Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum se construieste o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
Deschid acest subiect nou cu o mare teama in suflet(sau bucurie), ca cei ce-l vor citi se vor amuza teribil.
Datele problemei sunt urmatoarele:
-tanar(cu varsta pana in 25 de ani), fara nicio experienta sau tangenta cu constructiile, doreste a construi o casa undeva in jurul a 100m2 utili de forma P+M, in regie proprie(ca deh....sunt tanar si nu ma prea scald in bani) cu ajutorul rudelor, multe la numar, dar din nou fara mari tangente cu constructiile ;
-casa de preferat se va construi din caramida/BCA;
-lucrarile toate , cu exceptia a tot ce tine de acoperis si finisajele casei se vor realiza de mine&familia;
Ce as dorii eu concret de la utilizatorii forumului este indrumare si sfaturi despre construirea casei in termeni simpli, eventual definirea unor termeni uzuali si cu care eu nu sunt familiarizat(unde nu voi pricepe voi intreba, fiti siguri!!).
Ma adresez oamenilor binevoitori si care doresc sa ma ajute in constructia casei SOFTPEDIA(chiar asa o sa-i zic!!!:)daca cei de la Youtube au facut o orchestra....noi de ce nu am face o casa???).
Concret astept sfaturi incepand cu faza saparii fundatiei si pana la terminarea casei la rosu.
As mai dori sfaturi(schite-planuri-idei )de cum sa arate casa de 100m2 dar care sa contina:
*3 dormitoare si 2 bai mici(doar cu dus, ciuveta si WC) la mansarda;
*o bucatarie, o sufragerie, o camara, o baie de serviciu si eventual o camera destinata oricarei activitati la parter;
*un hol/holulet si la parter si la mansarda.
Se mai ofera problemei urmatoarele date :
-iesirea la strada/latimea terenului este de 10m
-suma maxima de cheltuit pentru etapa casei "la rosu" de maxim 25000euro.
-terenul deja cumparat
As mai dori detalii si despre etapele obtinerii actelor si a autorizatiei de constructie(unde trebuie sa ma duc prima oara , apoi unde si tot asa).
De 3 saptamani tot citesc pe forum si nu gasesc nimic pe mintea mea greoaie sa ma lamureasca 100% cu ce se "mananca" constructia unei case.
Mult respect si astept cu nerabdare raspunsuri si ajutor la problema mea.

#2
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Salutare! Cateva sugestii:
-pt.proiect sunt sigur ca aveti in cap acteva schite. In functie de pozitionarea, forma, inclinarea terenului, dupa ce faci un studiu topo si unul geo, discutati cu un arhitect (&proiectanti de specialitate) si realizati un proiect al casei (de preferat un proiect cu toate detaliile de executie). Incearca sa ajungi la o varianta finala, fara a mai face modificari ulterioare. Ai inclusiv o sectiune legata de Proiectare, cu siguranta iti va fi utila;
-avize, autorizatii etc. - foarte important sa fii OK, sa le ai, sa n-ai batai de cap (controale, amenzi etc.);
-pt. partea de constructie efectiva, daca vrei sa faci casa in regie proprie (pt. reducerea costurilor) iti sugerez sa petreci o buna periada de timp citind diverse sectiuni una mai importanta ca alta - aici se vede marele avantaj al forumului Softpedia, respectiv buna structurare pe importantele capitole - structura de rezistenta a casei, acoperisuri, instalatii etc. Inarmeaza-te cu multa rabdare si tot volumul asta imens de informatii te va ajuta. Intreaba pe un subiect anume si cu siguranta ti se va rasounde. Sigur nu vei primi raspuns la intrebarea gererica "cum sa imi construiesc o casa?". Raspunsul final la aceasta intrebare este de fapt scopul forumului, si ideea este sa sintetizezi raspunsurile si cunostintele pe care le vei acumula. Foarte utile cred ca iti vor fi diversele jurnale de casa, pareri impartasite de prieteni ai forumului.

In concluzie, inarmeaza-te cu rabdare si sa ai spor la citit!
Succes!

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
La 100 mp utili sau desfasurati iti ajung cei 25 k, eu aseara am facut un deviz unor cunostinte pentru o casa in jur de 100 mp, ceva destul de rudimentar si ajungea undeva peste 18 k, cu tot cu manopera. Asa ca s-ar putea sa iti ajunga si pentru invelitoare, eventual si un termosistem. Succes!

#4
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009

 portocaliul, on 28th June 2009, 06:42, said:

Salutare! Cateva sugestii:
-pt.proiect sunt sigur ca aveti in cap acteva schite. In functie de pozitionarea, forma, inclinarea terenului, dupa ce faci un studiu topo si unul geo, discutati cu un arhitect (&proiectanti de specialitate) si realizati un proiect al casei (de preferat un proiect cu toate detaliile de executie). Incearca sa ajungi la o varianta finala, fara a mai face modificari ulterioare. Ai inclusiv o sectiune legata de Proiectare, cu siguranta iti va fi utila;
-avize, autorizatii etc. - foarte important sa fii OK, sa le ai, sa n-ai batai de cap (controale, amenzi etc.);
-pt. partea de constructie efectiva, daca vrei sa faci casa in regie proprie (pt. reducerea costurilor) iti sugerez sa petreci o buna periada de timp citind diverse sectiuni una mai importanta ca alta - aici se vede marele avantaj al forumului Softpedia, respectiv buna structurare pe importantele capitole - structura de rezistenta a casei, acoperisuri, instalatii etc. Inarmeaza-te cu multa rabdare si tot volumul asta imens de informatii te va ajuta. Intreaba pe un subiect anume si cu siguranta ti se va rasounde. Sigur nu vei primi raspuns la intrebarea gererica "cum sa imi construiesc o casa?". Raspunsul final la aceasta intrebare este de fapt scopul forumului, si ideea este sa sintetizezi raspunsurile si cunostintele pe care le vei acumula. Foarte utile cred ca iti vor fi diversele jurnale de casa, pareri impartasite de prieteni ai forumului.

In concluzie, inarmeaza-te cu rabdare si sa ai spor la citit!
Succes!
"Portocaliul" multumesc de raspuns. Din ce inteleg pasi care trebuie sa-i urmez sunt urmatorii:
1.fac un studiu topo. si unul geo. si apoi ma duc la un arhitect si proiectanti de specialitate cu ideile mele de casa si vedem cum si ce iese.La lucru ma gandeam si eu(mai ales la un ing. structurist care sa-mi spuna si sa-mi explice ce si cum coi folosi si voi face la casa...mai ales ca citind pe forum am vazut ca structuristul are un rol insemnat in constructia casei).
2.apoi ma duc pe la primarii si pe unde o mai fi nevoi pentru a scoate autorizatii,etc.
3.ma apuc de constructia casei
Dar as avea urmatoarele intrebari:cam la ce pret(o valoare medie/estimativa) s-ar ridica cele expuse la punctul 1?Pentru ca ducandu-ma acolo oamenii ma pot "citii" k habar nu am si ma pot "incarca" la pret si eventual pe pm o adresa web /e-mail/nr de telefon cu arhitecti,structuristi,etc. buni si cat mai moesti la pret(mentionez ca sunt din com Dragalina/jud. Calarasi la aprox.distante egale de Bucuresti si Constanta~~100km si de Slobozia/Calarasi~~~25km). Astept de la cine stie si doreste pm cu detalii despre depozite de materiale din zona ieftine----bineinteles ca ma voi duce personal sa caut dar un pont este binevenit.
Si subiectele despre constructia unei case le citesc de muult timp temeinic, dar am descis acest subiect nou pentru a putea posta unele nelamuriri pe care le-as putea avea despre....detalii si termeni folositi.


 Astrul, on 28th June 2009, 09:11, said:

La 100 mp utili sau desfasurati iti ajung cei 25 k, eu aseara am facut un deviz unor cunostinte pentru o casa in jur de 100 mp, ceva destul de rudimentar si ajungea undeva peste 18 k, cu tot cu manopera. Asa ca s-ar putea sa iti ajunga si pentru invelitoare, eventual si un termosistem. Succes!
Multumesc mult  Astrule. Esti un adevarat astru pe forum.Din ce am citit am vazut ca ai ajutat muulta lume pe forum cu raspunsurile tale. Faza este ca eu vreau ca cu max 25K de cat dispun sa realizez casa la rosu+invelitoare si eventual termosistem.Nelamuririle mele in legatura cu constructia unei case sunt copilaresti. Spre exemplu habar nu am ce sunt "calaretii" despre care am citit mult si am vazut ca au un rol important la turnarea si armarea placilor si as dori o explicatie/definitie si eventual si o imagine cu ei evidentiati.Caci am vazut o sumedemie de imagini atasate intrebarilor despre "calareti" dar pt mine este ca si cum as fi intrebat de un pilot de avion daca este pus bine sau activat butonul de pilot automat de la un avion:)) si tot asa.
De saptamana urmatoare doresc inceperea obtinerii autoriaztiilor si a tot ce este necesar.Asa ca as dori ca cei binevoitori sa mai arunce un ochi si pe subiectul decis de mine pentru a imi raspunde la eventuale nelamuriri.O nelamurire ar fii urmatoarea:
-este vre-o problema daca ma apuc de turnarea fundatiei si a placii parterului inainte de a avea autorizatia de constructie??
Multumesc anticipat tuturor care ma vor ajuta .

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu zic nu sa citesti forumul, pt. ca n-o sa ramai cu mare lucru. Ci sa studiezi ! Nu glumesc. Fa-ti fise cu privire la toate etapele; de exemplu:
- planuri,avize,autorizatii (fiind la tara o sa rezolvi rapid cu avizele; in afara de Renel,nu cred sa mai ai nevoie din alta parte)
- fundatie,structura de rezistenta,armatura,betoane
- zidarie,tencuieli
- sarpanta ,invelitoare
- izolatii
- usi,ferestre
- pardoseli: umplutura,betoane,gresie,parchet
- instalatii :electrica,apa,canal
- incalzire:hornuri,sobe,centrala
- finisaje:faianta,tinci sau glet,zugraveli

Poti detalia si mai mult.
In aceste fise iti treci informatiile pe care le aduni pe parcurs.Iti va fi usor cand vei ajunge in etapa respectiva, si poti avea o imagine si de perspectiva,pentru ce urmeaza. Daca nu vei studia organizat nu vei putea face fata si nu vei putea evita erorile majore, cu atat mai mult cu cat esti novice in domeniu. Eu asa am facut (desi nu sunt incepator) si pot spune ca nu-mi pot reprosa decat lucruri minore.

Oricum anul asta e compromis. Sper ca nu vrei sa te apuci acum. Ai timp pana anul viitor sa te pui la punct si sa te hotarasti exact ce vrei. Iarasi, un lucru fff. important - sa te gandesti bine ce vrei,cum vrei sa arate casa, adica compartimentare,functionalitate,etc. Nu e o constructie provizorie si e pacat sa zici dupa aia mai bine faceam asa sau asa. Gandeste-te mult la asta. Si cel mai bine fa rost de foi A3 (preferabil cu patratele,stil caiet mate) si fa-ti planul casei la scara. Fa planuri pana te hotarasti definitiv cum ar fi mai bine. Iti pot spune ca eu am facut zeci de planuri pana am ajuns la varianta actuala, si sunt multumit ca, tinand cont de ceea ce anume am urmarit, nu cred ca s-ar fi putut mai bine.

Bafta!  Si citeste forumul. Nu stiu daca poti afla din alta parte mai multe lucruri ca de aici.








L.E. - acum vad ca vrei sa obtii autorizatiile,ceea ce inseamna ca ai hotarat deja cum vrei sa faci casa. Dar tot nu cred ca vei avea timp sa te pui la punct ca sa construiesti anul asta.

#6
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
Imi pare rau pentru dublu post, dar nu merge edit sau nu stiu eu sa-l folosesc.
Citind pe forum mi-a suras ideea unei case din lemn, defapt imi surade de mai mult timp, dar sunand si trimitand e-mailuri in legatura cu un eventual cost am cam fost descurajat. Firmele contactate mi-au facut o oferta de peste 35000 euro pentru o astfel de casa LA ROSU. Poate stie cineva o firma care lucreaza mai ieftin si imi trimite datele de contact pe PM. As fi interesat si cum se va comporta o astfel de casa la clima din mijlocul baraganului(cu veri calde si secetoase si ierni reci, cu viscol si ger puternic.).
Atasez si desene/schite cu vreti sa le numiti, despre cum as dori sa arate viitoarea mea casa.Si aceasta poate fi P+M sau P+E.nu ma intereseaza acest aspect,doar financiar.
Respect.

#7
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Nu uita, foarte important, sa soliciti de la primaria de pe raza careia ai terenul, eliberarea unui certificat de urbanism. Sunt specificate cateva date importante, cum ar fi regimul maxim de inaltime, potentialul de ocupare a terenului, precum si ce acte/avize si de unde trebuie sa obtii.

 iulian_brutus, on 28th June 2009, 15:52, said:

Citind pe forum mi-a suras ideea unei case din lemn, defapt imi surade de mai mult timp, dar sunand si trimitand e-mailuri in legatura cu un eventual cost am cam fost descurajat. Firmele contactate mi-au facut o oferta de peste 35000 euro pentru o astfel de casa LA ROSU.
Cu banii astia iti faci casa schitata de tine din caramida, la rosu, o acoperi (inclusiv invelitoare), termosistem (si eu as supralicita, si tamplaria).

#8
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

 iulian_brutus, on 28th June 2009, 14:52, said:

Imi pare rau pentru dublu post, dar nu merge edit sau nu stiu eu sa-l folosesc.
Citind pe forum mi-a suras ideea unei case din lemn, defapt imi surade de mai mult timp, dar sunand si trimitand e-mailuri in legatura cu un eventual cost am cam fost descurajat. Firmele contactate mi-au facut o oferta de peste 35000 euro pentru o astfel de casa LA ROSU. Poate stie cineva o firma care lucreaza mai ieftin si imi trimite datele de contact pe PM. As fi interesat si cum se va comporta o astfel de casa la clima din mijlocul baraganului(cu veri calde si secetoase si ierni reci, cu viscol si ger puternic.).
Atasez si desene/schite cu vreti sa le numiti, despre cum as dori sa arate viitoarea mea casa.Si aceasta poate fi P+M sau P+E.nu ma intereseaza acest aspect,doar financiar.
Respect.

pentru 110 m patrati cat am socotit din schite, casa la rosu nu are cum sa ajunga la 25.000. Se poate termina si in 3 luni.

Problema este ca daca vrei sa o construiesti cu rudele n-aoi s-o termini rapid. E posibil ca rudele tale sa lucreze de 4-5 ori mai incet decat meseriasii.

#9
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Meseriasii lu' peste prajit adica, pe care-i intereseaza doar sa primeasca bani. Cu munca de informare si ajutor din partea unei persoane de specialitate, isi face casa de doua ori mai bine ca orice meserias.

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 portocaliul, on 28th June 2009, 16:01, said:

Nu uita, foarte important, sa soliciti de la primaria de pe raza careia ai terenul, eliberarea unui certificat de urbanism. Sunt specificate cateva date importante, cum ar fi regimul maxim de inaltime, potentialul de ocupare a terenului, precum si ce acte/avize si de unde trebuie sa obtii.


La tara nu cred sa-ti elibereze asa ceva. S-ar putea sa-ti multumeasca ca o sa mai aiba un impozit de luat, nu sa-ti puna conditii. Dar intreba oricum.


In legatura cu pretul, intr-adevar, mult prea mult pt. o casa din lemn la rosu !




Pune si punctele cardinale pe schite.

#11
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

 bani002, on 28th June 2009, 19:33, said:

Meseriasii lu' peste prajit adica, pe care-i intereseaza doar sa primeasca bani. Cu munca de informare si ajutor din partea unei persoane de specialitate, isi face casa de doua ori mai bine ca orice meserias.

Eh, nu generalizati, stiu ca sunt multi oameni frustrati pe forumul asta, am mai discutat cu cativa in contradictoriu, dar chiar daca ati intalnit numai tzepari care sa va lucreze ceva asta nu inseamna ca nu exista si oameni seriosi.

Oricum am spus "mai repede" nu "mai bine"

#12
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009
In legatura cu "meresiasii" sunt patit.Mai ales ca eu sunt de la tara si oricine a facut un cotet de gaini se crede meserias.La capitolul finisaje cred ca 50% le voi realiza personal(prefer sa pun bine 4 placi de faianta in 8 ore decat sa-l platesc pe "meseriasul cotet" sa-mi ia si bani si sa-mi puna faianta cu un unghi de 30 de grade cu orizontala). Cu autorizatiile cred ca o voi rezolva rapid fiind si la tara si cunoscand si in primarie persoanele "care este" competente.
Indecis sunt si cum voi incalzi viitoarea casa.Pentru ca in comuna nu sunt gaze(cu toate ca conducta care alimenteaza mun. Calarasi trece doar la 3km de comuna--dar aici este problema celor "care este si care din 4 in 4 ani baga gaze si canalizare) m-am gandit la o centrala electrica , varianta pe lemne nefiindu-mi pe plac datorita modului de folosire(+ca m-am cam saturat de cumparat lemne, spart lemne, carat lemne iarna prin viscol, fum,cenusa,etc). As dori pareri de la cei care au astfel de centrale si nu numai ,precum si alte variante(daca exista).Pentru centrala electrica ma nevoie de bransament de 380 sau merge si normal?Si pentru perioadele cand se intrerupe curentul(in special iarna-mai ales la tara) m-am gandit ca un semineu in sufragerie ar putea fate fata pentru amortirea unei sg camare unde vom sta pe durata penei de curent.Plus ca s-au facut investitii majore in infrastructura electrica si spre exemplu iarna trecuta nu au fost mai mult de 24 de ore, cumulate!!! fara curent.
De studiat sigur voi studia temeinic.Poate cineva stie o librarie/magazin in zona mea(Ialomita, Calarasi, Constanta, Bucuresti) unde pot gasi carti, manuale despre constructii sau un magazin on-line. De cautat am cautat cu Google(a se citi Gagal) dar nu am gasit nimic folositor.
Ma gandesc ca pana pe date de 15 iulie cel tarziu sfarsitul lunii iulie sa am toate actele/autorizatiile in regula si sa ma apuc de constructia casei.
SI MA REPET dar ideea aceasta tare ma framanta: nimeni nu stie o firma care sa construiasca case din lemn, serioasa,profesionista si cat de cat decenta la pret sa imi recomande si mie.Cineva care a construit cu ei sau care au rude care au construit,etc.
Atasez din nou schitele rudimentare facute de mine cu precizarea punctelor cardinale.
Multa stima.

#13
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009
M-am uitat si eu pe desenul ala al tau si cred ca nu este foarte in regula .
   Baia la 1,5/1,5 nu prea seamana a baie . E mai degraba o cabina de WC cam cum gasesti in trenuri de nici usa nu se deschide decat 15-20 de grade .
   Camara alaturata este tot asa de mica , inghesuita si nepractica . O camara ar trebui sa fie lunga si ingusta  sa montezi in interior rafturi  pentru acces rapid si pentru utilizarea cat mai eficienta a spatiului .
   La ansamblul baie/camara nu cred ca ai prevazut si grosimea peretilor despartitori . Acestia vor reduce si mai mult din spatiu .
   Un hol lat de 1.5 m este destul de lat daca nu cumva intervine problema cu peretii despartitori si sa ramana 1.1 -1.2 m . Trebuie de asemenea sa te gandesti ca acest hol va fi singura cale de acces catre camere . Evident ca un pat sau o alta mobila mai voluminoasa o poti baga si pe geam in casa , dar totusi ...
   Bucataria este mult prea spatioasa in conditiile in care pentru celelalte camere ai rezervat spatii destul de mici .

#14
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009

 notice, on 29th June 2009, 00:49, said:

M-am uitat si eu pe desenul ala al tau si cred ca nu este foarte in regula .
   Baia la 1,5/1,5 nu prea seamana a baie . E mai degraba o cabina de WC cam cum gasesti in trenuri de nici usa nu se deschide decat 15-20 de grade .
   Camara alaturata este tot asa de mica , inghesuita si nepractica . O camara ar trebui sa fie lunga si ingusta  sa montezi in interior rafturi  pentru acces rapid si pentru utilizarea cat mai eficienta a spatiului .
   La ansamblul baie/camara nu cred ca ai prevazut si grosimea peretilor despartitori . Acestia vor reduce si mai mult din spatiu .
   Un hol lat de 1.5 m este destul de lat daca nu cumva intervine problema cu peretii despartitori si sa ramana 1.1 -1.2 m . Trebuie de asemenea sa te gandesti ca acest hol va fi singura cale de acces catre camere . Evident ca un pat sau o alta mobila mai voluminoasa o poti baga si pe geam in casa , dar totusi ...
   Bucataria este mult prea spatioasa in conditiile in care pentru celelalte camere ai rezervat spatii destul de mici .
Stiu toate aceste aspecte si iti multumesc ca mi le-ai reamintit.Suprafetele inscrise pe desen reprezinta "lumina" camerelor sau cum s-o chema.In plus am regandit de mult "schita" asta insemnand ca am hotarat ca sa maresc pe directia N-S(ca sa ma exprim asa)  cam cu 0,5m.La capitolul mobila sunt adeptul camerelor cat mai libere, cat mai simple....dar totusi ai dreptate :D.Ma voi gandi si in urmatoarele zile/saptamani cand voi lua legatura cu un arhitect vom vedea ce e de facut.Probabil ca voi lati holul la 2m.Multumesc mult ca mi-ai adus aminte sa precizez si aceste detalii.
Imi cer scuze si pentru eventualele si viitoarele greseli de tastare dar am o tastatura cu butoane mai "incapatanate" :D B)

Edited by iulian_brutus, 29 June 2009 - 02:18.


#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stiu ce carti poti gasi care sa te invete sa construiesti. Stiu o librarie pe bulevardul care duce la Casa Poporului,pe stanga - "Luceafarul" parca. Stiu ca veau ceva carti pe domenii:cum sa faci instalatiile,cum sa zidesti, etc.  Oricum,cred ca de baza ramane forumul. Ia-l la puricat ! Vezi ca e un intreg subforum pe "Casa mea" - "jurnal constructie casa". Acolo gasesti multe experiente in construirea unei case. Sunt inclusiv cativa care au construit case de lemn, de la care poti cere detalii, si eventual date ale constructorilor.

In privinta arhitectului, cred ca ar trebui sa-ti fie tie intai clar ce vrei,si el doar sa finiseze, pt. ca n-o sa stea arhitectul in casa aia.
Daca zici ca ai regandit de mult schita casei, atunci de ce ne dai variante vechi ? Sa ne pierdem timpul degeaba ?  :angry:
Nu stiu incadrarea casei in teren. Ar fi bine daca ai pune si o schita cu pozitionarea casei in curte (dupa cum am mai spus,schitele fa-le la scara,de ex. 1cm=1m) E mult mai usor sa ne dam seama cum stau lucrurile. Din ce vad, ai cam multi pereti de dormitoare pe Nord. In plus, ai si o intrare pe nord, ceea ce este deloc recomandabil ! Cred ca ar trebui repozitionata. Zici ca stai acolo. Pozitioneaza-ti casa si in functie de vanturi.

Ce as putea sa-ti mai spun: cum s-a mai spus, si mie baile mi se par si mie meschine (vorba arhitectului meu).La etaj mai bine faci din doua una Iar bucataria ai facut-o cat sufrageria ! Ce faci intr-o bucatarie de 12 mp.? Gatesti pt. nunti si botezuri ? Poate ai putea sa iei din ea si sa faci camara,iar camara actuala(care e inutilizabila la suprafata aia) sa ramana baie,unita cu cea de langa ea.  Ai o camera de zi - nu stiu ce reprezinta, dar e bine sa eviti contruirea de spatii de care nu ai stricta nevoie, doar asa, ca sa fie; inseamna costuri in plus si la construire si la intretinere.  Latimea holului de 1,5 efectiva cred ca ar fi suficient. 2m la lungimea lui cred ca ar reprezenta un spatiu prea mare care nu ar fi folosit (daca nu ai de gand sa tii sifoniere sau altceva pe el). in schimb nu stiu cum o sa iasa scara; mi se pare f.mic spatiul alocat ei.

In privinta incalzitului, inseamna ca ai venituri consistente si sigure. Centrala electrica ? Imi dau seama ca e mult mai comoda,dar la costuri te-ai gandit ?

Ai mesaj.

Edited by DDuras, 29 June 2009 - 15:53.


#16
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009

 DDuras, on 29th June 2009, 15:24, said:

Nu stiu ce carti poti gasi care sa te invete sa construiesti. Stiu o librarie pe bulevardul care duce la Casa Poporului,pe stanga - "Luceafarul" parca. Stiu ca veau ceva carti pe domenii:cum sa faci instalatiile,cum sa zidesti, etc.  Oricum,cred ca de baza ramane forumul. Ia-l la puricat ! Vezi ca e un intreg subforum pe "Casa mea" - "jurnal constructie casa". Acolo gasesti multe experiente in construirea unei case. Sunt inclusiv cativa care au construit case de lemn, de la care poti cere detalii, si eventual date ale constructorilor.

In privinta arhitectului, cred ca ar trebui sa-ti fie tie intai clar ce vrei,si el doar sa finiseze, pt. ca n-o sa stea arhitectul in casa aia.
Daca zici ca ai regandit de mult schita casei, atunci de ce ne dai variante vechi ? Sa ne pierdem timpul degeaba ?  :angry:
Nu stiu incadrarea casei in teren. Ar fi bine daca ai pune si o schita cu pozitionarea casei in curte (dupa cum am mai spus,schitele fa-le la scara,de ex. 1cm=1m) E mult mai usor sa ne dam seama cum stau lucrurile. Din ce vad, ai cam multi pereti de dormitoare pe Nord. In plus, ai si o intrare pe nord, ceea ce este deloc recomandabil ! Cred ca ar trebui repozitionata. Zici ca stai acolo. Pozitioneaza-ti casa si in functie de vanturi.

Ce as putea sa-ti mai spun: cum s-a mai spus, si mie baile mi se par si mie meschine (vorba arhitectului meu).La etaj mai bine faci din doua una Iar bucataria ai facut-o cat sufrageria ! Ce faci intr-o bucatarie de 12 mp.? Gatesti pt. nunti si botezuri ? Poate ai putea sa iei din ea si sa faci camara,iar camara actuala(care e inutilizabila la suprafata aia) sa ramana baie,unita cu cea de langa ea.  Ai o camera de zi - nu stiu ce reprezinta, dar e bine sa eviti contruirea de spatii de care nu ai stricta nevoie, doar asa, ca sa fie; inseamna costuri in plus si la construire si la intretinere.  Latimea holului de 1,5 efectiva cred ca ar fi suficient. 2m la lungimea lui cred ca ar reprezenta un spatiu prea mare care nu ar fi folosit (daca nu ai de gand sa tii sifoniere sau altceva pe el). in schimb nu stiu cum o sa iasa scara; mi se pare f.mic spatiul alocat ei.

In privinta incalzitului, inseamna ca ai venituri consistente si sigure. Centrala electrica ? Imi dau seama ca e mult mai comoda,dar la costuri te-ai gandit ?

Ai mesaj.
Stimabile, nu vreau sa va pierdeti timplul cu mine.Planul casei l-am regandit demult(~1 sapt.) dar nu sunt acasa bre, ca sa il pot desena la scara, sa-l pot scana si pune aici.Nici macar in tara nu sunt.Caci daca eram in tara ma apucam inca de pe acum de hartii.In alta ordine de idei , schimbarile nu sunt majore, respectiv:
*cam un metru lungime pe directia N-S a lungimii baii de serviciu si camarii(sau iau din suprafata bucatariei)
*holul se va prelungi pe directia E-V, rezultand un hol in forma de "_|" sau de "L" intors iar acolo de vor afla si scarile.
Terenul are o latime de aprox 12M si o lungime de 60M.
Cu peretii de dormitoare in N nu prea am ce face....deh...asta este.Sau nu am eu idei.Cu usa in nord in mod sigur nu este o idee buna.Cu bucataria ai dreptate(MARE).Multumesc de sfaturi.Imi sunt de mare ajutor.O sa tin cont de ele si daca esti din zona fac si cinste cu o bere si un mic :OK: :naughty:  
In privinta centralei electrice nu stiu ce sa zic.Ma gandeam(poate nu corect) ca suma pe care o dau pe lemne (in cazul in care iau centrala pe lemne--care imi pare singura solutie la indemana)o voi da la factura electrica.As fi dispus sa platesc si un 10%mai mult la electricitate.Din calculele mele as cheltui in jurul a +/-40mil pentru incalzirea casei in sezonul rece, in varianta lemnelor.Oare pe curent ar fi mult mai scump??
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi, opinii, critici si idei.

#17
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
Felicitari pentru entuziasm,
Observ ca exista destul de mult timp pentru lecturare...
In consecinta iti recomand ( pentru evitarea unor pleonasme si re-re-re-incarcarea forumului cu aceleasi lucruri spuse de cei care stiu cate ceva despre constructii ) parcurgerea a ,,Cum sa construim o casa,, si altele asemenea, eventual constructia caselor din lemn (sunt chiar cateva bune) din ultimele 3 luni sa zicem.
Daca o sa faci asta 2 ore pe seara timp de o saptamana, o sa observi cu placere ca o mare parte din sfaturile care le vei primi de acum incolo se repeta vrand nevrand.

SPOR

#18
iulian_brutus

iulian_brutus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.05.2009

 menkaure, on 29th June 2009, 22:44, said:

Felicitari pentru entuziasm,
Observ ca exista destul de mult timp pentru lecturare...
In consecinta iti recomand ( pentru evitarea unor pleonasme si re-re-re-incarcarea forumului cu aceleasi lucruri spuse de cei care stiu cate ceva despre constructii ) parcurgerea a ,,Cum sa construim o casa,, si altele asemenea, eventual constructia caselor din lemn (sunt chiar cateva bune) din ultimele 3 luni sa zicem.
Daca o sa faci asta 2 ore pe seara timp de o saptamana, o sa observi cu placere ca o mare parte din sfaturile care le vei primi de acum incolo se repeta vrand nevrand.

SPOR
Multumesc mult,
Da, am timp pentru lectura.Si citesc, si citesc si iarasi citesc ^_^ .Tocmai ca nu vreau reincarcarea forumului cu aceleasi lucruri.Dar cred ca, ca si mine sunt multi care vor sa-si construiasca o casa in regie proprie, fie ca s-au saturat de "meseriasi", fie ca nu prea au bani, fie ambele, dar sunt speriati sa nu iroseasca banii aiurea si casa ridicata sa cada la prima furtuna :lol: .Si cred ca sunt speriati de termeni.Novicii(ca si mine, dealtfel) habar nu au ce sunt aia "calareti" si nici ce rol au sau ce este aia "cosoroaba".etc ,etc.Idee cu totii avem cam cum se construieste o casa, dar sa o construim "relativ corect", nu dupa ureche(fiecare cum stie si se pricepe) ca aum 100 de ani.Plus ca materialele s-au schimbat.Eu doresc ca in urmatoarele 2-3 saptamani sa ma apuc efectiv de constructia casei.Ceea ce doresc eu este ca cine doreste sa imi raspunda la intrebari de genul "maine torn fundatia.este bn cum vreau sa fac...." sau "am citit despre .......... ca se face in felul urmator...........ceea ce nu inteleg este cum se procedeaza inainte/dupa......."(sper sa intelegeti exemplele mele).Multumesc mult de incurajari :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate