Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

pardoseala din osb

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
iulian-rad

iulian-rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.11.2008
Salut.Vreau sa izolez pardoseala din pod (care este din beton)si vreau sa pun grinzi de lemn, intre ele vata minerala si peste OSB  insa nu stiu la ce distanta sa pun grinzile si nici grosimea OSB-ului.Stie cineva?

#2
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Cat mai gros, dar pot sa-ti spun ca si cel de 22 flambeaza. Am testat personal, intr-o casa pe strcutura de lemn, grinzile la 60cm. Cel mai bine pui dusumea.

Edited by LED, 20 January 2009 - 20:43.


#3
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 iulian-rad, on Jan 20 2009, 20:11, said:

Salut.Vreau sa izolez pardoseala din pod (care este din beton)si vreau sa pun grinzi de lemn, intre ele vata minerala si peste OSB  insa nu stiu la ce distanta sa pun grinzile si nici grosimea OSB-ului.Stie cineva?

Daca placa este din beton montezi polistiren extrudat, peste care torni sapa armata.

Daca vrei neaparat osb (cea ce nu e rau), montezi structura din lemn la 500 interax (maxim) cel mai bine la 416 daca OSB ul este de 1250x2500.
Daca OSB ul este de 1220x2440 atunci cumperi o ruleta in inch si montezi la 16 inch(406 mm)
OSB ul se fie de 18 mm si nu flambeaza deloc.

#4
iulian-rad

iulian-rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.11.2008
In primul rand sunt obligat sa ma ridic cu pardoseala 100 mm din cauza placii (care numai dreapta nu este) si a grinzilor deja existente.Am optat pentru OSB pentru ca:1-nu SCARTAIE si 2-podul urmeaza sa-l mansardez (cind voi avea bani si timp) iar cu OSB cred ca voi realiza o suprafata mult mai dreapta si mult mai rezistenta in timp.Peste pardoseala va veni parchet laminat sau gresie , dupa caz.

#5
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Cu osb nu faci o pardoseala mult mai dreapta ci perfecta.

#6
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
Dusumeaua este cea mai ieftina solutie. Daca poti lua de la un gater scandura cu grosimea va fi de 2,5cm e si mai bine. Ideea e sa o lasi la uscat. Sunt artificii sa elimini scartaiala. OSB-ul de 22 e scump in  draci, am inteles ca e si putin toxic? Iar vata este mai ieftina decat polistirenul.

#7
iulian-rad

iulian-rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.11.2008
Scandura o elimin din start(cu toate ca mai am aprox. 4,5mc de acum 2 ani).In primul rand lucreaza si in Buc. nu prea gasesti calitate decat la suprapret.Peste OSB pot compartimenta cu rigips fara sa-mi fie frica de umezeala.Oricum trebuie sa iau placi reduse pentru ca pe cele standard nu le pot urca in pod decat daca daram un perete provizoriu din rigips care separa holul de la parter,in dreptul scarii , fata de pod.(asa se intimpla cand finisezi intai parterul :D :D  ).

#8
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
poate te mai gandesti inca odata inainte sa pui OSB :-) Acesta nu va fi atit de rezistent ca dusumeaua, indiferent de conditii. Mai ales daca ai deja scandura "pe stoc" care daca o ai de 2 ani si a stat la loc uscat nu va mai lucra. Poti sa plachezi peste cu parchet laminat.

Ai putea sa iei in considerare si inlocuirea vatei cu perlita.

vezi mai multe detalii aici
http://forum.softped...t...t&p=5020634

bafta!

#9
iulian-rad

iulian-rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.11.2008
Problema cu scandura este ca nu are o grosime constanta(made in romania)iar vata si grinzile de 100/100 le am deja.

#10
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 iulian-rad, on Jan 22 2009, 15:20, said:

Problema cu scandura este ca nu are o grosime constanta(made in romania)iar vata si grinzile de 100/100 le am deja.

:-(

#11
iulian-rad

iulian-rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.11.2008
Am pus grinzile de 100/50 la 406cm interax, am pus vata si OSB-ul de 18mm si nu flambeaza deloc.A iesit super.Multumesc X-PLANE.

#12
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 iulian-rad, on Jan 26 2009, 13:25, said:

Am pus grinzile de 100/50 la 406cm interax, am pus vata si OSB-ul de 18mm si nu flambeaza deloc.A iesit super.Multumesc X-PLANE.
:OK:

#13
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
poti sa detaliezi masurile...ca nu prea inteleg...dar asa clar si pe larg...aia cu 100/50 cu 406...prea multe cifre deodata..ce sa faci daca am nu facut facultate tehnica..

#14
iulian-rad

iulian-rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.11.2008
grinzile au fost initial de 100/100 dar le-am taiat la 100/50pentru economie.Am pus grinzile cu latura de 100mm pe orizontala le-am prins cu piese U la 1000mm una de cealalta, facute de mine din platband (asa am putut sa le aliniez mult mai bine pentru ca planseul de beton este foarte denivelat) sub ele am pus scandura cu pene sub ea iar intre scandura si planseu am bagat spuma. Distanta de 406mm interax este masurata de la mijlocul unei grinzi la mijlocul celeilalte astfel intre grinzi ai doar 306mm

#15
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006
O solutie este si folosirea sapelor usoare(nisip,ciment,apa si spumogen,compozitie ca a BCU),care au urmatoarele calitati:
1.sunt usoare si nu ingreuiaza plafonul.
2.Sunt termoizolante.
3.sunt fonoizolante.
4.sunt autonivelante,turnarea lor facanduse in stare lichida.

#16
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006

 savelcristian, on Feb 5 2009, 20:29, said:

O solutie este si folosirea sapelor usoare(nisip,ciment,apa si spumogen,compozitie ca a BCU),care au urmatoarele calitati:
1.sunt usoare si nu ingreuiaza plafonul.
2.Sunt termoizolante.
3.sunt fonoizolante.
4.sunt autonivelante,turnarea lor facanduse in stare lichida.
unde se gaseste compozitia asta ?
de cumparat ma refer, dea gata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate