Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amplasare constructie - in vecinatatea unui izvor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Am hotarat in sfarsit sa incep constructia unei case... probabil ca multi useri incep asa un topic ....

Care sunt datele problemei: terenul este de 1600 mp in Oradea, casa va avea aprox. 100 mp/ nivel construit (P+E). Pe teren am un "izvor", momentan o gropa cam de 1,5 -2 m de adanca cu diametrul de 1 m. Apa e la nivelul solului, e rece, pana la un moment dat vecinii au folosit-o si pt. baut (eu n-am gustat-o, initial vreau sa o duc la teste, sa amenajez "gropa" etc).

Terenul are o diferenta de nivel f.f. mica, dupa acel izvor, mai sus cu vreo 60-70 cm incepe un "platou" pe care vreau sa amplasez constructia.
As dori parerile voastre vis-a-vis de amplasament. Betoanele din fundatie nu-mi vor afecta calitatea apei? Tin mult ca apa din acel  izvor sa o folosesc pt. baut.
Eu maine duc un geolog si arhitectul la teren, dar nu stiu in ce masura parerile lor vor fi avizate.

Astept sugestiile voastre. Merci anticipat pt. orice sfat!
Atasez si o copie grosolana dupa schita cadastrala unde am "plasat" aproximativ si elementele luate in discutie.

Attached Files



#2
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Mai inainte de orice este necesar un studiu geo temeinic in mai multe puncte si cu simt de raspundere.

#3
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Cu geologul merg maine pe acolo, dar nu pot aprecia daca geologul va fi foarte interesat de calitatea apei din izvor. El imi va zice sigur, ce trebuie facut pentru  constructie, marimea fundatiei, etc

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Sirius, on Apr 13 2009, 13:45, said:

Cu geologul merg maine pe acolo, dar nu pot aprecia daca geologul va fi foarte interesat de calitatea apei din izvor. El imi va zice sigur, ce trebuie facut pentru  constructie, marimea fundatiei, etc

Nu are treaba calitatea apei de izvor cu geologul care iti face studiul respectiv :(
El iti determina structura/compozitia solului, daca si cat suporta etc., nu cred ca poate determina influenta fundatiei si apasarii pe teren apropo de izvor.
Anyway, in zonele locuite nu este recomandat consumul de apa de suprafata, pentru utilizare casnica izvorul trebuie captat, fie chiar si intrun bazin acoperit, din care apa sa fie impinsa apoi cu un hidrofor.

#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca izvorul era mai mare se putea incerca o fundatie de genul asta:

[ http://europelostandfound.net/files/elf/images/floating%20houses_0.preview.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005

 claudiu1, on Apr 13 2009, 18:51, said:

Anyway, in zonele locuite nu este recomandat consumul de apa de suprafata, pentru utilizare casnica izvorul trebuie captat, fie chiar si intrun bazin acoperit, din care apa sa fie impinsa apoi cu un hidrofor.

Constructii momentan sunt acolo doar insirate in lungul strazii. Deasupra izvorului sunt doar livezi. Oricum fara sa fac ceva amenajari nici nu m-am gandit sa folosesc apa pt consum.

 blimpyway, on Apr 14 2009, 15:28, said:

Daca izvorul era mai mare se putea incerca o fundatie de genul asta:

Pacat ca nu pot amana inceperea constructiei pana executi tu ceva similar. Aveam macar de unde ma inspira.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate