Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mortar hidroizolant in samburii de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Sub primul rand de caramida am pus 2,5-3 cm de mortar hidroizolant (40 kg ciment, aproximativ 60 kg nisip,  3 kg aquastop, 10-15 l de apa).
Initial am pus carton asfaltat, dar dupa ce l-am taiat la dimensiuni (deci am si pierdut materialul), consultandu-ma cu unul cu altul, am ajuns la concluzia ca mai bine torn mortar. Acel carton asfaltat creaza cica, dupa ce se distruge in timp, un plan de separare.

Din exces de zel (zic exces pt. ca am demisol, deci poate nici nu ar fi fost nevoie de acel strat) am pus mortarul si in zona samburilor (in interiorul armaturii).

Dilema mea este daca il pot lasa acolo  sau trebuie sa-l inlatur (operatiune dificila acuma, caramida e zidita, etrierii sunt din 10 in 10 cm la "imbinari") etc

Exista opinia cum ca si acel strat de mortar creaza plan de separare, si ca betonul ar trebui sa fie "monolit", sa aiba peste tot aceeasi clasa (B 250 torn eu).
Pe de alta parte eu zic ca la cat ciment am pus in acel mortar ar trebui sa fie mai tare decat betonul! Structuristul zice ca poate ramana acolo, dirigintele de santier ca nu e bine deloc sa-l las!

Constructia e localizata in Oradea, deci nu e in zona seismica, in schimb casa e construita pe o perna de balast motiv pt care e foarte bine armata.
Astept cat mai urgent sfaturile voastre.

Merci

#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
aquastop asta din ce e facut ? daca e pe baza de bitum  hidroizolatia ta nu e buna . Dar avand in vedere ca  bitumul reprezinta mai putin de 3 % din compozitie eu zic sa stai linistit Las-o asa la punctul mort. :P

#3
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Nici vorba sa fie pe baza de bitum, e un praf care se baga in momentul prepararii mortarului. Il face impermeabil (ma rog asa zice prospectu')

#4
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Daca nu este pe baza de bitum si este prevazut pentru hidroizolatii rigide ,nu elastice ,eu zic sa stai linistit .Esti in carti  :OK:

#5
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005

 mcbos, on 11th November 2009, 17:35, said:

Daca nu este pe baza de bitum si este prevazut pentru hidroizolatii rigide ,nu elastice ,eu zic sa stai linistit

Mortarul obtinut e tare. Am incercat sa sparg o zona cu un ciocan mai mare si nu reusesc. Personal mi se pare ca e mai tare ca betonul.
Probleme imi fac pt. faptul ca am acolo in samburi o zona de 2,5 - 3 cm grosime. Si la ceva evenimente sa nu crape acea zona (insa, cel putin pana acum, cutremure in Oradea nu prea au fost, la 10-15 km mai la vest nici nu se fac structurile  caselor de locuit cu beton armat).

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Cu rotopercutanta poti inlatura usor mortarul din stalpi. Este gresit in a face o separatie intre placa si stalpi.

#7
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Din pacate nu cred ca va fi usor nici cu rotopercutanta. Etrierii sunt desi, mortarul e f. tare.
De ce e asa gresit sa ramana acolo (presupund ca nu e mai slab ca betonul)? Acea zona mai subtire se poate fisura mai usor? Are o durata de viata mai mica decat betonul?

#8
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
La mine am spalat orice urma de praf si pietricica cazuta la baza stilpului.Am vb cu structuristul si a zis la fel: stilpul se toarna peste betonul curat al placii!!!

#9
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Evident ca o sa curat baza stalpului de mortarul cazut atunci cand s-a zidit caramida (mortarul cu var). O sa se curete si si armatura de acel mortar, etc
Mortarul ala cu rol de hidroizolatie insa, are cu totul alta compozitie. E format in prop. de 35-40% din ciment, restul nisip si ceva apa.  Nu are var deloc in el.
Nehotarea mea rezida din faptul ca am primit si opinii cum ca sa-l dau la o parte sau ca pot sa-l las.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate