Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Intrebari referitoare la proiect

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Domnilor si doamnelor dar mai ales domnilor :-)

Va rog foarte frumos sa-mi acordati o consultatie in urmatoarea chestiune:

Datele problemei:
- construiesc din caramida pe cadre;
- doresc sa pot extinde casa ulterior daca familia va necesita acest lucru (extindere in sus);
- la P+1 voi face (oricum) structura de P+2 cu amprenta la sol de 100mp;
- se considera varianta de baza de P+1 cu structura de P+2. La P+1 in varianta de baza se executa placa numai intre P si etaj. Nu si peste etajul 1.

Intrebari:
1. fata de structura de baza cam cat ma costa sa in plus sa pun placa si peste etajul 1?
2. daca pun placa peste etaj imi va fi mult mai usor sa ma extind ulterior sau nu influenteaza foarte mult?
3. daca decid sa fac si placa peste etaj se spune ca ma costa foarte putin sa fac mansarda in loc de pod. cam care e diferenta? eu ma gandesc ca ar trebui sa fie mare: proiect mai mare si mai scump, instalatii, termopane, stalpi mai inalti etc
4. un proiect complet cam in ce orizont de pret ar trebui sa se invarta? proiect care sa includa arhitectura, rezistenta, instalatii, electrica, tot, tot, tot ce trebuie. Ma intereseaza media, minimum si maximum.

Va foarte multumesc,

Radu

Edited by mikkailis, 13 September 2009 - 18:01.


#2
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
va rog frumos un raspuns!

#3
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009

 mikkailis, on 13th September 2009, 19:00, said:

Domnilor si doamnelor dar mai ales domnilor :-)

Va rog foarte frumos sa-mi acordati o consultatie in urmatoarea chestiune:

Datele problemei:
- construiesc din caramida pe cadre;
- doresc sa pot extinde casa ulterior daca familia va necesita acest lucru (extindere in sus);
- la P+1 voi face (oricum) structura de P+2 cu amprenta la sol de 100mp;
- se considera varianta de baza de P+1 cu structura de P+2. La P+1 in varianta de baza se executa placa numai intre P si etaj. Nu si peste etajul 1.

Intrebari:
1. fata de structura de baza cam cat ma costa sa in plus sa pun placa si peste etajul 1?
2. daca pun placa peste etaj imi va fi mult mai usor sa ma extind ulterior sau nu influenteaza foarte mult?
3. daca decid sa fac si placa peste etaj se spune ca ma costa foarte putin sa fac mansarda in loc de pod. cam care e diferenta? eu ma gandesc ca ar trebui sa fie mare: proiect mai mare si mai scump, instalatii, termopane, stalpi mai inalti etc
4. un proiect complet cam in ce orizont de pret ar trebui sa se invarta? proiect care sa includa arhitectura, rezistenta, instalatii, electrica, tot, tot, tot ce trebuie. Ma intereseaza media, minimum si maximum.

Va foarte multumesc,

Radu
Structura de rezistenta chiar nu costa asa mult, dar o placa in plus peste cea de la parter  e mai migaloasa.
Eu recomand planseu de beton intotdeauna la constructiile clasice peste orice nivel, cel de lemn numai la casele din lemn P+Mansarda.
E greu de spus un pret dar o aproximare ar fi sa scazi fundatia si elevatia ramanand doar cu stalpii de la parter si placa peste parter dupa care x2 si afli pretul etajului ( cu tot cu finisaj proiect, electrica, ......

#4
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
multumesc.

sa inteleg ca placa nu inseamna planseu?

radu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate