Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scoala generala in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
la anul ca toata lumea ne vom da si noi copilul la scoala . Stam in sectorul 3 zona Titan si nu stim care e cea mai buna scoala generala din zona . Eu as vrea la scoala 195 , sotia la scoala 196 , iar bunicii la scoala 21 . Am o mare dilema ! Ce ma sfatuiti sa fac ?

#2
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Scoala generală nr. 199, zona Potcoava. Profesorii cei mai buni din zonă, o școală foarte šbunăš.

#3
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Si scoala generala nr 112, are profesori foarte buni. Este in zona Piata Salajan.

#4
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Pardon, rectific: Școala generală cu clasele I - VIII nr 199, Alexandru Ioan Cuza. -_-

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Pareri si pareri
Zic si eu una. Scoala de la intersectia M. Bravu cu Calea Vitan. nu stiu ce numar are, dar una dintre invatatoare este si autor de manuale si este chiar foarte bine cotata.
Acu mi-a venit in minte alta, Scoala Marcela Penes de la Big Berceni. Este mai departe dar este "jos palaria"

#6
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Top scoli sect.3 in ordine matematica : 80 , 81 , 88 , 195 , 199. Rezultatele obtinute de elevi la admiteri/concursuri/olimpiade sunt remarcabile. Problema cu aceste scoli (cu 'reputatie' ) este ca isi cresc pretentiile fata de parinti ( schimbat banci(musai de firma) la 2-3 ani , raschetat parchet , uniforme de fite , etc) , acelasi lucru intamplandu-se si cu profesorii , de ajungi sa duci 'buchetelul de flori' ca sa nu iti defavorizeze copilul.

#7
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008

 george67, on 24th September 2009, 10:20, said:

Top scoli sect.3 in ordine matematica : 80 , 81 , 88 , 195 , 199. Rezultatele obtinute de elevi la admiteri/concursuri/olimpiade sunt remarcabile. Problema cu aceste scoli (cu 'reputatie' ) este ca isi cresc pretentiile fata de parinti ( schimbat banci(musai de firma) la 2-3 ani , raschetat parchet , uniforme de fite , etc) , acelasi lucru intamplandu-se si cu profesorii , de ajungi sa duci 'buchetelul de flori' ca sa nu iti defavorizeze copilul.
La 199 nu e deloc așa. Plătesc fondul școlii 30 de lei pe AN. Mi se pare o sumă infimă, bani care se duc pe bănci, jaluzele... dar în niciun caz nu ne-au cerut vreodată bani pentru rașchetat parchet, băncile le-au schimbat chiar fără să știm. Uniforme nu există decât la actuala clasă a III - a B, la doamna Cristache, clasă în care e tablă de 2000 de euro, proiector, pian. Acolo e sor-mea. Să zic că la acea doamnă cresc puțin cerințele, dar nu vei nimeri la ea.



Na că acum lumea știe unde să mă găsească. :D

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ce face tabla aia de 2000 de euroi, daca nu sunt prea indiscret?

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
OFF TOPIC: Nu stiu dar costa al dracu. Eu am spart una prin liceu si gasisem la mana a doua si cam pe shustache la 15 milioane, acum 7 ani. Una noua, dinaia clasica din sticla, de scrii cu creta pe ea, nu cu marker, era 40-50 mil. Norocul meu a fost ca era la sfarsit de an si anul urmator schimbam clasa, asa ca am scapat.

#10
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008

 liviu_np, on 24th September 2009, 22:21, said:

Ce face tabla aia de 2000 de euroi, daca nu sunt prea indiscret?
Are un proiector agățat pe tavan, si tu scrii de fapt cu o umbră, nu știu cum să explic. Chestia e că acoperă mai toate materiile: cursuri de engleză, muzică, desen, plus că e interactiv. Asta dacă accepți să dai 300-400 de lei. Ți-am spus, doar la acea învățătoare există așa ceva. Restul sunt clase normale: zugrăvite, 4 table, bănci și scaune noi, termopane, jaluzele verticale, parchet... :)

#11
madic

madic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.11.2008
Buna ziua,

Ma inscriu si eu in randul celor care-si vor inscrie copilul la scoala in toamna urmatoare si ma aflu in aceeasi dilema.
Locuim tot in sectorul 3 si ca optiuni am avea (in ordinea apropierii de casa) scolile 21, 199 si 195.
La scoala 195 am o recomandare de invatatoare, dar pe zi ce trece mi se pare tot mai dificil sa fim "admisi" la ce cerere are.
Urmatoarea pe lista preferintelor ar fi scoala 199, la care insa nu am nici o idee despre invatatoarele care vor lua cls. I la anul.
Ma puteti ajuta si pe mine cu niste nume?  V-as ramane recunoscatoare, mai ales ca imi dau seama ca trebuie sa incep deja demersurile, intrucat am auzit deja de copii pentru care s-au depus dosarele de inscriere.

Multumesc.

#12
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
Probabil respectiva tabla este una interactiva, ceea ce ne face sa ne desprindem de invatamantul cu creta/creionul in mana. Un pas inainte.

#13
liliana33

liliana33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2009
Buna tuturor
Am si eu o problemă cu înscrisul la școală.Puiul meu înplineste 7 ani si din septembrie merge la scoala.Stam in sectorul 6 mai exact in Dr. Taberei si m ar interesa daca stie cineva cum este la Lovinescu(invatatoare mai buna ar fi Voicescu Ramona?)sau altă școală din zonă?
Mulțumesc frumos .

#14
Joyforever

Joyforever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2010
De scoala 80 din sectorul 3 stiti ceva? as vrea sa o mut pe fetita mea de la 88 la 80.

Edited by Joyforever, 27 January 2010 - 12:02.


#15
Iciu

Iciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2008
ce stiti de scoala 70?
cea de vis-a-vis de Victor Babes

#16
Chena

Chena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2010
Scoala nr. 21!  Cu toate increderea :thumbup: E chiar langa liceul Al. I. Cuza.E imprejmuita de multa verdeata, retrasa, ca intr-un parc.E si frumoasa si dotata si  are  semiinternat, de la 12.00 la 18.00. Nu se fac inscrieri preferential , totul e corect. Am  2 doi copii la aceasta scoala si sunt f.f. multumita de cadrele didactice si de activitatile ce se intreprind. E vizitata  de multe gradinite, in vederea inscrierii la cl. I.(se studiaza lb. germana si engleza)
Mult succes celui mic la toamna!



 angus_young, on 19th September 2009, 09:08, said:

la anul ca toata lumea ne vom da si noi copilul la scoala . Stam in sectorul 3 zona Titan si nu stim care e cea mai buna scoala generala din zona . Eu as vrea la scoala 195 , sotia la scoala 196 , iar bunicii la scoala 21 . Am o mare dilema ! Ce ma sfatuiti sa fac ?

Scoala nr. 21! Cu toate increderea  E chiar langa liceul Al. I. Cuza.E imprejmuita de multa verdeata, retrasa, ca intr-un parc.E si frumoasa si dotata si are semiinternat, de la 12.00 la 18.00. Nu se fac inscrieri preferential , totul e corect. Am 2 doi copii la aceasta scoala si sunt f.f. multumita de cadrele didactice si de activitatile ce se intreprind. E vizitata de multe gradinite, in vederea inscrierii la cl. I.(se studiaza lb. germana si engleza)
Mult succes celui mic la toamna!


 newtask, on 24th September 2009, 20:02, said:

La 199 nu e deloc așa. Plătesc fondul școlii 30 de lei pe AN. Mi se pare o sumă infimă, bani care se duc pe bănci, jaluzele... dar în niciun caz nu ne-au cerut vreodată bani pentru rașchetat parchet, băncile le-au schimbat chiar fără să știm. Uniforme nu există decât la actuala clasă a III - a B, la doamna Cristache, clasă în care e tablă de 2000 de euro, proiector, pian. Acolo e sor-mea. Să zic că la acea doamnă cresc puțin cerințele, dar nu vei nimeri la ea.



Na că acum lumea știe unde să mă găsească. :D
Bancile si reparatii,zugraveli..se fac de catre primarii, de asta nu ati fost solicitati!

Edited by Chena, 05 June 2010 - 16:06.


#17
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007

 liliana33, on 20th January 2010, 14:33, said:

Buna tuturor
Am si eu o problemă cu înscrisul la școală.Puiul meu înplineste 7 ani si din septembrie merge la scoala.Stam in sectorul 6 mai exact in Dr. Taberei si m ar interesa daca stie cineva cum este la Lovinescu(invatatoare mai buna ar fi Voicescu Ramona?)sau altă școală din zonă?
Mulțumesc frumos .

Buna,

ce ai aflat de Lovinescu? Si pe mine ma intereseaza cls I.

Multumesc!

#18
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009
Cea mai buna scoala din sectorul 6 este scoala numarul 117, va asigur ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate