Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

fatada casa

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dany26

dany26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2009
Buna ziua, am si eu intrebare despre pasii ce trebuiesc urmati in vedrerea efectuarii unei fatade la casa dupa ce s-a izolat polistiren expandat? s-ar putea lipi de exemplu piatra murala pe acel polistiren avand in vedere ca re 10 cm?
Sau daca dam tencuiala decorativa, inainte de aceasta care sunt pasii?

Edited by dany26, 06 July 2009 - 18:37.


#2
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Dupa ce se pune polistirenul, se tencuieste (se pune plasa si 2-3mm de adeziv) apoi se da cu tinci (suprafata trebuie sa fie perfect dreapta pentru decorativa) apoi se da cu tencuiala decorativa. Daca sunt muncitori care spun ca peste tencuiala merge direct cu decorativa, schimba-i (eu i-am schimbat). Nu ca nu ar merge, merge, dar mai tarziu se vad diverse nuante de culoare, nu vei avea ceva uniform pe toata casa.
Daca vrei sa pui klinker (caramida aparenta) nu mai trebuie sa dai cu tinci, o lipesti peste tencuiala.

Sper ca am spus corect, sunt explicatiile echipei de mesteri. Daca am gresit cu ceva, va rog sa ma corectati pentru ca peste 2 zile noua echipa incepe sa faca ceea ce am descris (tinci, culoare, klinker) si sa stiu ce sa le cer.

#3
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Din cunostintele mele plapande la propriu stiu ca nu se da cu tinci, ci cu amorsa inainte de decorativa. Si eu mai am un pic si ajung in acelasi stadiu..

#4
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
piatra decorativa se aplica doar pe extrudat

#5
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Corect, am uitat sa specific. Klinkerul il pun pe soclu, iar pentru soclu am polistiren extrudat, doar ca mai trebuie montat.

 CRG, on 7th July 2009, 17:36, said:

Din cunostintele mele plapande la propriu stiu ca nu se da cu tinci, ci cu amorsa inainte de decorativa. Si eu mai am un pic si ajung in acelasi stadiu..
Este acelasi material tinciul sau amorsa? De fapt amorsa imi suna a zeama, iar tinciul a iaurt (iertati-mi "cunostintele" in constructie, dar le invat o data cu cresterea casei). Trebuie sa ii mai intreb pe muncitori. De fapt o sa le zic ca vreau sa nu am pete de diverse nuante de culoare pe casa si sa nu imi cada/exfolieze tencuiala decorativa dupa 2 ani.

Edited by Dic1, 07 July 2009 - 17:28.


#6
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Inainte de decorativa se da un grund in nuanta decorativei. Tinciul din ce stiu eu e alta "mancare de peste" care nu prea are ce cauta cand se doreste finisajul cu tencuiala decorativa.

#7
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Din cate mai stiu si eu tinciul ala e tot din adeziv doar ca mai moale si e bine sa fie dat pt ca se indreapta mai bine si nu se mai vad acele dungi si diferente de dupa tencuire a izolatiei (dupa cum zice si Dic1) , apoi se da obligatoriu cu amorsa(si nu amorsa de interior,pt lavabila si glet).Amorsa se numeste Putzgrund si se da doar unde vine decorativa(rillenputz,raibeputz,fashenputz...). Daca nu dai tinciul o sa se vada diferente sigur,iar daca nu dai amorsa o sa vezi in primavara cum se va dezlipi decorativa(portiuni mici).Si la cat costa pe mp nu cred ca iti convine, mai ales ca nu se prea poate retusa.
Daca pui piatra ar fii bine sa mai intaresti cu inca vreo cateva ciuperci dinalea de polistiren.

#8
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Poate e de fols cuiva ... http://www.alvvimar....ol_Capatect.pdf

#9
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 adi_botor, on 24th July 2009, 18:11, said:

Daca pui piatra ar fii bine sa mai intaresti cu inca vreo cateva ciuperci dinalea de polistiren.
daca plachezi peste polistiren (cu faianta, piatra, etc) ciupercile le pui peste plasa, ca sa nu iti cada (jupoaie) plasa neprinsa si data doar cu masa de spaclu. si dupa aceea dai cu masa de spaclu. doua maini, obligatoire mon cher.
si ar fi bine sa nu prinzi ciupercile pe colturi cum se face deobicei, ci sa le infigi in plin.
risti sa vina jos toata plasa cu faianta (piatra) cu tot. ciupercile infipte in zid tin si plasa, pe intreaga suprafata si impiedica "descoamarea".
o frenezie, iti inchipui ...! sa te trezesti cu covoru de faianta sau piatra peste tine.

Edited by casuta_papusilor, 24 July 2009 - 19:57.


#10
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
presupunand ca ai polistirenul si diblurile de ancorare puse etapele sunt:
-se intinde adezivul folosit si pentru prinderea placilor in strat uniform de aproximativ 2 mm cu fierul de glet
-se pune plasa
-se intinde adezivul dat inainte peste plasa

(NU PUNETI PLASA SI APOI DATI CU ADEZIV)
(la colturile usilor, ferestrelor plasa se DUBLEAZA punanduse cate o fasie de 1m cu 0,3 perpendicular pe diagonala golului. unde se imbina plasele, ele se petrec 7-10 cm)

- dupa ce s-a intarit primul strat de adeziv, se mai da inca unul, tot asa, aproximativ 2 mm

daca se va placa peretele lucrarile se opresc aici, inainte de placare aplicandu-se amorsa
daca se va vopsi lavabil, var, tencuiala decorativa SE DA TINCI. pentru care tinci NU se foloseste adezivul. exista tinci la saci sau se poate prepara local din nisip fin ciment si var.

- daca dati lavabil de exterior, atentie la coloranti care trebuie sa fie musai si ei de exterior. altfel, dupa cateva luni la soare se decoloreaza.
- pentru decorativa, sunt producatori care specifica folosirea unui grund la colare, altii o simpla amorsa incolora sau alba.

#11
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Piatra nu e ok pe termosistem, e a naibii de grea... Chiar si 2 kile cat are decorativa inseamna destul de mult, darmite piatra naturala. Firmele serioase recomanda piatra pe suprastructura de aluminiu, vezi lithodecor versus meldorfer. Cine face putine sapaturi va intelege. Eu m-am linistit cu piatra ...

#12
maximus75

maximus75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2009

 as xxl, on 25th July 2009, 20:50, said:

presupunand ca ai polistirenul si diblurile de ancorare puse etapele sunt:
-se intinde adezivul folosit si pentru prinderea placilor in strat uniform de aproximativ 2 mm cu fierul de glet
-se pune plasa
-se intinde adezivul dat inainte peste plasa

(NU PUNETI PLASA SI APOI DATI CU ADEZIV)
(la colturile usilor, ferestrelor plasa se DUBLEAZA punanduse cate o fasie de 1m cu 0,3 perpendicular pe diagonala golului. unde se imbina plasele, ele se petrec 7-10 cm)

- dupa ce s-a intarit primul strat de adeziv, se mai da inca unul, tot asa, aproximativ 2 mm

daca se va placa peretele lucrarile se opresc aici, inainte de placare aplicandu-se amorsa
daca se va vopsi lavabil, var, tencuiala decorativa SE DA TINCI. pentru care tinci NU se foloseste adezivul. exista tinci la saci sau se poate prepara local din nisip fin ciment si var.

- daca dati lavabil de exterior, atentie la coloranti care trebuie sa fie musai si ei de exterior. altfel, dupa cateva luni la soare se decoloreaza.
- pentru decorativa, sunt producatori care specifica folosirea unui grund la colare, altii o simpla amorsa incolora sau alba.
si totusi ,nici unul dintre marii producatori BAU..   , CER..nu recomanda tinci inainte de decorativa ,ba mai mult nu au un tinci pentru asa ceva . Am gasit insa la  ital kol un tinci dar nu stiu daca merge si la produsele de la ceresit respectiv ct85  si la baumix glc 46 care se recomanda doar in cazul in care se finiseaza cu lavabila .
   Asta e ceea ce spun producatorii si ce scrie in fisele lor ,daca realitatea e alta astept  sa vad un exemplu concret dupa 1-2 ani cu tinci si fara exfolieri ,ca de fapt ei asta spun ca e periculosd sa se exfolieze tinciul de pe masa de spaclu
                                                                                                        succes

#13
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009
buna ziua ,am o intrebare :
- se poate modela tinciul  la  aplicare pe suport de adeziv polistiren ? Orice model , numai drept nu! Cineva spunea ca pot folosi un trafalet dupa aplicare ,sa iasa ca o coaja de pom. Se poate?
    peretele exterior este placat cu polistiren de 5 ,apoi dat adeziv peste plasa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate