Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

arte martiale sau box?

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
right01

right01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.09.2009
salut.
vreau si eu sa aflu parile voastre despre aceste sporturi de contact voi ce ati alege?
care credeti ca e mai bun, pentru rezistenta ,reflexe si in general:-?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
eu practic martiale. e mult mai interesant si mai frumos decat boxul :D

#3
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postright01, on 14th November 2009, 19:21, said:

salut.
vreau si eu sa aflu parile voastre despre aceste sporturi de contact voi ce ati alege?
care credeti ca e mai bun, pentru rezistenta ,reflexe si in general:-?

Depinde unde te incadrezi. Daca esti mai "amplu" o sa iti fie mai greu la arte decat la box si de asemenea conteaza cat de mobil poti fi.
@lex404: nu vreau sa deschidem un subiect aiurea dar  .. nu pentru faptul ca le practici tu, sunt mai frumoase artele decat boxul. Sunt total diferite. Asta nu insemna ca nu imi plac artele  ;) Le-am facut pe-amandoua dar am ramas cu boxul.  Sotia are cativa ani de arte si pe JR l-am inscris saptamana asta deci .. apreciez suficient si sportul tau . Marele avantaj al artelor martiale este ca se lucreaza mai mult pe ... atitudine pe cand la box, mai mult pe actiune.

Edited by CuteGuy, 14 November 2009 - 20:02.


#4
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009
Nu te inteleg.Chiar tu ai zis intr-un post ca boxul e cel mai bun.Acum te-ai sucit?

#5
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Oare asta am zis? Inteleg ca de la o varsta apar probleme de memorie dar "draga teo15" la mine inca nu se poate pune problema de asa ceva :)
Am spus ca sunt frumoase ambele sporturi si i-am sugerat celui care a deschis topic, ca depinde de statura sa si de inclinatia pe care o poate avea catre un anume gen de sport.
Nu inseamna ca daca am ales sa practic box, ca artele martiale sunt de rahat. Right? Daca nu le consideram benefice si fizic si spiritual, nu imi duceam copilul la alrte martiale si il dadeam la ... .. pian ..! <_<

Citeste usurel, cuvant cu cuvant si ai sa vezi ca ai aruncat o clatita degeaba.

Edited by CuteGuy, 14 November 2009 - 21:03.


#6
right01

right01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.09.2009

View PostCuteGuy, on 14th November 2009, 20:01, said:

Depinde unde te incadrezi. Daca esti mai "amplu" o sa iti fie mai greu la arte decat la box si de asemenea conteaza cat de mobil poti fi.
@lex404: nu vreau sa deschidem un subiect aiurea dar  .. nu pentru faptul ca le practici tu, sunt mai frumoase artele decat boxul. Sunt total diferite. Asta nu insemna ca nu imi plac artele  ;) Le-am facut pe-amandoua dar am ramas cu boxul.  Sotia are cativa ani de arte si pe JR l-am inscris saptamana asta deci .. apreciez suficient si sportul tau . Marele avantaj al artelor martiale este ca se lucreaza mai mult pe ... atitudine pe cand la box, mai mult pe actiune.


eu fac box ,am inceput sa il practic doar de placere cand m-am apucat de acest sport pentru ca imi place:D,vreau doar sa aflu pareri despre aceste sporturi chiar si avantaje si dezavantaje (comparatii):D
am 170 inaltime:D

Edited by right01, 14 November 2009 - 21:31.


#7
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View PostCuteGuy, on 14th November 2009, 21:02, said:

Oare asta am zis? Inteleg ca de la o varsta apar probleme de memorie dar "draga teo15" la mine inca nu se poate pune problema de asa ceva :)
Am spus ca sunt frumoase ambele sporturi si i-am sugerat celui care a deschis topic, ca depinde de statura sa si de inclinatia pe care o poate avea catre un anume gen de sport.
Nu inseamna ca daca am ales sa practic box, ca artele martiale sunt de rahat. Right? Daca nu le consideram benefice si fizic si spiritual, nu imi duceam copilul la alrte martiale si il dadeam la ... .. pian ..! <_<

Citeste usurel, cuvant cu cuvant si ai sa vezi ca ai aruncat o clatita degeaba.
Ma refeream la right01.El face box si chiar a zis ca boxul e cel mai bun.

#8
right01

right01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.09.2009

View Postteo15, on 14th November 2009, 20:30, said:

Nu te inteleg.Chiar tu ai zis intr-un post ca boxul e cel mai bun.Acum te-ai sucit?

nu m-am sucit, vreau doar sa aflu si alte pareri,comparatii,:D

este adevarat ca un dezavantaj in box este oprirea cresterii in inaltime?:-?:D

Edited by right01, 15 November 2009 - 11:24.


#9
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postright01, on 15th November 2009, 11:23, said:

nu m-am sucit, vreau doar sa aflu si alte pareri,comparatii,:D

este adevarat ca un dezavantaj in box este oprirea cresterii in inaltime?:-?:D
Sportul nu te opreste din crestere.

#10
seboro

seboro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.10.2009
Sportul poate dauna cresterii numai daca este practicat aiurea (ore neportivite, reprize de antrenament extenuante ..).
N-am practicat boxul, dar tind sa cred ca are o latura mai pragmatica si este mai periculos (in antrenamente sau competitii).
Artele martiale sunt mai putin pragmatice, dar au laturi mai atractive.

#11
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Postright01, on 15th November 2009, 11:23, said:

nu m-am sucit, vreau doar sa aflu si alte pareri,comparatii,
Depinde care-i scopul practicarii. Daca vrei sa inveti a lupta in situatii reale, boxul e doar o parte de adevar. O mixtura intre el si artele martiale e de dorit.
Daca insa vrei o pregatire fizica generala, o filozofie si o disciplina a practicii, artele martile iti ofera mai mult. Personal te indrum catre un club de Karate cu palmares.

Edited by Stabo, 06 January 2010 - 06:52.


#12
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View PostStabo, on 6th January 2010, 06:51, said:

Daca insa vrei o pregatire fizica generala, o filozofie si o disciplina a practicii, artele martile iti ofera mai mult.
Daca vrea pregatire fizica generala, trebuie sa faca chiar asta. Daca vrea filozofie, poate sa dea la facultate, sa studieze acasa sau chiar sa mearga la biserica, lol. Hai sa lasam AM pentru ce au fost create si sa nu le mai impopotonam cu fel de fel de unelte de marketing.

#13
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttudor_bjj, on 6th January 2010, 14:54, said:

Daca vrea filozofie, poate sa dea la facultate, sa studieze acasa sau chiar sa mearga la biserica, lol. Hai sa lasam AM pentru ce au fost create si sa nu le mai impopotonam cu fel de fel de unelte de marketing.
Artele martiale au fost create c-o fundatie filozofica (Bushido). Despre aceasta vorbeam si nu despre filozofie ca stiinta. Disciplina si eticheta de dojo in virtutea acestei filozofii e diferita de ce gaseste in majoritatea salilor de box.

Edited by Stabo, 06 January 2010 - 20:32.


#14
right01

right01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.09.2009

View PostStabo, on 6th January 2010, 06:51, said:

Depinde care-i scopul practicarii. Daca vrei sa inveti a lupta in situatii reale, boxul e doar o parte de adevar. O mixtura intre el si artele martiale e de dorit.
Daca insa vrei o pregatire fizica generala, o filozofie si o disciplina a practicii, artele martile iti ofera mai mult. Personal te indrum catre un club de Karate cu palmares.



nu imi plac Karate:D...si nu fac box pt strada:P

#15
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
Pana la urma ai inceput sa practici ceva anume ? Sau doar te interesa asa, o discutie ?

Edited by Stabo, 07 January 2010 - 12:31.


#16
stefan_JJ

stefan_JJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.10.2009
boxul = cea mai buna arta martiala

#17
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View PostStabo, on 6th January 2010, 20:31, said:

Artele martiale au fost create c-o fundatie filozofica (Bushido). Despre aceasta vorbeam si nu despre filozofie ca stiinta. Disciplina si eticheta de dojo in virtutea acestei filozofii e diferita de ce gaseste in majoritatea salilor de box.
Artele martiale au fost create cu scop martial. Bushido se refera strict la AM japoneze. Filozofia nu e o stiinta.
Mai ai multe d-astea?

#18
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
Scopul implica filozofia si nu o elimina obligatoriu. Majoritatea A.M. predate si practicate azi in lume implica o filozofie sau alta, fie ca se numeste Bushido (la japonezi), fie ca nu. Eu il indrumasem catre Karate si in acest context vorbeam de filozofie. Astept sa-mi dai exemplu de scoala de Karate fara filozofia de care vorbeam eu.  :ciocan:
Ai un sens ingust al cuvantului "stiinta".  Ca orice alt studiu filozofia este o stiinta chiar daca nu implica metoda stiintifica mai deloc sau partial. La fel ca arta. Este stiinta in sensul ca se studiaza, se doreste a fi stiuta. Mai ai multe perle ? :)

Edited by Stabo, 10 January 2010 - 07:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate