Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Romtelecom-NextGen - Numai aici despre net & telefonie.

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#883
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007

View Postbaloozzy, on 09 februarie 2015 - 13:08, said:

[ https://i.imgur.com/DJC1G2k.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pot pretinde mai mult pentru Power 500? E facut testul pe wifi in alta camera, dar nici in G-PON wired nu sare mai mult. Am ajuns la aceste valori, dupa o reclamatie, prin care mi le-a dublat pe cele anterioare. Ma gandeam, ar putea stoarce ei si mai mult?


Ai deja abonamentul de 500 sau ti-l doresti? Nu am inteles exact,si ma intereseaza si pe mine, inca am dubii intre RDS si NextGen, am ambii provideri la usa.
Oricum, tine cont de urmatoarele:
- viteza de 500 NU este garantata, este viteza maxima pe care ei o ofera
- prin wifi nu vei atinge niciodata viteza maxima, d'aia ii zice wifi, se mai pierde 10-20-30%, depinzand de router, grosimea peretilor, etc
- pentru abonamentul de 500 cam trebuie sa ai: procesor cu o frecventa mai mare de ~2Ghz, hard SATA3, memorie > 2 gb, placa de retea gigabit si bineinteles router care sa duca 500Mbps

#884
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005

lethe_ro said:

Ai deja abonamentul de 500 sau ti-l doresti? Nu am inteles exact,si ma intereseaza si pe mine, inca am dubii intre RDS si NextGen, am ambii provideri la usa.
Oricum, tine cont de urmatoarele:
- viteza de 500 NU este garantata, este viteza maxima pe care ei o ofera
- prin wifi nu vei atinge niciodata viteza maxima, d'aia ii zice wifi, se mai pierde 10-20-30%, depinzand de router, grosimea peretilor, etc
- pentru abonamentul de 500 cam trebuie sa ai: procesor cu o frecventa mai mare de ~2Ghz, hard SATA3, memorie > 2 gb, placa de retea gigabit si bineinteles router care sa duca 500Mbps
Am abonamentul din 15/02/2015. Inainte eram spre 100 Mbps, iar acum cu Power 500 ajung la 200 Mbps. Router-ul este Asus AC56U si adaptorul Wifi este Asus USB-AC53. Am incercat si wired in router, dar si in G-PON, inclusiv de pe desktop (intel i5 4690k @ 3.5GHz, MB Asus A97 - k, 16GB RAM, SSD) fara a vedea rezultate peste. Stiu ca nu sunt garantati 500, dar cand aveam 100 Mbps ajungeam constant spre 95 Mbps.

#885
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007

View Postbaloozzy, on 09 februarie 2015 - 19:52, said:

Am abonamentul din 15/02/2015. Inainte eram spre 100 Mbps, iar acum cu Power 500 ajung la 200 Mbps. Router-ul este Asus AC56U si adaptorul Wifi este Asus USB-AC53. Am incercat si wired in router, dar si in G-PON, inclusiv de pe desktop (intel i5 4690k @ 3.5GHz, MB Asus A97 - k, 16GB RAM, SSD) fara a vedea rezultate peste. Stiu ca nu sunt garantati 500, dar cand aveam 100 Mbps ajungeam constant spre 95 Mbps.

Configuratia de pe desktop e ok. Cred ca ai pl. de baza Z97, alea sunt pe intel, A-urile sunt AMD. Router-ul duce, pl. de retea e Gigabit, SSD-ul e ssd...
Fa un test de pe desktop legat in lan la router, daca viteza e de aprox 350-400 eu as fi multumit, daca nu suna-i. Poate pe laptop configuratia nu duce si de aceea ai ~200, insa daca pe desktop nu trece de 200 eu i-as suna sa vina sa verifice, sa-si aduca ei un laptop care duce abonamentul de 500 si sa iti arate cum obtin viteza aia.

Pana acum nu am avut probleme cu ei la departamentul tehnic, au fost de treaba si au venit chiar foarte prompt, in cele 3 ocazii in care am avut probleme, de ceva ani.
Oricum, daca nu trece de 200 nu are sens abonamentul respectiv, as merge de cel de 250, mi se pare mai mult decat suficient pentru orice ai avea nevoie.

#886
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlethe_ro, on 09 februarie 2015 - 19:31, said:

Ai deja abonamentul de 500 sau ti-l doresti? Nu am inteles exact,si ma intereseaza si pe mine, inca am dubii intre RDS si NextGen, am ambii provideri la usa.
Oricum, tine cont de urmatoarele:
- viteza de 500 NU este garantata, este viteza maxima pe care ei o ofera
- prin wifi nu vei atinge niciodata viteza maxima, d'aia ii zice wifi, se mai pierde 10-20-30%, depinzand de router, grosimea peretilor, etc
- pentru abonamentul de 500 cam trebuie sa ai: procesor cu o frecventa mai mare de ~2Ghz, hard SATA3, memorie > 2 gb, placa de retea gigabit si bineinteles router care sa duca 500Mbps
Pai din moment ce tu ai un abonament din viitor (15/02/2015) de asta nu merge,poate nu a fost instalat inca,azi suntem in 09.02.2015 ;)

#887
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005

View Postcrissty, on 09 februarie 2015 - 21:01, said:

Pai din moment ce tu ai un abonament din viitor (15/02/2015) de asta nu merge,poate nu a fost instalat inca,azi suntem in 09.02.2015 Posted Image
M-ai prins. :P
15 ianuarie am facut abonamentul, dar a intrat in vigoare la 1 februarie.

View Postlethe_ro, on 09 februarie 2015 - 20:59, said:

Oricum, daca nu trece de 200 nu are sens abonamentul respectiv, as merge de cel de 250, mi se pare mai mult decat suficient pentru orice ai avea nevoie.
Si cu mine au fost prompti, dar rezultatul a fost ca sa mai fac teste si daca este sa-i mai sun. La ei sesizarea de azi apare ca fiind solutionata. Testele de banda facute la ei pe site le raman in arhiva. Daca astazi dupa ce am vorbit cu ei ajungeam spre 200 Mbps, acum spre seara iar am scazut sub 100 Mbps. Ii mai las cateva zile si voi suna iar. Legat de MB era o eroare :( , este Z97-K.

#888
georgianro

georgianro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2015
Salut, voi aveți idee ce parolă este pusă la ONT-urile DASAN H640RW oferite de către NEXT-GEN?
Când spun parolă mă refer și la interfața web și la telnet.
Mulțumesc anticipat celor care îmi vor răspunde pe subiect și nu vor devia.
Și mai am o rugăminte. Dacă este dispus careva să posteze cateva teste de viteză pe un abonament NEXT-POWER 250 de preferat unul pe intern altul pe extern.
Mulțumesc mult!

#889
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,954
  • Înscris: 14.10.2008
In ONT-uri nu se poate intra nici la RDS, doar ei pot.

#890
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Deci pana la urma cum merge netul de 500 de la nextgen?

La rds pe site macar specifica:
viteze de transfer (download), de pana la 500 Mbps*
viteze, de upload,in internet 200 Mbps*
viteze, de upload, in retea 200 Mbps*

Nextgen cu noul abonament ce viteze "garanteaza" la upload?

Eu am actual de la ei de 100 de care sunt multumit, vreau sa stiu daca maresc banda tot la ei sau la rds Posted Image

Edited by darktyroll, 04 August 2015 - 12:13.


#891
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.09.2006

View Postdarktyroll, on 04 august 2015 - 12:12, said:

Deci pana la urma cum merge netul de 500 de la nextgen?

La rds pe site macar specifica:
viteze de transfer (download), de pana la 500 Mbps*
viteze, de upload,in internet 200 Mbps*
viteze, de upload, in retea 200 Mbps*

Nextgen cu noul abonament ce viteze "garanteaza" la upload?

Eu am actual de la ei de 100 de care sunt multumit, vreau sa stiu daca maresc banda tot la ei sau la rds Posted Image

Și la ei "specifică".... dar din păcate o au extrem de mică.... Posted Image ... concluzia e evidentă: viteze slabe și abonamente scumpe pt. vitezele oferite... în comparație cu cele ale RDS.

Attached Files



#892
archone

archone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.10.2015
Orice ISP din oricare tara ofera internet  best effort cate clientii casnici.
Cititi ce inseamna asta, daca nu vreti va spun eu : pana la 100/250/500/1gb/s
In oricare contract scire asta.

Inca un lucru` foarte important.

Next-gen ofera net de pana la 100 de mb/s sau oricare ar fii contractul tau pe cablu.


Pe wi-fi nu garanteaza nimeni viteza. Poti avea chiar si 1mb/s.

Daca cititi ce afecteaza transmisia pe wi-fi o sa vedeti si de ce.

Ptr. o mai buna viteza pe wi-fi cautati sa aveti un canal liber pe care transmite routerul vostru, sa nu aveti 50 de aparate conectate ( asta ptr. vecinii buni care nu pun parola la wi-fi) si sa nu fiti intr-un bunker plin de fier ( casa cu rezistenta facuta ca pentru cutremurul din `77).

#893
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,954
  • Înscris: 14.10.2008
Mie la magazin nu-mi scadea viteza nici cand erau 20 de intrusi conectati, insa am fost nevoit sa-l parolez pentru ca o sleahta de tigani deranjau vecinii si faceau mizerie, tot tiganul are smartphone si tableta.

In Romania nu poti pune in aplicare intentii bune.

#894
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Routerul oferit de nextgen in custodie pentru abonamentul de 500mbps are standardul ac? Sau e un amarat de router de 150mbps pe wifi?

#895
archone

archone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.10.2015

View Postgandrei3, on 31 octombrie 2015 - 20:01, said:

Routerul oferit de nextgen in custodie pentru abonamentul de 500mbps are standardul ac? Sau e un amarat de router de 150mbps pe wifi?
Stie ac.

Asta scrie cartea tehnica.

Oricum nu am vazut cu ochii mei pe wi-fi mai mult de 120/100 download/upload.


Acasa am ONT Zte de la digi si abonament de 1gbp/s si nu scoate mai mult de 78/89 langa el.

Am laptop http://www.cel.ro/la...b-win8-touch-l/

La 2 metrii de el am asa : [ http://www.speedtest.net/result/4794172710.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci nu te astepta la

#896
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Am vazut ca au aparut noile abonamente de internet de 1Gbps.
Eu am un router tp-link archer c2 cu AC 433.
Ar fi fost interesant daca routerul oferit de nextgen avea AC 867, dar cred ca il pot testa o luna si apoi sa renunt la el daca observ ca este mai slab decat tp-link archer c2.

Edited by gandrei3, 24 November 2015 - 01:21.


#897
archone

archone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.10.2015

View Postgandrei3, on 24 noiembrie 2015 - 01:14, said:

Am vazut ca au aparut noile abonamente de internet de 1Gbps.
Eu am un router tp-link archer c2 cu AC 433.
Ar fi fost interesant daca routerul oferit de nextgen avea AC 867, dar cred ca il pot testa o luna si apoi sa renunt la el daca observ ca este mai slab decat tp-link archer c2.
Poti beneficia de abonamentul de 1gb/s doar daca esti pe reteaua de fibra optica.
Next-gen nu da abonamente cu viteze mai mari de 100mb/s daca nu esti pe aceasta retea din cate stiu sau esti client bussines si iti pun media convertorul in casa.
Routerul wi-fi care se livreaza pe reteaua de fibra optica adica ONT ( optical network terminal) ONU (optical network unit) sunt doar Huawei sau Dasan si tot din cunostintele mele cea ce se livreaza momentan pe piata de telecomunicatii la clientii casnici ONT-urile/ONU-urile au doar B/G/N ceea ce este ok avand in vedere ca daca vrei laptop sau telefon care stie a/c preturile acestor terminale sunt destul de piperate.

Rcs & Rds ofera clientilor si ZTE tot cu aceeasi tehnologie  ( zte am eu acasa ).

#898
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
stie cineva ceva despre telefonia mobila , am primit azi o carticica si zice ceva aici dar nu mult.

#899
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postrazvan2k5, on 31 ianuarie 2016 - 14:15, said:

stie cineva ceva despre telefonia mobila , am primit azi o carticica si zice ceva aici dar nu mult.
Pai si nu poti pune o poza cu ea sa vedem si noi despre ce e vorba?

#900
dragosj

dragosj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.10.2006
Next-Gen triple play instalat de doua zile, pe fibra, cu GPON ONT Dasan H640RW trecut in bridge (foarte amabili, rapizi si tehnici cei de la suport trebuie sa recunosc) si un Archer C9 v.1 care a preluat adresa publica pe WAN. La Next-Gen trebuie sa dati adresa MAC a routerului daca vreti bridge la ONT, nu merge ca la UPC....stiti la ce ma refer :)
Viteza obtinuta pe cablu, pe un Microserver Gen8 cu o placa de retea HP dual port 332i, a fost de 704.7Mbps si pe upload de 812.55Mbps (testul lor de viteza, as fi pus poza insa nu stiu de ce nu imi apare buton de upload). I-am chemat sa verifice pe partea de DL pentru ca la UP am avut si 960-980Mbps destul de des deci e clar o limitare undeva la DL(un echipament sau o legatura slaba pe undeva).
Pe laptop, cu WiFi intern Intel 7260ac DL&UP undeva la 320-330Mbps dar pe WiFi stim cu totii ca gigabit e doar o poveste frumoasa (1000+ Mbps ca throughput total e altceva).

Per total, pana acum, sunt multumit de setup, insa nu renunt la conexiunea UPC 500Mbps.
Nu ma pronunt inca la partea de TV si telefonie fixa pentru ca nu le folosesc momentan.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate