Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SEMNAL SLAB PE EMISIE STATIE CB

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
32titu

32titu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.08.2009
POATE SA AMI SPUNA CINEVA INFORMATII CUM POT GASII FINALI PT O STATIE CB    AR FI 3 TRANZISTORI      1-C 2078 , 2-B 1366/ Y742 , 3-B1366/ Y738.     VA MULTUMESC

A  ID  DE MES  DACA NU MA GASITI SI PUTETI SA MA AJUTATI       titu_ddc

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
De fapt sint numai 2 tipuri.
Attached File  2SC2078.pdf   116.28K   193 downloads
Il gasesti la telezimex.
Attached File  B1366.pdf   298.43K   87 downloads
Pe acesta poti incerca sa il schimbi cu un BD440.

Edited by bit 61, 08 August 2009 - 21:07.


#3
32titu

32titu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.08.2009
MULTUMESC DE AJUTOR
   DECI  ESTE  NUMAI ACEL C2078  FINAL  DE EMISIE

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
off topic
Foloseste caractere normale! Nu se scrie cu CAPS LOCK!

#5
32titu

32titu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.08.2009
scuze   cu scrisul

a mai avut cineva probleme cu acei tranzistori? sa se arda asa usor  se poate?

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
pai tranzistorii aia se ard de obicei daca incerci sa emiti fara antena sau cu o antena dezacordata sau scurt intre principal si tresa cablului de antena..asta ca sa nu mai luam in calcul unele modificari facute de cei care vor sa scoata si mai mult din statie decat e specificat de producator

#7
32titu

32titu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.08.2009
da  ai dreptate  am emis cu o antena slaba.    stie cineva   cat costa acei tranzistori? renteaza anlocuirea lor  sau alta statie sa cumpar

#8
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 32titu, on 9th August 2009, 15:07, said:

da  ai dreptate  am emis cu o antena slaba.    stie cineva   cat costa acei tranzistori? renteaza anlocuirea lor  sau alta statie sa cumpar


si 2sc1969 e o varianta echivalenta si nu e scump (2,4 lei) http://www.vitacom.r...e/1/key/2sc1969 . Categoric se merita sa o repari. Tranzistorii aia se gasesc sau ai putea sa pui inlocuitori nu i asa greu. Mai grav e cu tranzistorii din amplificatoarele de putere cum am eu..si am reusit sa ard unu ..si nu e numai 140 RON bucata...

#9
32titu

32titu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.08.2009
eu am un  C2078  care se zice  ca e de 7-8w   pe emisie  si mai sant 2 B1366 A MAI LASAT CINEVA O ADRESA  DAR NU AM GASIT

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 FLORIN_MX, on 9th August 2009, 15:20, said:

si 2sc1969 e o varianta echivalenta si nu e scump (2,4 lei) http://www.vitacom.r...e/1/key/2sc1969 . Categoric se merita sa o repari. Tranzistorii aia se gasesc sau ai putea sa pui inlocuitori nu i asa greu. Mai grav e cu tranzistorii din amplificatoarele de putere cum am eu..si am reusit sa ard unu ..si nu e numai 140 RON bucata...
Vezi ca 1969 aia la pretul ala sunt teapa. Sunt 2 tipuri de tranzistoare intre care se face confuzie, 1969 comutatie putere mica si 1969 a lui Mitsubishi de RF cu vreo 16W la catalog... sigur nu costa asa putin, 1969 mit e final pt statii gen President George (are vreo 3, 2 in paralel la emisie si unu prefinal), Grant de regula 2 depinde de model.

#11
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Slutare! am acest tranzistor ca final intr-o statie cb alan 52. la specificatii apare ca este de 10w dar statia emite cu 4. cum ajung la 10?
cu ce pot sa-l inlocuiesc pt o putere marita? nu cu mult. 20w maxim.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
rasistu
Nu e suficient sa inlocuiesti un trz cu unul care da o putere mai mare. Uneori e nevoie sa maresti si tensiunea de alimentare.Si mai sunt si alte chestii care trebuiesc "gadilate"..
Pe de alta parte, daca dta emiti cu putere mare, siguri bati mai departe. Problema e daca scula dumitale il poate prinde pe cel care te aude si ti raspunde de la distanta aia..
Pt ca daca omul respectiv te cheama de cateva ori, iar dta nu il auzi, e degeaba.
Practic cineva se gandeste de ce am bagat banii de pomana, sau de ca striga daca nu imi raspunde....
Asa ca daca vrei distractie, da examen de radioamator si acolo e placerea si durere...

#13
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
stiu si mi se pare absolut corect ce ai spus tu, insa cateodata ma intreb daca intr-adevar emit sau mi-a cazut antena de pe masina, pur si simplu sunt cazuri in care ii aud pe altii vorbind, printre gajaituri, insa nu imi raspunde nimeni.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Atunci verifica antena. Ea , adica sarma asta si cablul fac cam jumatate..
Sti povestea de la handbal? O echipa de handbal e compus din portar si restul.
Ai  jucat vre-o data handbal? Daca simti ca azi portarul tau nu ia gol, pleci la atac si vezi ce faci acolo. .Daca e in pasa proasta, ai meciul pierdut.
On topic. Verifica tot. Jur ca eu dupa ce am trecut d ela ML145, care avea 1450mm la una de 2100mm, am simtit ca se schimba calimera. Pe acelasi drumuri, i-am auzit pe unii din zone pe care alta data never. Si nu doar o singura data. Deci nu era Maria Sa Propagarea..
Si da, pt ca si deoarece cablu s-a rasucit, s-a rupt in locul unde facea contact.. Deci adio receptie..
Si cum am plecat la drum, si nu verificasem inainte, am zis beeppp...beep...
De atunci imi las macar cateva minute sa fac proba scurta...

Edited by Prien, 24 November 2014 - 00:00.


#15
sarpe007

sarpe007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2010
SALUTARE TUTUROR...am o problema cu un MIDLAN ALAN 52 Multi +  antena Midlan 18-244M,in sensul ca:1-desi arata puterea de emisie in LW ( 1,3) si Power( full),nu sunt auzit decit la 200 metri,desi receptionez de distante mari; 2-am schimbat antenele,cu o alta mai lunga ...acceasi situatie; 3-cu ambele antene,statia capteaza toate fluctuatiile electrice(de la usa deschisa si pina la camera de filmat din habitaclu)......oare sa fie finali arsi?,de unde se pot achizitiona ?STIMA

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate