Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#973
ibr_suhaib

ibr_suhaib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.02.2010
Iti multumesc frumos,o sa ma duc maine dimineata la medicul de familie,si sa imi dea trimitere

#974
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011

 ibr_suhaib, on 14 octombrie 2014 - 19:05, said:

Salutare...
Am si eu o intrebare,avand in vedere ca sunteti trecuti prin asta...
Acum 3 ani au inceput niste dureri de spate,care intre timp au ajuns sa se extinda la picioare,mai ales cel stang,cand conduc mai mult timp(cu si fara pauza),am dureri de coloana cervicala(cred ca asa ii zice,partea coloanei de sus..

Da, sunt semne evidente de HD. Sfatul meu este sa mergi la un neurolog sau neurochirurg ( nu ortoped sau generalist.. eu sunt patita) si sa ii spui de TOATE durerile. Durerile de la picioare sunt de la zona lombara, iar cele la umeri de la zona cervicala...fiecare disc "da dureri" intr-o anumita zona, in functie de radacina si traiectul nervului "apasat": cervical: gat, maini; L3 - coapse, L4 - gambe, L5-fese, coapsa, gamba, S1 - talpa, interior sau exterior, etc...ma rog, cu aproximatie....  si in functie de asta iti spune pe ce zona sa ti se faca RMN-ul. Poate trebuie sa faci doar pe o zona sau pe toata coloana.

Multa sanatate!

#975
adrian__78

adrian__78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.11.2009
Nu ma pricep...dar pare lombara...nu cervicala. Recuperarea este mai usoara la lombara...

#976
dedov

dedov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.02.2013
Salutari. Din nefericire pentru noi toti ma aflu si eu pe acest topic. Am 20 de ani, iar de la 16 ani tot am probleme cu regiunea lombara. Era ceva cu care se putea de trait, insa pana acum. Durerile apareau mereu dupa ce fortam muschii spatelui, iar cel mai mult atunci cand faceam tractiuni la bara fixa, sau flotari. In urma cu vreo 2 ani dupa citeva tractiuni la bara a doua zi nu ma puteam ridica din pat, insa in citeva zile a trecut de la sine. Si mereu durerile apar dupa o zi sau 2(adica daca fac ceva gresit azi, ma dorare spatele miine). In vara aceasta jucindu-ma cu un baiat si luind-ul in brate, cred ca din o miscare incorecta treptat in 5-10 minute a trebuit sa stau intins pentru ca din cauza durerilor practic nu puteam sa merg. Si din acea zi durerile merg spre intreg piciorul sting, iar dimineata am talpile de la picioare amortite. Am mers in sfirsit la neurolog acum si lovindu-ma medicul  la geninchi, piciorul sting(care ma doare) a reactionat, iar cel drept nu.
Neurologul mia spus ca e vorba de o inflamatie la coloana si ca imi preseaza nervul. Acum dupa 3 zile de tratament putin, putin e mai bine dar cred ca e pentru ca a actionat vreun preparat asupra nervului, iar daca fac rotatii din bazin durerile apar. Iar mushchii simt ca daca fac ceva mai mult timp ma dor iar, de parca ar fi obositi desi fac exercitii fizice, usoare precum kinetoterapie de pe internet. Pentru ca chiar nu am acum posibilitate sa fac un RMN,      intrebarea mea este daca e asta hernie de disc sau nu?
Sau spre ce duc toate aceste simptome.

#977
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Fa macar o radiografie,un film,ceva.Ia pauza,repaus,lasa exercitiile acum cand esti sub tratament si ai dureri.Simtomele sunt nasoale,nu e de joaca mai ales ca esti f.tanar,20 de ani.

#978
dedov

dedov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.02.2013
Da, am facut radiografia jumatate de an in urma/ cind nu era durerea pina spre picior, si arata asa:          dereglari de statica cu hiperlordoza lombara, structura osoasa trabeculara. Condensarea platourilor somatice a corpurilor vertebrale L3-5-S1. Torsia vertebrei L3 spre dreapta, L2 spre stinga.         Medicul mia spus ca nu e chiar grav si ca e vorba de osteocondroza lombara gradul 1-2.    As fi recunoscator daca ar sti cineva despre ce este vorba. Multumesc

#979
liviutz1612

liviutz1612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2006
Salutari la toata lumea. Pana acum doar am citit acest topic cap coada pentru a gasi o rezolvare la durerile (piciorul drept pana la degete) ce au inceput pe 14 iunie, dureri confirmate prin RMN ca sunt cauzate de o hernie de disc de 7 mm L5S1. In urma sfaturilor doctorilor si a cunostintelor am incercat urmatoarele: fizioterapie si kinetoterapie, acupunctura, kiropractica la vraci :) si la doctori renumiti, achizitionat masa de inversie, exercitiile williams de 2 ori pe zi, medicamente: Doreta, Arcoxia, Midocalm, Milgama, Gabaran, Xefo si doar Ketonal Duo cu efect de calmare pana la 3-4 ore plus repaus la pat, astea toate pana pe data de 26 septembrie cand am ajuns cu dureri chiar mai mari decat la inceput la Targu Mures unde in urma unui nou RMN am avut parte de o surpriza, respectiv HD L5S1 de 10 mm - consult Dr. Balasa Adrian = operatie pe 29 sept. Durere operatie in sine(taietura) 3-4 zile, dureri in picior primele 2 saptamani cat am luat calmante aproape 0, acum dupa o luna cam 10 la suta dureri. Este doar cazul meu, nu incurajez pe nimeni sa se "arunce" la operatie, ci doar sa va faceti o parere in cazul in care nu scapati de ea. Apropo, daca crede cineva ca ii este de folos o masa de inversie pe care nu o mai pot folosi momentan din cauza operatiei, am eu una disponibila :) (pe mine ma ajuta inainte de a ma pune in pat, imi lua cam 60% din durere si puteam adormi)
Multa sanatate la toata lumea!

#980
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Salutare, tuturor!

Iaca eu acasa, cu dureri lombare si de picior drept, de data asta.
M-au luat de vreo 3 zile, ieri abia puteam sta in scaunul de masina, dureri mari la datul jos din masina.
Inceput iar Gabaran si Doreta, de capul meu, caci greu se mai ajunge la medic.
Am sunat la Regina Maria pt consultatie la medicul de recuperare, am sunat pe 3 nov si abia pe 28 am gasit loc liber. Voiam sa imi prescrie niste sedinte de fizio, insa se pare ca pana atunci tre sa ma descurc solo.
Asa ca mi-am facut o programare pt sapt viit la alta clinica privata care are locuri disponibile si sper ca pana la finele lunii sa termin cele 10 sedinte si mai ales, sa termin cu durerile astea.

Voi ce faceti?

#981
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Eu bine, ocazional mai ma supara dar nici o problema majora.
Sanatate si spor la recuperare.

#982
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Eu bine.
Mai simt cate o jena pe la talpa, dar ma protejez de frig cat pot si sunt f. atent la cat si cum ridic. Programul meu a revenit la normal, chiar si deplasari cu masina de 300 km+.
Nasol ca te-au luat durerile din nou. De la ce? Ai facut vreo miscare gresita, ai ridicat ceva mai greu?

#983
adrian__78

adrian__78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.11.2009
@cvm2006 pentru masina ți-ai luat vreo husa scaun șofer cu suport lombar?  Eu ma resimt un pic după ce conduc...in rest toate bune...

#984
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Mi-am luat un suport din panza cu un cadru metalic. Parerea mea este ca nu prea are efect. In schimb modific la 20-30 minute suportul lombar din scaun (daca masina are asa ceva). In plus mai am 2 mici secrete (le 'vand' gratis aici :) ). Am dat vreo 50 de lei pe un colac gonflabil care e recomandat mai ales pt hemoroizi pe care il pun sub fund atunci cand conduc pe distante mai mari. Nu este foarte confortabil pentru ca inalta pozitia la volan si, te cam balansezi... In plus, cel mai important!, cam la o ora de condus, cel putin cateva minute de dezmortire, macar cativa pasi si cateva miscari de corp. Eu cred ca sunt f.f. importante.

#985
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Mneata

Si eu cu dureri mari in zona lombara si care au coborat catre articulatiile soldului. Soldurile ma dor cel mai tare ma dor cand urc scarile.
Am facut RMN, am doua hernii , una cervicala si o protuzie lombara.
Am fost la neurolog, dar dr e fff aglomerata si mi-a spus pe langa RMN sa aduc si o radiografie, insa acum nu mai reusesc sa imi fac programare:((

Ma supara mult la mers, iar ideea unei operatii la coloana nu imi surade.
Voi cum ameliorati durerea?

#986
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
cvm2006, nu am ridicat nimic greu, banuiesc ca pozitia vicioasa de stat pe scaunul de birou cca 8-9 h/zi in fata laptopului, nu fac miscare, nu ma ridic decat de cateva ori: sa maninc, sa mai imi pun o cafea etc..
Ce colac ai si de unde? Poti pune te rog o poza? Multumesc.

Wolfy, ma bucur pt tine. Daca te simti atat de bine, te dam afara din clubul herniatilor. Posted Image

Thalia, pt ameliorarea durerii fac cam asa: un dus hiperfierbinte, apoi ma cremuiesc cu gheara dracului/puterea ursului/diclofenac (le experimentez pe rand, cate una pe seara sau cum imi pica), apoi ma bag la culcus in papuma la caldura, asta, seara.
Ziua, Gabaran de 300, 2 pe zi si 1 Doreta si repaus la pat cat se poate. (de ex acu am chiulit 2 zile de la munca).
La ce neurolog mergi?

Azi ma simt mai bine, am fost si la dr de recuperare, ala de trebuia sa merg pe 28, dar am platit si am intrat la consultatie mai repede (ce ti-e si cu clinicile astea private, daca ai abonament nu gasesti loc, daca platesti, ti se face imediat, de parca abonamentul e free....), mi-a prescris 10 sedinte de fizioterapie, asa ca de luni ma apuc iar de curenti si alte alea, mai precis 46 de minute de ce scrie in atasamentul de mai jos.

Sanatate multa, va doresc!

Attached Files



#987
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Diana , sa ne intelegem, ocazional ma mai deranjeaza si pe mine.
Gimnastica nefacuta bat-o vina. Plus burta asta ma doboara.  Am avut depresie dupa ultima cantarire. Am 96kg , acum 15-20 ani daca aveam 60.
Orice as face se depune. Utima oara oscilam in jur de 90.

Edited by wolfydRg, 07 November 2014 - 16:57.


#988
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Gimnastica evident ca nici eu nu fac, insa de cand a venit frigul, nu am mai facut miscare deloc, nici macar mers pe jos, cred ca si asta are legatura.
Inainte mergeam zilnic cate o ora la pranz, sa cumpar chestii de papa sau sa casc ochii la vitrine, acum de cand e frig, n-am mai iesit, doar ce ma plimb prin supermarket sa cumpar de mancare...
Si cand te gandesti ca acum o luna ma plimbam cu trotineta prin parc si n-aveam nici pe Posted Image ...off, frigul si lipsa miscarii, pozitia proasta, cred sigur ca astea-s cauzele.

Edited by -Diana-, 07 November 2014 - 17:34.


#989
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
@Diana: Cand pot iti faco fotografie.
@WolfydRg: chestia asta cu greutatea e mai rea la noi decat la 'vedete' ;)

#990
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007

 -Diana-, on 07 noiembrie 2014 - 16:37, said:

cvm2006, nu am ridicat nimic greu, banuiesc ca pozitia vicioasa de stat pe scaunul de birou cca 8-9 h/zi in fata laptopului, nu fac miscare, nu ma ridic decat de cateva ori: sa maninc, sa mai imi pun o cafea etc..
Ce colac ai si de unde? Poti pune te rog o poza? Multumesc.


L-am cumparat de la o farmacie din Ploiesti (undeva in centru, vis-a-vis de Hotel Prahova) care are diverse produse ortopedice.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate