Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Construirea unei porti culisante cu automatizare si a portii pietonale

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Salut, am ajuns in faza in care trebuie sa fac si portile, am ales ca varianta pt. poarta auto una culisanta (lungimea este de 5.5 ml).
Ii rog pe cei care au si stiu cum as putea sa construiesc singur (impreuna cu doi prieteni, unul sudor si altul lacatus) portile si sa ma indrumati in achizitionarea unei automatizari potrivite pentru acestea.
Vreau o poarta auto culisanta prin care sa nu se vada (poate fi placata cu policarbonat inchis la culoare sau orice alt material opac si usor), din profile metalice (care este dimensiunea optima a profilelor, pentru o asemenea lungime?), automatizrea sa aiba o solutie de back-up in caz ca pica curentul, cremaliera si roata dintata (sau cum ii zice) sa fie din fonta sa .
Am tras copex pentru senzori, antena, lampa avertizoare, deschidere din cheiesi alimentarea automatizarii.
La poarta pietonala am tras copex pt. videointerfon si deschiderea din casa a portii (in dreptul zavorului de la broasca)

Acum datele tehnice:
Poarta culisanta
- distanta intre stalpi (stalpii sunt din beton) este de 5.5 ml (cate role sunt necesare pentru o buna functionare la lungimea aceasta? si ce tip de role?)
- inaltimea portii trebuie sa fie de 2.5 ml (inaltimea gardului este de 2.60 ml)

Poarta pietonala
- Latime 1 ml
- Inaltime 2.5 ml

Am rugamintea sa-mi recomandati daca stiti (pe privat daca se considera reclama pe forum) si niste distribuitori de materiale si componente pentru porti, automatizare, role, sina culisanta, ghidaje, videointerfon... etc.
Atasez si o poza cu cele doua porti.
Multumesc anticipat

Attached Files


Edited by Alezandru, 29 July 2009 - 10:28.


#2
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Nimeni?

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu vreau poarta culisanta in consola si ce am gasit ok ca si materiale, pret a fost de la Mantion Franta. Daca vrei iti trimit pe pm si distribuitorii lor in Ro la care o sa gasesti preturi ok pentru ca sunt si altii care vand aceleasi produse dar cu adaosuri de 50-100%.
La actionare electrica de poarta inca nu m-am hotarat dar am exclus nice, mhouse (calitate destul de slabuta a subansamblelor) si hormann (foarte ok ca si piese dar scumpe rau).

#4
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
alezandru : noi ne construim poata acces auto culisanta fara automatizari, momentan. Componentele le luam din Hornbach ( am luat deja o parte). Acolo ai s dsen cu care cum sunt si care unde vin. fa o vizita si documenteaza-te. Macar sa ai habar cu ce se mananca.

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Poarta culisanta nu am construit, doar normala. Am folosit una insa.
Parerea mea e ca pt cadru iti trebuie teava rectangulara 30x50 sau 50x50, montat cu partea de 50 orizontala (pentru ca principala forta care va actiona asupra ei va fi vantul, greutatea fiind sustinuta de rotile). Elementele verticale din teaav de 30x30 sau 30x50, cam la 1m unul de altul, cu roata sub fiecare sau unul da unul nu. Este important ca rotile sa fie sub elementele verticale. La o deschidere de 5.5m, poarta va trebui sa aiba cel putin 8m pt a avea sustinere suficienta in timp ce culiseaza. Evident, partea care nu se vede niciodata nu e nevoie sa aiba si placa de policarbonat. Stalpii de sustinere trebuie sa fie f solizi, gen beton armat 200x200 sau teava metalica de cel putin 150 si 5 mm grosimea peretelui. Iti trebuie 2 astfel de stalpi, unul in partea dreapta in poza langa marginea portii si unul la 2.5m mai incolo (presupunand ca poarta are 8m) astfel incat poarta sa fie sustinuta tot timpul de ambii. Evident ca atunci cand este inchisa se sustine intr-o piesa de prindere la partea superioara pe stalpul din stanga. Pt mecanismul de actionare as opta (eventual in regim DIY) pt sistemul cu sufa si scripete.

#6
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi, sa le luam pe rand:

Petman, te rog daca poti sa-mi trimiti pe privat datele de contact ale firmei si recomandarea ta pentru achizitionarea sistemului (daca nu cer prea mult), sau ce ai ales tu pt. tinemultumesc

Mirela Lucia, tot asa vreau sa fac si eu (acum poarta si mai tarziu automatizarea) am fost la Hornbach si am studiat oferta lor mai de mult, de prin mai, dar am de ales intre mai multe tipuri de role (in V sau U, role cu prinderea pe profil sau cu prinderea in profil cu decuparea lui, si mai sunt 2-3 modele de role), in functi de tipul de role trebuie sa aleg sina (V sau U, as merge pe role tip U).
Sina care am vazut ca este de 3 ml (apropo nu se gaseste si mai lunga?) si aici sunt mai multe tipuri (sina care se prinde in dibluri pe beton sau care se prinde in beton cand se toarna, as inclina spre ultimul model, pare mai solid, pentru role tip U) voi de care a-ti ales? (role si sina?)

_bcristian_ multumesc pentru recomandare (pt. profil) la asa ceva ma gandeam si eu, lungimea minima a portii ca sa nu am probleme cu ea la deschidere si inchidere cam de cat poate sa fie? ca 8 ml mi se pare prea mult (dar daca nu se poate mai mica o sa o fac si asa), iar pentru sistemul de tractiune prefer varianta cu roata dintata si cremaliera din fonta (ambele).

#7
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Nimeni? nici o alta informatie?

#8
laurentiu972

laurentiu972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2006
Salut Alezandru,
Ai terminat portile?  Am si eu de facut 2 in perioada asta si  m-ar interesa ce solutie ai ales, eventual niste foto ar fi utile.
Multumesc

Edited by laurentiu972, 27 May 2014 - 10:38.


#9
atutech

atutech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2013
Cea mai eleganta solutie este de departe poarta culisanta autoportanta. Are o serie de avantaje, iarna nu mai trebuie sa te dai jos din masina sa cureti zapada, etc.
Poarta autoportanta, este o poarta culisanta cu "coada" sau contragreutate. Vezi documentul aici cum trebuie sa arate o poarta autoportanta sau acceseaza produsul de aici , vezi tabul documentatie.
Spor la treaba.

Atentie cu link-urile.

Edited by ggelu, 21 November 2015 - 17:09.


#10
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Postatutech, on 21 noiembrie 2015 - 17:00, said:

Cea mai eleganta solutie este de departe poarta culisanta autoportanta. Are o serie de avantaje, iarna nu mai trebuie sa te dai jos din masina sa cureti zapada, etc.
Poarta autoportanta, este o poarta culisanta cu "coada" sau contragreutate. Vezi documentul aici cum trebuie sa arate o poarta autoportanta sau acceseaza produsul de aici , vezi tabul documentatie.
Spor la treaba.

Partial adevarat, intr-adevar, insa in afara de datul jos din masina pentru curatatul zapezii samd, alte avantaje nu vad. Solutia constructiva este mai complicata, din interior - in opinia mea - intregul ansamblu arata ca naiba, costurile cu carucioare, calea de rulare pentru acestea s.a. sunt mai mari, iar optiunile pentru materiale sunt limitate.

#11
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
O parere va rog . Am kitul acesta Nice RD400 pt porti culisante si am avut o nenorocire la instalatia electrica in sensul ca am avut faza pe ambii poli ai prizei si a mutir motorul . Stiti cumva daca are ceva siguranta fuzibila tocmai pt a proteja circuitele ? Sa nu desfac aiurea si sa-mi prind urechile , mersi
file:///D:/Descarcari/RD400KCE_1.pdf
https://www.nicefory...IS0281A00MM.pdf
Am catat insa n-am gasit nici o informatie , multumesc .
Kitul are cam 6 ani in care a functionat foarte bine .

#12
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Nu m-am rabdat si am desfacut cutia motorului unde am gasit o fuzibila de 1A , ascunsa intr-un soclu , am aschimbat-o si... victorie ! Merge din nou Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate