. Din loc in loc, se bat in pamant niste carje din otel striat batute in pamant (din bare de 1 m indoite 180 de grade la unul din capete, ca niste carlige, care "agata" cadrul).

Merita insa studiate si alte variante, un exemplu fiind colegul nostru nicoretro care si-a facut singur solarul, materialele (arcadele) costand in jur de 5 Euro / mp (daca tin bine minte, poate raspunde chiar el).

Alte structuri interesante sunt cele de la Haygrove, un fel de solarii temporare (iarna se strange / ridica folia, structura nefiind calculata la zapezile noastre) dar cu stalpi permanenti (insurubati) in pamant. Nu au multa cautare la noi, imi spunea o firma care incerca sa promoveze un sistem asemanator, oamenii preferand ori solar clasic, ori ... cerul liber.

De studiat si solariile de tip Matca, pe lemn, cu deschideri mari (pest 16m). Un model din judetul Constanta, aici.

Legat de partea de afacere cu constructiile de solarii, ce sa zic, nu mi s-a parut ca sunt foarte fericiti constructorii respectivi. Marjele nu sunt mari, comenzile nu sunt prea multe (multi legumicultori prefera sa incropeasca singuri cate ceva, pentru ca nici pretul legumelor nu este mare).

Poate pe sere sa fie niste marje mai bune (sar de 100 Euro / mp, complet echipate), sunt ceva sanse de programe europene, insa olandezii sunt competitori seriosi in domeniu. Cauta cu "Venlo structure".

Edited by jumborom, 12 August 2014 - 16:36.


#5134
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postjumborom, on 12 august 2014 - 16:07, said:

Merci.
E o suma dupa care gravitam si eu.
In pretul asta ai inclus tot?
Folie, structura, sistem irigatie?
Au mai fost necesare si alte lucruri?
Fundatie?

Edited by paradigmatic, 12 August 2014 - 16:19.


#5135
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Am editat / completat textul meu de mai sus.

Care este planul tau ?

#5136
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postjumborom, on 12 august 2014 - 16:45, said:

Am editat / completat textul meu de mai sus.

Care este planul tau ?
Nu pot intra in detalii momentan.
Vreau sa patentez ideea dupa care voi reveni cu toata transparenta pe arie pt feedback.
Ideea de baza e ca m-am gandit la o solutie pt a construi un solar sau adaposturi agricole, chiar si pt animale, din elemente usor de transportat, chiar si in maini, fara a fi nevoie de masina, curent electric la montaj, modular, durabil in timp, ieftin si intuitiv.
Usor de demontat si mutat...etc...
Nu am date legate de pret dar sunt optimist aici...voi reveni cu siguranta.
Pana atunci orice alte interventii legate de pret imi sunt utile.
Chiar si costuri ale unor solarii rezolvate empiric...
Nu am gasit pe piata nimic asemanator.
Nu are rost sa insist momentan.

#5137
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Vezi si manualul solarului caterpillar (omida) Johnny's Seeds (in engleza), cu detalii constructive si calcule de pret.

Edited by jumborom, 12 August 2014 - 18:06.


#5138
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Micul meu solar a costat pe la 30-35 lei/mp doar materialele. Peste asta se pune munca mea si a inca unui om pentru taiat, sudat, slefuit, rindeluit, grunduit, vopsit, pus folia, insurubat etc,
La toate astea se adauga energie electrica, consum fizic, consum de timp, nervi, bombaneli, suparari, zgarieturi, arsuri, prins flama si nisip in ochi, julituri, pansamente, rivanol, apa oxigenata si altele pe care probabil ca le-am uitat :)

#5139
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmeganedoi, on 12 august 2014 - 23:01, said:

Micul meu solar a costat pe la 30-35 lei/mp doar materialele. Peste asta se pune munca mea si a inca unui om pentru taiat, sudat, slefuit, rindeluit, grunduit, vopsit, pus folia, insurubat etc,
La toate astea se adauga energie electrica, consum fizic, consum de timp, nervi, bombaneli, suparari, zgarieturi, arsuri, prins flama si nisip in ochi, julituri, pansamente, rivanol, apa oxigenata si altele pe care probabil ca le-am uitat Posted Image
Exact aici lucrez acum.
Un sistem care sa elimine toate aceste detalii.
Sa poti cara elementele in gradina, cu mana ta, fara utilaje, fara curent, fara generator, fara nisip, beton, fundatii, vopseluri, etc...si sa-l montezi acolo, intuitiv, fara nicio scula.
Toate elementele sa fie la scara omului, usoare, iar pt. montaj sa ai nevoie doar de 2 brate.
Cel mult un ciocan din cauciuc cu coada de lemn.

View Postjumborom, on 12 august 2014 - 18:05, said:

Vezi si manualul solarului caterpillar (omida) Johnny's Seeds (in engleza), cu detalii constructive si calcule de pret.
merci.
o sa-l citesc

#5140
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Suna interesant.
Sunt oricum in cautare de solutii pentru a-mi inlocui "solarelul" cu un "supersolarel". Doar ca nu as vrea sa supermuncesc pentru edificare. :)

#5141
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmeganedoi, on 13 august 2014 - 17:56, said:

Suna interesant.
Sunt oricum in cautare de solutii pentru a-mi inlocui "solarelul" cu un "supersolarel". Doar ca nu as vrea sa supermuncesc pentru edificare. :)
Conceptul inginetesc, detaliile sunt gata.
Sunt in faza de studiu al utilajelor necesare producerii lor dar si musai patentarea. In zona asta nu stiu la ce sa ma astept. Eu lucrez in proiectare deci ar trebui sa-mi fie mai usor.
Problema e ca vine concediul si probabil voi inainta in sensul asta prin septembrie.

Edited by paradigmatic, 14 August 2014 - 07:21.


#5142
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Stimati amatori si profesionisti in acest sector.

Imi poate stima cineva cat m-ar costa o structura de 1000mp facuta pe principiul de sera  adica lemn sau otel si folie care sa reziste mai multi ani, latime 10 lungime 100 , inaltime minima perete lateral 3.5m.

Va multumesc,

P.s. Ceva de genul asta http://www.agrimec.i...l-tsr/tsr_4.jpg

Edited by ionutzitaly, 25 September 2014 - 00:20.


#5143
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Salut. Urmaresc de mult topicul acesta dar acum e prima oara cand postez aici. As vrea sa cumpar un solar cu dimensiunile 7x40 metri.  Am cautat pe la fabricanti dar la dimensiunile acestea e o suma de vreo 4-5 mii euro si mi se pare un pic cam mult.  Stie  /are cineva idee unde as gasi un solar second hand la dimensiuni aproximative cu ce vreau eu. Dimensiunile nu sunt batute in cuie, dar cam atat se incadreaza pe parcela unde vreau sa-l pun.

#5144
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Cauta pe siteurile cu anunturi (gen olx, tocmai) . In Oradea de exemplu, se face la comanda , ce dimensiuni vrei, de la 20 ron pana la 28 lei/metru patrat.

#5145
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc de raspuns. Imi poti da ceva date de contact pentru Oradea, te rog?

#5146
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Jumborom dragul meu sunt de nota 10 cei de la haygrove la calitate  dar poate nu ai aflat ce scoruri au zau daca nu si pentru englezi e scump,crede-ma caci am stat ceva pe acolo
pai uite aici preturi
http://www.gardentun...tunnel-finance/
nu pot pune linkul altfel,da in fine m-au spart astia

Edited by regeleflorilor27, 30 September 2014 - 21:17.


#5147
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Astazi a inceput sa prinda viata o provocare mai veche, aerisirea pe capete la solarelul meu de 10 x 4 m.
Multumesc celor care mi-au dat sfaturi sau poze, in special lui Iorgu.
Aerisirea din spate este aproape gata, scheletul l-am facut din OB de 12 mm, urmand sa pun pe el policarbonat gros de 3 mm. Actionarea se va face, ca si lateralele, cu motorase alimentate la 12 VCC, comandat de Arduino - multumesc Marius(ares).
Cateva poze:

Attached Files



#5148
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Buna ziua.
  As dori niste indicatii referitor la aerisirea laterala. Adica la modul de prindere a foliei de aerisire. Folia de deasupra/acoperis e OK se prinde cu clipsuri de bara orizontala, in lungimea peretelui. Dar folia verticala/de aerisire cum si de unde se prinde.?. Acea bara e deja ocupata si inca nu am niste clipsuri ca sa vad cat de mult din circumferinta barei ocupa.  Cu bagheta de la Huns e clar, cum are colegul Iorgu, dar fara ea chiar nu stiu cum se face. Deocamdata solarul meu e pe hartie, dar incerc sa planific totul dinainte ca sa nu am surprize dupa/cheltuieli neasteptate/nenecesare. O poza doua de aproape ajuta la fel. Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate