Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Cum se construieste o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
Personal o sa incerc sa-ti fiu aproape.
te rog, straduieste-te si citeste forumul despre constructia de case pe ultimele 3 luni.
O sa observi, dupa lecturarea atenta, ca sunt si sugestii pertinente, CORECTE, unele chiar documentate si brusc o sa stii sa deosebesti vorbaria multa si stearpa de cea concreta (ce-mi plac mie englezii astia cu acest cuvant CONCRETE=BETON; asa de frumos, de plin si de amplu suna in RO. ca-i mai mare dragul; un cuvant, multiple sensuri; care tin la compresiune !).
Poiezie, poiezie dar pune mana pe mouse si citeste...

#20
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Sper sa iasa bine. Dar in 2-3 saptamani vrei sa te apuci si nu stii ce-i aia cosoroaba ...  :(   Adica vreau sa zic ca trebuie sa o iei foarte de jos si nu prea ai timp. Sper ca macar sa fii foarte indemanatic, ca sa compensezi cumva.  Si nici sa nu te bazezi pe raspunsuri in scurt,la intrebari de genul: "maine torn,cum sa fac; sau e bine asa?" Poate au oamenii treaba atunci si nu intra pe forum. Crezi ca esti singurul care construieste ? Sau cine intra poate nu stie sa raspunda.

A propos, cosoroabe = patratii care se aseaza pe grinzile turnate peste zidurile exterioare ale casei, si in care se prind capriorii.
calareti = bari de fier cu ciocuri la ambele capete,folosite la placa ce se toarna peste parter,etaj,etc   Se monteaza in partea superioara a armaturii, dinspre grinzi spre interiorul,centrul fiecarei camere (de regula)

Am incercat sa explic cat mai clar, dar nu stiu cat te vor lamuri astfel de definitii. Gasesti insa poze pe forum. Studiul nu poate fi inlocuit cu altceva. Desi, crede-ma, cat de bine ai sti teoretic, daca nu ai totusi pe cineva care sa fi mai lucrat in constructii va veti descurca f.greu. Teoria e una, practica alta.

Bafta.

#21
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Anul acesta e clar ca nu mai poti face nimic, dupa cum iti doreai, de unul singur. Ceea ce e bine, vei avea timp de studiat Forumul, iti rezolvi problemele cu actele - certificate, avize, proiect, autorizatii etc. - si la anul in primavara incepi cu forte si cunostinte proaspete.
Am vazut niste carti care par interesante, le poti comanda si pe net la www.librarie.net, din colectia "Poti face si singur", pe diverse teme.
Sa ai spor!

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ar putea eventual prin toamna sa faca fundatia, daca se hotaraste pe proiect.

#23
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Eu studiez despre case din 2005 vara... Cam de cand am cont de user pe softpedia.. Si n-a iesit prea grozav a mea casa pana acum, sa zicem mai degraba "acceptabil". In conditiile in care stiu ce e aia cosoroaba sau calaret. Te mananca aia de viu :D

Exista o carte: http://www.houseofgu...casa-singur.php Pe mine m-a ajutat mult. La fel m-a ajutat si:

http://www.universul...gleturi--i14402

Apropos, cosoroaba se pune si la interiorul podului, sub un pop si ulterior pana ;)

La un moment dat o sa fac un fel de "top 20 sfaturi de la un patit" pe jurnalul meu, dar asta spre finalul casei la rosu. Un prim sfat pentru tine daca vrei sa faci scurtaturi e sa-ti iei un om de incredere, independent de constructor, care sa stea macar 3 ore pe santier in fiecare zi.

Bafta multa si nu spera sa iasa 100% bine.

Edited by CRG, 02 July 2009 - 11:43.


#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostCRG, on 2nd July 2009, 12:42, said:

Apropos, cosoroaba se pune si la interiorul podului, sub un pop si ulterior pana ;)

Asta de ce, ca n-ai gasit cum sa-i zici altfel ? Aia e talpa scaunului, daca am inteles bine la ce te referi. (ca nu stiu de ce pana zici)

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Ete-l aici. Asa i se spune in extrasul de materiale, banuiesc ca arhitectul ala nu bate campii...

Attached Files

  • Attached File  2.2.jpg   160.3K   230 downloads


#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu stiu cum li se spune pe santier, ca n-am invatat asta la scoala ! Omul vrea sa stie cum se numesc in limbajul curent, nu in studiile de specialitate.

Desi mi se pare cam ciudat acel arhitect. N-am mai vazut denumite asa pe nici un proiect.

#27
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postportocaliul, on 1st July 2009, 05:04, said:

Anul acesta e clar ca nu mai poti face nimic, dupa cum iti doreai, de unul singur. Ceea ce e bine, vei avea timp de studiat Forumul, iti rezolvi problemele cu actele - certificate, avize, proiect, autorizatii etc. - si la anul in primavara incepi cu forte si cunostinte proaspete.
Am vazut niste carti care par interesante, le poti comanda si pe net la www.librarie.net, din colectia "Poti face si singur", pe diverse teme.
Sa ai spor!
buna seara,urmaresc de ceva timp discutia asta si cred ca va pot contrazice,si va spun asta deoarece lucrez in domeniu de multa vrema ce-i drept de ceva timp nu in tara,deci sa revin daca iese autorizatia de constructie ,are suficient timp ca in toamna sa intre in casa,nimic mai simplu pentru el care nu are experienta,invata din mers adica azi studiaza un pic despre fundatie,si pune in aplicare apoi,se informeaza despre modul de zidire si zideste etc etc si cu atatia amici ce-i dau sfaturi pe aici se descurca,nu?vointa si putere de licru sa fie

#28
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

View PostDDuras, on 2nd July 2009, 16:20, said:

Eu stiu cum li se spune pe santier, ca n-am invatat asta la scoala ! Omul vrea sa stie cum se numesc in limbajul curent, nu in studiile de specialitate.

Desi mi se pare cam ciudat acel arhitect. N-am mai vazut denumite asa pe nici un proiect.

si eu am trecut in proiect tot COSOROABA ....cand am vb cu seful lucrarii nu stia ce e aia cosoroaba si dupa ce a vazut proiectul si-a dat seama si imi spunea ca pe santier au alte denumiri iar meseriasii chiar daca nu vad proiectul isi cam dau seama dupa dimensiuni despre ce e vorba asta in cazul in care nu stii toate denumirile......care har domnului sunt multe denumiri pt orice lucru :D

#29
dvstt

dvstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2008

View Postiulian_brutus, on 29th June 2009, 03:16, said:

Stiu toate aceste aspecte si iti multumesc ca mi le-ai reamintit.Suprafetele inscrise pe desen reprezinta "lumina" camerelor sau cum s-o chema.In plus am regandit de mult "schita" asta insemnand ca am hotarat ca sa maresc pe directia N-S(ca sa ma exprim asa)  cam cu 0,5m.La capitolul mobila sunt adeptul camerelor cat mai libere, cat mai simple....dar totusi ai dreptate :D.Ma voi gandi si in urmatoarele zile/saptamani cand voi lua legatura cu un arhitect vom vedea ce e de facut.Probabil ca voi lati holul la 2m.Multumesc mult ca mi-ai adus aminte sa precizez si aceste detalii.
Imi cer scuze si pentru eventualele si viitoarele greseli de tastare dar am o tastatura cu butoane mai "incapatanate" :D B)

Salut,

Si eu ma gandesc sa imi ridic o casa in regie proprie, am facut zeci de planuri, si am vorbit pana acum cu 4 arhitecti. Inca oscilez intre casa pe structura de lemn, si casa facuta in stil traditional...cu betoane. Fiecare varianta are avantaje si dezavantaje: timpi diferiti de executie, costuri diferite de constructie, etc. La mine se da o lupta continua intre mine si restul familiei in ceea ce priveste solutia constructiva. Probabil ca de aceea nici nu am semnat cu nici un arhitect.
Dar, in urma discutiilor purtate cu arhitectii am tinut minte cateva lucruri esentiale, care ma vor ajuta sa fac unele observatii asupra proiectului tau:
1. Holul in proiectul tau insumeaza aprox 20 m2 (parter + etaj) ceea ce este enorm, mai ales la dimensiunile pe care vrei sa le aiba casa ta.
2. La etaj renunta la una din bai si lasa doar una singura care sa deserveasca toate camerele. Si sa o faci mai mare...macar la 5m2 ca sa poti baga si o cada sau  cabina de dus. La 2,25m2 nu ai loc decat de vasul de wc si de chiuveta. Btw, asa mai scad si costurile casei, ca nu mai platesti un rand de obiecte sanitare, ca sa nu mai vorbesc de costurile instalatiei sanitare.
3. Cand te duci sa vorbesti cu arhitectul, spune-i sa iti eficientizeze impartirea spatiilor, pentru ca acum tu practic pierzi 20% din spatiul util al casei. Pentru varianta pe care o vrei tu exista si o alta asezare a camerelor, care pentru aceeasi suprafata construita iti va da un spatiu util mai mare. Vei vedea ca poti avea dormitoare un pic mai mari, eventual si un mic dresing. Nu am timp acum, ca ti-as fi facut o schita cu un plan cat de cat optimizat. Daca vrei totusi sa vezi la ce varianta am ajuns eu la un moment dat...pm.
4.Cand realizezi proiectul casei trebuie tinut cont si de orientarea casei fata de Nord.
5.Nu te zgarci la proiect. Sa nu cumperi doar partea de proiect care iti foloseste la obtinerea autorizatiilor de constructie. Cumpara inclusiv partea de detaliu, atat pe partea de structura, cat si pe partea de instalatii (electrice, sanitare...). Si sa nu uiti sa ceri si lista detaliata cu toate materialele care vor intra in casa ta(inclusiv cantitativ).Spun acest lucru, pentru ca asa poti sa faci o evaluare a costurilor cu materialele pe care le vei avea. Mai mult ca sigur ca te va costa mai mult proiectul, dar in mod garantat vei elimina o mare parte din pierderi.

Spor la construit.

#30
arhiconcept

arhiconcept

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.07.2009
Citeam mai devreme raspunsurile de pe forum si raman oarecum consternat...
Cu cat auzi mai multe pareri, cu atat e mai greu sa iei o decizie!
Stiu ca romanul s-a nascut poet, constructor si doctor, dar nici chiar asa! Eu am invatat o lectie pe care m-am hotarat s-o respect, pentru ca am verificat-o in nenumarate cazuri. De fiecare data cand am o problema de rezolvat care nu tine de experienta sau pregatirea mea sa ma duc la cineva care numai cu asta se ocupa. De asta s-a inventat diviziunea muncii-sa facem fiecare ce ne pricepem mai bine. Bineinteles ca aproape oricine se pricepe spre exemplu sa puna faianta-dar n-o sa-i iasa niciodata treaba la fel sau in acelasi timp cu cineva care face meseria asta de 10 ani! Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca atunci cand aceste activitati presupun specializare superioara a face un lucru la care nu te pricepi devine chiar periculos!
Revenind la subiectul discutiei. Primul lucru de facut atunci cand vrei sa te apuci de o casa este sa-ti calculezi cat de cat bugetul, sa te gandesti ce vrei si apoi sa-ti alegi un arhitect cu care sa porti discutiile mai departe. Bineinteles, arhitectul trebuie ales cu grija, in functie de modul in care lucreaza si ce lucrari anterioare a avut si nu doar dupa criteriul financiar. Cateva sute de euro "economisite" cu un proiectant neprofesional pot insemna in executie un adevarat dezastru, incepand de la modul cum arata casa si e compartimentata pana la solutia constructiva aleasa! Am intalnit de-alungul activitatii mele nenumarate cazuri de beneficiari care au fost atrasi de niste proiecte "ieftine" si apoi au avut de scos de la cateva mii pana la cateva zeci de mii de euro pentru a indrepta grave erori de conceptie! Principiul "zgarcitul mai mult plateste" se aplica in toate domeniile!

Nu spun aceste lucruri pentru ca eu sunt arhitect  (daca-mi spunea cineva ca si-ar fi rupt un picior l-as fi trimis la un medic ortoped!!!)-ci pentru ca aceasta e ordinea fireasca.
Cautati cu grija un arhitect caruia sa va hotarati sa-i acordati increderea voastra, nu mai plecati urechea la toate "sfaturile"-care de multe ori va pot face mai mult rau decat bine- si acesta va va ajuta sa formati o echipa de proiectanti cu care sa continuati pentru inceput proiectul: inginer constructor, instalatii, geotehnician, etc. Toate aspectele legate de case-ce suprafata sa aiba, cum sa arate, cum sa fie compartimentata, ce structura sa folositi, ce instalatii aveti nevoie, etc-le puteti lamuri cu profesionistii alesi de Dvs! Rolul lor nu este doar sa va dea niste "hartii " necesare sa obtineti autorizatia de constructie! Daca proiectantii, constructorul, etc sunt bine alesi si ii tratati cu incredere- va pot ajuta sa obtineti o constructie de calitate si (ar zice unii-paradoxal!!!) chiar mai ieftina decat daca ati face lucrurile dupa ureche!
Stim cu totii ca Romania e plina de hoti si pseudo-profesionisti care nu fac decat sa te jumoale, dar mai exista si profesionisti adevarati alaturi de care puteti realiza un lucru de caliate!

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Noi ii spuneam lucruri legate de construirea casei. Nu cred ca l-a indemnat cineva sa renunte la arhitect sau sa ia unul de 2 bani.

Oricum vad ca nu mai da nici un semn de viata. Ori s-a razgandit, ori e f.ocupat cu studiul despre cum se ridica o casa .  ;)

#32
Lucian_Eu

Lucian_Eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.07.2009

View Postiulian_brutus, on 27th June 2009, 22:13, said:

Deschid acest subiect nou cu o mare teama in suflet(sau bucurie), ca cei ce-l vor citi se vor amuza teribil.
Datele problemei sunt urmatoarele:
-tanar(cu varsta pana in 25 de ani), fara nicio experienta sau tangenta cu constructiile, doreste a construi o casa undeva in jurul a 100m2 utili de forma P+M, in regie proprie(ca deh....sunt tanar si nu ma prea scald in bani) cu ajutorul rudelor, multe la numar, dar din nou fara mari tangente cu constructiile ;
-casa de preferat se va construi din caramida/BCA;
-lucrarile toate , cu exceptia a tot ce tine de acoperis si finisajele casei se vor realiza de mine&familia;
Ce as dorii eu concret de la utilizatorii forumului este indrumare si sfaturi despre construirea casei in termeni simpli, eventual definirea unor termeni uzuali si cu care eu nu sunt familiarizat(unde nu voi pricepe voi intreba, fiti siguri!!).
Ma adresez oamenilor binevoitori si care doresc sa ma ajute in constructia casei SOFTPEDIA(chiar asa o sa-i zic!!!:)daca cei de la Youtube au facut o orchestra....noi de ce nu am face o casa???).
Concret astept sfaturi incepand cu faza saparii fundatiei si pana la terminarea casei la rosu.
As mai dori sfaturi(schite-planuri-idei )de cum sa arate casa de 100m2 dar care sa contina:
*3 dormitoare si 2 bai mici(doar cu dus, ciuveta si WC) la mansarda;
*o bucatarie, o sufragerie, o camara, o baie de serviciu si eventual o camera destinata oricarei activitati la parter;
*un hol/holulet si la parter si la mansarda.
Se mai ofera problemei urmatoarele date :
-iesirea la strada/latimea terenului este de 10m
-suma maxima de cheltuit pentru etapa casei "la rosu" de maxim 25000euro.
-terenul deja cumparat
As mai dori detalii si despre etapele obtinerii actelor si a autorizatiei de constructie(unde trebuie sa ma duc prima oara , apoi unde si tot asa).
De 3 saptamani tot citesc pe forum si nu gasesc nimic pe mintea mea greoaie sa ma lamureasca 100% cu ce se "mananca" constructia unei case.
Mult respect si astept cu nerabdare raspunsuri si ajutor la problema mea.

Un sfat scurt; am contruit pana acuma ceva case ;). Incearca sa te zgarcesti la tot, nu te ambala, nu te grabi desi-ti vine. O casa te costa la rosu intre 12.000-60.000 depinde doar de tine si de chibzuinta ta. ;) Succes!

Cu Drag,
Lucian

#33
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Cat ar costa acum o casa gata finisata(la nivel mediu) , construita din caramida si invelita cu tigla, avand circa 150m spatiu locuibil, insa nemobilata?Ma refer la costurile totale cu avizari, proiecte, materiale , realizata in regie proprie.Depasesc 60.000 de euro?

#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Doar pe parter va destul de greu sa o scoti la pretul asta, dar nu imposibil. Sunt mult prea multe variabile la mijloc.

#35
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Daca in pretul asta vrei si terenul...nici o sansa,daca ai terenul si ''te orientezi'' in piata sunt convins ca o faci,chiar si parter (fara granit,marmura si lemn masiv,cu finisaje de rand)

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Trebuie sa recunosc ca eu sunt ramas pe preturile dinainte de criza. Deci las pe altii mai avizati sa se pronunte.  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate