Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

KAKI

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#199
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
De la Sieberz sunt sigur ca ai dat o groaza de bani.Mai sunt si Viragrios(dar trebuie sa mergi acolo) si AtlasPlants.La preturi mult mai mici! :)

#200
sunny22hd

sunny22hd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2006
eu am dat 140 ron la sieberz.... ms de raspuns. Tipo si Vaniglia la 20 ron bucata. incredibil... oare ce varsta/inaltime au? si la ce temperaturi negative rezista?

#201
dodonai

dodonai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2011
Salutare la toata lumea!

Am citit mesajele legate de acest topic, insa inca nu mi-e clar in Romania in care zone supravietuieste peste iarna.

Daca temperatura minima suportata e de -15C cum spun sursele de pe net, atunci sansele sunt mici in majoritatea tarii, eventual cu exceptia sudului.

Eu locuiesc in Cluj, mi-am luat un kaki de la Sieberz, plin de entuziasm, azi vara, l-am pus in gradina dupa care am citit un articol stiintific clar care a testat rezistenta la frig a diferitor soiuri de Diospiros kaki, comparativ cu D. virginiana si D. lotus.

Concluzia era ca nici un soi de D. kaki nu rezista sub -17. Inteleg ca se pot inveli si proteja iarna, dar odata ce pomul are mai multi metri, cred ca nu e fezabil.

Asa incat prin noiembrie l-am scos (cu balotul de pamant) l-am pus in ghiveciul cu care a venit si l-am dat la Gradina Botanica, ca nu aveau. Pe moment e in sere, in siguranta. Si ma bucur pentru el ca au fost niste nopti geroase aici la Cluj.

Va rog sa imi spuneti din experienta voastra la cate grade minus v-au rezistat si in ce zone ale tarii rezista peste iarna.

Multumesc

Edited by dodonai, 08 February 2012 - 01:01.


#202
dodonai

dodonai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2011
M-am documentat...asa ca imi raspund tot eu...
Pentru regiunile sudice ale tarii, profitand de microclimatele locale favorabile se poate folosi si D. kaki, soiurile mai rezistente, la limita si cu riscul unei ierni neobisnuit de geroase care sa il termine, chiar ca planta matura.

Pentru partea de centru-nord, sansele sunt mici sa mearga , solutia este D. virginiana si eventual hibrizii sai cu D. kaki, de exemplu Rosseyanka, care deja e vestit.

Va doresc tuturor recolte bogate!

#203
aress77

aress77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdodonai, on 8th February 2012, 00:00, said:

Salutare la toata lumea!

Am citit mesajele legate de acest topic, insa inca nu mi-e clar in Romania in care zone supravietuieste peste iarna.

Daca temperatura minima suportata e de -15C cum spun sursele de pe net, atunci sansele sunt mici in majoritatea tarii, eventual cu exceptia sudului.

Eu locuiesc in Cluj, mi-am luat un kaki de la Sieberz, plin de entuziasm, azi vara, l-am pus in gradina dupa care am citit un articol stiintific clar care a testat rezistenta la frig a diferitor soiuri de Diospiros kaki, comparativ cu D. virginiana si D. lotus.

Concluzia era ca nici un soi de D. kaki nu rezista sub -17. Inteleg ca se pot inveli si proteja iarna, dar odata ce pomul are mai multi metri, cred ca nu e fezabil.

Asa incat prin noiembrie l-am scos (cu balotul de pamant) l-am pus in ghiveciul cu care a venit si l-am dat la Gradina Botanica, ca nu aveau. Pe moment e in sere, in siguranta. Si ma bucur pentru el ca au fost niste nopti geroase aici la Cluj.

Va rog sa imi spuneti din experienta voastra la cate grade minus v-au rezistat si in ce zone ale tarii rezista peste iarna.

Multumesc


Salutare, am 3 kaki cumparati de la viangrios in primavara lui 2011, unul l-am protejat cu strat gros de cocieni, iar pe cei 2 i-am lasat asa! Sunt din bucuresti iar temperatura minima a fost acum o luna de -27 grade. Au fost acoperiti de zapada ca 40 la suta din trunchi! Azi am taiat di crengute si sunt verzi, par a fi ok, ok pare a fi si kivi si paw paw care este al 2 lea an neprotejate.

#204
radudragomir

radudragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.06.2011
unul a murit...cel mare ,desi a fost protejat,cu coceni ce-i drept.
n-a avut nici o sansa,a crapat scoarta pe el.probabil ca era soiul cel mai putin rezistent la ce daune are.
celalalt...mic dar voinic.sa vedem cum se prezinta,avariat nu pare.nu stiu ce soiuri sant,sant trimisi din spania amandoi.
o cunostinta are kaki rasarit din samburi,deci nealtoit,care trece iernile cu brio,fructele sant inferioare,dar ok.

#205
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Cred ca ma las pagubas si eu cu kaki.A crapat coaja la toti(4buc)si par uscati.Cei iesiti din seminte sunt Lotus sau Virginia care sunt rezistenti la clima de la noi!Am cumparat si eu seminte de Virginia si de Lotus am de la cineva din Spania,am sa pun din acestia in gradina! :thumbdown:
Peste o luna dau verdictul final!

#206
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
Din seminte cazute pe jos, am transplantat si eu un pomisor care dupa cativa ani a produs 10 fructe.

De unde mai gasesc 2-3 pomisori de cumparat?

Attached Files



#207
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Ai mei degera in fiecare iarna. Primavara dau din radacina, cresc 1m si iarna ingheata iar.

#208
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
kaki pus de 7 ani , a rodit la 2 ani de cand a fost plantat  eforie sud in bataia vantului . poze de azi . nu e al meu dar imi cumpar la primavara cu 100 lei copacul .

Attached Files

  • Attached File  037.JPG   173.21K   95 downloads
  • Attached File  035.JPG   183.28K   92 downloads

Edited by HADE 61, 13 November 2013 - 14:18.


#209
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Pepiniera mea de kaki. Posted Image
Attached File  WP_20131213_012.jpg   161.21K   53 downloads

#210
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Desfa cojile alea de seminte de pe cotiledoane. Incet, cu unghiile, fara sa rupi frunzulitele de dedesubt. Posibil sa fie prea dure si sa nu le poata despica planta.

#211
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Am reusit sa eliberez numai unul. Mai astept...

#212
dorinacio

dorinacio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2013
salutare tuturor  ,  Anul trecut  in martie 2013   am cumparat  un kaki , era  destul de bine dezvoltat  cred  ca  avea vreo 3  ani .L-am plantat  imediat  si spre  surprinderea  mea a in  doua  luni a  si inflorit  . Nu stiu de  ce dar jumatate  din   flori le-a  avortat  la un  moment dat ,dar  tot a mai pastrat  vreo  15 fructe  ceeace  pentru  primul  an e  deja un record  , In  decembrie  dupa  ce am cules  fructele  (un pic  cam afectate  dupa gerul  din 1  octombrie  2013  )   l-am pregatit pentru iarna incercand  sa-l ajut  sa supravietuiasca  :  l-am  musuroit  la radacina  ,  si   avand niste resturi de vata  bazaltica ramase  de la constructia  casei  l-am  invelit dupa ce  i-am strans crengile intr-un snop  si  l-am  infoliat  cu   folie din aceea  de care se pune la  acoperis sub  tigla  ramasa  tot de la constructia  casei  si  care permite respiratia si e destul de rezistenta .  Recunosc ca em fost si eu sceptic dupa  ce am citit destul de mult  pe forumuri  despre  cultivarea   kaki  dar  am zis sa incerc totusi    si acum in 17 mai  2014  pot spune    sigur ca  a  supravietuit  si chiar daca  mai tarziu decat toti ceilalti pomi  acum are  frunzulitele    inverzite  .  Au fost  mici pierderi  de ramuri subtiri dar  avand in vedere  ca  e primul  an   e  normal  ,  Specific ca locuiesc in  Brasov  si  chiar daca iarna ce a  trecut peste el nu  a  fost  cea mai  dura ( am  urmarit  temperaturile  si  nu au  coborat mai jos  de -16  grade  insa  avand in vedere ca  este amplasat in afara  brasovului  intr-o zona  de camp  unde pot spune  ca bate vantul iar  temperatura  resimtita e ceva  mai jos cu vreo  3-4  grade  ma  declar  multumit  ).  Cred  ca dupa ce  -l voi mai  ajuta 2-3  ani   si se  va mai inzdraveni si el un pic sa se  descurce  si singur  .  Ca u  amanunt  , in  acel loc in care e  plantat  cu toate ca in oras  trecusera  florile  de cires  sau mar la  majoritatea  pomilor  ,  pomi  din gradina  mea  abia  daca  aveau  mijite  colturile  la  frunzulite   deci    acolo  e  mult  mai frig  decat  temperaturile  pe  care l-eam  monitorizat eu intreaga iarna  printr-un senzor  exterior  aflat  in afara blocului in care  inca mai locuiesc  .Atentie   caci daca  cumva  toana  este  foarte secetoasa  si  frigul    vine  dupa  seceta   este  foarte  expus  si  are  sanse  mari  sa  cedeze  la frig  asa ca  irigati-l in perioada  de   vara   toamna ,  pentru ca  asta ii da  forta sa reziste  peste iarna    Deci  deocamdata  scepticilor  le pot spune  ca , cu un pic  de  atentie si grija  
                                                                         SE  POATE  ,   SUCCES

#213
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cateva lucruri sunt impotriva ta: Brasovul are o zona rece, locatia de la tara e si mai rece (vezi si
tu ca a infrunzit mai tarziu), etc.
Cateva lucruri le-ai gresit tu: nu mai inveli toata coroana, nu mai folosi vata bazaltica, nu mai uda pina
toamna, nu trebuia sa lasi fructe in primul an,etc. Se opreste fertilizarea la sf de iunie si se opreste
irigarea la sf de august (oricum va mai primi apa de la ploi) pentru ca ramurile crescute in anul curent
sa aiba timp sa se lemnifice, sa reziste gerului. Daca uzi pina tarziu ramurile anuale vor vegeta mereu si
vor intra verzi/nelemnificate in iarna ... gerul le va "termina" repede!
In tara noastra fructele se culeg la parg si se vor coace la temperatura camerei.
Eu iti doresc succes!

#214
dorinacio

dorinacio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.12.2013

View Postdanutz_2009, on 18 mai 2014 - 21:40, said:

Cateva lucruri sunt impotriva ta: Brasovul are o zona rece, locatia de la tara e si mai rece (vezi si
tu ca a infrunzit mai tarziu), etc.
Cateva lucruri le-ai gresit tu: nu mai inveli toata coroana, nu mai folosi vata bazaltica, nu mai uda pina
toamna, nu trebuia sa lasi fructe in primul an,etc. Se opreste fertilizarea la sf de iunie si se opreste
irigarea la sf de august (oricum va mai primi apa de la ploi) pentru ca ramurile crescute in anul curent
sa aiba timp sa se lemnifice, sa reziste gerului. Daca uzi pina tarziu ramurile anuale vor vegeta mereu si
vor intra verzi/nelemnificate in iarna ... gerul le va "termina" repede!
In tara noastra fructele se culeg la parg si se vor coace la temperatura camerei.
Eu iti doresc succes!
deci  >

View Postdorinacio, on 17 mai 2014 - 08:11, said:

salutare tuturor  ,  Anul trecut  in martie 2013   am cumparat  un kaki , era  destul de bine dezvoltat  cred  ca  avea vreo 3  ani .L-am plantat  imediat  si spre  surprinderea  mea a in  doua  luni a  si inflorit  . Nu stiu de  ce dar jumatate  din   flori le-a  avortat  la un  moment dat ,dar  tot a mai pastrat  vreo  15 fructe  ceeace  pentru  primul  an e  deja un record  , In  decembrie  dupa  ce am cules  fructele  (un pic  cam afectate  dupa gerul  din 1  octombrie  2013  )   l-am pregatit pentru iarna incercand  sa-l ajut  sa supravietuiasca  :  l-am  musuroit  la radacina  ,  si   avand niste resturi de vata  bazaltica ramase  de la constructia  casei  l-am  invelit dupa ce  i-am strans crengile intr-un snop  si  l-am  infoliat  cu   folie din aceea  de care se pune la  acoperis sub  tigla  ramasa  tot de la constructia  casei  si  care permite respiratia si e destul de rezistenta .  Recunosc ca em fost si eu sceptic dupa  ce am citit destul de mult  pe forumuri  despre  cultivarea   kaki  dar  am zis sa incerc totusi si acum in 17 mai  2014  pot spune sigur ca  a  supravietuit  si chiar daca  mai tarziu decat toti ceilalti pomi  acum are  frunzulitele inverzite  .  Au fost  mici pierderi  de ramuri subtiri dar  avand in vedere  ca  e primul  an   e  normal  ,  Specific ca locuiesc in  Brasov  si  chiar daca iarna ce a  trecut peste el nu  a  fost  cea mai  dura ( am  urmarit  temperaturile  si  nu au  coborat mai jos  de -16  grade  insa  avand in vedere ca  este amplasat in afara  brasovului  intr-o zona  de camp  unde pot spune  ca bate vantul iar  temperatura  resimtita e ceva  mai jos cu vreo  3-4  grade  ma  declar  multumit  ).  Cred  ca dupa ce  -l voi mai  ajuta 2-3  ani   si se  va mai inzdraveni si el un pic sa se  descurce  si singur  .  Ca u  amanunt  , in  acel loc in care e  plantat  cu toate ca in oras  trecusera  florile  de cires  sau mar la  majoritatea  pomilor  ,  pomi  din gradina  mea  abia  daca  aveau  mijite  colturile  la  frunzulite   deci acolo  e  mult  mai frig  decat  temperaturile  pe  care l-eam  monitorizat eu intreaga iarna  printr-un senzor  exterior  aflat  in afara blocului in care  inca mai locuiesc  .Atentie   caci daca  cumva  toana  este  foarte secetoasa  si  frigul vine  dupa  seceta   este  foarte  expus  si  are  sanse  mari  sa  cedeze  la frig  asa ca  irigati-l in perioada  de   vara   toamna ,  pentru ca  asta ii da  forta sa reziste  peste iarna Deci  deocamdata  scepticilor  le pot spune  ca , cu un pic  de  atentie si grija  
SE  POATE  ,   SUCCES
deci  sa  reluam  ,  am folosit vata  bazaltica acoperita  cu folie din aceea  de  protejat  pomii care nu lasa  apa sa treaca dar lasa pomul sa respire.
a   trecut iarna cu brio  arata foarte  bine  dar spre surprinderea  mea  anula acesta (2014)  nu  a inflorit deloc  .  Ce- drept  ca a fost un an  climatic  ciudat din toate punctele  de vedere,  o vara destul de racoroasa la Brasov  si  ploi  din abundenta  
Am taiat in primavara niste crengute care mi s-au parut  uscate si poate de  aia nu a  inflorit deloc anul asta oricum  acum arata super  bine dar flori ioc,  mai  astept si revin  peste vreun an

#215
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
kaki la atlasplant cu 30 leiiiii .azi i-a adus

#216
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
am cumparat 3 si transportul m-a secat la inima - 44 lei .
daca cumparati de 250 lei transportul e gratuit .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate