Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

sapa cu armatura peste hidroizolatie interioara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
aureliantu

aureliantu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2009
Salut tuturor,

De cativa ani imi iese apa in beci. S-a incalzit planeta, dupa cum bine stiti, si zapada nu mai tine pana primavara, ci se tot topeste si aduna in sol pana cand nivelul panzei freatice ajunge primavara mai sus decat nivelul fundatiei (acum 20 de ani cand s-a facut casa era cu 2-3 mai jos). Izolatia exterioara s-a facut cu smoala si carton, dar evident ca tehnologia de atunci era rudimentara pentru ca nu a tinut apa in afara beciului. Casa nu este locuita permanenet, mergem acolo decat vara. Mai mult de 15-20 cm apa nu mai urca, pentru ca s-a efectuat o lucrare de drenare a apelor pluviale in zona respectiva, dar din pacate cota maxima langa casa noastra nu a putut fi coborata mai jos pentru ca nu mai exista inclinarea necesara pentru drenare si atunci cu acesti 15-20 de cm am ramas descoperiti.

Dupa ce s-a retras nivelul panzei freatice si s-a uscat bine betonul, s-a executat anul acesta o lucrare de hidroizolatie cu 3 componente: amorsa bituminoasa pe baza de solvent cu uscare rapida, un strat de membrana bituminoasa BikuVap V3 si un strat de membrana bituminoasa BikuPlan P4. Am urcat si pe perete cu acest sistem, la o inaltime cu 15-20 cm deasupra nivelului maxim la care poate urca apa in sol. Acesta este stadiul actual al lucrarii. Am nevoie de sfaturi pentru etapa urmatoare.

Peste acest sistem trebuie turnata o sapa si aici parerile sunt impartite. Constructorul se gandea sa faca o sapa fara armatura, pentru ca sub sistemul actual a mai fost facuta (degeaba, ca apa tot a iesit) a hidroizolatie monostrat peste care s-a turnat sapa armata. Un alt constructor in care am mai multa incredere mi-a recomandat sa pun un beton B300 si sa nu fac sapa fara armatura, pentru ca vor aparea fisuri in timp si apa poate impinge si dezlipi cartonul de sub aceste fisuri. Dar se referea numai la podea, pe cand eu stiu sigur ca apa va impinge si pe laterale pana la jumatatea inaltimii cu care m-am ridicat.

Dilema mea este urmatoarea: este suficienta o sapa armata pe podea si o tencuiala zdravana pe perete? sau apa va impinge membrana cu tot cu tencuiala si trebuie sa fac armatura plus beton si pe laterale?

Atasez cateva fotografii cu diverse etape ale lucrarii si stadiul actual.

Attached Files


Edited by aureliantu, 08 September 2009 - 08:28.


#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
din cate vad eu este vb de un spatiu destul de complicat , cu multe colturi indoituri etc.

eu sunt cam in aceeasi situatie , insa nu mi se ridica apa , doar se infiltreaza.
Eu m-am decis sa nu pun hidroizolatie pe baza de bitum , caci nu cred ca se poate garanta etanseitatea ei la apa care vine din "spate".
Am studiat indelung produsele Isomat. inca nu pot sa dau un verdict clar referitor la ele, insa am vazut locuri in care s-au folosit si nu este urma de apa.

Eu voi proceda in felul urmator. Peste placa de la subsol voi turna o sapa armata cu fire de polipropilena, aditivata cu un component impermeabilizant in masa. Acelasi lucru il voi folosi si la tencuiala. Sper sa nu am probleme ulterior. Iar daca astea vor aparea, voi mai putea aplica inca un strat de hidroizolant bicomponent, tot de la ei.

Iti doresc bafta !

#3
aureliantu

aureliantu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2009

 kamikz, on 8th September 2009, 10:37, said:

Am studiat indelung produsele Isomat. inca nu pot sa dau un verdict clar referitor la ele, insa am vazut locuri in care s-au folosit si nu este urma de apa.

nu stiam de produsele lor, am rasfoit acum si vad ca au un mortar hidroizolant pe baza de ciment care rezista la presiune hidrostatica de pana la 7 atm ... o sa sun la producator sa vad daca se poate aplica si peste membrana bituminoasa si atunci poate in loc de sapa de beton armat torn un strat mai subtire de mortar hidroizolant. kamikz multam frumos pentru idee

a mai folosit cineva cu succes produsele astea? astept pareri si despre sapa si despre mortarul hidroizolant

#4
aureliantu

aureliantu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2009
nu pot sa folosesc mortarul hidroizolant, am citit fisa tehnica si materialul se aplica cu bidineaua, in straturi succesive si perpendiculare de maxim 1 mm grosime, pe suporturi minerale plane. ori eu am membrana hidroizolatoare cu nu stiu cate nade si petice la coltzuri ... in cel mai bun caz il dau peste sapa de beton armat de care se pare ca tot nu scap.

Edited by aureliantu, 08 September 2009 - 12:58.


#5
aureliantu

aureliantu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2009
In lipsa de sfaturi, am decis sa fac armatura in varianta pe care o consider eu cea mai sigura ... adica si pe perete in sus. Am facut din plasa de 4mm pentru ca era mai usor de manevrat. Atasez  cateva fotografii cu stadiul actual al lucrarii si va rog daca-mi puteti da feedback despre ce am gresit sau ce ar trebui facut altfel, inca nu e timpul pierdut pentru ca nu torn sapa pana saptamana viitoare. Am preferat sa lucrez personal si sa nu platesc pe cineva, pentru ca la lucrarea anterioara au facut altii si presupun ca au reusit sa deterioreze membrana prin manipularea armaturii, pentru ca a iesit apa tot ca la inceput. Eu am lucrat cu grija si am indoit toate capetele ascutite ca sa nu impinga in membrana.

Nu am legat nicicum laturile verticale pe colturi si as vrea sa stiu daca e ok sa le las asa, sau trebuie si acolo legaturi? Intre vertical si orizontal am legat peste tot (adica pe muchiile orizontale), la fel si bucatile orizontale le-am suprapus si legat impreuna ca sa iasa un "corp comun". Am suspendat armatura la 1.5-2 cm de podea, desi sapa va avea grosime intre 5 si 12 cm. Este ok asa sau trebuie sa fie la jumatatea grosimii stratului de beton ca sa aiba efect maxim? orice feedback argumentat este binevenit

Attached Files



#6
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Carton bituminos = solutie depasita, dar deh...constructorii nu au ce sa stie mai mult caci si ei sunt depasiti de evenimente...
sapa armata este ok, dar si mai bine este cum a spus cineva mai sus...cu fibre de polipropilena si facuta impermeabila in masa.
Problema insa este la rostul dintre sapa si pereti. Astfel de delimitari ridica mereu probleme. Degeaba tratez fundul, caci apa isi croieste loc pe unde poate, adica la imbinarea intre sapa si pereti. Ar fi o solutie: Sikaswell tip P(cordon), sau tip S (pasta). Acestea fiind niste produse poliuretanice (nu spuma) ce se folosesc la strapungeri de tevi prin pereti, imbinarea diverselor elemente de beton, samd... acestea in contact cu apa reactioneaza expandand si formand un dop ptr apa. In cazul tevilor se monteaza de jur imprejur, iar in cazul de fata se foloseste perimetral pe pereti, iar apoi se toarna sapa peste. Astfel se formeaza un cordon ce etanseaza intre sapa si pereti. Materialele respective sunt folosite cu succes la piscine, rezervoare de apa, samd...

In situatia data, orice lucrare ulterioara de a impermeabiliza subsolul se poate solda cu un esec. Daca nu se opreste apa de afara inauntru, este aprope inutil sa o opresti din inauntru-afara, caci intotdeauna apa trebuie sa apese un material pe stratul suport, ci nu sa il impinga de pe stratul suport. Chiar daca se reuseste oprirea apei, aceasta va fi totusi prezenta in pereti...

Spor la lucru.

#7
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003

 madcox, on 14th September 2009, 10:44, said:

Carton bituminos = solutie depasita, dar deh...constructorii nu au ce sa stie mai mult caci si ei sunt depasiti de evenimente...

Ce variante mai moderne ar fi?

#8
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
nu pot sa zic ca ar fi solutii moderne, ci ma gandeam la niste "banale" mortare de impermeabilizare ce se folosesc si la impermeabilizarea bazinelor de apa...
Ca solutie moderna ar fi membranele din pvc, dar nu in cazul de fata, ci la fundatii, terase, samd...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate