Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Intersectia Lujerului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#1
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
Salut,

Azi, dupa 5 ani de liniste rutiera am fost tras pe dreapta de un agent de circulatie pe motiv ca am mers pe contrasens 6m.
Manevra pe care vroiam sa o fac am descris-o in figura de mai jos.
Attached File  poza.JPG   31.43K   399 downloads
A invocat art 41 ( circulatie pe contrasens),  si ca urmare permis suspendat, si 400 ron amenda. Pana la urma dupa multe milogei si explicatii ca e o chestie banala si ca daca ocoleam centrul intersectiei maii mult incurcam si paote nici nu reuseam sa fac manevra, m-a lasat sa plec.
Acasa am recitit codul rutier si nu spune nimic despre cum se intoarce intr-o intersectie si cum se incadreaza.
Si inca sunt nedumerit!  se plictisea? avea dreptate? am ajuns cel mai periculos sofer din bucurestiu asta? se incadreaza acea manevra ca mers pe contrasens?  

multam.

Edited by tzakieta, 25 January 2009 - 23:30.


#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
pai strang si ei permise cum pot...a incercat sa te prosteasca si nu a reusit.......vrei sa le ia permisele la posesorii de W cracanate la numarul de inmatriculare?

#3
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
Asta e si feelingul meu, dar am vrut sa aflu exact fiindca e loc de interpretare.
Evident ca in intersectia aia erau mult mai multe lucruri in neregula care chiar incurcau circulatia sau sfidau bunul simt.

W'eii au regim special, sunt ca niste girofare silentioase. Ce poti sa faci?

#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Locuiesc in zona si manevra respectiva nu se incadreaza ca mers pe contrasens deoarece majoritatea masinilor care vin din fata (dinspre Virtutii) vireaza tot la stanga, iar in regulament scrie ca:

Art. 160. - (4) Schimbarea directiei de mers spre stânga,  în cazul autovehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum  în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului  intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

Nu cauta numai in Cod, cauta si in regulamentul de aplicare ;) . Acolo scrie clar: daca traficul din contrasens vireaza la stanga ca si tine, atunci centrul intersectiei se ocoleste prin stanga, ca sa nu ramaneti blocati unii intr-altii. Alte obstacole din intersectie se ocolesc prin dreapta. Tu ai ocolit prin stanga, deci nu ai circulat pe contrasens, probabil politistul avea o zi proasta, stia si el ca nu are dreptate, de-asta te-a lasat sa pleci in cele din urma.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E de bun simt sa incerci sa faci manevra aia cum ai facut-o tu, ca sa nu mai blochezi mijlocul intersectiei... insa intoarcerea intr-o intersectie se face ocolind centrul imaginar. Daca chiar vroia sa te arda gaborul putea sa o faca. Daca stai prin zona si ai de facut de mai multe ori manevra de rigoare, mai bine ocolesti centrul ca nu se stie ce cap de creta prinzi intr-o zi.
P.S. @tchoara articolul tau e corect insa el a intors nu a virat la stanga. Poate gasesti un articol despre intoarcere :D

Edited by filipxxx, 26 January 2009 - 01:06.


#6
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
El se intampla sa vina din dreapta mea si vroia sa faca stg pe banda pe care eram eu si l-am incurcat. probabil inca un motiv ptr care i s-a pus pata pe mine.
Multumesc de clarificare. Asa stiam si eu cum zice art 160 chiar daca in maj intersectiilor se face fix pe dos.

Incepuse sa scrie procesul verbal, completase nr masinii, era destul de sigur pe el.

Multam de lamurire.
Un link la regulamentul de aplicare, tchoara?

@filipxxx
1) iti garantez ca nu apucam sa fac a2a stanga inapoi daca ocoleam centrul imaginar, fiindca primeau verde aia de pe iuliu maniu si ramaneam ca prostu si pe marcaju galben hasurat.
2) tchoara a dat articolul care zice exact pe dos fata de ce zici tu !!!

Edited by tzakieta, 26 January 2009 - 01:09.


#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sper din tot sufletul ca ati glumit cu omul sau nu cunoasteti intersectia.

Urmareste marcajele, tzakieta.

Edited by C.F.S., 26 January 2009 - 01:09.


#8
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
te rog CFS explica-ne !

Nu inteleg ce vrei sa zici. E vreun semn intoarcea interzisa? Interzis stanga? ceva ce nu am vazut? La ce marcaje te referi?

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mah gresesc eu, sau oi fi singurul de pe aici care realizez ca daca pleci de pe o strada, virezi stanga si intri pe aceeasi strada inseamna intoarcere in intersectie si e altceva decat simplu viraj la stanga?
P.S. Recunosc ca e idiot politistul, ca bunul simt te face sa cotesti imediat stanga precum colegul, insa totusi era acoperit de lege daca vroia sa scrie o amenda.

#10
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu intorc asa mai mereu la moghiorosi ... vin dinspre plazza si intorc imediat dupa scuarul tramvaiului.... ce'i drept daca vin cei din fata, care la randul lor fac stanga si blocheaza spatiul imediat de langa scuar, sunt nevoit sa ma duc pana la centrul intersectiei :) si eu mi'am pus d emulte ori intrebarea privind intoarcerea in asemenea intersectii, dar sincer nu stiu ce sa zic ...

#11
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ma apuc de desenat, daca SIGUR nu faceti misto.

#12
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
@oserx
Si eu am intors de multe ori asa, dar acum uite ca mi-am pus vrand nevrand problema
@ CFS
dead serious!

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 oSerX, on Jan 26 2009, 01:14, said:

eu intorc asa mai mereu la moghiorosi ... vin dinspre plazza si intorc imediat dupa scuarul tramvaiului.... ce'i drept daca vin cei din fata, care la randul lor fac stanga si blocheaza spatiul imediat de langa scuar, sunt nevoit sa ma duc pana la centrul intersectiei :) si eu mi'am pus d emulte ori intrebarea privind intoarcerea in asemenea intersectii, dar sincer nu stiu ce sa zic ...
In conditiile in care traficul iti permite(si in cazul intersectiei de la Lujerului iti cam permite) e mai usor pentru toata lumea asa. Legea insa e "gandita" pentru "wost case scenario" si legea spune ca n-ai voie sa intorci imediat fara sa fi ocolit centrul intersectiei.

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Da-o bre in ....

Attached Files



#15
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 filipxxx, on Jan 26 2009, 01:04, said:

E de bun simt sa incerci sa faci manevra aia cum ai facut-o tu, ca sa nu mai blochezi mijlocul intersectiei... insa intoarcerea intr-o intersectie se face ocolind centrul imaginar.
:coolspeak:
Asta s-o crezi tu. Centrul intersectiei se ocoleste doar la giratoriu.

 filipxxx, on Jan 26 2009, 01:24, said:

In conditiile in care traficul iti permite(si in cazul intersectiei de la Lujerului iti cam permite) e mai usor pentru toata lumea asa. Legea insa e "gandita" pentru "wost case scenario" si legea spune ca n-ai voie sa intorci imediat fara sa fi ocolit centrul intersectiei.
Zici si un numar de articol unde spune legea chestia asta? Te inseli AMARNIC...

 C.F.S., on Jan 26 2009, 01:29, said:

Da-o bre in ....
Si acolo chiar ai mers pe contrasens. E vorba de 2 intersectii diferite daca benzile sunt desenate in intersectie asa cum este pictura.

Edited by Adydum, 26 January 2009 - 01:37.


#16
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
Total de acord cu tine daca marcajele alea ar fii si pe sosea nu numai pe desenul tau.
Deci alea 4 linii + linia dubla continua nu exista acolo. Doar hasura galbena.

Si iti dau si un exemplu Shitu Magureanu cu Spl Independentei sau calea victoriei cu Spl Independentei. In mare e aceeasi intersectie, doar ca acolo suntbenzile marcate.

Edited by tzakieta, 26 January 2009 - 01:36.


#17
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Am omis scuarele in desenul meu dar nu mai editez, e acelsi drac.

Scuarele de pe iuliu maniu.

 tzakieta, on Jan 26 2009, 01:32, said:

Total de acord cu tine daca marcajele alea ar fii si pe sosea nu numai pe desenul tau.
Deci alea 4 linii + linia dubla continua nu exista acolo. Doar hasura galbena.

Te tii de mistouri, nu?

Edited by C.F.S., 26 January 2009 - 01:34.


#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
O cred daca mi-o arati in vre-un articol. ;)
P.S. DUpa cum spuneam legea e facuta pt "worst case scenario". Imagineaza-ti ca zona aia  centrala unde defapt e un pasaj subteran nu exista, iar tu faci stanga imediat dupa o linie dubla continua sa ziceam. Ti se mai pare logic sa virezi acolo?
Cat despre centrul intersectiei care se ocoleste doar la giratoriu.... ar fi cam imposibil sa fie altfel in sensul giratoriu :lol:

Edited by filipxxx, 26 January 2009 - 01:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate