Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1315
djmarkro

djmarkro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007
Salutare, sunt cam in aceeas situatie ca si colegul de forum "parintele". Am cumparat un semineu Prity FM (de atat mi-au ajuns banii) 12 Kw, sper sa incalzesc cu el livingul 4 x 4 x 2,5m si dormitorul 4 x 4 x 2,2m care este desupra livingului. Cred ca o sa pun si un distribuitor. Cosul de fum va fi pe interior.
Ca si horn m-am gandit sa cumpar caramida brikston 240 x 240 x 237 cv d170. Stiu ca nu e tocmai ok, dar pretul la un cos de fum din semisamota este cam mare si nu-mi permit.
Intreb si eu ca si colegul, apa de sticla a folosit-o cineva la caramizile acestea, ( poate zic o prostie :). Ajuta cu ceva daca o sa umplu golurile caramizii cu mortar refractar ?
In colturile caramizii o sa pun bare de fier beton care o sa le prind in soclu suprateran de 2m X 1m X 15 cm. Inaltimea cosului de fum o sa fie de 6,5 m.
Cosul de fum o sa-l tencuiesc. Mi-ar placea sa-l tencuiesc cu lut si nisip, dar nu stiu cantitatile. Din pod pana la jumate de metru deasupra coamei acoperisului cat va fi cosul de fum vreau sa-l izolez cu vata bazaltica.
Intre living si dormitor am poditura de lemn, si ma gandesc sa pun un grilaj in jurul hornului pentru a nu face contact cu lemnul si pentru a urca caldura in dormitor.
Ca si combustibil o sa folosesc brichete si lemn daca imi aduc oamenii astia neseriosi din sat (m-am mutat din Bistrita la 5 km intr-un sat si ar trebui sa fie prima iarna la casa mea, daca reusesc cu hornul si combustibilul)
Cam ce distanta trebuie sa am intre horn si rigips? intre horn si lemn?
Daca vedeti o neregula sau sa imi dati niste sfaturi, le astept cu nerabdare :)

#1316
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdjmarkro, on 31 august 2014 - 11:24, said:

Daca vedeti o neregula sau sa imi dati niste sfaturi, le astept cu nerabdare Posted Image

View Postdjmarkro, on 31 august 2014 - 11:24, said:

..Ca si horn m-am gandit sa cumpar caramida brikston 240 x 240 x 237 cv d170...
Ce inseamna "cv" ? Nu cumva canal de ventilare?

View Postdjmarkro, on 31 august 2014 - 11:24, said:

Stiu ca nu e tocmai ok,..
Posted Image Si atunci de ce mai intrebi?

View Postdjmarkro, on 31 august 2014 - 11:24, said:

..dar pretul la un cos de fum din semisamota este cam mare si nu-mi permit.
Dar sa-ti mai faci odata casa, pentru ca de la improvizatii ar putea fi  (Doamne Fereste!) grav afectata,  ti-ai putea permite?Posted Image

Edited by andreilesan, 31 August 2014 - 12:56.


#1317
djmarkro

djmarkro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007
eram sigur ca o sa zica cineva ceva, oricum intrebarile erau altele, daca ziceam ca imi fac din caramida plina iar nu era bine ca deh nu e refractar de parca bunicii mei si tot satu nu din caramida il aveau. E plin forumul de comentarii, mai putin raspunsuri, pe la pagina 30 m-am saturat de citit si am zis sa intreb. Deci asta e nu traiesc numai cu aer trebe sa si mananc sa platesc cheltuieli si rate. Asta imi permit asta fac cat de bine pot. Sunt aici in sat familii care au asa ceva poate chiar de mai proasta calitate fara izolatii si bla bla nu au aragaz si fac mancare de soba de la inceputul toamnei pana la inceputul verii ca, cu lemne se ocupa si nu sa intamplat nimic.

#1318
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postdjmarkro, on 31 august 2014 - 13:46, said:

eram sigur ca o sa zica cineva ceva, oricum intrebarile erau altele, daca ziceam ca imi fac din caramida plina iar nu era bine ca deh nu e refractar de parca bunicii mei si tot satu nu din caramida il aveau. E plin forumul de comentarii, mai putin raspunsuri, pe la pagina 30 m-am saturat de citit si am zis sa intreb. Deci asta e nu traiesc numai cu aer trebe sa si mananc sa platesc cheltuieli si rate. Asta imi permit asta fac cat de bine pot. Sunt aici in sat familii care au asa ceva poate chiar de mai proasta calitate fara izolatii si bla bla nu au aragaz si fac mancare de soba de la inceputul toamnei pana la inceputul verii ca, cu lemne se ocupa si nu sa intamplat nimic.
Buna ziua,D-le...
Acest subiect al cosurilor de fum e unul sensibil..
Daca tot aveti raspunsuri ...la ce ati mai intrebat...

Fiind un forum d-ta te astepti sa stam la taclale si sa fim deacord cu ce propui ..
Cu focul nu te joci ..
Iar sa spui fara rezerve, asa toc poc ca merge... la primul care vine cu tot felul de  idei, de a face un cos si fara sa stii ce aptitudini are, sau ce cunostinte  in arderea combustibilor are ,nu se poate..

Colegul @parintele e doxat in acest domeniu ,si tot au fost rezerve din partea celorlalti colegi de ai da ok..deci d-sul lucreaza cu carbuni, cu forje ...deci stie ce se-ntampla intr-un cos..

Asa ca e una sa faca cineva care se pricepe  un cos chiar si din caramida ,care sigur isi va lua toate masurile de siguranta ..

Si e cu totul altceva sa faca altcineva care nu are habar, dar vede  ca sunt cosuri in tot satul, care mai de care si merg toate..

Deci, la noi din cauza venitului insuficient sau din dorinta de chilipir sau mentalitatea "las ca merge si asa" ridiculizam acest subiect al cosurilor de fum si se ajung la accidente grave... cand e mult  prea tarziu si aiurea sa mai spui ceva..

Asa ca aici e un topic foarte important si trebuie tratat cu capul pe umeri..

Mai devreme sau mai tarziu ai sa intelegi si D-ta asta si vei fi nevoit sa-l schimbi cu unul mai bun  si aceasta investitie care vrei sa o faci acum, o vei arunca la gunoi.

Oare nu ar fi mai intelept sa faci un mic efort si sa-ti ei un cos pentru toata viata si sa stai linistit din toate punctele de vedere..

Tu vrei sa le faci pe toate odata, dar nu te tine ...pana acum cum te-ai incalzit ?sau cum ai stat ?,mai rabzi D-le un an si faci un lucru  normal, nu carpeli... daca tot ai intrat aici sa ne intrebi sau sa ne ei la intrebari.
.
Sunt aici reprezentanti de la mai multe firme de cosuri profesionale interesati sa schimbe aceasta mentalitate de ridiculizare a cosurilor de fum ...care te pot ajuta, si-ti pot face un discaunt sau o modalitate de plata suportabila pentru D-ta, daca dai dovada de seriozitate ..si luciditate..

#1319
djmarkro

djmarkro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007
Tot respectu colegu ciobimar, dar probabil ca nu cunosti situatia in care ma aflu si nici nu vreau sa stau sa o discut. Stiu ca nu e ok stiu ca sunt pericole de incendiu, dar daca nu mi se raspunde la intrebari cat trebuie sa am intre horn si rigips, intre horn si lemn sau ce am mai intrebat atunci vor fi si mai mari pericolele. In fine oricum o sa mai apelez si la cineva care a mai facut dar vroiam sa ma mai documentez si eu ca m-am fript destul cu "meseriasi". Vroiam sa iau bani imprumut sa fac "hornul" asta .... in fine, declar inchis  subiectul din partea mea.
O seara placuta

#1320
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Stai la un loc tinere,si nu te supara ,nu vrea nimeni asta..
si eu am fost  in multe  din situatiie grele ale vietii si sunt deacord cu D-ta...sa fii revoltat si sa gasesti vina undeva in jurul tau ..
Dar solutia e tot la tine ,in talentul tau ,in mainile tale si in intelepciunea ta...

Eu nu vand nimic pe aici... sunt doar un pasionat de sobe de caramida care tot din lipsa de bani mi-am facut singur cazanul si cosul  ..dar am studiat vreo patru ani ,(unii sau gandit sa ma ia in ras... ca ei nu au de gand sa studieze ani pentru asi face o soba sau un cos)deci nu te obliga nimeni sa dai banii  pe care nu-i ai si nici nu te desconsidera  nimeni ...

Eu o sa incerc sa-ti raspund la toate intrebarile D-tale...dar iti mai zic o data si gata ''
Cat te chinui sa faci cosul, cu care crezi ca te scoti mai ieftin, te va  duce sigur mai mult de jumatate dintr-un cos profesional..si nu o sa-ti stea creierul linistit niciodata..

Deci hai sa trecem la intrebari..
Parca prima data ai intrebat de ;"Intreb si eu ca si colegul, apa de sticla a folosit-o cineva la caramizile acestea"
Eu nu am folosit, dar iti pot spune  de ce se foloseste ,ajuta la inchegarea mortarului,adica face legatura intre componentele amestecului, grabeste lipirea ,rigidizeaza...dar nu e bun la temperaturi mai mari,adica poate crapa .
De exemplu tu folosesti lemne umede ,ardere precara ,ai cosul neizolat ,....si toate astea favorizeaza depunerile de gudron pe interiorul cosului..
Acest gudron din oricare motiv se poate aprinde ,si se aprinde foarte usor la temperatura de 350*C sau de la o flacara sau scanteie  plecata din soba ,si atentie, arde in regimul prafului de pusca dezvoltand temperaturi instante de pana la 1350*C .
Cum apa de sticla suporta pana in 600-800*C parca ...mortarul supus la temperaturile de mai sus se dilata si cum acest amestec a fost rigidizat de apa de sticla se  vor produce fisuri,crapaturi ,care vor ramane ..incet incet constructia se deterioreaza in ritm mai alert si pe aici va iesi monoxidul de carbon care coboara sub inaltimea de 1m ,foarte toxic ,si periculos in general pentru copii, ca ei sunt si se joaca  pe la aceste inaltimi....

A doua intrebare: "Ajuta cu ceva daca o sa umplu golurile caramizii cu mortar refractar ?"

Nu ,mai rau faci ,gaurile alea ajuta un pic la izolare, daca le-ai umple ,faci un corp comun si mai ales daca nu e izolat cosul va conduce temperatura din jurul cosului si vei avea un cos rece,pe care se aseaza gudronul  si mai mult de atat fiind rece  iti va gatui si periclita tirajul ...deci chiar daca cosul trece prin casa (nu este o sursa de caldura)trebuie izolat pe toata dimensiunea lui de 6,5ml....de asta nu mai merg cosurile de caramida plina sunt reci si cheltui multa energie ca sa le mentii callde...

A treia intrebare:"Cosul de fum o sa-l tencuiesc. Mi-ar placea sa-l tencuiesc cu lut si nisip, dar nu stiu cantitatile".
Deci cosul din caramida nu se tencuieste ,il invelesti cu vata bazaltica si il infasori in plasa rapit si dupa asta daca vrei il tencuiesti cun adeziv cat de cat rezistent la temperaturi Cm 17 .,merge si cu argila cu nisip daca tii neaparat...
Sau ii faci caroiaj din profile pentru  gips carton intre care bagi vata bazaltic si apoi montezi gips-carton roz ,si finisaj,glet, lavabil...
Asta la interior , afara .tot asa procedezi cu caroiaje ,vata ,mai pui o fibra aluminizata  daca ai  ,si-l invelesti cu tabla sau zidesti caramida sa nu intre apa la izolatia de vata..

A patra intrebare."Cam ce distanta trebuie sa am intre horn si rigips? intre horn si lemn?".
Deci cosul trebuie izolat de materialele combustibile din constructia casei deci in jur lui e bine sa fie 50de cm sau macar 30...

Edited by ciobimar, 31 August 2014 - 20:21.


#1321
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postciobimar, on 31 august 2014 - 20:03, said:

Stai la un loc tinere,si nu te supara ,nu vrea nimeni asta..
si eu am fost  in multe  din situatiie grele ale vietii si sunt deacord cu D-ta...sa fii revoltat si sa gasesti vina undeva in jurul tau ..
Dar solutia e tot la tine ,in talentul tau ,in mainile tale si in intelepciunea ta...

Eu nu vand nimic pe aici... sunt doar un pasionat de sobe de caramida care tot din lipsa de bani mi-am facut singur cazanul si cosul  ..dar am studiat vreo patru ani ,(unii sau gandit sa ma ia in ras... ca ei nu au de gand sa studieze ani pentru asi face o soba sau un cos)deci nu te obliga nimeni sa dai banii  pe care nu-i ai si nici nu te desconsidera  nimeni ...

Eu o sa incerc sa-ti raspund la toate intrebarile D-tale...dar iti mai zic o data si gata ''
Cat te chinui sa faci cosul, cu care crezi ca te scoti mai ieftin, te va  duce sigur mai mult de jumatate dintr-un cos profesional..si nu o sa-ti stea creierul linistit niciodata..

Deci hai sa trecem la intrebari..
Parca prima data ai intrebat de ;"Intreb si eu ca si colegul, apa de sticla a folosit-o cineva la caramizile acestea"
Eu nu am folosit, dar iti pot spune  de ce se foloseste ,ajuta la inchegarea mortarului,adica face legatura intre componentele amestecului, grabeste lipirea ,rigidizeaza...dar nu e bun la temperaturi mai mari,adica poate crapa .
De exemplu tu folosesti lemne umede ,ardere precara ,ai cosul neizolat ,....si toate astea favorizeaza depunerile de gudron pe interiorul cosului..
Acest gudron din oricare motiv se poate aprinde ,si se aprinde foarte usor la temperatura de 350*C sau de la o flacara sau scanteie  plecata din soba ,si atentie, arde in regimul prafului de pusca dezvoltand temperaturi instante de pana la 1350*C .
Cum apa de sticla suporta pana in 600-800*C parca ...mortarul supus la temperaturile de mai sus se dilata si cum acest amestec a fost rigidizat de apa de sticla se  vor produce fisuri,crapaturi ,care vor ramane ..incet incet constructia se deterioreaza in ritm mai alert si pe aici va iesi monoxidul de carbon care coboara sub inaltimea de 1mm ,foarte toxic ,si periculos in general pentru copii ca ei sunt si se joaca  pe la aceste inaltimi....

A doua intrebare: "Ajuta cu ceva daca o sa umplu golurile caramizii cu mortar refractar ?"

Nu ,mai rau faci ,gaurile alea ajuta un pic la izolare, daca le-ai umple ,faci un corp comun si mai ales daca nu e izolat cosul va conduce temperatura din jurul cosului si vei avea un cos rece,pe care se aseaza gudronul  si mai mult de atat fiind rece  iti va gatui si periclita tirajul ...deci chiar daca cosul trece prin casa (nu este o sursa de caldura)trebuie izolat pe toata dimensiunea lui de 6,5ml....de asta nu mai merg cosurile de caramida plina sunt reci si cheltui multa energie ca sa le mentii callde...

A treia intrebare:"Cosul de fum o sa-l tencuiesc. Mi-ar placea sa-l tencuiesc cu lut si nisip, dar nu stiu cantitatile".
Deci cosul din caramida nu se tencuieste ,il invelesti cu vata bazaltica si il infasori in plasa rapit si dupa asta daca vrei il tencuiesti cun adeziv cat de cat rezistent la temperaturi Cm 17 .,merge si cu argila cu nisip daca tii neaparat...
Sau ii faci caroiaj din profile pentru  gips carton intre care bagi vata bazaltic si apoi montezi gips-carton roz ,si finisaj,glet, lavabil...
Asta la interior , afara .tot asa procedezi cu caroiaje ,vata ,mai pui o fibra aluminizata  daca ai  ,si-l invelesti cu tabla sau zidesti caramida sa nu intre apa la izolatia de vata..

A patra intrebare."Cam ce distanta trebuie sa am intre horn si rigips? intre horn si lemn?".
Deci cosul trebuie izolat de materialele combustibile din constructia casei deci in jur lui e bine sa fie 50de cm sau macar 30...
    
       Salut Marine...Si ce baga in aia 50 cm distanta intr cos si  tavanul prin care trece. Nici daca ar fi din tabla si nu cred ca este necesar atita spatiu izolator din ce?

#1322
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Buna seara si tot respectul Domnu Bobon,

http://forum.stovema...ad.php?id=20312

#1323
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postciobimar, on 31 august 2014 - 20:30, said:

Buna seara si tot respectul Domnu Bobon,

http://forum.stovema...ad.php?id=20312

  Multumesc la fel. Poate omul nostru nu are si etaj  ci pod si trebuie inchis, Iar acolo nu sunt 50 ci 10 cm maxim  Acolo totusi trebuie pus ceva  ( mai stai, mai stai pe forum ca eu mai putin  fiind plecat,)

#1324
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postdjmarkro, on 31 august 2014 - 11:24, said:

Salutare, Am cumparat un semineu Prity 12 Kw, .

sper sa incalzesc cu el livingul 4 x 4 x 2,5m si dormitorul 4 x 4 x 2,2m care este desupra livingului.
Cosul de fum va fi pe interior.

Intre living si dormitor am poditura de lemn, si ma gandesc sa pun un grilaj in jurul hornului pentru a nu face contact cu lemnul si pentru a urca caldura in dormitor.
Posted Image


#1325
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postciobimar, on 31 august 2014 - 20:43, said:


     Ce sa-i faci ,eu n-aude, na-vede, e prost.

#1326
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Ei pe dracu Don Bobo, mare figura mai esti, la inceput cand am vazut mesajul ,am crezut ca te-ai suparat pe mine si imi parea rau ,dar dupa ce am mai citit odata ,  m-am pus pe ras ,chiar  esti haios D-le...

Edited by ciobimar, 01 September 2014 - 05:58.


#1327
genunchi

genunchi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.03.2010
Salut tuturor si multumesc pentru ca existati.
       Am avut intentia sa fac un cazan de zidarie dar am renuntat pentru ca am ajuns la concluzia ca, cu doua maini stangi nu prea poti face fata complexitatii proiectului, asa ca am cumparat o centrala termica atmosferica din otel de 30kw si m-am apucat de cos. Iata cateva poze din timpul lucrarilor.
Cosul este din elemente ceramice cu profil patrat cu latura de 180(poate cam mic dar sper sa faca fata).
Partea de jos este din caramida refractara peste care am venit cu elementele ceramice.
   Este ramforsat cu fier beton pe colturi, bara de cornier intre care am sudat platband din 40 in 40cm, l-am izolat cu vata bazaltica de 5 cm, peste care am pus plasa si peste plasa am prins polistiren de 3cm plasa de armare si doua maini de adeziv.
    Ceva pareri?

Attached Files



#1328
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Altu care a facut cosul cu caramizi improprii:lol:
Vorbind serios, e de apreciat ajutorul fat de colegii care stiu cu ce se mananca insa cred ca raspunsurile putin radicale au efect contrar.
Cu duhul blandetii si cu incercarea de a gasi compromisul care sa mearga eu cred ca rezultatul va fi mult mai bun.
Toti am vrea ca la carte, toti am vrea da nu ne doara capul dar uneori nu se poate.
Decat sa ajunga oamenii la tampenii gen umplut camerele de aer, izolat cu poliatiren sau cine stie ce akte minuni, cred ca ar fi utile niste pareri venite din experienta si care sa incerce sa impace si bugetul omului si nevoia de functionare cat de cat sigura si corecta.
Bunaoara, sfaturi precum "primii 2 metri ziditi cu x adeziv, facuti din y material, izolatia la trecerea prin tavan pe lemn facuta cu patura de azbest bine inchisa peste care z cm de cutare vata samd...dupa care in partea superioara a cosului merge si cu niste caramizi mai ieftine, un adeziv mai rezistent mecanic gen mortar nu stiu de care, nu neaparat refractar, etcetc...
Genul asta de sfaturi ar ajuta mult mai mult colegii mai napastuiti de soarta...
In fond , asa cum ziceam cand am intrebat eu, sunt milioane de.sobe.proaste in tara asta, cu temoeraturi de iesire mari, cu depuneri cat kina, cu cosuri incomparabil mai improvizate si prost gandite...cu toate astea accidentele sunt foarte putine..daca dracul ar fi asa de negru in fiecare sat, in fiecare an, am avea destule cazuri de incendii, intoxicatii samd...
Sa fim cumpatati, relaxati si sa gandim bine ce compromis poate fi facut, unde si in ce cuantum...
Se poate si fara a fi ideal, ca sa mearga insa trebuie sa stii extrem de bine ce.se.intampla si cum...
E usor cu alb sau negru, e greu sa gasesti nuanta de gri potrivita.

Relax, avem deja mijloace si materiale cum nu aveau bunicii noatri...daca ei au putut sa nu inghete iarna si sa nu ia foc sau sa nu moara asfixiati, noi am fi chiar dobitoci sa nu reusim pana cand o sane.permitem sa facem lucrurile ca la carte.

Edited by parintele, 01 September 2014 - 10:38.


#1329
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postparintele, on 01 septembrie 2014 - 10:22, said:

Relax, avem deja mijloace si materiale cum nu aveau bunicii noatri..


Avem mijloace de informare cum nu aveau bunicii nostrii...dorim eficienta maxima la agregatele termice cum nu isi doreau bunicii nostrii... vrem ca acestea sa functioneze cu cosurile de pe vremea bunicilor nostrii...Posted Image

Edited by csomi, 01 September 2014 - 11:19.


#1330
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005


View Postcsomi, on 01 septembrie 2014 - 10:53, said:

dorim eficienta maxima la agregatele termice cum nu isi doreau bunicii nostri..Posted Image
E uite, cu asta nu sunt de acord.
Nu ai cum sa pretinzi asa ceva daca esti realist.



#1331
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postparintele, on 01 septembrie 2014 - 11:26, said:

E uite, cu asta nu sunt de acord.
Nu ai cum sa pretinzi asa ceva daca esti realist.
"Relax"...Posted Image ma refeream la randament-eficienta(in procente) de peste 90%

Edited by csomi, 01 September 2014 - 11:34.


#1332
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postparintele, on 01 septembrie 2014 - 10:22, said:

cu toate astea accidentele sunt foarte putine..
Sau nu se stie de ele.

View Postparintele, on 01 septembrie 2014 - 10:22, said:

Bunaoara, sfaturi precum
Decat cos din acele tuburi/elemente, mai bine unul din caramida plina.
Cel putin, ala din caramida, nu o sa crape de sus pana jos la socuri termice. Si chiar daca crapa, crapa pe linia de mortar/adeziv si nu cade cosul  cu totul Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate