Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1261
dannicolcioiu

dannicolcioiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Ceea ce cred ca o sa fac , fara prea mari complicatii , este sa inalt cosul cat pot de mult! O inaltare de 2m cu tubulatura usoara ar ridica cosul peste acoperis cu mai mult  de 80 cm.

Sper sa imbunatatesc asfel situatia existenta.

#1262
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 luvio, on 06 iulie 2014 - 21:42, said:

Pentru ca un cos sa functioneze bine este recomandat ca distanta pe orizontala intre agregat si cos sa fie cit mai mica. Deseori insa esti obligat sa ai si un traseu pe orizontala mai maricel. Stiti cumva daca exista un raport care trebuie respectat pentra ca functionarea cosului sa fie in parametri optimi?
Este permis o deviere pe orizontal, dar nu mai mult de un metru si se construieste inclinat la un unghi de 30*(mai poarta si numele de ursoaica in anumite zone)

http://fotki.yandex....w/485579?page=0

#1263
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

 ciobimar, on 06 iulie 2014 - 21:10, said:

Buna seara,
Nu am observat sa fi spus din ce e construit cosul..
Dar din dimensiuni se pare ca e din caramida ..
Cosurile din caramida au functionat ani de zile dar au o hiba,se incalzesc foarte greu,de asta pentru sobe mici cum e teracota interiorul de o jumatate de caramida era deajuns(12/12).
Caramida are un secret, ii trebuie ceva temperatura sa se incalzeasca sau accepta si temperaturi mai mari dintr-o data, adica pe termen scurt ,mai bine spus acumuleaza repede temperaturi mari si reda in timp cu picatura..
De asta sobele de zidarie (caramida) in constructia lor au o cale directa cu cosul,deci focul se aprinde cu aceasta cale directa deschisa si arde liber ca la gratarul din curte poate lua  amploare si dezvolta  temperatura in timp scurt ce se duce direct in cos,astfel se incalzesrte cosul ..dupa 10-15minute se inchide aceasta cale directa si o iau gazele prin sistemul convectiv si nu mai iese fum in camera...
Bun ,cum a-ti mai spus ca soba are sistemul convectiv intortocheat...deci posibilitatea sa iasa gazele(fumul) reci din soba ..
Si cum aveti cosul  foarte larg incetineste viteza gazelor si  va permite intrarea curentilor reci gatuind tirajul si mai e rece si constructia din caramida ,asa ca se formeaza un dop de aer rece  ce nu poate fi invins de fumul nu prea fierbinte si asa ii convine sa iasa mai usor in camera...unde e mai cald si mai rarefiat aerul decat in cosul foarte larg,(un diametru mai mic mareste viteza gazelor)...
Deci ca sa o scoateti la cap trebuie intubat pe interior   si pentru 9kw e deajuns si va intra un tub refractar cu diametrul interior de 80 cm sau din inox,izolate cu vata bazaltica .care se va incalzi mult mai repede si caldura nu va mai fi supta de caramida rece din constructia cosului..
Asta ar fi unul din motive  si al doilea sau chiar primul lucru important e sa nu ai un obstacol mare in fata ta sau in spate si  influientat de vanturile din zona  ,adica cosul tau ca sa functioneze trebuie sa fie in zona de tiraj, deasupra unghiului de 45*,altfel sunt probleme

80cm diametru ? - ca de naiba, e fantana ? - cred ca ati gresit d-le ciobimar.

#1264
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
....Scuze...
Da, am gresit trebuia sa scriu 80mm sau 8cm.

Edited by ciobimar, 07 July 2014 - 09:27.


#1265
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

 ciobimar, on 07 iulie 2014 - 06:59, said:

Este permis o deviere pe orizontal, dar nu mai mult de un metru si se construieste inclinat la un unghi de 30*(mai poarta si numele de ursoaica in anumite zone)
Ciobi am impresia ca tu vorbesti de devierea cosului de fum pe cind eu intrebam de legatura de la agregat la cos, sau ma insel?

#1266
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 luvio, on 08 iulie 2014 - 16:09, said:

Ciobi am impresia ca tu vorbesti de devierea cosului de fum pe cind eu intrebam de legatura de la agregat la cos, sau ma insel?


1/3 din inaltimea utila (utila , nu totala ) a  cosului de fum (asta un maxim dat prin cartile de secialitate)

Cele bune!

Mugur

#1267
stanescu68

stanescu68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2011
Am o centrala pe gaz cu tiraj natural pe care vreau sa o montez intr- o bucatarie unde nu am cos. Pot sa folosesc in exterior un tub de azbociment de 5 m?Daca da mai trebuie sa-l izolez daca centrala este pe gaz si nu pe lemne?

#1268
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
puteti adapta un cos din inox, perete dublu (316l+304 exterior) ,fara izolatie din vata minerala bazaltica,doar cu "perna" de aer. costurile sunt f mici pt un astfel de sistem (cca 250 euro). garantie 10 ani!
puteti adapta si un cos ceramic,tot fara izolatie intre tub si manta, cu distantier intre. un cost de cca 350 euro, garantie 30 ani!

putina atentie la dimensionare si cam atat Posted Image

cele bune!

Attached Files

  • Attached File  UP.jpg   96.13K   16 downloads
  • Attached File  tec.jpeg   91.86K   16 downloads
  • Attached File  m.jpg   186.89K   15 downloads


#1269
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Pentru un semineu/soba de 7kw care are iesirea de 15cm se poate face o deviere a traseului de fum de aproximativ 2ml pe orizontala? Traseul ar urma sa fie de la iesirea din semineu: 1ml vertical, 2ml aproape orizontal si restul de cat ar fii nevoie pentru a asigura un tiraj bun, luand in considerare traseul aproape orizontal (dar nu mai putin de 3 ml).

#1270
SilviuWebber

SilviuWebber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2013
Salut,
Am o PROBLEMA - am cumparat o casa ce are ca sistem de incalizre un cazan pe lemne Viadrus de 30 kw. Evacuarea fumului se face printr-un horn cu diametrul de 140mm din tabla groasa de 6-7mm.
Problema - camera tehnica se afla in interiorul casei, cosul de fum trece prin 2 plansee si este zidit si izolat. Deoarece nu imi permit sa mut camera tehnica in afara casei anul acesta, va trebui sa folosesc acelasi sistem de evacuare al fumului care NU FUNCTIONEAZA corect. Odata la 2 saptamani trebuiesc curatate depunerile pt a nu se aprinde ( lucru extrem de anevoios ). Lemnul folosit este uscat de 1 an deci depunerile nu apar ca urmare a combusibilului folosit.
INTREBARI -  Pot monta un ventilator ceva pentru a evacua fumul mai bine ? Acele palarii rotative sunt bune de ceva ? Am nevoie de o solutie reala care sa-mi asigure o iarna linistita anul acesta, urmand ca in vara lui 2015 sa construiesc camera tehnica in afara casei, cosul de fum dimensionat corect si zidit etc.

Multumesc,
Silviu.

#1271
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

 SilviuWebber, on 01 august 2014 - 13:46, said:

Ce esenta de lemn uscat 1 an folosesti in cazan... rasinoase sau foioase (brad/molid sau fag/mesteacan)?

Din informatiile oferite pana acum, eu am inteles ca tirajul este suficient, iar cosul este bine izolat si trece prin doua plansee.

#1272
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012
Este suficient de înalt?

#1273
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Salutare,

Cosul tau este subdimensionat. E cazan atmosferic sau in gazieificare? Ce necesar de tiraj ai in cartea tehnica? ce inaltime are cosul de fum?
Elmentul rotativ poate fi ok,dar iti poate deveni un mare dusman, iarna,cand se depune gheata pe lamele si se blocheaza...Elementul rotativ influenteaza tirajul cu cca 10%, dar cand bate vantul :)
Din cate imi dau seama aveai nevoie de un diam interior de 200mm-220mm.

Cauta pe cineva care se pricepe la exhaustoare speciale pt asa ceva sau schimba cosul; din cauza diametrului f mic cazanul nu functioneaza in parametri normali si vei avea depuneri in continuare.
Daca e in gazeificare,atunci se recomanda sa ai lemn uscat, altfel nici cazanul nu va avea randamentul optiml.(se recomanda ca lemnul sa fie depozitat 2 ani)

Cele bune,

Mugur

#1274
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Permiteti  o parere .
Exact cum a spus siDl Mugur mai sus ,prima cauza e umiditatea lemnelor la un an nu e deajuns pentru uscare sunt buni 2-3ani, abia atunci poti spune ca ai lemn uscat., si mai conteaza si depozitarea ca daca lea prins o ploaie iar dureaza pana se usuca...
Lemnul are structura higroscopica, adica absoarbe foarte repede apa si se inunda celula cu celula iar de uscat ,se usuca prima data stratul de la exterior ,celulele imprumuta iar acelui strat apa si iar trebuie sa se usuce ...si tot asa, de asta dureaza asa mult uscarea..
In al doile rand e dimensionarea ,acum depinde si de cat de inalt e cosul dar minim 6metri si diametru echivalent trebuie sa fie in jur de 240cm,sau daca e mai inalt merge si mai subtire ,220 -200cm cum a spus D-l Mugur mai sus..

Deci din cauza arderii precare si portiuni neizolate ale cosului favorizeaza depunerile..

Cosul D-v cu diametru de 140cm pentru 30kw ar trebui sa aiba in jur de 20ml...
Dimensionarea centralei nu stiu cum a fost facuta dar se obisnuieste sa se supra dimensioneze centralele, fata de necesarul termic
O ideie de micsorare ca sa poate functiona cu acest cos,umpleti peretele din spate focarului -buncar cu un rand de samota pe lat de jos pana sus ,astfel are mai putini KW in desfasurare ....

Edited by ciobimar, 02 August 2014 - 11:35.


#1275
SilviuWebber

SilviuWebber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2013
Multumesc pt idei. Revin cu lamuriri.

@costicucu - lemnul este fag, depozitat de 1 an si 4 luni intr-o magazie de lemne inchisa pe 3 laturi.

@Mugur   - nu este cazan cu gazeificare ci simplu. Inaltimea cosului este de 10 metri si trece deasupra coamei casei. Nu pot schimba cosul de fum anul acesta deoarece nu-mi permit. Va trebui sa-l folosesc pe acesta, insa sa-i maresc tirajul. Sincer nu stiu cine se pricepe la exhaustare speciala de genul acesta...firma, persoana fizica etc....

@ciobimar - casa are 200 mp utili, dispusi pe 3 nivele. Incalzesc doar 1 nivel din cele 3 momentan, deoarece inca se lucreaza la amenajarea celorlalte. Am calculat ca 30kw sunt suficenti pt aceasta suprafata. Ideea dvs mi-a atras atentia deoarece, momentan nu am nevoie de 30kw pt 1 singur nivel, asadar, va rog sa fiti un pic mai explicit cand spuneti "umpleti peretele din spate focarului -buncar cu un rand de samota pe lat de jos pana sus ,astfel are mai putini KW in desfasurare" .
Eu inteleg ca trebuie sa adaug in interiorul cazanului, in partea din spate a acestuia, un rad de samota pe lat, astfel sa-i micsorez zona unde se face arderea lemnului. Corect ? Adica peretele din spatele cazanului nu se va mai incalzi asa tare = reducerea nr. de kw ?

Inca nu doresc sa trag o concluzie, asadar astept sugestii, deoarece tot nu vad o solutie reala la aceasta problema.
Ca idee (va rog sa nu radeti) - credeti ca ar fi OK daca as monta o palarie rotativa cu diametrul de 240 (sau mai mare) , careia sa-i fac o reductie din metal la 140 ?
Sau, exista ventilatoare electrice pt marirea tirajului care sa reziste la intemperii, temperaturi scazute, fum etc ?

Multumesc si astept urmatoarea serie de raspunsuri.

Edited by SilviuWebber, 02 August 2014 - 14:54.


#1276
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Salut.
Din cate stiu eu centralele viadrus sunt sa functioneze mai mult cu carbuni,
Deci cu lemne nu prea uscate si cum schimbatorul e in focar ,mentine un mediu nu prea propice pentru o ardere completa de asta aceste depuneri...
Tot din ce stiu ,centralele viadrus  au un corp standard, sunt adanci; in functie de nr de kw se adauga elementi..si mai ramane ceva loc pe peretele din spate
Deci  suprafata de captare este  pe laterale si nu pe peretele din spate daca e acel loc in spatele elementilor eu l-as umple cu samota ,sa am si acumulare si mediu cald in focar...

Pot sa-ti spun si despre acea "palarie rotativa" cum ii zici D-ta..
Deci mareste randamentul cu 10-12% dar daca nu se invarte il scade cam cu 25%..
Eu am montat asa ceva ..a functionat un sezon si la al doilea nu a mai vrut...
E construit prost, fara rulmenti si de la atat invartit depinde din ce parte, bate mai des, apuca sa se uzeze axul sau platbanda prin  care  trece axul intr-o parte si se tot accentuiaza acea uzura incat merge excentric  pana se blocheaza de tot..si adio...

#1277
SilviuWebber

SilviuWebber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2013
Deci "pica" ideea palarii rotative. Cred ca voi cumpara carbuni pe care sa-i folosesc in combinatie cu lemnul. Carbuni 60% - lemn 40% (aproximativ), in felul acesta sa reduc din depuneri. Totusi, cum sa fac sa exhaustez mai eficent ? :)

#1278
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Sigur va trebuie un cos profesional  bun ,va poate ajuta D-l Mugur..

...stiu ca cei care folosesc carbuni(sigur au diametrul mai mare la cos) au alta proportie ,lemnul il folosesc doar pentru aprins ...

Carbunii degaja un volum mai mare de gaze ,nu stiu daca face fata cosul Dv...

Edited by ciobimar, 02 August 2014 - 18:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate